www.infoglobe.sk » Rakúsko: Vrcholy Stubaiského údolia a Wilde Wasser Weg

Rakúsko: Vrcholy Stubaiského údolia a Wilde Wasser Weg

Publikované: 16.10.2017
Údolie Stubaital sa nachádza v Tirolsku v Stubaiských Alpách. Turistom tu je k dispozícii rozsiahla sieť turistických cestičiek a veľké množstvo vysokohorských chát. Okrem turistiky sem ľudia jazdia za cyklistikou, paraglidingom, horolezectvom, za zaistenými cestami a lyžovaním na ľadovci.

Veľmi unikátnou vysokohorskou cestou v tejto oblasti je okruh Stubaier Höhenweg, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške medzi 2 000 a 3 000 m a vedie cez vrcholy okolo väčšiny údolia, cez vysokohorské chaty Starkenburger Hütte, Franz-Senn Hütte, Neue Regensburger Hütte, Dresdner Hütte pri zjazdovke pod ľadovcom a späť cez Sulzenau Hütte, Nürnberger Hütte, Bremer Hütte a Innsbrucker Hütte. Táto cesta sa považuje za jednu z najkrajších trás v Alpách. Je dlhá cca 120 km a dá sa prejsť za 8 dní. Začiatkom aj koncom tejto okružnej cesty je dedina Neustift. Môžete ju prejsť aj po jednotlivých etapách, pretože všetky chaty sú dostupné aj z údolia.

pod Grawa Almom   vodopád Grawa

Samozrejme nie každý je horolezec s takou dobrou kondíciou, aby sa pustil do vysokohorskej turistiky. Každý si však nájde chvíľku na jednu z najnavštevovanejších turistických atrakcií najvzdialenejšej časti údolia – ľahko dostupný vodopád Grawa. K vodopádu vedú 2 cesty – od Grawa Almu a od parkoviska pod ním. Obe cesty sú vedú lesom bez vyčnievajúcich koreňov a iných prírodných nástrah. K vodopádu sa ide asi 5 minút z oboch smerov, preto je táto návšteva vhodná pre všetky generácie. Pod vodopádom je vybudovaná drevená plošina s anatomicky tvarovanými ľavicami pre pohodlný výhľad na vodopád z poloľahu. Vodopád Grawa je vysoký 150 m a môže dosahovať šírku až 85 m (v závislosti na sezóne a množstve vody tečúcej z ľadovcov).

plošina pod vodopádom Grawa

Pozdĺž vodopádu vedie cesta hore k Sulzenau Almu a Sulzenau Hütte. Celá táto trasa, ktorou sa spoločne vydávame, je súčasťou Wilde Wasser Weg, divokej cesty pozdĺž vody, ktorá začína už v údolí a vedie okolo tejto chaty k ľadovcu nad ňou. Pozdĺž vodopádu Grawa sa ide väčšinou po drevených schodoch a cestou stretnete 2 vyhliadky na vodopád. Prudké stúpanie zastaví rázcestie, na ktorom sa k Sulzenau Almu vydáte doľava po vrstevnici. Po priechode medzi strmými horami sa vám po 15 minútach chôdze otvorí pohľad na náhornú plošinu. Nenájdete tu inú budovu než Sulzenau Alm (1 890 m), prekrásnu sezónnu chatu s občerstvením a truhlárskou dielňou, preto sú priestory okolo Almu zdobené predovšetkým opracovanými kmeňmi, ktoré truhlár premenil na postavičky. Náhornou plošinou preteká rieka, ktorá si tu našla mnoho ciest. Voda priteká z vodopádov Sulzenau, ktoré padajú na náhornú plošinu z výšky 200 m, spád vodopádov začína vo výške okolo 2 100 m n. m.

vstup na náhornú plošinu Sulzenau   náhorná plošina Sulzenau

Hornatej stene dominuje nielen vodopád Sulzenau ale tiež chata Sulzenau Hűtte (2 191 m n. m.), vysokohorská chata s krásnym výhľadom, ku ktorej sa dostanete po 45 minútach príjemného stúpania sprava či po 60 minútach ostrého stúpania pozdĺž vodopádu. Od chaty Sulzenau Hűtte je výhľad na neďaleký ľadovec, pod ktorým sa vytvorilo jazero Blaue Lacke. Výlet k nemu je tiež jedna z možností, kam zájsť na pekný výlet. Ďalšie jazero, ktoré sa nachádza o niečo ďalej, je jazero Grünausee. Pokiaľ by ste sa chceli vydať na celodenný výlet, ponúka sa vrchol Wilder Freiger (3 418 m n. m.). Po ceste nenájdete jedinú chatu, preto si so sebou musíte vziať jedlo. Budete sa pohybovať na snehu a ľadovci, preto je nutné mať so sebou aj mačky a cepín. Pokiaľ toto vybavenie nevlastníte, ale ferratový set a helmu áno, môžete vyskúšať zaistenú cestu pozdĺž vodopádu Wilde Wasser Klettersteig.

pohľad z hôr do údolia   Sulzenau Alm

GPS: 47°05'20.1"N 11°10'35.3"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Stubai – výnimočná zima vo výnimočnej doline
Publikované: 26.2.2014
Región Stubai má mnoho zaujímavých miest hodných videnia. K tým najnavštevovanejším patrí dolina Stubaital, v ktorej sa nachádzajú lyžiarske oblasti Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serlesbahnen Mieders a Elferlifte.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C