www.infoglobe.sk » Aktuality

Praha, Výstava Pred očami: Príbehy Iraku

Publikované: 10.10.2017
Výstava PRED OČ)AMI v Centre súčasného umenia DOX predstavuje menej známy obraz Iraku. Dokumentárne snímky mladej generácie irackých fotografov sa snažia priblížiť, ako vyzerá život v krajine, ktorú poznáme takmer výhradne prostredníctvom mediálnych záberov vojnového konfliktu.

Súčasný Irak, krajinu prechádzajúcu dlhodobým vojnovým konfliktom, ktorého dôsledky dávno presiahli jeho hranice, „poznáme“ z verejných médií predovšetkým prostredníctvom obrazov vojny, násilia, humanitárnych kríz či utečeneckých táborov.

Výstava PRED OČAMI – Príbehy Iraku ponúka iný pohľad. Irak predstavuje očami tamojších mladých dokumentárnych fotografov a fotografiek, ktorí zachytávajú málo zobrazované fragmenty a útržky každodennej reality: od hornatých pustatín severných hraníc krajiny cez všedné i nevšedné situácie z vnútrozemia či ozveny nedávnej histórie až po dôsledky vlečúceho sa vojnového konfliktu.

Vďaka znalosti lokálneho prostredia a vďaka prístupu do miest, oblastí a komunít, ktoré často zostávajú mimo dosah či záujem zahraničných fotožurnalistov, približujú fotografi Aram Karim, Bnar Sardar, Hawre Khalid, Seivan M. Salim, Rawsht Twana a Ali Arkady svoju krajinu, ktorá kedysi bola územím starovekej Mezopotámie, jej obyvateľov, ich príbehy a život, ktorý plynie navzdory vojne, aj širokej verejnosti mimo ich krajiny.

Autor projektu a kurátor výstavy PRED OČAMI Stefano Carini odišiel v máji 2014 do Iraku pracovať ako foto editor v jedinej nezávislej irackej fotoagentúre. Mesiac po jeho príjazde, 10. júna 2014, obsadili bojovníci tzv. Islamského štátu Mosul a počas nasledujúcich troch dní dobyli ďalšie stovky kilometrov územia. Došlo tak k vysídleniu pol miliónu obyvateľov a vypukla jedna z najhorších humanitárnych kríz od druhej svetovej vojny. Zakladateľ a riaditeľ agentúry, pre ktorú Carini pracoval, bol 12. júa 2014 unesený a do dnešného dňa je nezvestný.

Výstava trvá do 8. 1. 2018.

Otváracia doba: denne okrem utorka.

 

Zdroj a foto: Protext.cz

Úprava textu: Stanislava WaniováDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

24.11.2017
Aj tento rok sa hlavné mesto Slovenska ponorí do vianočnej atmosféry a ponúkne domácim obyvateľom aj návštevníkom mesta bohatý program.
23.11.2017
Počas víkendu 25. 11. – 26. 11. 2017 prebehne tohtoročné najväčšie jesenné cestovateľské stretnutie  v Čechách známe ako Festivalu Okolo sveta. V kongresových priestoroch Clarion Congress Hotel Prague sa predstaví 70 prednášajúcich z radov cestovateľov, dobrodruhov, fotografov, horolezcov, jednoducho milovníkov cestovania a extrémnych zážitkov.
22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BOSNA A HERCEGOVINA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 11. 2017
sviatok:Emília
dnes:
piatok 24.11.
7 °C
zajtra:
sobota 25.11.
12 °C