www.infoglobe.sk » Stredoamerické Kordillery

Stredoamerické Kordillery

Publikované: 31.5.2010
Stredoamerické Kordillery charakterizujú vysoké náhorné plošiny a vyčnieva tu rad sopečných vrcholov. Nadväzujú na pohorie Sierra Madre na hraniciach s Mexikom a s Guatemalou a prechádzajú ako jeden hrebeň až do Južnej Ameriky.

Najvyššia hora Stredoamerických Kordiller – vyhasnutá sopka Cerro Chirripó (3820 m) – leží vo vulkanickom pohorí Cordillera de Talamanca v juhovýchodnej Kostarike. V KostarikePaname sa v tomto pohorí dvíha niekoľko známych vulkánov ako napr. Irazú (3432 m), Blanco (3578 m) alebo Cerro Pando (3420 m). V Hondurase dosahujú Kordillery v Montagne de Selque 2590 m, nikaragujská časť je nižšia (do 2000 m). K obľúbeným turistickým destináciám v oblasti Strednej Ameriky (jej štáty bývajú niekedy posmešne označované ako „banánové republiky“) sa radí práve najvyššia hora Stredoamerických Kordiller Cerro Chirripó, z ktorej sa dá pri dobrom počasí vidieť dva oceány – Atlantský a Tichý. Na vymodelovanie tamojšieho terénu malo veľký vplyv zaľadnenie v starších štvrtohorách, ktoré postihlo najvyššie partie pohoria, pričom ľadovce tu zanechali mohutné morény a ľadovcové jazerá.

Cordillera BlancaKostarikaCerro Chirripó

Príroda oblasti Stredoamerických Kordiller je veľmi rozmanitá, žijú tu tisícky rôznych druhov fauny a flóry. Napríklad v Paname žije v jednom národnom parku na 800 druhov vtákov, v ďalšom Cerro Chirripónárodnom parku na území Kostariky narátali asi 2000 druhov rastlín na jednom kilometri štvorcovom. Rastlinstvo je možné rozdeliť do štyroch základných typov podľa nadmorskej výšky, v ktorej rastie: Volcán Irazútropické dažďové pralesy (do 850 m n.m.), pásmo večne zelených listnatých a ihličnatých lesov (850 – 1650 m), hmlové lesy so stopercentnou vlhkosťou (nad 1650 m) a pásmo alpínskej vegetácie s mechmi a zakrpatenými kríkmi (nad 3300 m). Čo sa týka fauny, z väčších cicavcov treba spomenúť jaguáre, pumy, oceloty, leňochy, pásovce, kapybary, tapíry, jelene a mnoho druhov opíc. Rovnako ako v Južnej Amerike, aj v Strednej je veľký problém rúbanie pralesov. Jednotlivé štáty sa aspoň snažia rozširovať plochy chránených oblastí a národných parkov, napríklad 27 % územia Kostariky má štatút národného parku či rezervácie.

Tropická klíma, charakteristická pre Strednú Ameriku, sa tu prejavuje vysokými teplotami a častými zrážkami. Ročné obdobia tu neurčuje teplotná periodicita, ale Cerro Chirripómnožstvo zrážok. Približne od apríla do novembra tu panuje obdobie dažďov – zima, zvyšná suchá časť roku je leto. Zrážky sú hodne výdatné, na niektorých miestach dosahujú až 6000 mm ročne. V nížinách (do 1000 m n.m.) panujú cez deň De Boqueronveľké horúčavy, dosahujúce v priemere 29-32°C, avšak v polohách nad 3000 m teplota klesá k nule. Vzhľadom na vysoké zrážky je celá Stredná Amerika bohatá na vodné toky. Dá sa tu natrafiť na malebné jazerá, napríklad morénové jazierka pod vrcholom Chirripó alebo zatopený kráter vulkánu Poás. Najväčšie sladkovodné jazero celej Strednej Ameriky je Lago Nicaragua, z vôd ktorého sa týčia do výšky 1610 m aktívny vulkán Conceptión a menší vulkán Madera. Pre zaujímavosť – žije tu sladkovodný žralok, ktorý sa inde nevyskytuje.

Obyvatelia stredoamerických republík predstavujú rôznorodú paletu rás, najčastejšie tu narazíte na kreolov (miešancov). Pôvodní obyvatelia boli indiáni, tí však boli postupne vytlačení do rezervácií. Od dôb španielskej koloniálnej ríše tu žije početné percento belochov (Španieli, Taliani), avšak na miešaní rás sa podieľali aj Číňania a ďalšie ázijské národy.

 

Text: J. Štantejský a Svetové pohoria

Foto: marksmith227, Jorge Esteban Segura, Mario Alexis Gonzáles, jkulessa, Jorge Esteban Segura, elisa43, Magaly Rojas Méndez, Nao Iizuka

 

späť



Diskusia k článku (0)


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X