Komárno

Publikované: 29.4.2010
Mesto Komárno patrí počtom obyvateľov (približne 40 000) do prvej dvadsiatky najväčších miest na Slovensku. K jeho pamätihodnostiam patria napríklad zachovaná pevnosť z čias, kedy Turci ohrozovali Európu, množstvo historických stavieb a tiež pamätníkov, pripomínajúcich slávnych rodákov, termálne kúpalisko alebo pohraničný most cez Dunaj do maďarského mesta Komárom.

KomarnoKomárno patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Vyrástlo pri sútoku najdlhšej slovenskej rieky Váh a mohutného Dunaja, hoci dnes už nik nevie presne, kde tento sútok bol v minulosti, lebo – ako napovedá historický názov KomarnoVáhu (vagus = latinsky neusporiadaný, blúdivý, túlavý) – rieka najmä v nižších polohách často menila svoje koryto. Skutočnosťou ostáva, že v susedstve dnešného mesta je archeologicky doložený rímsky tábor Kelemantia ako jeden z oporných bodov obrannej línie proti barbarom „limes romanus“.

História mesta

Komarno Dejiny samotného mesta začínajú v roku 1265, kedy mu kráľ Béla IV. udelil štatút mesta. Vtedy už na ostrove pri sútoku riek stál historický hrad, brániaci stredoeurópsky priestor pred nájazdmi Tatárov. V polovici 16. storočia, po tom, čo výboje Turkov zasiahli uhorské metropoly Budín a Ostrihom, hrad prestavali na stredovekú pevnosť, ktorá bola aj v priebehu nasledujúcich stáročí ďalej zdokonaľovaná a prestavovaná podľa najnovších znalostí európskych (najmä talianskych) fortifikačných staviteľov. Tak vznikol ojedinelý päťuholníkový obranný systém, skladajúci sa z niekoľkých pevností, predsunutých polygonálnych bášt, násypov, vodných priekop a ďalších objektov, ktoré slúžili vojenským účelom takmer do konca 20. storočia. KomarnoNapriek tomu, že časť historického opevnenia bola zničená opakovaným silným zemetrasením koncom 18. storočia a niektoré jeho prvky museli ustúpiť rozvíjajúcemu sa mestu a železničnej doprave, komplex naďalej predstavuje najväčšie bastiónové opevnenie v strednej Európe a od konca 20. storočia sa v ňom postupne rekonštruujú niektoré objekty kasární, vstupné brány a bastióny, ktoré ožívajú vďaka muzeálnym expozíciám Komarno - lapidarium(v jednej z bášt sa nachádza lapidárium s najväčšou zbierkou kamenných rímskych pamiatok na území Slovenska), ďalej galériám, obchodným a reštauračným prevádzkam.

Privilégia slobodného kráľovského mesta dostalo Komárno v roku 1745 od cisárovnej Márie Terézie. V tom čase to bolo piate najväčšie mesto v Uhorsku (asi 10 000 obyvateľov). Významným nositeľom hospodárskeho rozvoja mesta bol prístav a s ním spojený obchod s drevom a poľnohospodárskymi produktmi úrodného regiónu Žitného ostrova a Podunajskej nížiny. Komarno - muzeumOd 19. storočia sa k nemu pripojili aj lodenice, v druhej polovici 20. storočia dokonca najväčší vnútrozemský producent riečno-námorných lodí. Po vybudovaní mostu cez Dunaj koncom 19. storočia dopravný a obchodný význam mesta ešte vzrástol. Vtedy sa ku Komárnu pripojilo predmestie „Újszöny“ na pravom brehu Dunaja. Ich spojenie však trvalo iba dve desaťročia, pretože po roku 1918 obe časti znovu rozdelili hranice, pričom maďarské predmestie si už ponechalo maďarský názov mesta Komárom (dnes asi 20 000 obyv.). Komarno - pravoslavny kostolHistorické premostenie Dunaja je zaujímavé tým, že na slovenskej strane sa prvá časť dá otvoriť, aby umožnila prístup do lodeníc na Alžbetinom ostrove aj veľkým lodiam.

Pamätihodnosti

V meste sa narodil rad významných osobností, z ktorých spomeňme aspoň niekoľko mien: uhorský a český kráľ Ladislav Pohrobok (1440-1457), maďarský spisovateľ Mór Jókai (1825–1904), hudobný skladateľ Franz Lehár (1870–1948) a ďalší. Im sú venované nielen pamätníky a muzeálne expozície, ale aj pravidelný hudobný festival a ďalšie kultúrne podujatia. Architektonicky zaujímavé stavby sú prevažne na centrálnej pešej zóne. Typickým symbolom mesta je neorenesančná budova radnice s typickou vežou. Pred ňou je zaujímavý Trojičný stĺp zo 17. storočia. Neďaleko od radnice sa nachádza bývalý Kultúrny palác Jókaiho spolku, dnes Podunajské múzeum s expozíciami dejín mesta a života obyvateľov v minulosti. KomarnoĎalšie expozície venované udalostiam v meste po roku 1848 po súčasnosť a slávnym rodákom sa nachádzajú v Zichyho paláci.

V jeho susedstve však turistov priťahuje úplne nová atrakcia – pestrofarebné Nádvorie Európy. Skupina architektov tu na prelome milénia vybudovala na ploche niečo vyše pol hektára novú turisticky orientovanú štvrť s obchodmi, galériami a kaviarňami, v ktorej každá budova napodobňuje rôzne stavebné slohy v 45 regiónoch celej Európy. KomarnoNámestie s parčíkom a fontánou uprostred doplňujú sochy historických panovníkov. Z ďalších zaujímavých stavieb stojí za pozornosť napríklad Dôstojnícky pavilón, postavený v štýle anglickej neogotiky pôvodne ako ubytovňa pre cisárskych dôstojníkov s rodinami, alebo pravoslávny kostol Presvätej Bohorodičky s bohatou kolekciou umeleckých predmetov, ktoré tu v minulosti zanechali utečenci z Balkánu, najmä zo Srbska, prchajúci pred tureckými vojskami.Komarno Multikultúrnosť mesta s vysokým podielom maďarsky hovoriacich obyvateľov dokladujú ďalšie cirkevné stavby vrátane židovskej synagógy.

K turistickým atraktivitám mesta patrí tiež celoročne otvorené termálne kúpalisko, zásobované dvomi prameňmi vody s teplotou do 40°C. Na okraji mesta na brehu ramena Váhu je lodenica s areálom vodných športov. V blízkosti mesta pri obci Iža sa nachádza prírodné múzeum Kelemantia s vykopávkami z rímskych čias, zaradené medzi národné kultúrne pamiatky. Vyhľadávané je aj termálne kúpalisko Patince 13 km od Komárna. V okolí mesta je niekoľko prírodných rezervácií v lokalitách lužných lesov alebo s výskytom vzácnych druhov vtáctva.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a flickr.com

 

späť



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

RegioJet vstupuje na slovenské železnice
Publikované: 10.1.2011
Spoločnosť RegioJet predstavila v Bratislave svoje zámery v oblasti osobnej železničnej dopravy na Slovensku. V tomto roku začnú premávať až do Čadce a Žiliny jej pravidelné diaľkové spoje na trase Praha – Ostravsko. Od marca 2012 potom RegioJet preberá osobnú dopravu na trase z Bratislavy cez Dunajskú Stredu do Komárna.

Slovensko: Vodné dielo Gabčíkovo
Publikované: 3.2.2011
Názov malej obce Gabčíkovo, neďaleko Šamorína, vstúpil do povedomia občanov stredoeurópskych krajín – najmä Slovenska, Česka a Maďarska, ako synonymum vodného diela, ktoré svojou veľkosťou vyvoláva nielen pozitívne či negatívne reakcie, ale aj medzinárodné súdne spory. Aj v tomto prípade však platí: lepšie raz vidieť ako stokrát iba počuť.

SR: Šaľa - mesto na Váhu    
Publikované: 24.2.2011
Obec Šaľa vo svojom viac ako tisícročnom vývoji prekonala mnoho zmien. V stredoveku bola centrom remeselníctva, neskôr mala vďaka svojej výhodnej polohe na Podunajskej rovine výlučne poľnohospodársky charakter. Zmena nastala až po druhej svetovej vojne, keď na podporu poľnohospodárskej produkcie padlo rozhodnutie vybudovať veľký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., priamo v katastri obce.

Gabčíkovo: kompa spojí brehy starého Dunaja
Publikované: 9.3.2011
Pri Gabčíkove pripravujú výstavbu prístavu pre kompu, ktorá spojí slovenský breh s maďarskou obcou Dunaremete a vytvorí tak predpoklad na pokračovanie obľúbenej cyklistickej trasy po dunajských hrádzach pod Bratislavou.

Jubilejné Komárňanské dni 2011
Publikované: 25.4.2011
Bohatý kultúrny, športový a spoločenský program na oboch brehoch rieky Dunaj prinášajú aj v tomto roku v poradí už dvadsiate Komárňanské dni v dňoch od 26. apríla do nedele 1. mája 2011.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X