www.infoglobe.sk » LOKALITY » Arborétum v Bielej Lhote

Arborétum v Bielej Lhote - Česká republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Arborétum v Bielej Lhote
Druh lokality: Zoologické a botanické záhrady
Kontinent: Európa
Štát: Česká republika
Lokácia:

Pri rieke: Morava

Arborétum v Bielej Lhote Biela Lhota je obec, ktorá je súčasťou západnej časti Hornomoravského úvalu. Zo severu k nej zasahuje výbežok Nízkeho Jeseníka, vytvárajúci bránu, ktorou do Hornomoravského úvalu priteká rieka Morava.

Obec je rozdelená na časti Bílá Lhota, Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín a Hradečná. Nachádza sa v severnej časti mikroregiónu Litovelsko. Obklopujú ju luky, lužné lesy a blízko sa nachádza tiež niva rieky Moravy. V okolí rozhodne stojí za to navštíviť hrad Bouzov, areál jaskyne Javoříčko a Mladečské jaskyne. Medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele v Bielej Lhote bezpochyby patrí arborétum, kde môžeme vidieť rozsiahlu zbierku drevín a iných rastlín. V areáli arboréta nájdete množstvo krásnych miest, lákajúcich k odpočinku. Všetky vzácne rastlinné druhy sú tam prehľadne opísané.

Pôvodne arborétum vzniklo ako park, keď tam okolo roku 1700 renovovali zámoček. Hoci sa nepodarilo zistiť pôvodné usporiadanie a druhy drevín, predpokladá sa, že tam boli len buky, duby, lipy, smreky, ktoré sú v parku doteraz. Od roku 1869 panstvo aj s parkom patrilo rodine Riedlovcov. V roku 1926 park pretvoril známy dendrológ Quido Riedl. Veľmi pôsobivo sústredil okolo 500 druhov a foriem okrasných drevín, z ktorých asi 240 je v parku aj dnes. Quido Riedl založil tiež zbierku drevín v zámku v Novom Dvore, kde sa dnes nachádza špecializovaná botanická záhrada. Od roku 1966 arborétum spravuje Vlastivedné múzeum v Olomouci. Počas tejto doby tam vysadili vyše 200 ďalších drevín. Medzi zaujímavosti arboréta patrí obrovský šach, ktorý si tu môžete zahrať. Na zapálených botanikov tu okrem iného čaká vzácna drevina Pavlovnie plstnatá. Medzi historické zaujímavosti patrí obdobie, kedy na tunajšom zámku pobýval kapelník viedenskej opery Konrad Kreutzer, ktorý tu v roku 1833 komponoval hudbu k opere „Noc v Granade“. Celý park sa rozkladá na ploche necelých 300 hektárov a vidieť tu možno vyše 500 druhov a foriem okrasných drevín.

Časť obce Červená Lhota sa rozkladá na západ od mesta Litovel. Po smrti Jiřího z Lhoty panstvo Červená Lhota predali Albrechtovi Rohovladovi z Bokůvky a v roku 1695 ho získal gróf František z Hodic na Búzově. V obci sa nachádza kaplnka z polovice 19. storočia, pomník venovaný padlým za 1. svetovej vojny a kamenné kríže. Obec má v súčasnosti približne 200 obyvateľov. Ďalšiu časť obce Bílá Lhota tvorí Hradečná. Prvýkrát je toto miesto zmienené v roku 1365, kedy ho vlastnili vladykovia z Dubčan. V súčasnosti tam žije necelých 150 obyvateľov.

Ak sa rozhodneme putovať po okolitých dedinách, narazíme na niekoľko drobných architektonických objektov, chránených pamiatkovým ústavom. Tieto domčeky sa nachádzajú napríklad v obci Měnín. Pri poľnej ceste z Měnína do Řimic je kaplnka sv. Cyrila a Metodeja. Názov dediny Řimice sa počas stáročí niekoľkokrát zmenil. Dedina bola v minulosti rozdelená na dve časti a každá z nich mala svojho majiteľa. Jedna časť patrila pod panstvo v Úsove a druhá časť patrila k statku v Červenej Lhote a mala 17 domov. V súčasnosti je tam vidieť aj pravoslávny chrám.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Rostislav
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X