www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Červená Lhota

Červená Lhota

Publikované: 12.7.2008
Predtým, než bol postavený zámok, stála na mieste dnešnej Červenej Lhoty tvrdza. O jej majiteľoch sa vie len veľmi málo. Roku 1530 ju kúpil Jan Kába z Rybňan a nasťahoval sa sem so svojím bratom Václavom. Ich panstvo začalo prosperovať, tak sa ho rozhodli prestavať na pohodlnejšie sídlo.

     Prestavbu dostal na starosť Hons Vlach, ktorý z pôvodnej gotickej tvrdze urobil zámok so štyrmi krídlami, ktorý je rozložený okolo štvorcového dvora. V druhej polovici 16. storočia zasiahla zámok akási epidémia, možno mor, ktovie. Každopádne na jej následky zahynulo mnoho členov Kábovho rodu. Roku 1597 bol zámok predaný Vilémovi Rútovi z Dírnej, ktorý patril k popredným mužom kraja. Zámok nechal upraviť v neskoro renesančnom štýle a k svojmu panstvu pripojil niekoľko dedín a mestečko Deštnú.

Červená Lhota     V po belohorskej dobe sa zámok zapáčil cisárskemu rytmajstrovi Antoniovi Brucciovi, ktorý zámok násilne obsadil a o niečo neskôr mu právo naň posvietilo rozhodnutie súdu. Ako nový majiteľ sa začal aj významne podieľať na podobe zámku. Napríklad namiesto starého dreveného mostu nechal vybudovať kamenný s tromi oblúkmi. Bruccio však zomrel, bez toho aby zanechal nejakého dediča. Zámok preto po jeho smrti pripadol kráľovskej komore, od ktorej si ho v roku 1639 kúpil gróf Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Slavata pristaval bránu s raným barokovým portálom a vráta s umeleckým kovaním. Potom nechal upraviť nádvorie a vstupnej veži pribudla baroková kupola, hodiny a chodba. Zámok získal svoju charakteristickú tehlovo červenú podobu v podstate vtedy, Červená Lhotakeď jeho strecha dostala červené vypaľované tašky. Napriek tomu, že zámok prešiel túto radikálnu barokovú prestavbu, vrátane interiéru, Slavatovci však v Červenej Lhote nesídlili, využívali ju skôr ako letohrádok.

       Roku 1693 získal zámok nového majiteľa, bol to rod Windischgrätzov a za nich a za ďalších pánov panstvo postupne upadalo. Zmena nastala roku 1835, kedy Červenú Lhotu kúpil rakúsky cisársky komorný Jindřich Eduard Schönburg-Hartenstein. Ten nechal v štyridsiatych rokoch urobiť úpravy v novogotickom slohu a v šesdesiatych rokoch dostali rovnakú úpravu aj interiéry. Na počiatku 20. storočia došlo ešte k novorenesančnej prestavbe.

     Po roku 1945 bol zámok skonfiškovaný štátom, pričom Červená armáda odtiaľ ešte stihla ukradnúť časť vzácneho mobiliára. V roku 1949 bola Červená Lhota sprístupnená verejnosti.

 

Návštevná doba:

mesiac 

hodiny

dni 

začiatok

poslednej prehliadky

apríl

9:30 - 17:00

len cez víkendy

16:00

máj

9:30 - 17:00

denne okrem pondelka

16:00

jún až august

9:30 - 18:00

denne okrem pondelka

17:00

september

9:30 - 17:00

denne okrem pondelka

16:00

október

9:30 - 17:00

len cez víkendy

16:00

november až marec

zatvorené

denne

 
  • Prehliadka zámku trvá 50 minút.
  • Podzemie je sprístupnené len počas víkendov v júli a auguste. Prehliadka trvá 15 minút.
  • Obedná prestávka pokladne je v júli a auguste od 12:00 do 12:30, v ostatných mesiacoch od 12:00 do 13:00.
  • Prevádzková doba požičovne lodičiek je rovnaká ako návštevná doba zámku

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons, Chmee2, Trendy 64, Leona Bohuslavová



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X