www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

ISLAND

Island, miesto ktoré láka nejedno cestovateľské srdce, sa stáva v posledných rokoch stále častejšie navštevovanejším „koncom sveta“, ktorý je niekedy nazývaný samotným peklom, nie len pre svoju nehostinnosť, ale predovšetkým pre nezameniteľnú atmosféru ako z iného sveta, ktorú by sme v dnešnej dobe hľadali už len veľmi ťažko. I preto sa tento ostrovný štát stáva vyhľadávanou turistickou destináciou, zatiaľ však nehrozí, že by vám na ľadovci skrížila cestu skupinka turistov s márnou snahou nájsť u vody stánok s gyrosom…. 
Ak chcete tento cestovateľský klenot objaviť i vy, mohli by sa vám naše cestovateľské rady a postrehy hodiť. Zámerne sa Vás pokúsim prehnane neovplyvňovať vlastnými dojmami, ktoré som získal behom nedávno skončenej výpravy. Island si vás i tak získa a hneď tak neopustí…
 


Základné údaje …trocha nezáživné ale mohli by sa hodiť.
 
Od 1. decembra roku 1918 je Island nezávislým štátom na Dánsku, jeho hlavným náboženstvom je protestantská viera.
 
Rozloha: 103 125 km² , tým pádom je druhým najväčším ostrovným štátom v Európe  a 104. čo sa týka rozlohy na svete, čo je na úrovni štátov ako Kuba, Maďarsko, Portugalsko. Jeho brehy sú od Škótska vzdialené okolo 800 km, od Nórska približne 970 km.
 
Počet obyvateľov: 301 931, tým sa zaraďuje 168.miesto na svete, má však iba 3 obyvateľov na km², čo je v rebríčku hustoty zaľudnenia až na 221.mieste, čo je zhruba na úrovni Líbye, ale viac než v Austrálii a Mongolsku. 
 
Jazyk: islandčina, mimo Island sa však používa minimálne a na ostrove jej nekonkurujú žiadne iné jazyky. Neexistujú nárečia, čo je u krajiny podobnej rozlohy a podobne nízkej hustoty zaľudnenia veľmi neobvyklé. Islanďania sa na základnej škole učia dva cudzie jazyky, angličtinu a dánčinu.
 
Hlavné mesto: Reykjavík, mesto (respektíve osada) bolo založené Vikingským osadníkom Ingólfurom Arnarssonom už v roku 874. V 18. storočí tu bola vybudovaná kresťanská katedrála a mesto sa stalo významným obchodným a námorným uzlom. Od roku 1904 bolo mesto poctené titulom sídelného mesta vlády ostrova.
 
Island je rozdelený na 8 správnych regiónov,; Austurland, Hofudhborgarsvaedhi, Nordhurland Eystra, Nordhurland Vestra, Sudhurland, Sudhurnes, Vestfirdhir a Vesturland
 
Najvyšší bod: Hvannadalshnjúkur (2119 m n. m.)
 
Mena: Islandská koruna (ISK)
 
Cesta tam (a späť)
 
         Na Island sa môžete dopraviť dvoma spôsobmi – letecky alebo trajektom. Z neďalekých európskych miest, ako je napr. Viedeň, či Mníchov, lieta množstvo priamych spojov. Lacno vás môže vyjsť kombinácia letu do Londýna (na letisko Stansted), ktorý nebýva drahý a ďalej pokračovať letom z Londýna priamo na Island s www.icelandexpress.com. Čo sa týka doby letu (keď nebudeme počítať čakanie na nadväzujúci let), tak napríklad let z Prahy do Kodane trvá približne 1 hodinu a z Kodane do Keflavíku (cca 50Km od hlavného mesta Reykjavíku) približne 2h 45min. Letenky si môžete zakúpiť on-line, napr.: http://www.lowestfare.com, http://www.bestfares.com a pod.
         Príjemný spôsob ako cestovať medzi Škótskom, Dánskom alebo Nórskom a Islandom či Faerskými ostrovmi, je trajekt. Cesta je síce dlhšia, ale môžete zažiť príjemné chvíle a priviesť si so sebou vlastné motorové vozidlo. Vypláva sa väčšinou z Dánskeho pobrežia, s prestupmi v Nórsku a na Faerských ostrovoch. Na Islande budete za 4-5dní. Pokiaľ zvolíte túto variantu, pozrite sa napr. na http://www.smyril-line.fo/. 
 
 

 


Ako sa vybaviť na cestovanie, trekking, aby nás toho moc nezaskočilo.
        
         Ako hlavnú batožinu je dobré zvoliť kvalitný ruksak s primeraným objemom, pretože je pekné mať všetkého dosť, ale musí sa tiež počítať i s tým, že ho  budeme vlastnými silami vláčiť cez nekonečné planiny a ľadovce. Výhodná je relatívne nová služba igelitového balenia letiskom, kde sa dá zabaliť  bagáž do fólie, aby mal človek istotu, že sa mu nepotrhajú popruhy, remienky a pod. (za túto službu sa v Prahe platí 75Kč). Ďalej je dobré mať so sebou menší ruksak na prípadné jednodenné výlety a ako príručnú batožinu do lietadla, prípadne s priestorom na fototechniku. Mali by sa do neho vmestiť veci na prezlečenie pre prípad dažďa, elektronika > fotoaparát, desiata a pár ďalších drobností, nehovoriac o mapách, ďalekohľade, kompasu atď.
         Veci na spanie: Teplý spacák (spací vak na priemernú nočnú teplotu 5 °C je ideálny v prípade, že máte dostatok teplého oblečenia, odporúčame však trochu tepelne odolnejší.), karimatku, alumatku - izolujúcu spacák od prechladenej zemi, kvalitný samonosný stan (určite nie klasické „áčko“) s dobrou nepremokavou vrstvou a dobrou ventiláciou.
         Oblečenie: Nepremokavé oblečenie je nutnosťou a v súčasnej ponuke outdoorových materiálov to nie je problém, je však potrebné dbať i na hmotnosť, funkčnosť a priedušnosť vrchnej vrstvy. Veľmi dôležité je, aby vám vždy zostalo jedno suché oblečenie na prezlečenie, pretože v prípade že vám oblečenie premokne, budete ho ťažko a dlho sušiť. Vhodné je teda skutočne nepremokavé oblečenie s membránou – napr. Goretex, Aqua-tex a pod.
 - dostatok bielizne a ponožiek (rýchloschnúce tričká - syntetické materiály napr. moira)
 - tričká s krátkym i dlhým rukávom
 - fleecová bunda, teplá čapica, rukavice
 - dlhé, pohodlné nohavice (aspoň dvoje, opäť najlepšie z nepromokavého materiálu)
 - plavky pre kúpeľ v teplých prameňoch, ktoré sú vítaným miestom relaxu po namáhavom cestovaní.
         Obuv: Sandále alebo tenisky, vhodné na chodenie po mestách a na ľahké treky + rozhodujúce je tiež mať pevnú - členkovú, nepremokavú a rozchodenú obuv, ktorej dôverujete (lávové polia budete v sandáloch len ťažko zdolávať). Keď si budete brať „nevyšlapné“ alebo len čiastočne rozchodené topánky, určite si nezabudnite vziať i obyčajnú náplasť – pri tvorbe pľuzgierov na nohách je k nezaplateniu. Odporúčam sa však zásobiť i špeciálnymi odolnými náplasťami, určenými na pľuzgiere a k ich prevencii, ktoré sú bežne dostupné v našich lekárňach!
         Ostatné vybavenie: samozrejme pas, občiansky preukaz nestačí – Island nie je v EU, dostatok peňazí v hotovosti, počas 14 denného pobytu by ste sa mali vojsť do rozpočtu cca 250-300 euro a možno i menej, pretože okrem základných potravín, ktoré však poveziete väčšinou so sebou v instantnej podobe, nebude výdajov moc veľa. Prípadne je možné využiť bankomaty a banky vo väčších mestách, ktorých na Islandu skutočne mnoho nenájdete. Slneční okuliare, vreckový nôž (je ho treba zabaliť do veľkého batohu, inak oň v príručnej batožine na letiskových kontrolách prídete, fungujúcu baterku – až budete vo víchre a tme hľadať stan, hygienické potreby v najmenšej forme, osobnú lekárničku, opaľovací krém (slunko a pekné počasie vôbec je na Islande sviatočná vec, ale má tu omnoho väčšiu intenzitu a spáli vás i cez mraky, toľko vlastná skúsenosť). Vhodné sú i vodovzdorné krémy na tvár a ruky napr. z rady Neutrogena, príbor (poprípade hrnček a ešus), vyplatí sa mať i dobrý fotoaparát v pevnom púzdre, aspoň základné znalosti a skúsenosti fotografa, ktoré si je možné rýchlo osvojiť a nabíjačku do auta či filmy (v niektorých kempoch sa dá dobíjať cez klasickú nabíjačku), trekové teleskopické paličky, pršiplášť na ruksak (mne osobne sa osvedčil opačný spôsob a to ten, že do batohu som si kúpil veľké igelitové vrecúško a do toho som si zabalil všetky veci – počasie na Islande sa mení veľmi rýchlo a keď z ruksaku stále niečo vyťahujete, tak je to i praktickejšie).
        Čo sa týka dovozu potravín, tak je povolené  dovážať iba do 3 kg na osobu. Dovoz salámy, masla a mlieka je zakázaný, rovnako tak sú nastavené limity i pre alkohol, konkrétne 1l liehoviny, 1l vína a 6litrov piva. Preto je najlepšie so sebou vziať instantné potraviny (polievky, pudingy), müsli, oriešky a pod. skladné a kaloricky bohaté potraviny a potravinové doplnky, prípadne sa zriecť väčšieho objemu alkoholu. V obchodoch sa dá za pomerne rozumnú cenu kúpiť biely chleba, mlieko, syry a ryby. Ostatné potraviny (napr. ryža a cestoviny) sú drahé asi ako v západnej Európe. Veľmi drahé je mäso, ovocie a zelenina, teda to, v čom je Island závislý na dovoze zo zahraničia, ktorý je tiež relatívne nákladný. Jedlo v reštaurácii, ktorých tiež nie je na ostrove príliš, stojí cca 1.600 – 1.900 ISK, hamburgery a pod. cca 1.000 ISK, pivo min. 500 ISK. Nie je nutné dávať sprepitné, čo určite poteší nejedného cestovateľa z našich končín.
 
Pravidlá pre batožinu
 
         Celková hmotnosť podanej batožiny je obmedzená na povolených 20 kg. Príručná batožina môže mať ďalších 5 Kg. V príručnej batožine nesmie byť nič, čo by mohlo
byť použité ako zbraň (nôž, nožničky, pilník, a pod.). Nesmie tam byť prakticky nič okrem cenností, dokladov, elektronických prístrojov a oblečenia. Po novom sa to týka i tekutín, kde je nutné si pred odletom zaistiť aktuálne povolené objemy prevážaných tekutín pre vlastnú potrebu, jedná sa i o toaletné prípravky a kozmetiku. Prísny zákaz sa vzťahuje na prevážanie plynových kartuší do cestovných varičov a konkrétne na Island i potravín viď. vyššie.

 


 
Bezvízový styk a potrebné doklady


Občan SR môže vstupovať a pobývať na území Islandu bez zvláštnych obmedzení, a to na základe platného cestovného dokladu či platného občianskeho preukazu. Odporúča sa cestovať na Island s platným cestovným pasom, pretože to má svoje výhody, napr. pri odbavovaní, kontrolách a vôbec administratíve behom preletu. Pre občanov mladších ako 15rokov, ktorí sú zapísaný v cestovných dokladoch svojich rodičov sa i tak odporúča, aby cestovali s vlastným pasom. Čo sa týka vízovej povinnosti, tak v súvislosti s rozhodnutím Rady EÚ č.368/2004/ES, nemôže byť po štátnom príslušníkovi SR požadované vízum pre vstup a pobyt na území Islandu, čo je tiež dobrá správa. Vízum je však potrebné v prípade, že hodláme na ostrove stráviť viac ako 3 mesiace pobytu.
Podobne optimistické je i zistenie, že od vstupu do EU môžeme byť na Islande (hoci Island nie je členom EU) ošetrení na základe zdravotného poistenia (plateného v SR) za rovnakých podmienok ako miestny obyvatelia. Teda vrátane nutnosti úhrady spoluúčasti v hotovosti, ale i tak odporúčam zaistiť si vlastné cestovné poistenie pre podobné náročné cestovanie a to nie len na Island.
 
  


Požičovne áut na Islande


Ak sa rozhodnete cestovať po ostrove na vlastnú päsť a nie organizovane s cestovnou kanceláriou, je rozhodne najlepšou voľbou prenajať si automobil. Postupom času sa tento spôsob cestovania stáva čím ďalej tým viac populárny, rovnako tak i možnosti prenájmu automobilu sú na Islande veľké. Požičovní je dostatok a nájdete ich od letiska Keflavík začínajúc, až po mestá v odľahlých častiach Islandu končiac. Verím, že  prechádzať ľudoprázdne oblasti a nekonečné kamenité polia medzi horami terénnym automobilom je skutočne zážitok. Pokiaľ  sa rozhodnete cestovať po juhozápade Islandu, zaľudnenejších častiach alebo zvolíte obísť Island okružnou cestou číslo 1, postačí vám ktorýkoľvek automobil. Keďže ale mimo juhozápad, Reykjavík a menšie mestá a skoro celú okružnú cestu číslo 1 nie je veľké množstvo ciest vyasfaltovaných, je dosť pravdepodobné, že vás čaká cestovanie po štrku a prašných cestách. Veľkú časť z nich zvládne i klasické auto, avšak budete musieť jazdiť opatrnejšie, ale niektoré cesty, hlavne celé vnútrozemie, sú zjazdné len terénnymi vozidlami. Pri výbere vašej cesty berte i na toto ohľad.
Ceny prenájmu automobilu nie sú na islandské pomery nijak veľké, hlavne pokiaľ zvolíte nejaký základný typ vozidla. Odporúčam však nákladnejší, ale do terénu rozhodne užitočnejší offroad, ktorý však vyžaduje isté vodičské skúsenosti, ale stojí to za to! 
Skúste:
http://www.iceland.affordablecarrental-europe.com/
http://www.alp.is 
http://www.europcar.is/
 


Podnebie na Islande
 
Island leží v blízkosti centra tlakovej níže a napriek svojej severnej polohe má vďaka teplým vodám Golfského prúdu mierne podnebie. Teplé vody ohrievané Severoatlantickým prúdom a juhozápadnými vetrami, ktoré vanú od Atlantiku, spôsobujú, že na južnom a západnom pobreží Islandu sú miernejšie zimy než napríklad v New Yorku či Zürichu. Nepríjemnou stránkou tohto teplejšieho vzduchu je, že v kombinácii so studenými polárnymi vodami a horským pobrežím kondenzuje vodu, čo má za následok časté zrážky, ich  ročný úhrn je na juhu a JZ 1 000 až 3 000 mm podľa nadmorskej výšky, na severe a východe iba 300 - 500 mm. V januári sa v Reykjavíku vyskytujú v priemere len tri slnečné dni. V júli je to len jeden deň. Obdobia prudkých dažďov so silným vetrom (či snehové prehánky v zime) sa striedajú s oblačnou oblohou, mrholením, miernym vetrom a hmlou. Toto všetko vytvára dosť nepríjemné počasie, ktoré však len dotvára atmosféru „konca sveta“. Napriek tomu v posledných rokoch, zároveň s celkovým otepľovaním, býva na Islande v lete skoro jasná obloha, i keď je chladno. Vnútrozemie býva slnečnejšie než pobrežie, ale je tu silný vietor, ktorý môže rozpútať ľadovú či piesočnú víchricu. Aktuálnu predpoveď počasia na Islande si môžete zistiť na http://www.vedur.is/.

 


 
Kempy
 
         Niektoré kempy sú veľmi dobre vybavené, niektoré sú jednoduchšie. Cena za noc sa pohybuje okolo 1000-1500ISK. Po zaplatení dostanete malú nálepku, ktorú treba prilepiť na stan (najlepšie na kotviacu šnúru). Stanovať na čierno v kempoch neodporúčam, pretože každý kemp má svojho správcu a ten nálepky kontroluje. Takmer vo všetkých kempoch sú k dispozícii toalety, sprchy a umývadla (i na umývanie riadu). Po zaplatení „kempovného“ máte všetko k dispozícii zdarma. Občas sa platí za teplú vodu v sprchách – je to na princípe automatu na mince, ktoré sa vhadzujú do kovovej škatuľky pri sprche a potom vám začne tiecť teplá voda (cena cca 200-300ISK). V niektorých kempoch je možné aj si vyprať (za cca 600ISK), ale je treba mať vlastný prací prášok.
 


 

Kam na Islande?
 
 
Hlavné mesto Reykjavík
 
         Hlavnou dominantou mesta je kostol Hallgrímskikja, ktorý sa začal stavať v polovici 20.storočia. Interiér kostola stojí za zhliadnutie, navyše tu možnosť výhľadu zo 75m vysokej veže, do ktorej sa dostanete výťahom (po schodoch sa bohužiaľ nesmie) za poplatok cca 350ISK. Z tejto vyhliadky uvidíte celý Reykjavík. Ďalšie zaujímavé miesta k navštíveniu v meste: Dom Höfdi – miesto, kde sa konajú oficiálne recepcie a iné spoločenské udalosti na úrovni mesta. V roku 1986 sa tu uskutočnilo stretnutie medzi prezidentmi Reaganom a Gorbačovom. Show Volcano – dvojhodinové premietanie o geologickom vývoji krajiny (www.volcanoshow.is). Národné múzeum – odporúčam hlavne tým, ktorí sa zaujímajú o severskú kultúru a islandskú históriu. Berhöftstorfan – komplex starých dedinských drevených domov, najstaršie pochádzajú z konca 18. storočia.
 

kostel Hallgrímskirkja pohled z kostelni veze na pristav 
 
Pingvellir
 
         Na širokej a miestami zalesnenej pláni obklopenej vrcholmi hôr a najväčším jazerom v krajine, Pingvallavatnom (skoro 84 km2), nájdete mnoho prírodných lákadiel ako kaňony, jaskyne, potoky, pramene, vodopády a jazierka. Väčšina historických budov zaberá len malú časť parku a zbytok patrí prírode. Planinu križuje mnoho cestičiek, ktoré vedú nádhernou prírodou a lesmi k rôznym zaujímavým miestam. Z hľadiska dejín je Pingvellir najdôležitejšie miesto Islandu, pretože tu bol v roku 930 založený Alping alebo parlament (najstarší na svete).

 

   


 
 
Geysir (gejzír)  
         Všetky chrliace horúce pramene boli pomenované práve podľa miestneho „Veľkého Geysiru“. Okolo tejto hlavnej atrakcie (kde bohužiaľ narazíte na mnoho turistov) je ešte niekoľko menších tryskajúcich gejzírov a neďaleko odtiaľ sa nachádzajú i termálne pramene a potoky s teplou vodou.Geysir 
 
 
vodopád Gulfoss
 
         Vodopád Gulfoss sa nachádza neďaleko Geysiru a je to miesto, kde rieka Hvitá (Biela rieka ) padá v kaskádach vysokých 32m do kaňonu, ktorý je hlboký 70m a 2,5km dlhý.
 

 


  
mesto Akureyri
 
         Akureyri, 250 km severovýchodne od Reykjavíku, je najlepším príkladom urbanizmu na Islande. V tomto malom a úhľadnom mestečku vsadenom pod večne zasneženými vrcholkami nie je núdza o slnečné dni. Miestne podnebie prospieva rôznej vegetácii a v kvetináčoch a na záhradkách pozdĺž ulíc rastú rôznofarebné kvety. V tunajších botanických záhradách nájdete rastliny z Afriky, Stredomoria, Číny, Aljašky, Grónska atď. 


Grenjadarstadur
 
         Tu sa nachádza kostol a farma z konca 19.storočia. V budove farmy s typickou mačinovou strechou je umiestnené ľudové múzeum, takže tu uvidíte, ako tu žili ľudia pred cca 130 rokmi. Za vstup sa platí približne 300ISK, vstup do kostolíku je zdarma.


 
prístav Husavík
 
         Husavík je známy predovšetkým organizovanými lodnými výletmi za pozorovaním veľrýb. Ešte pred samotným lodným výletom by som odporučil navštíviť miestne veľrybie múzeum Hvalamidstödin (vstupné cca 300ISK), ktoré určite stojí za to a neďaleký kostol Húsavíkurkirkja. Za plavbu za veľrybami sa platí cca 3200ISK (pri skupinovej zľave, inak cca 3800ISK), možný je i výlet na vzdialenejší ostrov Flatey za pozorovaním vtákov – tučniačikov severu (alka bielobradá), avšak vzdialenejšia je i cena – cca 10 000ISK.

 

kostel v Husavíku
 
 
kaňon Jökulsá
 
         Kaňon Jökulsá je súčasťou národného parku s nevysloviteľným názvom – Jökulsárgljúfur, čo v preklade znamená „kaňon ľadovcovej rieky“ a v sprievodcoch sa o ňom hovorí ako o „Grand kaňone Islandu“. V parku narazíte na brezové lesy, bizarné skalné útvary, čadičové útvary a hlavne - vodopády. Na južnom konci parku je najmocnejší vodopád Európy Dettifoss, ktorý je prezývaný „Niagara Európy“ (je vysoký 44 metrov a preteká ním 500m3 vody za sekundu). Pekný výhľad ponúkajú tiež tzv. červené kopce, pri troche šťastia na počasie, uvidíte krásnu panorámu.

   



jazero Mývatn
 
         Väčšina okolia jazera Mývatn (s rozlohou 37km2 a priemernou hĺbkou 2,5km) je vulkanického či geotermálneho pôvodu, takže je tu k videniu nádherná panoráma. Jediná (ale dosť zásadná) nepríjemnosť u jazera Mývatn je prítomnosť neodbytných húfov pakomárov. Našťastie, i keď sa vám tento hmyz dostane skoro všade – do očí, nosu, uší a pusy -, nebodá. Pred týmto otravným hmyzom sa dá ubrániť iba špeciálnou sieťkou na hlavu. Osobne mám odskúšaný i iný spôsob, ktorý pomáha – hmyz útočí na najvyššie „položené“ miesto človeka alebo zvieraťa, takže keď pri chôdzi zdvihnete ruku, hmyz bude nalietavať na vašu dlaň a prsty. Síce môžete vyzerať jak hajlujúca skupina, ale verte, že to bude to posledné, čo vás v tu chvílu bude zaujímať. 
 
 

   Nejedná sa o bunku islandských pravicových radikálov, ale najúčinnejší repelent proti hmyzu! 


islandské vnútrozemie
 
         Pri cestovaní v pustom a rozsiahlom islandskom vnútrozemí si môžete pripadať ako v Tibete, Mongolsku či na Mesiaci. Stretávate sa tu s ozajstnou divočinou, kde nie sú žiadne ubytovacie ani turistické zariadenia, mosty ani záruka pomoci, keby sa vám niečo stalo alebo sa pokazilo auto. Na niektorých úsekoch dokonca neexistujú ani žiadne cesty. Na ceste vnútrozemím sa môžete dopraviť k ľadovcu Vatnajökull, najväčšej európskej geotermálnej oblasti Kverkfjöll, sopečnému pohoriu Askja, lávovým a čiernym piesočným poliam, až k oblasti farebných hôr – Landmannalaugar. 

 

  


 
 
trek:  Landmannalaugar – Hrafntinnusker – Álftavatn – Emstrur – Pórsmörk
 
         Štvordenný trek z Landmannalaugaru do Pórsmörku (alebo opačne) je asi najlepší pochod, ktorý môže Island ponúknuť. Zvládne ho každý, kto je v slušnej fyzickej kondícii. Väčšina ľudí ide zo severu na juh, pretože severný koniec treku je položený vyššie. Na každý deň vychádza zhruba 15km trasa, čo je s „plnou poľnou“ zvládnuteľná záležitosť. A j keď sa môžu zdať niektoré časti treku náročné (chôdza po hrebeňoch v daždivom vetre, prekonávanie brodov, lezenie do hôr a pod.), chcel by som upozorniť na veľmi chladné a hlavne veterné noci, ktoré na vás v noci „zaútočia“. Bol som svedkom, ako kamarát postavil stan a hneď na to sme za ním bežali asi 200 metrov, pretože mu ho vietor proste odfúkol. Takže zaťažiť si kolíky od stanu ťažkými kameňmi je na tomto treku samozrejmosťou. Chladné noci nepodceňte – vyplatí sa spať s čapicou na hlave i vo viacerých ponožkách (samozrejme záleží, aký kvalitný spacák si so sebou budete brať). Ešte pár rad ohľadom brodov, ktoré vás na tomto treku čakajú. I keď budete mať vodu po kolena a uvidíte na dno rieky, nevyzúvajte si sandále – šľapnutie na ostrý kameň vôbec nie je príjemné. Pokiaľ sa hladina rieky zvýši a vodu budete mať po pás, nezabudnite si rozopnúť „bederák“, pretože v prípade ukĺznutia sa môžete i utopiť. 


 
Text/foto: Jakub Štantejský 

Preložila: Oľga Kubáčková 


Lokácia:

Island
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X