rieka Labe - Česká republika

Prameň:
Pramení v Královohradeckom kraji, v krkonošských rašeliniskách na Labskej lúke, vo výške 1384 m n. m.
Dĺžka toku:
1154 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Popis rieky


Od prameňa smeruje rieka najprv na juh a juhovýchod, pri Pardubíc sa prudko obracia na západ a neskôr na severozápad. Preteká Krkonošami, územím KRNAPu ako horská rieka, ktorá mnohými stupňami a kaskádami prekonáva značný spád. Od Jaroměře sa stáva nížinným tokom a viac ako dve tretiny svojej dĺžky na území ČR plynie miernym prúdom Polabskou nížinou. V dôsledku splavenia bolo stredné Labe medzi Jaroměřou a Střekovom výrazne skrátené a pôvodný meandrujúci tok narovnaný. Prietok ovplyvňuje rad plavebných komôr. Našu republiku opúšťa v Chránenej krajinnej oblasti Labské pieskovce.

Na Labe nájdeme tri vodné nádrže. Tri kilometre juhozápadne od Špindlerovho Mlyna bola už v roku 1916 dokončená Labská s murovanou 41,5 metrov vysokou hrádzou, ktorá je využívaná na ochranu pred veľkými vodami, zlepšovanie prietokov a rekreačné účely. Druhá, Les Království pri Dvore Králového s murovanou 41 metrov vysokou hrádzou, bola dokončená v roku 1919 (elektráreň v roku 1923) a je využívaná na hydroenergetické účely a ako ochrana pred povodňami. Na okraji Ústí nad Labem leží nádrž Střekov s betónovou 16 metrov vysokou hrádzou, dostavaná v roku 1934. Priehrada slúži na výrobu elektriny a na priemyselné účely.

Na hornom toku v Krkonošiach tvorí rieka meandre a vodopády v divokej skalnatej rokli Labská baňa, kde prijíma prvé prítoky, z pravej strany Pančavu, z ľavej strany Pudlavu a Biele Labe. Preteká horským strediskom Špindlerov Mlyn na sútoku s Dolským (Svatopeterským) potokom a tečie do Vrchlabia, kde sídli Správa Krkonošského národného parku, ktoré bývalo v 16. a 17. storočí významným banským mestom. Pri ústí riečky Čistá leží Hostinné s mestskou pamiatkovou rezerváciou a zámkom prestavaným v roku 1835 na papiereň Labský mlyn. V Dvore Králové nad Labem, známom Rukopisom Královodvorským a dnes viac zoologickou záhradou s voľným výbehom africkej zveri, je rieka zovretá kolmými nábrežnými múrmi. Medzi Dvorom Králové a Jaroměřou sa rozprestiera jeden z najkrajších barokových areálov Kuks, s plastikami M. B. Brauna, založený grófom F. A. Šporkom. Pod Kuksom sa Labe stáva veľkou riekou. Na strategicky výhodnom mieste sútoku Labe, Úpy a Metuje vzniklo už v 11. storočí premyslovské hradisko. Po jeho zániku tu Přemysl Otakar II. založil mesto Jaroměř. Od roku 1948 sa súčasťou Jaroměři stal pôvodne samostatný Josefov, pevnosť, ktorú dal v rokoch 1780 až 1789 postaviť cisár Jozef II.

Sútok Labe a Orlice zviera historické renesančné jadro vychodočeskej metropole Hradec Králové, Staré centrum je obklopené širokými ulicami a námestiami, ktorým tvár moderného mesta dal predovšetkým architekt J. Kotěra a jeho žiak J. Gočár. Charakteristickou dominantou kraja medzi Hradcom Králové a ďalším východočeským strediskom Pardubice je Kunětická hora - na pravom brehu. Pardubice, so zachovalou stredovekou časťou okolo Pernštýnskeho námestia a rozľahlým zámockým areálom, ležia pri ústiu Chrudimky. Za mestom sa Labe rozlieva do šírky a míňa mesto Přelouč, za ktorou sa nachádza cenná prírodná pamiatka labské rameno Votoka. Rieka ďalej preteká Týncom nad Labem a smeruje ku Kolínu, centru stredného Polabia a riečny prístav s výraznou dominantou ranne gotického trojlodného kostola sv. Bartolomeja. V Kolíne ústi do Labe rieka Klejnárka. V okolí kúpeľov Poděbrady preteká Labe pásmom ochrany liečivých zdrojov. Medzi Libicami, Veľkým Osekom a Poděbradmi, pri ústí Cidliny, tečie rieka komplexom zachovalého lužného lesa, chránenej prírodnej pamiatky Libický luh. Ďalej zvoľna plynie bývalým kráľovským mestom Nymburk. V labskej hladine sa dodnes zrkadlia zvyšky mestských stredovekých hradieb s baštami. Pri Čelákovciach sa rozkladá 21 hektárov prírodnej rezervácie Hrbáčkovej tône so slepými ramenami Václavkou, Kozím chlpom a Homolkou. Pri sútoku s Jizerou ležia Kúpele Toušeň. V roku 1960 vzniklo dvojmesto spojením Starej Boleslavi na pravom a Brandýsa nad Labem na ľavom brehu. Výraznou dominantou je mohutný renesančný zámok nad riekou. Severozápadným smerom Labe mieri cez Kostelec nad Labem a Neratovice k Mělníku, kde prijíma svoj najväčší prítok, Vltavu. Na ostrohu nad sútokom sa vypína veža trojlodného kostola sv. Petra a Pavla v susedstve renesančného zámku. Oproti Mělníku leží na protiľahlom brehu obec Hořín s jedným z najkrajších barokových zámkov. Na okraji Kokořínsko-pieskovcovej oblasti sa rozkladá malebné mestečko s barokovým zámkom Liběchov.

Labskú nížinou míňa rieka na ľavom brehu bývalé biskupské a arcibiskupské mesto Roudnici nad Labem s monumentálnym barokovým zámkom a na sútoku s Ohří leží bývalé kráľovské mesto Litoměřice so zachovanými hradbami s hranolovými vežami, parkánu a baštami. Tri kilometre západne po prúde sa nad riekou týči do výšky necelých 400 metrov pamätný vrch Radobýl. Za Litoměřicami opisuje rieka oblúk okolo Lovosíc s neďalekým čadičovým vrchom Lovošom. Slnečné stráne okolo toku sú vysadené viničom pri Veľkých Žernoskách a potom rieka vstupuje bránou Čiech - Porta Bohemica - medzi kužele Českého stredohoria a preteká úzkym kaňonom k Ústí nad Labem, na ktorého okraji dominujú na strmej skale zrúcaniny hradu Střekov, strážiaceho vodnú cestu. V Ústí nad Labem priberá Labe Bílinu a pokračuje zvoľna širokým korytom k Děčínu. Ozdobou mesta, rozkladajúceho sa na obidvoch brehoch Labe pri sútoku s Ploučnicou, sú mosty. Cez Labe - moderný betónový z roku 1985 a Tyršov most z roku 1933 vybudovaný na pôvodných kamenných pilieroch reťazového mosta, cez Ploučnicu kamenný most zo 16. storočia so sochami F. M. Brokoffa a reťazová lávka z roku 1831.

Za Dečínom smeruje Labe Českým Švajčiarskom k štátnej hranici. Posledná obec na našom území je Hřensko, z väčšej časti zakliesnené do hlbokého kaňonu labského prítoku Kamenice. Hranicu pretína rieka na najnižšom mieste - vo výške 115 m n. m. a opúšťa územie Českej republiky a tečie ďalej územím Nemecka a v Cuxhavenu ústi širokou deltou do Severného mora.

Informácie pre vodákov
Labe už bolo zídené nad Špindlerovým Mlynom, ale tento terén nepatrí k bežným a navyše sa nachádza na území KRNAPu, kde platí zákaz zjazdu. Riečny tok od priehrady Labská je divoký v úzkom údolí, kde mnohými kaskádami a stupňami prekonáva značný spád. V tomto úseku sú každoročne usporadúvané slalomové alebo raftové preteky. Pod Vrchlabím sa údolie trochu otvára a spád sa zmierňuje, časté stavidlá ešte tok spomaľujú. V úseku Vrchlabie-Hostinné sú usporadúvané turistické vodácke splavy. Koryto je tu už 10-20 m široké, miestami kamenisté s prírodnými prahmi a porastom na brehoch. Pod Hostinným opúšťa horskú krajinu a tečie miernym prúdom k Jaroměři, kde dostáva typický charakter nížinnej rieky. Od Pardubíc je vodnou cestou pre veľké lode. Koryto je regulované, s mnohými starými ramenami, široké 50-60 m. Pod Mělníkom preteká Českým stredohorím a pred hranicou malebným údolím Děčínských stien. Okrem splavu a lodnej dopravy tu nič plavbu neruší. Prítokov má Labe veľa a sú väčšinou v našej kilometráži opísané.

Ubytovanie
Autokempingy nájdeme vo Vrchlabí, Pardubiciach, Přelouči, Poděbradoch, Ostrej, Kostelci, Mělníku, Liběchove, Litoměřiciach a Děčíne. Ubytovanie možno zabezpečiť vo všetkých väčších mestách.

Zásobovanie
Labe preteká civilizáciou, v každom menšom meste nájdete čo treba.

Prvá pomoc
Labe preteká civilizáciou, v každom menšom meste nájdete čo treba.

Zaujímavosti na rieke:
Vrchlabí - renesančný zámok zo 16. stor., stará a nová radnica, kamenný most zo
                  17. stor., ľudová architektúra, mestská pamiatková rezervácia
Dvor Králové - známa zoologická záhrada, najväčšia v ČR
Kuks - barokový zámok so súsošiami M. Brauna, komplex barokového umenia
Jaroměř - mestské opevnenie, mestská pamiatková zóna
Josefov - pôvodne vojenská pevnosť z 18. stor., kasematy
Smiřice - renesančný zámok barokovo prestavaný
Hradec Králové - mestská pamiatková rezervácia, gotická katedrála a ďalšie
                              významné stavby a architektonické pamiatky
Kunětická hora - pútnické miesto so zvyškami gotického hradu, teraz reštaurovaného
Pardubice - historické časti mesta, mestská pamiatková rezervácia
Přelouč - historické kostoly
Řečany - románsky kostol z 12. stor.
Záboří - románsky kostol z 12. stor.
Týnec nad Labem - pôvodne gotický kostol, baroková fara, empírové stavby
Kolín - gotický kostol z 13. storočia, radnica z 15. storočia, mestská pamiatková
            rezervácia
Poděbrady - kúpele s kolonádami, pôvodne gotický hrad, teraz zámok
Nymburk - zvyšky opevnenia mesta, kostoly
Lysá nad Labem - barokový zámok zo 16. stor.
Čelákovice - pôvodne tvrz zo 16. stor. s múzeom, barokové stavby
Toušeň - kúpele, mlyn a zvyšky vodnej tvrdze zo 14. stor.
Brandýs nad Labem - zámok na mieste pôvodného hradu zo 14. stor., renesančné a barokové stavby
Stará Boleslav - románska bazilika s kryptou z 11. stor.
Neratovice - zámok zo 17. stor., barokové a gotické pamiatky
Mělnik - zámok na mieste pôvodne gotického hradu, vinohradníctvo
Liběchov - barokový zámok, expozícia Náprstkovho múzea
Roudnice nad Labem - zvyšky hradieb a kláštora, zámok zo 17. stor.
Litoměřice - zachované domy gotické, renesančné a barokové
Lousice - renesančný zámok
Libochovany - renesančný zámok zo 16. stor.
Střekov - čiastočne reštaurovaná zrúcanina hradu zo 14. stor.
Ústí nad Labem - gotický kostol zo 14. stor., barokové stavby, múzeum
Děčín - zámok barokovo upravený na mieste hradu, secesná fontána, múzeum
Hřensko - viď Kamenica 

Popis rieky:
elektronická verzia knižnej publikácie Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky


Spracovala: Lenka Fortinová
Vložené: 6.8.2010

Preklad: Stanislava Waniová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Taťána
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X