SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier

Príprava na túru
Najmä v zimnom období sa pri plánovaní túry odporúča jej dobré časové rozvrhnutie, ako i sledovanie predpovedí počasia. Treba počítať s tým, že dni sú kratšie ako v letných mesiacoch. Dobré a stabilné počasie je dôležité pre bezpečné absolvovanie túry bez nečakaných komplikácií v náročných zimných podmienkach. Dôležitou nevyhnutnosťou je taktiež sledovanie vyhláseného stupňa lavínového nebezpečenstva, ktorý je možné overiť si na stránke Horskej záchrannej služby. V neposlednom rade, v závislosti od aktuálnych snehových podmienok, je samozrejmosťou mať k dispozícii zimnú turistickú výstroj (mačky, snežnice, cepín) a vedieť ju aj v prípade potreby správne použiť.
Začíname na Čertovici
Trasa našej celodennej túry začína v známom nízkotatranskom sedle Čertovica (1 232 m n. m.), cez ktoré vedie cesta I. triedy číslo 72. Je významnou a frekventovanou spojnicou vedúcou cez Nízke Tatry, cez sedlo prechádza hranica medzi Ďumbierskou a Kráľovohoľskou časťou pohoria. Môžeme sa sem dostať autom alebo autobusom z južnej strany od Horehronia, ako i z Liptovskej strany zo severu. Priamo v sedle neďaleko motorestu hneď pri ceste sa napojíme na červený turistický chodník, ktorý je zároveň magistrálou Cesty hrdinov SNP. Najskôr stúpame chvíľu nahor po strmom svahu popri lyžiarskom vleku, až sa napokon dostávame na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, cez ktorý budeme pokračovať ďalej smerom na severozápad.
Na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier
Nachádzame sa na hlavnom hrebeni pohoria, ktorý je riedko porastený nevysokými ihličnanmi. Miernym stúpaním sa dostávame na vrch Rovienky (1 602 m n. m.), ktorý nám ponúkne krásne panoramatické výhľady na Vysoké Tatry, ako i hrebeň Nízkych Tatier. Pokračujeme ďalej v túre, kráčame členitým zasneženým hrebeňom. Orientáciu v teréne nám uľahčuje zimné tyčové značenie. Pri pohľade smerom na východ v diaľke rozpoznávame mohutnú dominantnú horu s charakteristickým vysielačom na vrchole - Kráľovu hoľu (1 946 m n. m.). Prechádzame cez Kumštové sedlo (1 549 m n. m.), postupne začíname opäť stúpať a chodník nás smeruje nahor - na masívny vrch týčiaci sa pred nami. Je to Králička (1 807 m n. m.), výrazná rozložitá hora rozprestierajúca sa na nízkotatranskom hrebeni. Z jej vrcholu sa nám ponúkajú prekrásne výhľady na hlavný hrebeň Ďumbierskych Nízkych Tatier, do doliny Štiavnica, ako i na priľahlé vrchy.
Chata M. R. Štefánika
Pokračujeme ďalej a po hrebeni schádzame z Králičky smerom ku chate M. R. Štefánika. Chatu už môžeme ľahko identifikovať v diaľke, ako malú stavbu učupenú pod masívom majestátneho Ďumbiera. Ako kráčame krásnou zasneženou vysokohorskou krajinou, pred nami sa otvárajú ďalšie nové výhľady na Nízke Tatry, no hlavne do Bystrej doliny, na Veľký Gápeľ (1 777 m n. m.), v diaľavách upútajú našu pozornosť kontúry výrazných vrchov Skalka (1980 m n. m.) a Kotliská (1 937 m n. m.). Po relatívne zdĺhavom klesaní napokon prichádzame do významného medzibodu našej zimnej túry – na chatu M. R. Štefánika.
Cieľ – vrchol Ďumbiera
Z chaty M. R. Štefánika môžeme pokračovať zimnou trasou a vydávame sa na finálne stúpanie strmým svahom až na vrchol Ďumbiera. Posledný úsek trasy je náročný, až sa nám môže zdať, že stúpanie nemá konca a cieľ je stále niekde v nedohľadne. Po vynaloženom úsilí napokon zdolávame najvyšší vrch Nízkych Tatier a v nadmorskej výške 2 046 metrov sa dotýkame vrcholového kríža umiestneného na Ďumbieri. Z toho miesta sa nám naskytajú okúzľujúce panoramatické výhľady na Nízke Tatry, dobre vidieť a rozpoznať aj členité hrebene a hlboké doliny tvoriace panorámu Západných a Vysokých Tatier. Na dlani nám leží hornatý región Horehronia, rozľahlý Liptov, pri dobrej viditeľnosti vidieť v diaľke aj obrysy Chočských vrchov a Malej Fatry.
GPS: 48°54'19.4"N 19°44'08.8"E (sedlo Čertovica)
Text a foto: Radoslav Biskupič
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Súvisiaca fotogaléria

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach

SR: Liptov – obľúbený turistický región

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Lokácia:

Slovenská republika
Partner:
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Zimné radovánky
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.
Krajina mesiaca - JAPONSKO:
TIPY NA VÝLETY V JAPONSKU:
Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií
Tokio – Mesto budúcnosti. Alebo nie?
Nagoja: Mesto samurajov aj nočného života
Kjóto – romantická cesta hlboko do histórie
Daigo-ji – zabudnutý UNESCO chrám neďaleko Kjóta
Hora Ikoma – tichá krása japonského vidieka
Kōya-san – Stovka horských chrámov a najväčší cintorín
Osaka – supermoderná metropola s nezameniteľným šarmom
FOTOGALÉRIA
Japonsko – ríša mrakodrapov, záhrad a chrámov
Všetko dôležité, čo by ste o Japonsku mali vedieť, nájdete TU