rieka Divoká Orlice - Česká republika

Prameň:
Pramení v Poľsku, pod vrchom Biesiec, vo výške 800 m n. m.
Dĺžka toku:
99 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Popis rieky


Povodie Labe

Rieka preteká Orlickými horami, pretína Žamberskú pahorkatinu a v Třebechovickej tabuli sa spája s Tichou Orlicou. Na hornom toku tečie juhovýchodným smerom a tvorí v dĺžke okolo tridsať kilometrov hraničnú rieku medzi Českou republikou a Poľskom. Pri Zemskej bráne, kde tok musel preťať znížený chrbát Orlických hôr, sa rieka obracia na juh. Pod Kláštercom nad Orlicou bola v rokoch 1932 až 1938 vybudovaná priehradná nádrž Pasienky s murovanou 43 metrov vysokou hrádzou, ktorá je využívaná na výrobu elektrickej energie, zadržiavanie prívalovej vody a rekreáciu. Pod hrádzou sa nachádza ešte menšia vyrovnávacia nádrž k vodnej elektrárni Pasienky s 9,6 metrov vysokou murovanou hrádzou, Nekoř. Pri obci Nekoř mení Divoká Orlica smer na západ a takto pokračuje až k spojeniu s Tichou Orlicou. V kotline pod Kapelským vrchom preteká Žamberkom s renesančným zámkom a rozsiahlym anglickým parkom. Rieka tečie pokojnejším tokom k Bohusovej, kde sa údolie zužuje v hlbokú roklinu v žulovom masíve a tvorí kaskády. V mohutnom meandri (Litický oblúk) sa na strmom ostrohu vypína hrad Litice. Nižšie po prúde ležia v údolí rieky pri obci Potštejn zrúcaniny gotického hradu. Potom sa tok trochu upokojuje a plynie k Doudlebom, jednej z najstarších obývaných osád vo východných Čechách, pri sútoku so Zdobnicou. Ozdobou Doudleb je renesančný zámok s bohatou sgrafitovou výzdobou. Pri Kostelci nad Orlicou je rieka nadržiavaná niekoľkými haťami. V meste sa zachovali dve šľachtické sídla, ranne barokový zámok zo 17. storočia a novší empírový zámok z 19. storočia s anglickým parkom.

Ústi sprava do Orlice pri Alberchticiach vo výške 247 m n. m.

Z prítokov sa do Divokej Orlice vlievajú zľava Sopotice a sprava Rokytenka, Kameničná, Vlčí potok, Zdobnice, Bělá, Olešnický potok.

Informácie pre vodákov
Splavnosť Orlice závisí od úseku, ktorý vyberieme. Horný tok do PN Pastviny býva splavný v období topenia v marci a apríli. Pod priehradou je situácia podobná a naviac je prietok závislý na manipulácii na hrádzi. Ideálne je aspoň 15 m3 / s, čo tiež postačuje pre splav Litického oblúka. Z Potštejna či Doudleb býva Divoká Orlica splavná takmer celý rok. Pre horný tok sa môžeme orientačne riadiť stavom 60 cm na vodočte v Klášterci pre horný tok a pre úsek z Litice už uvedeným prietokom, alebo stavom 40 cm na vodočte v Liticiach alebo 80 cm v Kostelci. Skúsená posádka môže zísť rieku aj na otvorenej lodi, ale určitá znalosť techniky je nevyhnutná a väčšinu hatí je vhodné preniesť. Horný tok je jednodenný výlet, od priehrady je možné vybrať víkendové putovanie.


Ubytovanie
Na hornom toku až ku Kláštercu nad Orlicou preteká rieka CHKO Orlické hory, kde považujme za potrebné dodržiavať určité zásady ochrany prírody a obmedzenie táborenia. Kempingy nájdeme pri pastvinskej nádrži, v Žamberku a Kostelci. Ubytovanie je možné zabezpečiť aj v ďalších menších mestách na toku.

Zásobovanie
Orlické Záhoří, Bartošovice, Klášterec nad Orlicí, Nekoř, Líšnice, Bohousová, Žamberk, Potštejn, Záměl, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí

Prvá pomoc
Bartošovice, Klášterec nad Orlicí, Žamberk, Potštejn, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí

Zaujímavosti na rieke:
Zemská brána - prírodná rezervácia, koryto
Klášterec nad Orlicí - gotický kostol z 15. stor.
Žamberk - renesančný zámok zo 16. stor. s anglickým parkom, klasicistická radnica, empírová budova múzea, barokový kostol z 18. stor.
Helvíkovice - pamätník P. Diviša, vynálezcu bleskozvodu
Litice - zvyšky gotického hradu zo 14. stor.
Potštejn - zrúcanina gotického hradu z 13. stor., barokový zámok z 18. stor.
Doudleby nad Orlicí - renes. zámok zo 17. stor. barokovo prestavaný, zámocký park
Kostelec nad Orlicí - ranno barokový zámok zo 17. stor., nový empírový zámok s anglickým parkom, renesančná radnica zo 16. stor., barokový kostol z 18. storočia
Častolovice - viď Bělá

 
Popis rieky:
elektronická verzia knižnej publikácie Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Spracovala: Lenka Fortinová
Vložené: 29.7.2010

Preklad: Stanislava Waniová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Taťána
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X