www.infoglobe.sk » História

História

     Rakúsko, ležiace v strednej Európe, bolo po pádu rímskej ríše obsadené z jednej strany Bavormi a z druhej Slovanmi a Avarmi. Hranice, ktoré v podstate vymedzili Rakúsko tak, ako ho známe dnes, boli ustanovené po víťazstve Otta Veľkého nad Maďarmi v bitke pri Lechfelde v roku 955 a meno Rakúsko sa prvýkrát objavilo v roku 966 ako Ostarrichi. V 13. storočí sa k moci dostali Habsburgovia a postupne si prisvojili rakúske provincie, ktoré ustanovili ako svoje dedičné zeme. V tridsaťročnej vojne hralo Rakúsko významnú roľu, pretože bolo v podstate centrom Habsburskej moci a Habsburgovia boli mocná opora katolíkov. Dokázali potlačiť české stavovské povstanie. Vestfálsky mier znamenal pre Habsburgov stratu vplyvu v Nemecku, posilnili si však vplyv vo svojich dedičných zemiach. Leopold I. svojím prístupom položil základy absolutizmu. V zahraničnej politike sa ako najväčší problém ukázali neukojiteľné mocenské ambície Turecka, ktoré vyvrcholili obliehaním Viedne v roku 1683, avšak vďaky zásahu poľského kráľa Jána III. boli neúspešné. Na druhej strane úspechy Eugena Savojského na konci 17. storočia znamenali, že Rakúsko ovládlo prakticky celé Uhry a Sedmohradsko. Na počiatku 18. storočia vo vojnách o španielske dedičstvo, Habsburgovia získali Miláno, Neapol, Sardíniu, ktoré v roku 1720 vymenili za Sicíliu a španielske Holandsko. Rakúsko sa v tom čase začalo boriť s vysokým štátnym dlhom a špatnou štátnou správou.

     S nástupom Márie Terézie (1740) na trón začali vojny rakúske dedičstvo, ktoré po ôsmich rokoch priniesli iba citeľnejšiu stratu územia a ekonomické problémy. To viedlo k tomu, že štátnu správu zreformovali a výraznejšie centralizovali, čím sa obmedzila moc aristokracie a zemských stavov. Pre české územia, ktoré boli súčasťou Rakúska, to znamenalo germanizáciu. V oblasti zahraničnej politiky bola významná rakúska účasť na delení Poľska (1772, 1793, 1795), ktorého sa zúčastnilo skôr z pragmatických dôvodov, aby zamedzilo prílišnému nárastu moci Pruska a Ruska.

     Po tom, čo vo Francúzsku uchopil moc Napoleon, sa Rakúsko vo svojej zahraničnej politike začalo orientovať práve týmto smerom. František II. reagoval na Napoleonovo menovanie sa cisárom tým, že sa tiež v roku 1804 vyhlásil za cisára. Habsburgovia viedli s Francúzskom mnoho vojen, v podstate sa skončili až Napoleonovým pádom. Väčšina z nich bola neúspešná a monarchiu iba veľmi vysilovali.

     Pod vplyvom revolúcie vo Francúzsku v roku 1848 vypuklo v Budapešti rovnakého roku povstanie, ktoré sa rozšírilo aj do Viedne. V jeho dôsledku vznikla aprílová ústava, zrušená bola cenzúra a Metternich musel odstúpiť. Vďaka ďalšiemu povstaniu bolo garantované všeobecné a tajné volebné právo a aprílová ústava bola zrušená. Nasledovalo ešte jedno povstanie, kvôli ktorému musel vládnuci Ferdinand V. abdikovať.

      Za jeho nástupcu, Františka Jozefa I., sa Rakúsko dostalo do významného obdobia svojich dejín. Došlo k zrušeniu cechových obmedzení, čo umožnilo rozvoj priemyslu a v roku 1856 vznikla prvá banka Creditanstalt. V roku 1855 vstúpila do platnosti ďalšia reforma, ktorú vlastne pociťujeme doteraz, a to rozdelenie krajiny na jednotlivé správne územia. Najnižšou správnou jednotkou sa stala obec, nad ňou bol okres a nad ním kraj. Zreformované bolo aj školstvo, daňový systém a súdnictvo. V tomto období sa zhoršili vzťahy Rakúska s Pruskom a takisto strácalo svoju dôležitú pozíciu v rámci Nemeckého spolku. Až v roku 1879 uzatvorilo dôležitú dohodu – už ako Rakúsko-Uhorsko po vyrovnaní v roku 1867 – s Pruskom, ktorá vošla do histórie ako Dvojspolok a neskôr – po pripojení sa Talianska – ako Trojspolok.

      Prvá svetová vojna znamenala pre Rakúsko-Uhorsko obrovskú porážku. Monarchia sa rozpadla a samotné Rakúsko sa stalo jedným z najmenej stabilných štátov novej Európy. V roku 1938 Hitler pripojil Rakúsko k svojej Tretej ríši, a pretože sa k nej pridalo dobrovolne, bolo po vojne považované za porazený štát. Po vojne Rakúsko smerovalo svoju politiku na kapitalistické krajiny a postupne dosiahlo ekonomickú stabilitu. V referende 12. júna 1994 sa rozhodlo pristúpiť k EÚ, čo sa naplnilo 1. januára 1995.

 

Foto: Wikipedia.org

späť


Lokácia:

Rakúsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X