www.infoglobe.sk » Kalendár akcií

Kalendár akcií 23.5.2018

Streda 23.5.2018
Všetky akcie
Pridať novú akciu
Upraviť informácie o akcii

Klenoty z múzea

od 14.12.2017 do 28.1.2019

Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum vás pozýva na výstavu Klenoty z múzea - Ako sa zbiera hudba. Výstava prebieha v SNM sídelná budova na Vajanského nábreží 2, Bratislava do 28. januára 2019.

výstava Klenoty z múzea - Ako sa zbiera hudba

Číslo akcie: 16119

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: SNM, Bratislava (Bratislavský kraj)

Vládca času

od 1.3.2018 do 31.5.2018

Vládca časuZnámy Medzinárodný festival duchov a strašidiel oslávi v roku 2018 významné jubileum. Toto návštevníkmi obľúbené podujatie založené na tajomných príbehoch z minulosti  pripravujú na Bojnickom zámku už po dvadsiatypiatykrát. Budúcoročný festival duchov a strašidiel ponesie punc významného jubilea a ponúkne okrem 12 festivalových dní aj kostýmovaný sprievod mestom a strašidelný zámocký bál. 

Čerstvý vzduch tradičnému podujatiu prinesie pre bojnické publikum doposiaľ neznámy režisér Michal Récky. Prostredníctvom démonického príbehu o Bojnickom zámku ponúkne divákom vlastný pohľad na významné momenty z minulosti zámku i festivalu.  Ako už názov „Vládca času“ napovedá, pôjde o príbeh zobrazujúci  boj s časom, boj s vlastným vnútrom, vlastnými pokušeniami a strachom. 

Scenár podujatia vzniká okrem iného aj priamo v autentickom prostredí Bojnického zámku, kde autorovi  spoločnosť pri písaní robia tajuplné zvuky a záhadné tiene. Príbeh plný emócií a mrazivých zvratov ožije  prostredníctvom  hereckých výkonov viac ako stovky účinkujúcich. Tých si režisér vybral spomedzi profesionálnych i amatérskych hercov. Realizačný tím má pred sebou dlhú cestu, na konci ktorej verejnosti predstaví  démonického  Vládcu času.  Festival otvorí svoje brány na jar.

Číslo akcie: 16074

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Múzeum Bojnice (Trenčiansky kraj)

výstava Roland Neupauer - NESÚVISLOSTI

od 8.3.2018 do 31.5.2018

výstava Rolanda Neupauera - NesúvislostiPrvou výstavou Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote v roku 2018 je výstava výtvarníka Rolanda Neupauera pod názvom Nesúvislosti. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 8. marca 2018 o 15.00 hod. Výstava potrvá do 31. mája 2018.

 

Roland Neupauer (*1980) je súčasný mladý autor, pôsobiaci v Krásnohorskom Podhradí. Napriek svojej ťažkej chorobe patrí k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave ateliéru prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa stala v jeho prípade nevyhnutnosťou. Je preňho určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí, názorov.

Číslo akcie: 16546

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (Banskobystrický kraj )

Pozvánky od Tatranskej galérie

od 14.3.2018 do 10.6.2018

Milí priatelia a priaznivci umenia,

srdečne Vás pozývame na zaujímavé divadelné predstavenie a otvorenie výstav:

 

APFSR 2018 MILKA ZIMKOVÁ – DIVADLO JEDNÉHO HERCA

14. MARCA 2018 O 18.00 H

 

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ ASOCIÁCIE PROFESIONÁLNYCH FOTOGRAFOV SLOVENSKA

VERNISÁŽ VÝSTAVY 15. MARCA 2018 O 17.00 H

Výstava potrvá od 15. marca 2018 do 15. apríla 2018

 

HUDOBNÝ HOSŤ VERNISÁŽE: Peter Bič PROJECT

Tatranská galéria - Elektráreň

 

AALTOVA PRÍRODA

VERNISÁŽ VÝSTAVY 16. MARCA 2018 O 16.00 H

Výstava potrvá od 16. marca 2018 do 10. júna 2018

Vila Flóra Starý Smokovec

 

Tešíme sa na stretnutie s Vami

Číslo akcie: 16544

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Tatranská galéria, Poprad (Prešovský kraj )

Začiatok turistickej sezóny v GMM

od 27.3.2018 do 31.5.2018

Do konca apríla 2018 si návštevníci Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote môžu pozrieť výstavy „Vesmír očami detí“ a „Dieťa a jeho svet“, súčasťou ktorej sú rôzne sprievodné hravé aktivity. Pre milovníkov abstraktného umenia je tu výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera „Nesúvislosti“. Novinkou bude výstava historickej výpočtovej techniky „Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. apríla 2018 o 15.00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Predmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea.

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 zahajuje turistickú sezónu. Návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav nielen počas pracovného týždňa (pondelok – piatok od 8:00 do 16:00), ale aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00.

Počas apríla ponúkame návštevníkom štyri obsahovo atraktívne a zaujímavé výstavy. Do konca apríla 2018 môžu návštevníci vidieť výstavu Dieťa a jeho svet, ktorá im predstaví obdobie narodenia, krstu, predškolský a školský vek, detský odev, nábytok a v neposlednom rade aj hračky a hry v tradičnom dedinskom a z časti aj v mestskom prostredí regiónu Gemer-Malohont. Súčasťou výstavy je detský kútik s hračkami a sprievodná aktivita Hádanková súťaž a hravé obrázky, ktorú tvorí kvíz s otázkami, na ktoré odpovede nájde návštevník v textovej časti výstavy a ďalej sú to hravé obrázky, ktoré treba doplniť a vymaľovať. Aktivita je vhodná pre skupiny žiakov materských, základných i stredných škôl a rovnako aj pre rodiny s deťmi.

Už po 37-krát pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote výstavu Vesmír očami detí, ktorá je tradičnou súťažnou prehliadkou výtvarnej tvorby detských prác žiakov základných, materských a základných umeleckých škôl okresu Rimavská Sobota s tematikou vesmíru. Vystavených je 302 výtvarných prác z 23 škôl. Počas vernisáže výstavy (9. marca) odborná porota odmenila 25 najlepších prác, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Tie v apríli už neuvidíte. Výstava potrvá do 30. apríla 2018.

Ďalšou v ponuke je výstava mladého výtvarníka Rolanda Neupauera Nesúvislosti. Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer (*1980) k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s  výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Výstava potrvá do 31. mája 2018.

Počítače, notebooky, tablety či smartfóny sú každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. 10. apríla 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET, ktorá predovšetkým mladšej generácií predstaví historickú výpočtovú techniku, ktorá svojimi technickými parametrami, výkonmi, rozmermi a pôvodnou nadobúdacou hodnotou  vyvoláva úsmev a zároveň aj údiv. Prezentovaných bude približne 30 ks výpočtovej techniky používanej predovšetkým na území Československa (a neskôr na Slovensku)  v období  rokov 1980 až 2000 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota.     

reštaurované knihyPredmetom mesiaca apríl budú štyri zreštaurované staré tlače 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea. V roku 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške 3 000,- Eur na realizáciu tretej etapy projektu „Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia“. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu. Banskobystrický samosprávny kraj kofinancoval projekt z účelových prostriedkov sumou 158,50,- EUR. Zreštaurovaná bola obsiahla medicínska náuka Daniela Sennerta, doktora medicíny a profesora na Univerzite vo Wittenbergu, vydaná v roku 1611. Ďalej boli zreštaurované dve teologické diela Felixa Bidembacha, doktora teológie evanjelickej cirkvi, z roku 1609 a 1610 a Bratislavské artikuly z roku 1791. Reštaurovanie realizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Mgr. Art. Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Staré tlače boli odborne zreštaurované a použité pracovné postupy a fotografie zreštaurovaných tlačí sú obsiahnuté v hodnotiacich správach reštaurátorských prác, ktoré sú prílohou vystavených tlačí.

 Všetkých pozývame do priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882), v ktorom sa určite nudiť nebudete. Návštevníkov oznamuje, že počas veľkonočných sviatkov (30. 3. – 2. 1. 2018) bude múzeum zatvorené.

Číslo akcie: 16601

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (Banskobystrický kraj )

vernisáže výstav "3v1"

od 5.4.2018 do 1.7.2018

GALÉRIA UMELCOV SPIŠA V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja Vás a Vašich priateľov pozýva na vernisáže výstav "3v1"  vo štvrtok, 5. apríla o 17.00 v koncertnej sále galérie.

vernisáže výstav "3v1" Hudobný program: ZUŠ J. Fabiniho Spišská Nová Ves.

 

BIENÁLE MAľBY VI.? ABSTRAKCIA / METÓDA A METAFORA

Katarína Balúnová, Rita Koszorús, Martin Kudla, Henrieta Kurčíková, Martin Lukáč, Roland Neupauer, Simona Štulerová

Výstava, interpretujúca rôzne metódy a metafory abstrakcie uvádza siedmich umelcov nastupujúcej generácie. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Kurátori výstavy: Mgr. Gabriela Garlatyová & Doc. Štefan Balázs, ArtD., akad. mal., odborná spolupráca: Mgr. Lenka Králová, Mgr. Zuzana Juháziová – GUS, grafika: Mgr. art. Ivana Babejová.

 

BIEDERMEIER C+S

Ronda Bautista, Vladimír Broniševský, Ondrej Jurín, Peter Lipkovič, Andrea Lipkovičová, Ivan Novotný, Stanislav Šalko, Viktor Šefčík, František Turcsányi, Edita Vološčuková, Júlia Zelená

"Tradícia je ilúziou večnosti"... Konfrontácia predmetov z obdobia biedermeieru s dielami 11 súčasných umelcov voľného spolku C+S, inšpirovanými rôznymi aspektmi tohto obdobia. Výstavný projekt TÉMA z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Kurátor výstavy: Mgr. Jozef Ridilla – Šarišská galéria, odborná spolupráca: Mgr. Mária Šabľová – GUS, grafika: Mgr. art. Ivana Babejová.

 

SOODY SHARIFI: MAXIATÚRY / MOSLIMSKÉ TÍNEDŽERKY

Fotografické projekty americkej autorky iránskeho pôvodu o súčasnosti a minulosti iránskeho života a kultúrnej histórie. Maxiatúry zasahujú súčasnými obrazmi do tradičných miniatúrnych perzských malieb. Dokument o moslimskej mládeži reflektuje modernú dobu v konzervatívnom svete. Kurátorka: Mgr. Lucia Benická – GUS, grafika: Mgr. art. Ivana Babejová. 

 

Tešíme sa na jarné stretnutie v Galérii umelcov Spiša !

Číslo akcie: 16608

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves (Košický kraj)

Tatranská galéria - máj 2018

od 1.5.2018 do 31.5.2018

Tatranská galéria - Elektráreň

VÝSTAVY

 

Daniel SZALAI, Jozef BAUS - PREDOBRAZDaniel SZALAI, Jozef BAUS - PREDOBRAZ

Výstava predstavuje experiment dvoch umelcov s obrazom, jeho pohyb v priestore, či už iluzívny alebo reálny. Expandovanie maľby do špeciálnych inštalácií, ktorých súčasťou je aj audiovizuálna zložka.

Výstava potrvá do 20. mája  2018

 

Miroslav CIPÁR – Hra pre naše oči

Miroslav  CIPÁR – Moja krajina je moja fantázia

Interaktívna výstava v rámci projektu Hry s umením 2018 v spolupráci s Bibianou Bratislava

Cieľom rozsiahleho projektu je po prvýkrát predstaviť komplexne tvorbu Miroslava Cipára tak, aby zaujala všetky vekové kategórie od tých najmladších, ktorí budú mať možnosť spoznať tvorbu umelca cez rôzne interaktívne hry až po najstarších, ktorým je určená výstava voľnej tvorby autora.

Vernisáž výstavy 25. mája  2018 o 17.00 h

Výstava potrvá od 25. mája 2018 do 26. júla  2018

 

STÁLA EXPOZÍCIA

Odkryté hodnoty app

Vynovená stála expozícia 130 diel zo zbierkového fondu Tatranskej galérie predstavuje to najlepšie z tvorby takmer 80-tich autorov.

 

Tatranská galéria - Artklub

Bedřiška ZNOJEMSKÁ  Svet na gombík

Predajná výstava českej výtvarníčky tvoriacej v duchu romantického symbolizmu. Diela rozprávajúce príbehy, ktoré v sebe nesú mystickú krásu, poetickosť a zvláštnu oduševnenosť.

Výstava potrvá do 20. mája  2018

 

INÉ PODUJATIA

CYKLUS ODBORNÝCH PREDNÁŠOK Z DEJÍN UMENIA A KULTÚRY SPIŠA

Téma: Ilustračná tvorba Miroslava Cipára

Termín: 25. mája  2018 (piatok) o 17.00 h

Miesto: Tatranská galéria v Poprade

Prednášajúci: Ľubomír Feldek

 

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE

Téma: Batika

Termín: nedeľa 6. mája 2018 od 14.00 h – 16.00 h

Miesto: Elektráreň TG v Poprade

 

TVORIVÉ DIELNE

tematické výtvarné workshopy k aktuálnym výstavám a vynovenej stálej expozícii

 

Štvrtkové soirée

Živá hudba v Artklube TG, kabaretné večery pre strednú generáciu.

10. mája  2018 o 18.00 h

 

Vila Flóra Starý Smokovec

VÝSTAVY

AALTOVA PRÍRODA

Úloha ľudovej tradície v japonskom a fínskom staviteľstve v diele Alvara Aalta v 30. rokoch minulého storočia.

Výstava je reinštaláciou projektu Kabinetu architektúry, Galérie výtvarného umenia v Ostrave a Aalto University

vo fínskom Espoo.

Výstava potrvá do 10. júna 2018

 

STÁLA EXPOZÍCIA

Tatry v umení

Kolekcia vybraných diel zo zbierok Tatranskej galérie predstavuje krajinomaľbu s tematikou Vysokých Tatier v tvorbe olejomalieb, akvarelov a grafík výtvarníkov spätých s dedičstvom našich veľhôr.

 

GALÉRIA FERDINAND KATONA

Stála expozícia TG v Spišskej Starej Vsi

 

Noc múzeí a galérií  

19. mája 2018 sobota od 10.00 do 21.00

VSTUPNÉ: SYMBOLICKÉ 1,- €

Výstavy – workshopy – koncert - divadlo

                                              

VÝSTAVY : 10.00 – 19.00

Daniel SZALAI, Jozef BAUS - PREDOBRAZ

Výstava Jozef BAUS, Daniel SZALAI  PREDOBRAZ,  predstavuje experiment dvoch umelcov s obrazom, jeho pohyb v priestore, či už iluzívny alebo reálny. Expandovanie maľby do špeciálnych inštalácií, ktorých súčasťou je aj audiovizuálna zložka.

 

STÁLA EXPOZÍCIA - Odkryté hodnoty app

Vynovená stála expozícia 130 diel zo zbierkového fondu Tatranskej galérie predstavuje to najlepšie z tvorby takmer 80-tich autorov 

Zmena programu vyhradená!

Číslo akcie: 16668

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Tatranská galéria, Poprad (Prešovský kraj )

GMM - program máj 2018

od 1.5.2018 do 31.5.2018

V sobotu 19. mája 2018 sa všetci môžu tešiť na nočnú prehliadku priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882). Už po štrnásty krát budú brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote otvorené do neskorých nočných hodín a to v rámci európsky známeho podujatia Noc múzeí a galérií. Kým príde dlho očakávaná noc, všetkých pozývame na vernisáž výstavy „Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu“ v piatok 4. mája o 12.30 hod. a „Spomienka muránskej kameniny“ v utorok 15. mája 2018 o 15.00 hod. Predmetom mesiaca bude monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907.

výstava Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote 7. apríla 2018 zahájilo turistickú sezónu, v rámci ktorej návštevníkom ponúka prehliadku stálych expozícií a výstav aj v sobotu a nedeľu v čase od 9:00 do 17:00.

Počas májových dní ponúkame návštevníkom štyri obsahovo atraktívne a zaujímavé výstavy.

 

Napriek ťažkej chorobe patrí Roland Neupauer (*1980) k výrazným individualitám s veľkým tvorivým potenciálom, ktorý prináša nový a svieži prístup k maliarskemu spracovaniu aktuálnych tém. Neupauer je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér prof. Jána Bergera. V súčasnosti sa venuje vlastnej voľnej tvorbe, v ktorej reflektuje svoje domáce prostredie a subjektívne vnímanie vnútorných i vonkajších podnetov pôsobiacich na jeho osobnosť. Maľba sa v jeho prípade stala určitou formou terapie a možnosťou bezprostredného prejavu a vyjadrenia myšlienok, ideí a názorov. Rimavskosobotské publikum sa s jeho tvorbou mohlo už zoznámiť v priestoroch Mestskej galérie, kde mal autorskú výstavu v roku 2014 a niekoľkokrát sa dostal aj do výberu Bienále maľby. S odstupom času však prichádza s  výberom nových diel, prostredníctvom ktorých je možné sledovať posuny a smerovanie autora v rámci abstraktnej maľby. Jeho tvorbu si môžete pozrieť v rámci výstavy Roland Neupauer – Nesúvislosti, ktorá potrvá do 31. mája 2018.

 

Počítače, notebooky, tablety či smartfóny sú každodennou a neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Výstava Kremikové nebo. Historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RS NET, ktorá ponúka jedinečnú možnosť oboznámiť sa s „pravekom“ osobných počítačov a spoznať tak počiatky „digitálneho veku“, ktorý je pre nás už úplne samozrejmý. Prezentovaných je viac ako 30 ks výpočtovej techniky s príslušenstvom používanej predovšetkým na území Československa v období rokov 1982 až 1993 zo zbierok spoločnosti RS NET Rimavská Sobota.  Vystavené sú počítače od výrobcov ako Aple, Atari, Sharp, ako aj  legendárny Commodore 64 z roku 1982, ktorý sa na území bývalého Československa predával za sumu 10 000 Kčs. Práve tento počítač môžeme označiť ako prelomovým modelom z hľadiska informatizácie ľudstva, pretože po celom svete sa ho predalo viac ako 20 miliónov  kusov. Na výstave je prezentovaná aj československá produkcia. Vystavené sú počítače rady PMD 85 (Piešťanský mikropočítač displejový), ktorého kompletizácia prebiehala aj v Rimavskej Sobote, počítače rady Didaktik produkované vo výrobnom družstve Didaktik Skalica alebo počítače radu SMEP Tesla PP 01 a 06. Výstava potrvá do 30. júna 2018.

 

4. mája 2018 o 12.30 hod., pri príležitosti Dní mesta Rimavská Sobota, sa uskutoční vernisáž výstavy Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu. Výstava je venovaná pamiatke slovenského učiteľa, vojaka a bojovníka FFI, rodáka z Klenovca, Karolovi Pajerovi (1919 – 1944). Karol Pajer po porážke Francúzska nacistickým Nemeckom pomohol zachrániť stovky detí z rôznych častí Európy pred ich deportáciou a padol ako partizán v boji za slobodu Francúzska a Slovenska proti presile vojsk nemeckých okupantov a francúzskej kolaborantskej vlády v priestore Mont-Mouchet pri mestečku Pinols. Výstava potrvá do 31. augusta 2018.

 

15. mája 2018 o 15.00 hod. sa uskutoční vernisáž výstavy Spomienka muránskej kameniny, ktorá predstaví 240 muránskych  výrobkov a je výsledkom výskumnej úlohy historičky Baníckeho múzea v Rožňave – Mgr. Sylvii Holečkovej. Výstava prezentuje vzácne výrobky manufaktúry na výrobu kameniny v Muráni, ktorá bola založená v roku 1823 Koháryovcami a ktorej majiteľmi sa neskôr stali aj Coburgovci. Manufaktúra vyrábala v prvých rokoch v réžii panstva, v rokoch 1826 – 1840 dávali majitelia manufaktúru do prenájmu. V rokoch 1841 – 1859 viedli podnik vo vlastnej réžii Coburgovci. V roku 1860 bol opäť obnovený systém prenájmu manufaktúry. Po roku 1890 prevzala manufaktúru Prvá uhorská účastinárska spoločnosť spojených sklární so sídlom v Budapešti. Jedným z posledných nájomcov manufaktúry bol v rokoch 1895 – 1903 Jozef Mayer. Po roku 1903 sa činnosť manufaktúry spája s menom Alexandra Totisa  a od roku 1907 s menom Juliusa Ignatha. Svoju činnosť manufaktúra ukončila pravdepodobne v roku 1910. Výstava potrvá do 2. septembra 2018.

 

predmet mesiaca máj 2018Predmetom mesiaca máj bude monografia baníctva Gemera-Malohontu z roku 1907. Monografia baníctva zákonne spojených žúp Gemer a Malohont vyšla ako 1. časť Monografie baníctva a hutníctva žúp Gemer a Borsod. Knihu vydal Oblastný výbor Borsod-Gemer Štátneho maďarského baníckeho a hutníckeho spolku. Z poverenia vydavateľa monografiu zostavil banský inžinier Gusztáv Eisele, tajomník vydavateľa. Vytlačená bola v Banskej Štiavnici v roku 1907 a písaná je v maďarskom jazyku. Monografia sa venuje dejinám a súčasnosti baníctva v regióne Gemer-Malohont, taktiež baníctvu vo vzťahu k zemepisu, vodohospodárstvu, mineralógii, doprave, ďalej baníckemu inžinierstvu a právu. Text monografie je priebežne doplnený 74 čierno-bielymi fotografiami. Prílohou knihy je osobitne vytlačený a zviazaný súbor 48 technických banských výkresov. Monografia je venovaná in memoriam grófovi Jurajovi Andrášimu (Andrássy György 1797 - 1872) z Krásnej Hôrky.

 

19. mája 2018 o 18.00 hod. všetkých pozývame do priestorov piateho najstaršieho múzea na Slovensku (1882) na XIV. ročník Noci múzeí a galérií, v rámci ktorého je pripravený pestrý program plný spomienok, poznania a tvorivosti. Podujatie slávnostne zaháji riaditeľka Gemersko-malohontského múzea – PhDr. Oľga Bodorová o  18.00 hodine na nádvorí múzea. Hosťom večera bude Klub vojenskej histórie Anthropoid Mýto pod Ďumbierom, ktorý sa predstaví ukážkou uniforiem, zbraní a ďalšieho vybavenia Československej ľudovej armády (1954 – 1990). Hrnčiarske remeslo nám predstaví Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian, ktorá návštevníkov zasvätí do jej remesla a predstaví svoju originálnu tvorbu. Pripravená je aj prírodovedná prednáška Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina v Rimavskej Sobote „Biodiverzita regiónu Gemer-Malohont“. V rámci prehliadky priestorov múzea si môžu návštevníci pozrieť výstavy: Roland Neupauer – Nesúvislosti, ktorou návštevníkov prevedenie samotný mladý výtvarník Roland Neupauer (nar. 1980) z Krásnohorského Podhradia. Ďalej je to výstava Kremíkové nebo – historická výpočtová technika zo zbierok spoločnosti RSNET, v rámci ktorej spoločnosť RSNET predstaví zaujímavosti zo sveta počítačov zo 70. – 90. rokov minulého storočia. A na záver sú to najnovšie výstavy Karol Pajer – hrdina boja proti fašizmu a Spomienka muránskej kameniny. Každý 100. návštevník dostane darček do riaditeľky múzea. Vstupné je 1€, deti zdarma.

Číslo akcie: 16669

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (Banskobystrický kraj )

MEDINA UMENIA  2018

od 15.5.2018 do 25.5.2018

MEDINA UMENIA | KRIŽOVATKY: ĎALEKÝ VÝCHOD BLÍZKY VÝCHODU

4. ročník kreatívneho multikultúrneho dialógu v rámci Noci múzeí a galérií

MEDINA UMENIA | KRIŽOVATKY: ĎALEKÝ VÝCHOD BLÍZKY VÝCHODU

Riaditeľka galérie Mgr. Lucia Benická uvádza: „Posledné roky je Noc múzeí a galérií na Slovensku mimoriadne populárnym verejným podujatím s množstvom kvalitných programov. U bežného návštevníka rezonuje hlavne košická a bratislavská Biela noc, ale takisto aj v menších mestách sa spájajú rôzne aktivity a inštitúcie, aby ponúkli sprievodné TOP programy s originálnou dramaturgiou. Galéria umelcov Spiša už štvrtý rok organizuje program KRIŽOVATKY  s podtitulom Ďaleký Východ blízky Východu, ktorý je založený na kreatívnom multikultúrnom dialógu s cieľom prezentovať  kultúru arab-ského sveta a to v dialógu s vybranými podujatiami rôznych umeleckých druhov i žánrov. Tento rok sme náš program nazvali Medina umenia, kde síce nevytvoríme „osvietené mesto“, ale pokúsime sa k nemu priblížiť formou desať-dňového kreatívneho maratónu  od 15. 5. 2018 do 25. 5. 2018.“

 V uvedenom termíne galéria uvedie pestré výtvarné a edukačné dielne pre školy a verejnosť, zamerané na rôzne výtvarné interpretácie aktuálnych výstav. Novinkou budú interaktívne stanice umiestnené v objekte galérie, určené pre rôzne vekové kategórie: sú to rôzne praktické pomôcky vychádzajúce z diel v galerijnej zbierke, umožňujúce  hru s umením. Program ďalej uvádza prednášky k životu a umeniu arabského sveta, besedu o umení Orbis Pictus k aktuálnej výstave Biedermeier C+S  a výtvarný workshop v rámci programu  Ženy on line 6.

Program vyvrcholí v sobotu, 19. 5. 2018, kde sa okrem tvorivých dielní uskutoční komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy Soody Sharifi: Maxiatúry / Moslimské tínedžerky pod taktovkou kurátorky a riaditeľky galérie Mgr. Lucie Benickej a prednáškový blok Od Arábie po Orient o putovaní po arabskom svete s kurátorom galérie PhDr. Vladom Beskidom a prizvanými hosťami Katarínou Balúnovou a Alanom Hyžom. Všetky galerijné priestory a výstavy, vrátane stálych expozícií budú pre verejnosť sprístupnené počas v čase 15.00 – 22.00.

Číslo akcie: 16728

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves (Košický kraj)

Spomienka muránskej kameniny

od 15.5.2018 do 2.9.2018

výstava Spomienka muránskej kameninyV utorok 15. mája 2018 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy „Spomienka muránskej kameniny“. Výstava prezentuje vzácne kameninové výrobky manufaktúry v Muráni, ktorá bola založená v roku 1823 Koháryovcami a ktorej majiteľmi sa neskôr stali aj Coburgovci. Výstava potrvá do 2. septembra 2018.  

Výstava Spomienka muránskej kameniny prezentuje výrobky významnej manufaktúry na výrobu kameniny v Muráni, ktorú v roku 1823 založili Koháryovci - jeden z popredných šľachtických rodov v Uhorsku, a ktorej majiteľmi sa neskôr stali Coburgovci.

Manufaktúra vyrábala v prvých rokoch v réžii panstva, v rokoch 1826 – 1840 dávali majitelia manufaktúru do prenájmu. V rokoch 1841 – 1859 viedli podnik vo vlastnej réžii Coburgovci. V roku 1860 bol opäť obnovený systém prenájmu manufaktúry. Po roku 1890 prevzala manufaktúru Prvá uhorská účastinárska spoločnosť spojených sklární so sídlom v Budapešti. Jedným z posledných nájomcov manufaktúry bol v rokoch 1895 – 1903 Jozef Mayer. Po roku 1903 sa činnosť manufaktúry spája s menom Alexandra Totisa  a od roku 1907 s menom Juliusa Ignatha. Svoju činnosť manufaktúra ukončila pravdepodobne v roku 1910.

Na výstave sú prezentované vzácne výrobky z Muráňa z ranného obdobia výroby – výrobky s rodovým erbom Koháry, výrobky s modrým viedenským motívom, taniere s  prelamovaným okrajom, ako aj s obľúbeným motívom viničových listov v zelenom a modrom prevedení. Pozornosť si určite zaslúžia vázy s vrchnákom, datované rokom 1874, ktorých výnimočnosť spočíva v strete čínskeho a krajinného motívu, ako aj pestrá škála výrobkov s motívom vtáčika a kohútika. V neposlednom rade svojou krásou a rozmanitosťou určite zaujmú výrobky zdobené kvetinovým motívom, maľované voľnou rukou i cez šablónu.

Výstava je výsledkom výskumnej úlohy historičky Baníckeho múzea v Rožňave – Mgr. Sylvii Holečkovej. Prezentované sú zbierky Baníckeho múzea v Rožňave, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Múzea Muráň, Múzea vo Svätom Antone, Východoslovenského múzea v Košiciach a predmety súkromných osôb.

Číslo akcie: 16731

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote (Banskobystrický kraj )
   1 | 2   

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Druh akcie:


Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.5.2018
Medzi moravskou metropolou a nemeckým Lipskom, ktoré sa považuje za univerzitné mesto s bohatou kultúrnou históriou, panuje už mnoho rokov partnerstvo. Jedným z projektov je aj interaktívna výstava 25 Her(t)z, ktorá v dňoch 28.–31. mája predstaví Lipsko ako mesto hudby.
25.5.2018
Deň detí v Bardejovských kúpeľoch bude mať už piaty rok za sebou slávnostnú atmosféru. V nedeľu 27. mája 2018 vás čaká podujatie plné hier a zábavy, s voľným vstupom a konaním za akéhokoľvek počasia.
24.5.2018
V sobotu 26. mája začína na brnenskom výstavisku Festival RE:publika. Pripomenie sté výročie vzniku Československa a deväťdesiat rokov od otvorenia výstaviska. Dôležitou súčasťou festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVETY, ktorá skombinuje dva protipóly tvorby svetoznámeho secesného maliara Alfonsa Muchu – majestátny cyklus Slovanská epopej a zbierku plagátov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 5. 2018
sviatok:Dušan
dnes:
sobota 26.5.
26 °C
zajtra:
nedeľa 27.5.
28 °C