rieka Ohře - Slovenská republika

Prameň:
Pramení na území Nemecka u Wiesenstadru, na svahoch Schneebergu, vo výške 752 m nm.
Dĺžka toku:
300 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Popis rieky


Na území Českej republiky rieka vstupuje pri obci Pomezní. Po niekoľkých kilometroch sú jej vody zadržiavané priehradnou nádržou Skalka s kamenitou 17 metrov vysokou hrádzou. Priehrada vybudovaná v rokoch 1962 až 1964 je využívaná na priemyselné a rekreačné účely a zároveň aj na ochranu pred povodňami. Pod priehradou leží v okolí toku historické a architektonicky cenné mesto Cheb, ktorého nemecké pomenovanie Eger súvisí s keltským označením Ohře. Mestu dominuje areál hradu stojaceho na mieste akropoly, pôvodného slovanského hradiska. Na rozhraní Krušných hôr a Slavkovského lesa preteká rieka Kynšperk, kedysi významným pomedzným premyslovským hradiskom, prestavaným v 13. storočí na kráľovský hrad. Dominantou mesta je barokový kostol Nanebovzatia Panny Márie zo začiatku 18. storočia. Od Kynšperka mení Ohře pokojný ráz, stáva sa prúdnejšia a zarezáva sa hlbšie do údolia. V Sokolovskej panve sa na toku rozkladá priemyselný Sokolov, známy hnedouhoľnými baňami, ktorý vznikol v 13. storočí ako Valkenawe (sokolov luh), neskôr Falkov. Za Sokolovom riečisko zviera hlboké zalesnené Údolie Ohře - prírodná pamiatka s mnohými jaskyňami. Na skalnatom ostrohu obtekanom Ohři z troch strán sa vypína hrad Loket s mestom v podhradí so zachovanými zvyškami pôvodného stredovekého opevnenia. Mesto je od roku 1979 mestskou pamiatkovou rezerváciou. Pod Loktom vteká rieka do malebného údolia Svatošských skál, skupiny bizarných skalných pilierov a stĺpov chránených od roku 1933 ako prírodná rezervácia. Po opustení žulového masívu skalných stien sa tok stáča oblúkom doprava, údolie sa rozostupuje a rieka vstupuje do Karlovarskej kotliny.

Na sútoku Ohře a Teplej leží kúpeľné mesto Karlove Vary s dvanástimi teplými minerálnymi prameňmi a množstvom stavebných pamiatok. Pod Karlovými Varmi obteká rieka masív Doupovských hôr, jej prúd sa zrýchľuje, v koryte pribúdajú kamene a tvoria sa kaskády. Na ľavom brehu sa rozkladá Klášterec nad Ohří. V hladine rieky sa zrkadlí niekoľkokrát prestavovaný novogotický zámok s múzeom porcelánu. Pod Kláštorcom je tok spútaný Kadaňským stupňom, priehradná nádrž vybudovaná v rokoch 1966 až 1971 s betónovou, 18 metrov vysokou hrádzou slúžiaca k hydroenergetickým, priemyselným a rekreačným účelom. V podhorí Doupských hôr sa rozprestiera v údolí rieky historické mesto s pamiatkovou rezerváciou Kadaň. Pod ním preteká Ohře rýchlym spádom ostrou zákrutou Želinského meandru, hlbokým úšustovým údolím s početnými kaskádami, ktoré sa však obnažujú len pri minimálnom vzdutiu Nechranickej priehrady.

Vodná nádrž Nechranice postavená v rokoch 1961 až 1968 na zásobovanie priemyslu a energetiky úžitkovou vodou, k výrobe elektrickej energie a rekreačné účely, patrí svojou sypanou 50 metrov vysokou hrádzou k najväčším na území Českej republiky. Pod hladinou nádrže zostal zaujímavý kaskádový úsek rieky, tzv Kadaňský oblúk. Za priehradou pokračuje Ohře rovinatou krajinou s malým spádom ku starobylému Žatcu s mestskou pamiatkovou rezerváciou. Od Žatca preteká rieka úplnou rovinou a míňa na ľavom brehu Postoloprty a preteká mestom Louny, postaveným na starej obchodnej ceste do Saska. Ľavý breh rieky zdobí zámok Libochovice, obklopený anglickým parkom a rovnomenným mestečkom, založeným pôvodne pri brode. Pod Libochovicami odbočuje z hlavného toku 8,5 kilometra dlhý kanál Malá Ohře, umelo vybudovaný na pohon mlynov, ktorý sa do hlavného toku vracia pri starobylej Budyni nad Ohří. Rieka má v tejto oblasti charakter lužnej rieky, preteká početnými zákrutami úrodnou oblasťou a horizont nad ľavým brehom lemujú kužele vrcholov Českého stredohoria. Pri splave v Hošteniciach odbočuje z hlavného toku ďalší umelý kanál, 5 kilometrov dlhý Brozanský náhon, vybudovaný na pohon mlyna v Brozanoch. Medzi náhonom a tokom Ohře vznikol ostrov sv. Klimenta. Náhon sa do hlavného toku vracia pri Doksanoch, kde leží jeden z najcennejších kláštorných komplexov na našom území, založený v 1. polovici 12. storočia a prestavaný v 18. storočí na zámok. Pod Bohušovicami nad Ohří obdočuje vpravo koryto tzv. Starej Ohře, ktoré sa už nevracia k hlavnému toku, ale vlastným ramenom ústi pod Českými Kopistami do Labe. Riečisko oboch tokov Novej aj Starej Ohře bolo dômyselne využité na ochranu pevnosti Terezín. Komplex opevnenia bol vybudovaný v rokoch 1780 až 1787 na vojenské účely a pomenovaný na počesť cisárovnej Márie Terézie. Od Terezína delia rieku už len dva kilometre od jej ústia do Labe, neďaleko Litoměříc, vo výške 143 m n. m.

Z prítokov prijíma Ohře zľava slatinný potok, Libocký potok, Svatavu, Chodský potok, Rolavu, Dalovický potok, Bystřicu, Pekelský potok, Kláštorecký potok, Prunéřovský potok, Hutnú, Chomutovku a sprava Odravu, Lobezský potok, Teplou, Liboc, Blšanku, Smolnícky potok .

Ubytovanie
Vo všetkých väčších mestách a obciach.

Zásobovanie a zdravotné strediská
Cheb, Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket, Karlove Vary, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec, Libochovice

Zaujímavosti na rieke:
Cheb - päť kostolov, divadlá, múzeum, galéria
Karlove Vary - kúpele, kostoly, výroba porcelánu, múzeum, galéria, filmový festival
Žatec - gotický chrám, tri kostoly
Terezín - rozsiahly národný cintorín - 30 tisíc obetí fašizmu a povestná malá pevnosť, kostol, bývalej vojenskej budovy
 

Popis rieky:
elektronická verzia knižnej publikácie Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Spracovala: Lenka Fortinová
Vložené: 9.8.2010

Preklad: Stanislava Waniová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X