www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Mělník: miesto patriotov - VIDEO

Mělník: miesto patriotov - VIDEO

Publikované: 1.2.2011
Mělník. Kto by nepoznal mesto, aspoň podľa názvu, preslávené vinárstvom a sútokom dvoch najdôležitejších riek – Labe a Vltava.

Priemyselná zóna na periférii, paneloví fešáci, v ktorých sa dá byt 2+1 kúpiť za niečo málo cez milión korún a tak nejako všetko, čo k pravému stredočeskému mestu neďaleko Prahy patrí.

Všedný mělnický deň sa výrazne nelíši od života v iných dvadsaťtisícových mestách. Všetko podstatné sa odohráva v centre. Tiež turisti, ktorí sa do Mělníka vypravia za poznaním, mieria rovno tam. Pravdou ale je, že samotné historické jadro s niekoľkými zaujímavými uličkami, pestrofarebným námestím Mieru a nezabudnuteľnou vyhliadkou na okolitú krajinu a takmer magický sútok, na prvý pohľad neponúka príliš.

námestie Mieru - Mělník

Lákadlá viditeľné a menej viditeľné

Mnoho lákadiel je vidieť už z diaľky, mnoho ich je ale ukrytých v najrôznejších zákutiach mesta. Napríklad stredoveká studňa na námestí, ale hlavne 150 metrov dlhá podzemná chodba pod svahom, kde od pradávna zreje vínna réva, je ukrytá dokonale. Kedysi prísne tajné úkryty sú ale našťastie dnes z veľkej časti odtajnené a sprístupnené všetkým, kto o ne javí záujem - aj najširšia česká studňa.  

soutok Labe s Vltavou

chrám sv. Petra a Pavla - Mělníkmělnická vyhliadkaveža chrámu sv. Petra a Pavla

To, čo ľudí do Mělníka ale ťahá už z diaľky, je miestna vyhliadka hneď pri zámku, kostnica a veža chrámu svätého Petra a Pavla. Od námestia stačí len pár krokov a môžete sa nechať uchvátiť čarovným pohľadom na kopce Českého stredohoria, posvätný vrch Říp a Labe s Vltavou. Rieky sa v mělnickom podzámčí priateľsky spájajú v jeden riečny tok, aby potom pod menom Labe, preťali Nemecko, a potom sa rozpustili vo vodách Severného mora. Pre Čechov je toto miesto, preťaté vinohradom, skoro posvätné. Najviac sa ich v Mělníku schádza pri jesennom vinobraní. Vôbec prvé slávnosti vína sa tam konali roku 1911.

„To je ale asi jediná akcia, kedy mesto ožíva,“ sťažuje sa mladá majiteľka obchodu so športovým oblečením. „Je tu nuda. Ľudia veľa jazdia do Prahy, kde sú schopní stráviť aj celý víkend nakupovaním v obrích obchoďákoch. Vždy, keď je v centre nejaká akcia, príde tam len pár ľudí. Je to smutné,“ krčí ramenami a dúfa, že sa prízemný život miestnych obyvateľov zmení k lepšiemu.

Apatia voči histórii je v Mělníku vylúčená

Faktom je, že na krásnu kulisu historického centra si človek zvykne rýchlo a potom ju už tak nevníma. Nevšíma si architektúru svojich predkov a neteší sa z toho, že podlubím, ktoré tam stojí stovky rokov, môže ísť do práce. Zabúda sa pozerať okolo seba a mnohokrát ani nepátra po tom, kto kedysi stál pri zrode jeho mesta. V prípade Mělníka je taký druh apatie ale našťastie skoro nemožný. mělnická vinica a veža

O rozkvet mesta sa zaslúžil Karol IV. Jeho meno preto nesú ulice, a po slávnom panovníkovi je pomenovaný aj mělnický vinohrad. Práve Karol IV. totiž Mělník prehlásil za kráľovské mesto dané do vena a dal základ tradícii vinárstva, keď nechal do oblasti neďaleko Prahy z Burgundska a Champagne priviezť vínnu révu.

Vinobranie je ďaleko a tak sa dnes o Mělníku hovorí a píše hlavne v spojitosti s výstavbou novej kanalizácie, za ktorú sa mesto chystá zaplatiť cez 200 miliónov korún. To, ale nás turistov príliš neohromí. Ďalšou často diskutovanou témou, pre cestovateľov omnoho zaujímavejšou než kanalizačný systém, je možné obnovenie osobnej lodnej dopravy na historickej labskej trase. Lode z litoměřického prístavu tak možno už v lete prepoja Děčín s Mělníkom. Nechajme sa prekvapiť!

MělníkMělníkMělník

Mělník

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Chlumín: zbohom slávna éra – VIDEO
Publikované: 23.4.2013
Nie je to tak dávno, čo sme vás zaviedli do Obříství, neobvykle pôsobivej stredočeskej obce. Chlumín leží neďaleko a aj tu je mnoho zaujímavého – napríklad zámok, morový stĺp alebo kostol sv. Márie Magdalény.

ČR, Hořín: zabudnutý zámok - VIDEO
Publikované: 30.4.2013
Hořín je miestom, kde sa zastaví každý, kto ním prechádza. Takou magickou silou disponujú všetky mesta a dediny, ktorými preteká nejaká rieka alebo v tomto prípade plavebný kanál. Hořín je ale výnimočný aj obrovským zámockým komplexom. Teda aby sme boli presní, jeho ruinami - vcelku zachovalými.

ČR, Povodne 2013: deň po dni - VIDEO
Publikované: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možno tak by sa dali súhrnne nazvať udalosti uplynulých dní. Českom sa po rokoch prehnala veľká voda, svojou silou zrovnateľná s rokom 2002, kedy sa hladiny tokov vyšplhali na úroveň storočnej vody. Česko ale bolo lepšie pripravené než pred rokmi, voda aj napriek tomu napáchala obrovské škody.

ČR, Kokořín: kultová záležitosť - VIDEO
Publikované: 13.8.2013
Kokořín je ďalší z hradov, ktorých návšteva je pre každého Čecha skoro povinnosťou. Kokořín obklopený krásou chránenej krajinnej oblasti láka do svojich komnát turistov už pekne veľa rokov.

ČR, Měšice: zabudnutý zámok rodu Nosticovcov - VIDEO
Publikované: 27.5.2014
Obec Měšice je nenápadné miesto, ktoré na mape leží severovýchodne od Prahy. Mnohých preto prekvapí, že práve tu stojí pomerne rozsiahly zámocký komplex. Zámocká budova si v sedemdesiatych rokoch zahrala aj vo filme Päť mužov a jedno srdce podľa námetu Jiřího Dietla.

ČR, Mělník: pamiatky historického jadra
Publikované: 27.3.2016
Centrum Mělníka predstavuje námestie Mieru, odkiaľ máte pamiatky rozmiestnené pekne dokola, len pár krokov od seba. V turistickom informačnom stredisku za rohom vám so všetkým ochotne poradia sedem dní v týždni po celý rok. Taktiež tu je vstup do podzemných priestorov, kde sa chodbou dostanete k najširšej studni v Českej republike.

Říp – nie príliš uctievaná sviatosť Česka - VIDEO
Publikované: 6.4.2010
Pre Čechov posvätná hora, ktorá je z mierne vlniacej sa krajiny vidieť na kilometre ďaleko. Dostať sa na vrchol je možné bez zvláštnych fyzických nárokov. Na bicykli je to však už bez zastavenia trošku problém.

Nelahozeves – tak trochu snobská obec - VIDEO
Publikované: 18.5.2010
Dedinka, ktorá sa pýši asi najkrajším renesančným zámkom je zároveň miestom, kde vyrástol fenomenálny hudobný skladateľ Antonín Dvořák.

Velvary: kúzelná atmosféra malomesta - VIDEO
Publikované: 10.8.2010
Vraj keď sa staval Karlov most a pridávali sa doň čerstvé vajcia, Velvarčania priviezli do Prahy vajcia uvarené. Aby sa nerozbili. Od tých čias sa im podľa povesti hovorí tvrdovaječníci. Od tohto príbehu nás delia stovky rokov, niečo z povahy vtedajších Velvarčanov, ale možno pretrvalo dodnes. V kedysi zabehnutých koľajach žije malé stredočeské mesto pohodlne ďalej.

ČR: Jičín - Rumcajsov alebo Český raj - VIDEO
Publikované: 22.2.2011
Vitajte v meste rozprávky, v Jičíne. Ten, kto navštívi historické jadro mesta ležiaceho v Českom raji, len pár kilometrov od Prachovských skál, či chce alebo nie, sa cíti ako v rozprávke. A navyše, kto by si Jičín nespojil s lúpežníkom Rumcajsom, nezabudnuteľnou postavičkou Václava Čtvrtka?

Neratovice: daň zvaná chemický priemysel - VIDEO
Publikované: 15.3.2011
Že by sa o Neratoviciach dalo povedať, že je to miesto bohaté na hlboké dojmy, tak to teda práve nie. Mesto, ktoré leží necelých dvadsať kilometrov od Prahy, nepreslávilo nič také, kvôli čomu by jeho obyvatelia museli jasať a vychvaľovať svoje rodisko do neba. Reč je totiž o gigantickej chemičke Spolana, ktorá sa po konci druhej svetovej vojny stala dominantou mesta.

ČR: Veltrusy - výlet do „nedotknuta" - VIDEO
Publikované: 31.5.2011
Asi každý, kto niekedy o Veltrusoch počul, si toto stredočeské malomesto spojí s tamojším zámkom. Nebyť totiž jeho, veľa dôvodov na návštevu Veltrús by nebolo. Lenže je.

Sázava: mesto na rovnomennej rieke – VIDEO
Publikované: 7.6.2011
Sázava je rieka, o ktorej bratia Nedvědovci vždy spievali úplné ódy. Sázava je ale tiež mesto, ktoré na rovnomennej rieke leží.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámku - VIDEO
Publikované: 20.12.2011
Historické centrum mesta Vlašim kúzli všetkými možnými spôsobmi. Jeho pôvab len podtrhuje kopcovité podložie, na ktorom sa rozkladá.

ČR: Liběchov - v polozbúraninách ukryté bohatstvo - VIDEO
Publikované: 20.3.2012
Dlho sa nám nepodarilo naraziť na tak kompletne rozborené mesto ako je Liběchov, stojací na ľavom labskom brehu neďaleko Mělníka.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Mělník – kráľovské venné mesto
O sútoku Labe s Vltavou a zrejúcom víne na mělnických stráňach sa spieva v známej ľudovej piesni,...


Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Zásmuky: rod Šternberkovcov, Kmoch a Neruda
Zásmuky ležia necelých dvadsať kilometrov od Kolína. K turistom otvorená obec ponúka hneď niekoľk...

ČR, Mšeno: brána do Kokořínska
Stredočeské mesto Mšeno má ideálnu polohu pre výlety do Kokořínska, keďže leží na jeho juhovýchod...

ČR, Hořín: zabudnutý zámok
Poďte sa s nami pozrieť do Hořína! Obec ležiaca asi dva kilometre od Mělníka je známa predovšetký...

ČR, Chlumín: zbohom slávna éra
Napriek tomu, že má Chlumín, malá stredočeská obec ležiaca neďaleko Mělníka, svoju slávnu éru za ...

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malej stredočeskej obci, ležiacej asi 15 kilometrov od Prahy, stoja dva zámk...

ČR: zámok Dobříš - kus Rakúska v zemi českej
Dobříš je mesto vzdialené od Prahy asi 50 kilometrov. Dôvodom návštevy pre väčšinu turistov zostá...

ČR: Neratovice
Neratovice – neveľké, ale zato priemyselne významné mesto, leží necelých dvadsať kilometrov od Pr...

ČR: Kralupy - mesto bez námestia a radnice
Dvadsaťtisícové mesto neďaleko od Prahy má smutnú históriu. Najväčšiu ujmu utrpelo koncom 2. svet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

17.2.2018
Zámok Loučeň vás pozýva na večerné prehliadky pri sviečkach.
16.2.2018
Členovia Klubu českých turistov, zberatelia turistických známok, všetci, ktorí tento rok oslávia 25. narodeniny a česko-slovenské páry s deťmi – tí všetci majú v nedeľu vstup na veľtrh cestovného ruchu zdarma!
15.2.2018
Tento ročník sladkého festivalu sa zameria na pečenie čokoládovo-kávových dezertov. Počas víkendu 23. a 24. februára bude prebiehať festival, ktorý v čase od 10. do 18. hodiny ponúkne pre návštevníkov zaujímavé workshopy, prednášky, ale aj degustácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 2. 2018
sviatok:Miloslava
dnes:
sobota 17.2.
4 °C
zajtra:
nedeľa 18.2.
5 °C