www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Ministerstvo zahraničných vecí SR upozorňuje slovenských občanov, že cudzinci sa v Nepále často stávajú terčom pouličnej kriminality. Ide najmä o vreckové krádeže atď. Tiež ženy bývajú obťažované. Preto sa ženám odporúča, aby chodili vhodne oblečené (nie krátke sukne a tielka), a to najmä v odľahlých oblastiach.

Hygienické podmienky
Pri cestovaní do Nepálu je nutné dodržiavať vo zvýšenej miere základné hygienické návyky. Napriek tomu sa zahraniční návštevníci neubráni cestovnej hnačky; u takmer všetkých cudzincov sa po niekoľkých dňoch pobytu vyskytnú bolesti žalúdka a črevné problémy, ktoré sú vyvolané zmenou mikroflóry v organizme a nie, ako sa často návštevníci domnievajú, vplyvom nejakej choroby. Diéta a pokoj pomôžu toto obdobie ustáť bez väčších problémov. V prípade, že problémy neustávajú, je nutné vyhľadať lekársku pomoc, pretože by sa mohlo jednať o choleru (v nedávnej minulosti prebehlo v Nepále niekoľko epidémií cholery s následkom stoviek úmrtí, je preto potrebné počítať s jej výskytom), skôr však pôjde o žltačku, amebózu alebo lambliózu. V južných častiach Nepálu sa v období od augusta do novembra vyskytuje japonská encefalitída, na ktorú každoročne umiera mnoho ľudí. Od novembra do mája prepuká v Nepále epidémia meningokokovej meningitídy. Pri styku so zvieratami hrozí zvýšené riziko nákazy besnotou (zvlášť vo večerných hodinách). V neprehľadnom teréne (mimo horskej oblasti) je nutné mať na pamäti možnosť uštipnutia jedovatými hadmi.

Podnebie a počasie
V Nepále vládne klasické monzúnové počasie. Obdobie dažďov je od júna do septembra, najlepšie mesiace pre trekking sú na jar apríl a máj, na jeseň koniec septembra, október a začiatok novembra. Tak sa dá vyhnúť dažďom a vlhku v lete a snehu a mrazu v zime. Juh Nepálu je teplejší so subtropickým počasím, s postupom na sever pribúda nadmorská výška a s ňou sa mení klíma na horskú až vysokohorskú so všetkými bežnými znakmi.

Strava
Nepálska strava nie je nijako rozmanitá, zodpovedá drsnému charakteru krajiny. Typickým jedlom je "dhal bhat tarkari", čo je strukovinová polievka a zelenina na kari. Pre stravovanie v Nepále platia podobné zásady ako inde v Ázii, je potrebné vyberať si na stravovanie na pohľad čisté miesta. Najvšeobecnejšie pravidlo je, že kde je mnoho ľudí, tam bude strava chutná a relatívne bezpečná.

Vodu je lepšie piť z originálne uzavretých fliaš, pitie vody z vodovodu sa neodporúča (ani vo forme ľadu). Vo vysokých horských oblastiach je možné použiť aj miestnu vodu, istotu je možné ale získať len jej prevarením. Je nutné dbať na pitný režim, t. j. piť často a veľa.

Doprava a telekomunikácia
Medzi Kathmandu, Pokharou a niekoľkými ďalšími mestami existuje letecké spojenie. Cestná sieť je veľmi nerozvinutá a jej kvalita je slabá. Cestovanie autobusmi je značne vyčerpávajúce. V horských oblastiach sa vyskytujú len nespevnené cesty pre peších.
Telefónne linky do zahraničia fungujú spravidla dobre. Spolu s telefónmi je možné využívať aj faxové spojenie, internetové kaviarne sa vyskytujú prevažne vo väčších mestách.

Peniaze
Rýchly prevod peňazí do Nepálu je možný zo SR prostredníctvom American Express alebo služby Western Union. Odporúča sa priviezť si do Nepálu americké doláre, ktoré sa dajú meniť oficiálne v bankách alebo aj v zmenárňach. Bez problémov sú menené cestovné šeky (poplatok 1-2%), pokiaľ sú vystavené v amerických dolároch, britských librách, eurách alebo austrálskych dolároch.

Ubytovanie
V Nepále existuje celá škála ubytovacích zariadení, ktorých ceny sa pohybujú od 10 USD až po niekoľko desiatok USD za noc.

Ostatné informácie a odporúčania:
- neodporúča sa, aby ženy chodili v šortkách alebo muži bez košele či trička
- nezabudnúť slnečné okuliare, pokrývku hlavy a krém na opaľovanie
- v Nepále sa dá dohovoriť anglicky
- v Nepále je v zime o štyri a trištvrte a v lete o tri a trištvrte hodiny viac než v SR
- vysokohorská turistika v Nepále je riziková, každoročne dochádza k úmrtí horolezcov
- informácie o trekovaní poskytne hotel Tilicho na ulici Tridevi Marg v Kathmandu.
- v budhistických chrámoch sa chodí naboso a dokola v smere hodinových ručičiek
- preukaz ISIC môže byť v Nepále veľmi užitočný, najmä pre lacnejšie ubytovanie.

Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla v Kathmandu:


Ambulancia červeného kríža: (01) 228094

Polícia, Durbar Sguare: (01) 211162

Hasiči: (01) 221177

 

späť


Lokácia:

Nepál
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X