www.infoglobe.sk » Rakúsko: Schladmingské Taury –  zážitkový výstup na horu Hochwildstelle

Rakúsko: Schladmingské Taury – zážitkový výstup na horu Hochwildstelle

Publikované: 30.7.2017
Schladmingské Taury sú medzi turistami pojmom, ako aj obľúbeným alpským pohorím, umožňujúcim absolvovať viac, alebo i menej náročné túry – či už dlhé treky hlbokými údoliami, prechody cez sedlá, alebo túry zamerané skôr na výstupy na vysoké štíty, či hrebene. Turisticky mimoriadne atraktívny je aj pyramídový masív Hochwildstelle – druhý najvyšší vrch Schladmingských Taurov.

Hochwildstelle – výzva pre každého skutočného horala

Schladmingské Taury (Schladminger Tauern) sú podcelkom väčšieho horstva – Nízkych Taurov, ktoré zaraďujeme do Centrálnych kryštalických Álp. Rozprestierajú sa približne v centrálnej časti Rakúska, zasahujú na územie rakúskych spolkových krajín Štajersko a Salzbursko, najvyšším vrchom je Hochgolling (2 862 m n. m.). Dôležitým východiskovým bodom na severnom okraji tohto pohoria je mesto Schladming, známe hlavne ako stredisko zimných športov, ako i  dedinka Gröbming; na juhu je to predovšetkým mestečko Tamsweg. Cieľom našej túry bude jeden z najvýznamnejších vrchov tohto pohoria, ktorého zdolanie je výzvou a zároveň i snom každého skutočného horala. Masívna, nehostinná a nedobytná skalnatá pyramída – asi takto môžeme charakterizovať Hochwildstelle (2 747 m n. m.), druhý najvyšší vrch Schladmingských Taurov.

na vrchole hory Hochwildstelle (2 747 m n. m.) 

Na vrchol cez trasu Südgrat

Hochwildstelle je najlepšie dostupný dvoma turistickými chodníkmi zo severu, prvou možnosťou je trasa cez hrebeň Südgrat. Z malej dedinky Pruggern sa po dobre upravenej lesnej ceste vyvezieme autom do údolia Sattental až k malému parkovisku v lokalite Keinreiteralm. Napojíme sa na značený turistický chodník, prejdeme údolím okolo usadlostí, vchádzame do lesa a stúpame. Prechádzame cez rázcestník neďaleko plesa Stierkarsee a cez otvorené široké údolie pokračujeme ďalej nahor, cez skalný prah, okolo plies Goldlacken a cez strmé suťovisko smerujeme do sedla Trattenscharte (2 408 m n. m.). Z tohto bodu vedie chodník ďalej cez sedlo Wildlochscharte a po krátkom stúpaní sa ocitáme na ostrom a exponovanom, oceľovými kramľami čiastočne istenom, skalnatom hrebeni Südgrat, cez ktorý sa dostaneme až na vrchol Hochwildstelle. Trasu odporúčame len fyzicky a technicky zdatným a skúseným turistom, prechod týmto náročným úsekom totiž pripomína niektoré exponované pasáže hrebeňa Roháčov v Západných Tatrách.

údolie Sattental 

pohľad z turistického chodníka do údolia Sattentalsedlo Trattenscharte a vrch Hohes Schareck (2 575 m n. m.)

Výstup z údolia Seewigtal

Druhá možná trasa na vrchol Hochwildstelle vedie zo susedného údolia Seewigtal, do ktorého sa dostaneme autom z dedinky Aich po asfaltovej ceste až k parkovisku. Tu začíname túru, značenou trasou kráčame okolo jazera Bodensee, míňame chatu Hans Wödl Hütte a jazero Hüttensee. Pomerne rýchlo začíname naberať výšku, chodník nás vedie ďalej nahor k plesu Obersee. Odrazu máme pocit, že nekompromisné stúpanie rozľahlým ľadovcovým karom  nemá konca, až napokon dosahujeme hrebeň v sedle Neualmscharte (2 347 m n. m.). Túra pokračuje ďalej značeným vysokohorským chodníkom po zaujímavom, miestami exponovanom hrebeni vrchu Kleine Wildstelle (2 577 m n. m.). V obtiažnejších pasážach sú v skalách zabudované kramle. Záverečné stúpanie po strmom skalnatom hrebeni nás privádza až k vrcholovému krížu hory Hochwildstelle. Niektoré úseky na hrebeni si vyžadujú koncentráciu a istú chôdzu, prechod cez Kleine Wildstelle však nie je až taký náročný, ako prechod cez hrebeň Südgrat. Aj z tohto dôvodu môžeme odporučiť výstup na vrchol skôr touto trasou.

pohľad z hrebeňa Kleine Wildstelle do údolia Seewigtal 

Výstup na Hochwildstelle je vskutku neobyčajným, dobrodružným a silným zážitkom – a to aj napriek tomu, že sa jedná o náročnú celodennú túru. Výhľady z vrcholu sú nezabudnuteľné, chytia za srdce každého horala. Pohľad z výšky 2 747 metrov na okolité vysoké štíty Schladmigských Taurov je skutočne veľkolepý, pôsobí fantasticky a ohromujúco! Navyše je inšpiráciou pre zdolanie niektorého ďalšieho velikána tohto majestátneho pohoria.

na hrebeni Kleine Wildstelle (2 577 m n. m.) 

GPS: 47°25'25.8"N 13°52'32.0"E (Pruggern)

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Seckauské Taury – v ríši žulových velikánov
Publikované: 23.10.2016
Rozsiahle horské masívy a pohoria Východných Álp tiahnúce sa naprieč územím Rakúska sú nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie pre outdoorové vyžitie a aktivity vo vysokohorskom prostredí počas každého ročného obdobia. Seckauské Taury sú krásnym a očarujúcim pohorím, ktoré zaujmú a urobia hlboký dojem na každého nadšenca turistiky a krás prírody.

Rakúsko, Štajersko - Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch
Publikované: 11.2.2015
Rakúsko je alpská krajina oplývajúca nespočetným množstvom prírodných krás. Nemusia to byť vždy len vychýrené lyžiarske strediská, či do výšok siahajúce zasnežené končiare monumentálnych alpských štítov, ktoré sa oplatí navštíviť. Nemenej zaujímavé sú aj dve obdivuhodné lokality nachádzajúce sa neďaleko mesta Graz v pohorí Grazer Bergland – Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch.

Rakúsko, Graz: Schloßberg - ochranca Štajerského Hradca
Publikované: 31.8.2012
Majestátna pevnosť po stáročia bránila mesto pred nepriateľmi a dnes je obľúbenou odpočinkovou destináciou a hlavným turistickým cieľom.

Rakúsko, Štajersko: Hora zážitkov - Erzberg
Publikované: 13.3.2013
Poslednou zastávkou na našom putovaní cez tri štáty bola hora Erzberg ležiaca v Štajersku. Tá je známa, ako jedno z najbohatších európskych ložísk železnej rudy a patrí k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu.

Rakúsko, Štajersko: splavovanie rieky Salzy a tiesňava Wasserlochklamm
Publikované: 28.6.2017
Salza je horská rieka v Štajersku, ktorá pramení pod horou Goller. Krása, pereje a tiesňava v dolnej časti toku ju zaraďujú medzi najobľúbenejšie a najčastejšie navštevované rieky v Rakúsku.

Rakúsko, Vysoké Štajersko – tajný tip pre milovníkov snehu
Publikované: 3.12.2015
Viac ako 50 lyžiarskych vlekov a vyše 120 kilometrov zjazdoviek v 18 dokonale udržiavaných lyžiarskych strediskách medzi Štajerským Semmeringom, pohorím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami ponúka región Vysoké Štajersko.

Rakúsko: Štajersko - Dovolenková oblasť Murtal
Publikované: 17.4.2013
Dovolenková oblasť Murtal sa nachádza západne od mesta Graz v regióne Štajersko. Skrýva v sebe vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Álp a taktiež kopcovito zvlnené pohorie Nockberge.

Rakúsko: Štajersko – krajina zeleného srdca
Publikované: 24.4.2013
Na návšteve v spolkovej krajine Štajersko ostaneme aj dnes. V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dovolenkový región Murtal a Vysoké Štajersko. Tento krát sa pozrieme do najväčšieho a zároveň hlavného mesta Štajerska – Grazu, a k tomu vám pribalíme pár dobrých cestovateľských tipov do okolia.

Rakúsko: Štajersko – Murtal, dovolenka plná zážitkov
Publikované: 7.5.2014
Po roku opäť zavítame do dovolenkovej oblasti Murtal, ktorá sa nachádza západne od mesta Graz v spolkovej krajine Štajersko. Tento región privíta svojich návštevníkov množstvom zaujímavých atrakcií a podujatí, o ktorých si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Štajersko – priveľa pôvabu na krátky výlet
Publikované: 14.5.2014
Po minulotýždňovej návšteve dovolenkovej oblasti Murtal vás dnes prevedieme aj ďalšími regiónmi Štajerska, v ktorých nájdete oddych aj zážitky v jednom. Dáme vám tipy na podujatia, pamiatky či atrakcie, na ktoré budete dlho pamätať.

Rakúsko: Štajersko, krajina prírody a pohybu
Publikované: 22.5.2016
Po dlhšej prestávke sa opäť vydáme do spolkovej krajiny Štajersko, ktoré sa nachádza na juhovýchode Rakúska. Len nedávno sa tu uskutočnilo otvorenie novej 950 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá vás prevedie od ľadovca až k vinohradníckym oblastiam.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – hornatá krajina plná dobrodružstva
Publikované: 8.1.2014
Dnes sa vydáme do susedného Rakúska, kde navštívime hornatú krajinu Vysokého Štajerska. Predstavíme vám ju, ako oblasť idylickej prírody, športovo-rekreačného vyžitia a chýbať nebude ani tip na zaujímavé podujatie.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – región zaľúbených
Publikované: 10.4.2013
Vysoké Štajersko sa rozprestiera od Štajerského Semmeringu k pohoriu Hochschwab a ďalej až za Eisenerzské Alpy. Táto hornatá krajina už od nepamäti láka domácich Rakúšanov, ale aj návštevníkov z okolitých krajín k výletom po krásnej, miestami až nespútanej prírode.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Zima na štajerský spôsob
Zimné dovolenkové dni so sebou prinášajú skvelú zábavu počas lyžovačky, ale aj adrenalínové zážit...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou III.
Po zime prichádza jar. Príroda opäť ožije a niet lepšieho nápadu, ako si vyjsť na prechádzku do h...

Rakúsko: Vysoké Štajersko – raj dovolenkárov
Poďte sa spoločne s nami vydať do hornatej krajiny Vysokého Štajerska, ktorá je rajom dovolenkáro...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou II.
Najzelenšia krajina Rakúska vás pozíva na návštevu pôvabných hôr, lesov, viníc, ovocných sadov a ...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou I.
Spolková krajina Štajersko v sebe ukrýva jedinečný kontrast vysokých hôr a pod nimi sa rozprestie...

Rakúsko: Graz - pohľad do Štajerského Hradca I.
V dnešnej fotogalérii s nami zavítate do Štajerského Hradca (slovenský historický názov mesta Gra...


Súvisiace video

Rakúsko: Hornatá krajina plná zelene
Do Rakúska sa v lete väčšina turistov vydáva kvôli vysokohorskej turistike. Celá krajina pôsobí č...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C