www.infoglobe.sk » ČR, Adršpašsko-teplické skaly – prekrásne pieskovcové mesto – VIDEO

ČR, Adršpašsko-teplické skaly – prekrásne pieskovcové mesto – VIDEO

Publikované: 28.8.2018
Medzi Adršpachom a Teplicami nad Metují vo východných Čechách nájdete jedno z najkrajších miest v Čechách. Vďaka pôsobeniu vody, vetra a mrazu tu za milióny rokov vzniklo úchvatné skalné pieskovcové mesto, ktorým vás teraz krátko prevedieme.

Ako najobľúbenejšia základňa pre výlety slúži malebná obec Adršpach, kam sa ľahko dostanete či už autom, alebo aj vlakom. Odporúčame však vyraziť hneď ráno alebo mimo sezóny, inak vás čaká nepríjemná tlačenica. Pokiaľ vstúpite do skalného mesta od Teplíc nad Metují, pravdepodobne nachodíte omnoho viac kilometrov, ale stretnete tiež omnoho menej ľudí. Aj do Teplíc jazdí vlak.

Celá oblasť Adršpašsko-teplických skál sa v skutočnosti delí na dve skalné mestá, oddelené hlbokým, 7 kilometrov dlhým, kaňonom Vlčia roklina. Turistické cestičky sú ale prepojené.

Adršpašsko-teplické skály

Najobľúbenejší je relatívne nenáročný okruh skrz Adršpašské skaly, jeho prvú časť zvládnete dokonca aj s detským kočíkom. Cesta začína pri zatopenej pieskovni a pokračuje okolo najznámejších pieskovcových veží ako Homoľa cukru, Džbán a Eliškina veža až k dvom vodopádom.

Odtiaľ môžete pokračovať buď na Adršpašské jazierko, cez ktoré vás prevezú lodičky k Vlčej rokline, alebo sa postupne vrátite do Adršpachu. Aj tu vás čakajú známe útvary ako Milenci či Starosta a Starostová.

     Milenci   Adršpach, Adršpašsko-teplické skaly   pieskovňa   Veľký Adršpašský vodopád

Teplickým skalným mestom vedie o niečo viac trás, pri väčšine z nich ale počítajte s tým, že sa trochu zapotíte. Odporúčame vyšliapať na niektorú z vyhliadok, napríklad k zrúcanine hradu Střmen.

výhľad na Broumov

Pokiaľ vám zostane čas, zastavte sa aj u romantického Čierneho jazierka a odtiaľ dôjdite na neďalekú zrúcaninu hradu Skaly. Otvorí sa vám krásny výhľad do krajiny smerom k Broumovu a Polici nad Metují. Taktiež môžete dôjsť aj na vyhliadku pri zrúcanine hradu Adršpach úplne na druhom konci Adršpašsko-teplických skál.

Čierne jazierko   osada Skaly

zrúcanina hradu Skaly

Výlet môžete spojiť aj s návštevou ďalších častí CHKO Broumovsko, odporúčame napríklad výstup na Božanovský Špičák. Krásny je aj národný park Stolové hory (Park Narodowy Gór Stołowych), ktorý nadväzuje na CHKO Broumovsko na poľskej strane.

GPS: 50°36'37.7"N 16°07'00.5"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter Britain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Broumov – kostoly od Dientzenhoferov
Publikované: 26.7.2018
Broumovsko nepatrí medzi lokality, kam by sa jazdilo za krásnymi pamiatkami. Turisticky veľmi obľúbené sú neďaleké Adršpašské skaly, kde to v dňoch voľna a za pekného počasia praská vo švíkoch, ale samotný Broumov má tak trochu povesť mesta na konci sveta, kde dávajú líšky dobrú noc. Už v darovacej listine z roku 1213 je územie charakterizované ako „krajina děsná v širé pustině“ a verím tomu, že mnohí by ju podobne popísali i dnes.

ČR: Špindlerův Mlýn – mestečko v samotnom srdci Krkonôš – VIDEO
Publikované: 31.7.2018
Ak sa chystáte na výlet do najvyšších českých hôr, tak v akomkoľvek ročnom období vám ako jedna z najlepších základní poslúži mestečko Špindlerův Mlýn. Leží na samom konci cesty, ktorá vedie z Vrchlabí údolím proti prúdu rieky Labe až k úpätiu Krkonôš.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

ČR, Harrachov – kolíska českého lyžovania – VIDEO
Publikované: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonošiach sa na riečke Mumlave rozkladá horské letovisko Harrachov. Práve majiteľ tunajšieho panstva – gróf Jan Harrach – priviezol do Čiechv v 19. storočí prvé lyže a onedlho sa tu začali prevádzkovať prvé zimné športy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C