www.infoglobe.sk » Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre

Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre

Publikované: 3.5.2017
Ak sa niekedy vyberiete do Anglicka, zaiste budete chcieť navštíviť najznámejšie mesto – Londýn. No vzápätí si položíte otázku – čo okrem legendárnych červených autobusov a Big Benu uvidím? Oplatí sa to? Rozhodne áno. A je hneď niekoľko dôvodov, prečo. Londýn je predovšetkým mestom histórie, umenia a kultúry. Pre tých, ktorí si radi vyjdú do múzea, či galérie, je ako stvorený.

Londýn - Camdentown

Veľmi známe prírodovedné historické múzeum si vás získa už pri vchode svojou majestátne vyzerajúcou vstupnou halou, v ktorej sa vyníma kostra dinosaura. Ostatné priestory sa taktiež nedajú zahanbiť. Budova je priehľadne značená a sektory sú rozdelené podľa farieb. Nájdete tam okolo sedemdesiat tisíc exponátov, nechýba veľmi obľúbený sektor dinosaurov, okrem nich tam nájdete zaujímavosti o ľudskom tele, mnoho exponátov zo zvieracej ríše (kuriozitou je maketa veľryby v životnej veľkosti) a mnoho iného.

Londýn - Prírodovedné múzeum

Toto múzeum nefunguje len ako výstavný inštitút, každý deň tam skupina vedcov pracuje na skúmaní nových druhov či pripravovaní nových exponátov. Ak sa o tom chcete dozvedieť viac a to, čo je vystavené verejnosti vám nestačí, žiadny problém. Je tu možnosť zaplatiť si prehliadku „Behind the scenes“ teda za múrmi múzea. Táto komentovaná prehliadka vás prevedie archívom múzea a prezradí vám viac o jeho činnosti.

Londýn - Prírodovedné múzeumLondýn - Prírodovedné múzeum

Múzeum disponuje obrovským množstvom zakonzervovaných živočíchov zo zvieracej ríše. Mnohé z nich sa už nenachádza na našej planéte v živej forme, a okrem toho uvidíte aj laboratória, v ktorých vedci múzea pracujú a dozviete sa niekoľko zaujímavostí zo sveta prírody, o ktorých ste nevedeli.

Londýn - Trafalgar square

Na Trafalgartskom námestí sa okrem pamätníku môžete pokochať nádhernou budovou Národnej galérie, ktorá je zvnútra ešte krajšia ako zvonku. Zbierka Národnej galérie v Londýne je taká bohatá, že tam nájdete každé známe, či menej známe meno. Od starých majstrov ako Da Vinci cez Rembranta až po impresionistického génia Van Gogha, sú tam jednoducho všetci. V kombinácii s nádhernými priestormi vám galéria ponúkne nezabudnuteľný zážitok. Ak ste priaznivcom o niečo modernejšieho umenia, potom sa zastavte v Tate modern galery. V týchto moderne vyzerajúcich, veľkých, rozľahlých priestoroch umenie tohto druhu vynikne ešte výraznejšie.

Tower of London

Tower of LondonLondýn - centrum

Mnohí nadšenci kultúry sa vyberú aj do divadla, ktoré ma v Londýne dlhoročnú tradíciu. Vyhľadávané sú najmä predstavenia od Williama Shakespeara, pre mladšie ročníky je obľúbený Harry Potter. Ak ste predsa len lovci pamiatok, ktoré patria k tým najznámejším, potom zaručene nevynechajte svetoznámy Tower Bridge, pri ktorom sa nachádza Tower of London.

London Eye

Je to pevnosť v centre Londýna zapísaná do pamiatok UNESCO. Ak si chcete pozrieť Londýn zhora, využite London Eye. Je to veľké „ruské koleso“ nachádzajúce sa na skok od svetoznámeho Big Benu. Big Ben sa v skutočnosti volá Elizabeth tower, pomenovaná po Kráľovnej Elizabeth – zvon nachádzajúci sa vo veži nesie meno Big Ben. Je súčasťou Westminsterského paláca.

Elizabeth tower

WestminsterLondýn - Katedrála sv. Petra

Toto všetko a ešte viac nájdete v uliciach Londýna, ktoré sú samým prekvapením. Ktoroukoľvek z nich sa vydáte, vždy natrafíte na niečo, čo vás ohúri. Samozrejme si nezabudnite pochutiť na ich národnom „snacku“, ktorý volajú „Fish and chips“, teda ryba a hranolky. Naozaj veľký kus vyprážanej ryby v cestíčku spolu s nahrubo nakrájanými hranolkami s omáčkou si vás získa na prvý pohľad a hlavne chuť. Je to veľmi obľúbená pochúťka nie len pre turistov, ale hlavne pre domácich.

Tower Bridge

Ak ste doteraz váhali, či sa do Londýna vybrať, dúfame, že po prečítaní tohto článku si „zabookujete“ hneď prvý let. Máte sa totiž na čo tešiť.

 

GPS: 51°30'26.2"N 0°07'39.7"W

Text a foto: Simona SvanováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Londýn
Publikované: 8.3.2010
Hlavné, veľké, dôležité, obchodné, historické, kultúrne mesto. Aj takto môžeme charakterizovať veľkolepý Londýn, ktorý sa v roku 2012 už po tretíkrát stane sídlom letných olympijských hier.

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži – VIDEO
Publikované: 11.7.2017
Kedysi bol Londýn najväčším mestom na svete. Vládli odtiaľ obrovskému britskému impériu, lode sem privážali drahocenný tovar z celého sveta, vyplávali za novým dobrodružstvom a zase sa vracali. Aj dnes sem stále prichádzajú ľudia z celého sveta – či už za obchodom, za prácou, obdivovať honosné pamiatky, nasávať trochu tunajšej unikátnej atmosféry, alebo ochutnať jedlá z celého sveta v jedinom meste.

Veľká Británia, Windsor – hrad, ruské koleso a lego
Publikované: 8.9.2017
Dnes sa pozrieme do grófstva Berkshire. Naším hlavným cieľom je malé mestečko Windsor, ktoré leží asi 30 kilometrov západne od Londýna. Typické sú preň polohrázdené domy, kľukaté uličky a dláždené chodníky.

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia, Londýn – Whitehall
Publikované: 18.7.2014
Minulý týždeň ste okúsili niečo z jedinečnej atmosféry okolo Piccadilly. Dnes sa presunieme do miest, ktoré sú významné pre samotnú britskú štátnosť.

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Anglicko: Leeds Castle – zraz krásnych veteránov
V priľahlom parku jedného z najkrajších anglických vodných hradov sa pravidelne konajú rôzne spol...

Anglicko, Leeds Castle – stredoveký vodný hrad
Dnes sa môžete spolu s nami prostredníctvom fotogalérie preniesť do jedného z najkrajších vodných...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...

Veľká Británia: Gibraltár
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nie len vyhľadávanou turistickou destinác...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
2 °C
zajtra:
streda 21.3.
3 °C