www.infoglobe.sk » Rakúsko: Vrcholy Stubaiského údolia a Wilde Wasser Weg

Rakúsko: Vrcholy Stubaiského údolia a Wilde Wasser Weg

Publikované: 16.10.2017
Údolie Stubaital sa nachádza v Tirolsku v Stubaiských Alpách. Turistom tu je k dispozícii rozsiahla sieť turistických cestičiek a veľké množstvo vysokohorských chát. Okrem turistiky sem ľudia jazdia za cyklistikou, paraglidingom, horolezectvom, za zaistenými cestami a lyžovaním na ľadovci.

Veľmi unikátnou vysokohorskou cestou v tejto oblasti je okruh Stubaier Höhenweg, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške medzi 2 000 a 3 000 m a vedie cez vrcholy okolo väčšiny údolia, cez vysokohorské chaty Starkenburger Hütte, Franz-Senn Hütte, Neue Regensburger Hütte, Dresdner Hütte pri zjazdovke pod ľadovcom a späť cez Sulzenau Hütte, Nürnberger Hütte, Bremer Hütte a Innsbrucker Hütte. Táto cesta sa považuje za jednu z najkrajších trás v Alpách. Je dlhá cca 120 km a dá sa prejsť za 8 dní. Začiatkom aj koncom tejto okružnej cesty je dedina Neustift. Môžete ju prejsť aj po jednotlivých etapách, pretože všetky chaty sú dostupné aj z údolia.

pod Grawa Almom   vodopád Grawa

Samozrejme nie každý je horolezec s takou dobrou kondíciou, aby sa pustil do vysokohorskej turistiky. Každý si však nájde chvíľku na jednu z najnavštevovanejších turistických atrakcií najvzdialenejšej časti údolia – ľahko dostupný vodopád Grawa. K vodopádu vedú 2 cesty – od Grawa Almu a od parkoviska pod ním. Obe cesty sú vedú lesom bez vyčnievajúcich koreňov a iných prírodných nástrah. K vodopádu sa ide asi 5 minút z oboch smerov, preto je táto návšteva vhodná pre všetky generácie. Pod vodopádom je vybudovaná drevená plošina s anatomicky tvarovanými ľavicami pre pohodlný výhľad na vodopád z poloľahu. Vodopád Grawa je vysoký 150 m a môže dosahovať šírku až 85 m (v závislosti na sezóne a množstve vody tečúcej z ľadovcov).

plošina pod vodopádom Grawa

Pozdĺž vodopádu vedie cesta hore k Sulzenau Almu a Sulzenau Hütte. Celá táto trasa, ktorou sa spoločne vydávame, je súčasťou Wilde Wasser Weg, divokej cesty pozdĺž vody, ktorá začína už v údolí a vedie okolo tejto chaty k ľadovcu nad ňou. Pozdĺž vodopádu Grawa sa ide väčšinou po drevených schodoch a cestou stretnete 2 vyhliadky na vodopád. Prudké stúpanie zastaví rázcestie, na ktorom sa k Sulzenau Almu vydáte doľava po vrstevnici. Po priechode medzi strmými horami sa vám po 15 minútach chôdze otvorí pohľad na náhornú plošinu. Nenájdete tu inú budovu než Sulzenau Alm (1 890 m), prekrásnu sezónnu chatu s občerstvením a truhlárskou dielňou, preto sú priestory okolo Almu zdobené predovšetkým opracovanými kmeňmi, ktoré truhlár premenil na postavičky. Náhornou plošinou preteká rieka, ktorá si tu našla mnoho ciest. Voda priteká z vodopádov Sulzenau, ktoré padajú na náhornú plošinu z výšky 200 m, spád vodopádov začína vo výške okolo 2 100 m n. m.

vstup na náhornú plošinu Sulzenau   náhorná plošina Sulzenau

Hornatej stene dominuje nielen vodopád Sulzenau ale tiež chata Sulzenau Hűtte (2 191 m n. m.), vysokohorská chata s krásnym výhľadom, ku ktorej sa dostanete po 45 minútach príjemného stúpania sprava či po 60 minútach ostrého stúpania pozdĺž vodopádu. Od chaty Sulzenau Hűtte je výhľad na neďaleký ľadovec, pod ktorým sa vytvorilo jazero Blaue Lacke. Výlet k nemu je tiež jedna z možností, kam zájsť na pekný výlet. Ďalšie jazero, ktoré sa nachádza o niečo ďalej, je jazero Grünausee. Pokiaľ by ste sa chceli vydať na celodenný výlet, ponúka sa vrchol Wilder Freiger (3 418 m n. m.). Po ceste nenájdete jedinú chatu, preto si so sebou musíte vziať jedlo. Budete sa pohybovať na snehu a ľadovci, preto je nutné mať so sebou aj mačky a cepín. Pokiaľ toto vybavenie nevlastníte, ale ferratový set a helmu áno, môžete vyskúšať zaistenú cestu pozdĺž vodopádu Wilde Wasser Klettersteig.

pohľad z hôr do údolia   Sulzenau Alm

GPS: 47°05'20.1"N 11°10'35.3"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Stubai – výnimočná zima vo výnimočnej doline
Publikované: 26.2.2014
Región Stubai má mnoho zaujímavých miest hodných videnia. K tým najnavštevovanejším patrí dolina Stubaital, v ktorej sa nachádzajú lyžiarske oblasti Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serlesbahnen Mieders a Elferlifte.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.6.2018
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore bude opäť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 23. 7. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
20.6.2018
Bardejov a jeho okolie sa stáva atraktívnou lokalitou pre cyklistov. K doteraz vybudovaným cyklotrasám pribudli ďalšie kilometre. Nový cyklochodník vedie od Mokrolužského mosta v Bardejove, až po odbočku na Mníchovský potok, kde sa napája na obnovenú lesnú cestu s asfaltovým povrchom.
19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 6. 2018
sviatok:Alojz
dnes:
štvrtok 21.6.
31 °C
zajtra:
piatok 22.6.
20 °C