www.infoglobe.sk » Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora

Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nemusíte byť zrovna horolezcom. Trek zvládne takmer každý, kto je primerane fyzicky zdatný a schopný chodiť 6 až 7 hodín denne po dobu 11 až 20 dní s ruksakom na chrbte. Spolu zaberie 130 km dlhý trek do základného tábora 12 dní, z toho 8 dní stúpania zahŕňajúceho dva aklimatizačné dni a 4 dni klesania. Vrcholom treku je výstup na vrchol Kala Pattar (5 545 m n. m.). Pre tých zdatnejších a odvážnejších s dostatkom času sa ponúka ešte možnosť pretiahnuť si trek a vydať sa cez tri sedlá (Kongma La, Cho La, Renjo La).

náklad pomáhajú nosiť jaky a osly   jak, pomocník šerpov

Ste milovníci prírody?

Pokiaľ milujete hory, tu si ich užijete dosýta. A to určite nezostane len pri obdivovaní krajiny. Uvidíte nielen panoramatické hrebeňovky Himalájí, ale tiež tradičné šerpské dediny, navštívite budhistické kláštory a objavíte nespočetne veľa modlitebných mlynčekov. Aby ste sa mohli postaviť pod majestátny Mount Everest (8 848 m n. m.), potrebujete si vybaviť všeobecné povolenie na trekovanie (TIMS) a povolenie do národného parku Sagarmatha. Bez týchto dvoch povolení nemôžete rtek absolvovať.

modlitebné mlynčeky

základný tábor Mount Everest Base Camp sa stal dosiahnuteľným cieľom pre ľudí z celého sveta   výhľad z Gokyo Ri na jazero

Najnebezpečnejšie letisko sveta?

Celé dobrodružstvo začína v horskom mestečku Lukla (2 860 m n. m.) na miestnom letisku sira Edmunda Hillaryho a šerpu Tenzinga Norgaya, ktorí ako prví dobyli vrchol Mount Everestu v roku 1953. Tridsať minútový let z Kathmandu je jeden zo zážitkov, na ktorý budete spomínať celý život. Pristávacia dráha dlhá len 460 metrov, na konci ktorej je skalná stena a na opačnej strane prudký zráz. Kvôli tejto podobe a nepredvídateľnému počasiu sa letisko stalo jedným z najnebezpečnejších na svete.

jedno z najnebezpečnejších letísk sveta leží v nadmorskej výške 2 860 metrov

Najlepší čas pre návštevu národného parku Sagarmatha je v období od októbra do novembra, prípadne od marca do mája, kedy je najlepšia viditeľnosť, nevýhodou sú však cesty plné turistov.

Po ceste k základnému táboru je mnoho hotelíkov vhodných na prenocovanie. Cena ubytovania je veľmi priaznivá. Miestni štandardne počítajú s tým, že sa budete v ubytovacom zariadení aj stravovať. Ceny ubytovania a jedla stúpajú úmerne s nadmorskou výškou. Priemerné denné náklady sa v horách pohybujú od cca 7 do 15 dolárov. Výhodou je mať vlastný filter na vodu či tabletky, ktoré vám ušetria množstvo peňazí. Za všetky služby sa platí extra. Túžite po teplej sprche? Za tú si tiež musíte priplatiť, ale rozhodne neočakávajte tečúcu horúcu vodu, väčšinou je to len vlažná voda zohriatá v kýbliku.

dedina Gorak Shep je východiskový bod pre návštevu základného tábora Everestu   dál bhat – tradičný nepálsky pokrm

Tento trek každoročne navštevuje mnoho ľudí z celého sveta – rôznych národností a vekových kategórií. Tak prečo zrovna vy by ste nemohli byť ďalší z nich? Neváhajte a choďte sa na vlastné oči presvedčiť!

GPS: (základný tábor) 28°00'11.6"N 86°51'11.6"E

 

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami
Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budú 20. a 21. októbra 2018 prebiehať tzv. Poľsko - slovenské remeselnícke dni, ktoré odprezentujú tradície tohto pohraničného regiónu.
16.10.2018
V poradí už 23. ročník pretekov psích záprahov sa koná počas víkendu 20. a 21. októbra. Štartuje sa v sobotu o 12-tej a v nedeľu o 10-tej hodine od autokempu Brodský pri Červenom Kostelci.
15.10.2018
Prvý ročník festivalu magických tekvíc sa uskutoční v sobotu 20. októbra 2018 na Hurbanovom námestí v Bojniciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 17. 10. 2018
sviatok:Hedviga
dnes:
streda 17.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 18.10.
20 °C