www.infoglobe.sk » Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora

Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nemusíte byť zrovna horolezcom. Trek zvládne takmer každý, kto je primerane fyzicky zdatný a schopný chodiť 6 až 7 hodín denne po dobu 11 až 20 dní s ruksakom na chrbte. Spolu zaberie 130 km dlhý trek do základného tábora 12 dní, z toho 8 dní stúpania zahŕňajúceho dva aklimatizačné dni a 4 dni klesania. Vrcholom treku je výstup na vrchol Kala Pattar (5 545 m n. m.). Pre tých zdatnejších a odvážnejších s dostatkom času sa ponúka ešte možnosť pretiahnuť si trek a vydať sa cez tri sedlá (Kongma La, Cho La, Renjo La).

náklad pomáhajú nosiť jaky a osly   jak, pomocník šerpov

Ste milovníci prírody?

Pokiaľ milujete hory, tu si ich užijete dosýta. A to určite nezostane len pri obdivovaní krajiny. Uvidíte nielen panoramatické hrebeňovky Himalájí, ale tiež tradičné šerpské dediny, navštívite budhistické kláštory a objavíte nespočetne veľa modlitebných mlynčekov. Aby ste sa mohli postaviť pod majestátny Mount Everest (8 848 m n. m.), potrebujete si vybaviť všeobecné povolenie na trekovanie (TIMS) a povolenie do národného parku Sagarmatha. Bez týchto dvoch povolení nemôžete rtek absolvovať.

modlitebné mlynčeky

základný tábor Mount Everest Base Camp sa stal dosiahnuteľným cieľom pre ľudí z celého sveta   výhľad z Gokyo Ri na jazero

Najnebezpečnejšie letisko sveta?

Celé dobrodružstvo začína v horskom mestečku Lukla (2 860 m n. m.) na miestnom letisku sira Edmunda Hillaryho a šerpu Tenzinga Norgaya, ktorí ako prví dobyli vrchol Mount Everestu v roku 1953. Tridsať minútový let z Kathmandu je jeden zo zážitkov, na ktorý budete spomínať celý život. Pristávacia dráha dlhá len 460 metrov, na konci ktorej je skalná stena a na opačnej strane prudký zráz. Kvôli tejto podobe a nepredvídateľnému počasiu sa letisko stalo jedným z najnebezpečnejších na svete.

jedno z najnebezpečnejších letísk sveta leží v nadmorskej výške 2 860 metrov

Najlepší čas pre návštevu národného parku Sagarmatha je v období od októbra do novembra, prípadne od marca do mája, kedy je najlepšia viditeľnosť, nevýhodou sú však cesty plné turistov.

Po ceste k základnému táboru je mnoho hotelíkov vhodných na prenocovanie. Cena ubytovania je veľmi priaznivá. Miestni štandardne počítajú s tým, že sa budete v ubytovacom zariadení aj stravovať. Ceny ubytovania a jedla stúpajú úmerne s nadmorskou výškou. Priemerné denné náklady sa v horách pohybujú od cca 7 do 15 dolárov. Výhodou je mať vlastný filter na vodu či tabletky, ktoré vám ušetria množstvo peňazí. Za všetky služby sa platí extra. Túžite po teplej sprche? Za tú si tiež musíte priplatiť, ale rozhodne neočakávajte tečúcu horúcu vodu, väčšinou je to len vlažná voda zohriatá v kýbliku.

dedina Gorak Shep je východiskový bod pre návštevu základného tábora Everestu   dál bhat – tradičný nepálsky pokrm

Tento trek každoročne navštevuje mnoho ľudí z celého sveta – rôznych národností a vekových kategórií. Tak prečo zrovna vy by ste nemohli byť ďalší z nich? Neváhajte a choďte sa na vlastné oči presvedčiť!

GPS: (základný tábor) 28°00'11.6"N 86°51'11.6"E

 

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál, Annapurna – trek okolo horského masívu
Publikované: 15.12.2018
Božské horské výhľady, kamenné dedinky ako zo stredoveku, legendárna túra okolo Annapurny, na ktorú sa každoročne vydá viac než päťdesiat tisíc návštevníkov. Tento trek priťahuje každý rok stále viac pozornosti a turistov.

Nepál, Chepang Hill – nepreskúmané svahy Himalájí
Publikované: 8.12.2018
Keď sa povie Chitwan v Nepále, väčšine ľudí sa vybavia nosorožce, tigre, slony, džungľa a obľúbená destinácia pre jazdu po safari, ale okrem svojej známej džungle ponúka národný park ešte omnoho ďalších aktivít.

Nepál, Bandipur: Úžasná zmes prírody a kultúry
Publikované: 1.12.2018
Väčšina cestovateľov príde do Nepálu, aby zažila Himaláje. Niektorí strávia niekoľko dní v Káthmandu, iní spoja návštevu hôr s cestou do jazerného mesta Pokhary, milovníci prírody mieria do národného parku Chitwan. Ale počkajte! Čo ostatné mestá a miesta, ktoré stoaj za návštevu? Je toľko vecí, ktoré sa dajú v Nepále robiť. Dnes budeme hovoriť o mieste zvanom Bandipur, o jednej z krásne zachovaných osád newarskej kultúry.

Nepál – Himaláje a Budha
Publikované: 24.11.2018
Túžite sa pozrieť do základného tábora Everestu? Vidieť na vlastné oči voľne žijúce tigre? Či navštíviť posvätné miesto, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha? Vďaka svojej bohatej a rozmanitej kultúre, prírodnému bohatstvu a desiatkam trekových trás v horách bude v Nepále spokojný každý cestovateľ.

Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny
Publikované: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s najvyššou horou sveta, ale tiež krajiny, ktorá návštevníkom ponúka možnosť priblížiť sa k voľne žijúcim divokým zvieratám. To je národný park Chitwan v Nepále. Založený bol v roku 1973, a tak patrí medzi najstaršie chránené oblasti v Nepále. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1984 bol Chitwan zaradený medzi prírodné pamiatky UNESCO. Rozkladá sa na ploche 932 štvorcových kilometrov a bol prvým národným parkom v Nepáli. Ponúka rozmanitú flóru a faunu. Nájdete v nej subtropické nížiny, ale tiež hlbokú džungľu.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami
Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C