www.infoglobe.sk » ČR, Adršpašsko-teplické skaly – prekrásne pieskovcové mesto – VIDEO

ČR, Adršpašsko-teplické skaly – prekrásne pieskovcové mesto – VIDEO

Publikované: 28.8.2018
Medzi Adršpachom a Teplicami nad Metují vo východných Čechách nájdete jedno z najkrajších miest v Čechách. Vďaka pôsobeniu vody, vetra a mrazu tu za milióny rokov vzniklo úchvatné skalné pieskovcové mesto, ktorým vás teraz krátko prevedieme.

Ako najobľúbenejšia základňa pre výlety slúži malebná obec Adršpach, kam sa ľahko dostanete či už autom, alebo aj vlakom. Odporúčame však vyraziť hneď ráno alebo mimo sezóny, inak vás čaká nepríjemná tlačenica. Pokiaľ vstúpite do skalného mesta od Teplíc nad Metují, pravdepodobne nachodíte omnoho viac kilometrov, ale stretnete tiež omnoho menej ľudí. Aj do Teplíc jazdí vlak.

Celá oblasť Adršpašsko-teplických skál sa v skutočnosti delí na dve skalné mestá, oddelené hlbokým, 7 kilometrov dlhým, kaňonom Vlčia roklina. Turistické cestičky sú ale prepojené.

Adršpašsko-teplické skály

Najobľúbenejší je relatívne nenáročný okruh skrz Adršpašské skaly, jeho prvú časť zvládnete dokonca aj s detským kočíkom. Cesta začína pri zatopenej pieskovni a pokračuje okolo najznámejších pieskovcových veží ako Homoľa cukru, Džbán a Eliškina veža až k dvom vodopádom.

Odtiaľ môžete pokračovať buď na Adršpašské jazierko, cez ktoré vás prevezú lodičky k Vlčej rokline, alebo sa postupne vrátite do Adršpachu. Aj tu vás čakajú známe útvary ako Milenci či Starosta a Starostová.

     Milenci   Adršpach, Adršpašsko-teplické skaly   pieskovňa   Veľký Adršpašský vodopád

Teplickým skalným mestom vedie o niečo viac trás, pri väčšine z nich ale počítajte s tým, že sa trochu zapotíte. Odporúčame vyšliapať na niektorú z vyhliadok, napríklad k zrúcanine hradu Střmen.

výhľad na Broumov

Pokiaľ vám zostane čas, zastavte sa aj u romantického Čierneho jazierka a odtiaľ dôjdite na neďalekú zrúcaninu hradu Skaly. Otvorí sa vám krásny výhľad do krajiny smerom k Broumovu a Polici nad Metují. Taktiež môžete dôjsť aj na vyhliadku pri zrúcanine hradu Adršpach úplne na druhom konci Adršpašsko-teplických skál.

Čierne jazierko   osada Skaly

zrúcanina hradu Skaly

Výlet môžete spojiť aj s návštevou ďalších častí CHKO Broumovsko, odporúčame napríklad výstup na Božanovský Špičák. Krásny je aj národný park Stolové hory (Park Narodowy Gór Stołowych), ktorý nadväzuje na CHKO Broumovsko na poľskej strane.

GPS: 50°36'37.7"N 16°07'00.5"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter Britain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Broumov – kostoly od Dientzenhoferov
Publikované: 26.7.2018
Broumovsko nepatrí medzi lokality, kam by sa jazdilo za krásnymi pamiatkami. Turisticky veľmi obľúbené sú neďaleké Adršpašské skaly, kde to v dňoch voľna a za pekného počasia praská vo švíkoch, ale samotný Broumov má tak trochu povesť mesta na konci sveta, kde dávajú líšky dobrú noc. Už v darovacej listine z roku 1213 je územie charakterizované ako „krajina děsná v širé pustině“ a verím tomu, že mnohí by ju podobne popísali i dnes.

ČR: Špindlerův Mlýn – mestečko v samotnom srdci Krkonôš – VIDEO
Publikované: 31.7.2018
Ak sa chystáte na výlet do najvyšších českých hôr, tak v akomkoľvek ročnom období vám ako jedna z najlepších základní poslúži mestečko Špindlerův Mlýn. Leží na samom konci cesty, ktorá vedie z Vrchlabí údolím proti prúdu rieky Labe až k úpätiu Krkonôš.

ČR, Harrachov – kolíska českého lyžovania – VIDEO
Publikované: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonošiach sa na riečke Mumlave rozkladá horské letovisko Harrachov. Práve majiteľ tunajšieho panstva – gróf Jan Harrach – priviezol do Čiechv v 19. storočí prvé lyže a onedlho sa tu začali prevádzkovať prvé zimné športy.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír