www.infoglobe.sk » SR: Kozie chrbty – zimná túra na vrch Kozí kameň

SR: Kozie chrbty – zimná túra na vrch Kozí kameň

Publikované: 25.2.2018
Kozie chrbty sú pre niektorých nadšencov trekingu možno menej známou oblasťou. Je to však pohorie, v ktorom môžeme objaviť turisticky veľmi zaujímavú a prekvapivo atraktívnu lokalitu ponúkajúcu azda najkrajšie výhľady na Tatry. V nasledujúcom článku vás prevedieme zimnou krajinou najvyššieho vrchu tohto pohoria – Kozieho kameňa.

západná časť Vysokých Tatier

Kozie chrbty

Pre niekoho známe, pre iných možno menej známe a tajuplné pohorie. Kozie chrbty sú  horským pásmom s plochou 168 km², ktoré sa rozprestiera na území Žilinského a Prešovského kraja. Najvyšším vrchom je Kozí kameň (1 255 m n. m.), ktorý sa nachádza na hlavnom hrebeni pohoria v oblasti medzi Svitom a Vikartovcami. Kozie chrbty sa tiahnu pozdĺž južného okraja Podtatranskej kotliny so začiatkom na Liptove pri obci Kráľova Lehota, prechádzajú cez región Spiša popri Poprade a svojím východným okrajom siahajú až po obec Jánovce. 

pohľad na Podtatranskú kotlinu a Západné Tatry

Na najvyšší vrch pohoria

Vrch Kozí kameň siahajúci do nadmorskej výšky 1 255 metrov leží na hlavnom hrebeni Kozích chrbtov v podcelku Dúbrava. Ak sa chceme dostať na vrchol Kozieho kameňa, na výber sa nám naskytá hneď niekoľko značených turistických trás. Môžeme sa vydať z juhu zeleným chodníkom od Vikartoviec, alebo z východu po modrej trase od Spišskej Teplice. Zo severu sem vedie zelený turistický chodník priamo zo Svitu, alebo žltý chodník od Lučivnej s následným napojením v Lopušnej doline na zelenú a neskoršie na modro značenú trasu. Z uvedených alternatív si napokon vyberáme menej náročnú trasu s východiskovým bodom v športovo-rekreačnom stredisku Lopušná dolina.

panoráma Vysokých Tatier z Kozieho kameňa

Trasa našej túry

Nenáročnú túru s prevýšením 490 m a celkovou dĺžkou 9 km začíname pri lyžiarskom stredisku v Lopušnej doline, kde na pomerne veľkom bezplatnom parkovisku môžeme zaparkovať auto. Kráčame cestou po zelenej značke vedúcej údolím, míňame Štefánikovu horáreň a mierne stúpame. Nakoniec prichádzame k rázcestiu a od lesnej cesty sa odpájame na turistický chodníček a naberáme výšku. Po výraznejšom stúpaní vstupujeme na hlavný hrebeň Kozích chrbtov a dosahujeme dôležitý medzibod našej túry – sedlo Tabličky. Na tejto križovatke turistických chodníkov odbočíme vľavo a sledujeme modro značený chodník. Prechádzame po zväčša zalesnenom hrebeni a opäť začíname stúpať. Finálne stúpanie je trošku strmšie, až nakoniec vychádzame von z lesa na otvorené priestranstvo na vrcholovom hrebeni Kozieho kameňa. Ešte chvíľku kráčame a napokon dosahujeme vrchol.    

pohľad na Slovenský raj a Nízke Tatry

Kozí kameň – úžasný vyhliadkový bod

Na vrcholovom hrebeni sa nám otvorí dych vyrážajúci panoramatický výhľad na krajinu navôkol. Rozľahlá Podtatranská kotlina spolu s vypínajúcou sa nedobytnou vznešenou hradbou Vysokých Tatier pôsobia vskutku grandiózne. Vidieť celú panorámu Vysokých Tatier, môžeme ľahko rozpoznávať všetky známe vrchy týchto nádherných veľhôr. Ak je dobrá viditeľnosť, môžeme si taktiež všimnúť vzdialené obrysy Veľkého Choča, Chopku a Ďumbiera. Smerom na severozápad ohraničuje horizont členitá panoráma zasnežených bielych vrchov Západných Tatier. Priamo na vrchole Kozieho kameňa sa nám otvorí ďalší krásny výhľad smerom na východ a juh, kde dominuje mierne zvlnený hrebeň Nízkych Tatier s charakteristickým masívom Kráľovej hole (1 946 m n. m.). Okrem toho dobre vidieť ďalšie vrchy hrebeňa Kozích chrbtov, mesto Poprad, ako aj oblasť Slovenského raja.

Na vrchole Kozieho kameňa

Pohľady z Kozieho kameňa sú neodolateľné a prekonajú aj tie najväčšie očakávania. Ak budete niekedy plánovať návštevu, či dovolenku podtatranského regiónu za účelom turistiky, určite nezabudnite aj na Kozí kameň. Je to turisticky veľmi vďačná lokalita, ktorú si zamilujete natoľko, že sa sem budete chcieť znova niekedy vydať a pookriať nad krásnymi výhľadmi na Tatry.

vrcholový hrebeň Kozieho kameňa

GPS: 49°00'58.5"N 20°09'40.3"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Svit: Prírodná rezervácia Baba
Publikované: 27.8.2015
Nie tak dávno sme navštívili mestečko Svit, ktoré je známe napr. tzv. Baťovskými tehlovými domami. Už vtedy sme sa lúčili so slovami, že sa tu musíme znovu vrátiť. A toto leto sa aj tak stalo. No namiesto obdivovania mestskej zástavby sme sa vydali do prírody.

SR: Svit - Baťove mestečko II.
Publikované: 6.11.2014
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnica II.
Publikované: 25.10.2012
V prvej časti článku o tatranskej železnici sme si povedali o začiatkoch jej histórie a dozvedeli sme sa o svetovom technickom unikáte - „tatranskom medzimestskom trolejbuse“. Dnes sa zameriame na novodobú históriu železnice od začiatku 20. storočia po súčasnosť.

SR, Poprad: tatranská križovatka - VIDEO
Publikované: 18.12.2012
Zo zoznamu miest, ktorými sme z Prahy cestou do Vysokých Tatier prechádzali , sa zdá byť Poprad jedným z najkrajších, a to aj vďaka kulise Vysokých Tatier, ktorá nad mestom visia ako plagát.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Kozie chrbty –  očarujúce zimné krásy vrchu Kozí kameň
Kozí kameň – vrch vysoký 1 255 m je najvyšším bodom pohoria Kozie chrbty. Rozprestiera sa v podce...

SR, Svit: výlet cez Babu
Pokiaľ máte radi prírodu, tak určíte sa vydajte na prechádzku Prírodnou rezerváciou Baba, ktorá s...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR, Poprad – vstupná brána do Tatier
Okresné mesto Poprad sa nachádza na severovýchode Slovenska a už od nepamäti je považované za vst...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.6.2018
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore bude opäť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 23. 7. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
20.6.2018
Bardejov a jeho okolie sa stáva atraktívnou lokalitou pre cyklistov. K doteraz vybudovaným cyklotrasám pribudli ďalšie kilometre. Nový cyklochodník vedie od Mokrolužského mosta v Bardejove, až po odbočku na Mníchovský potok, kde sa napája na obnovenú lesnú cestu s asfaltovým povrchom.
19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 6. 2018
sviatok:Alojz
dnes:
štvrtok 21.6.
31 °C
zajtra:
piatok 22.6.
20 °C