www.infoglobe.sk » Lezenie: Arménsko - najvyššia hora Aragac alebo Ararat?

Lezenie: Arménsko - najvyššia hora Aragac alebo Ararat?

Publikované: 2.2.2014
Arménsko je štát ležiaci v Zakaukazsku v juhozápadnej Ázii. Na severe hraničí s Gruzínskom, na východe s Azerbajdžanom a na západe s azerbajdžanskou exklávou Nachičevan a Tureckom. Arménsko je parlamentná republika, v ktorej sa kresťanstvo prijalo za štátne náboženstvo už v roku 301 nášho letopočtu.

Arménsko

Do Arménska zasahuje horské pásmo Malého Kaukazu a vysokohorské pohorie Ararat. Najvyššou horou Arménska je oficiálne Aragac (4096 m n. m., často označovaný ako Aragat). Aragac je vyhasnutá sopka s obrovským kráterom a štyrmi vrcholmi na jeho obvode. Vrcholy sú pomenované podľa svetových strán, najnižší je južný (3879 m) a najvyšší vrchol je severný (4096 m). Medzi východným a južným vrcholom je hora rozorvaná a prechádza ňou mierne údolie, ktoré padá až k dedine Aragat.

Arménsko

Na vrchol vedú dve cesty. Prvá cesta vedie údolím z dediny Aragat, druhá cesta vedie z mestečka Byurakan (po tejto ceste sa môžete zastaviť aj pri pevnosti Amberd). Cesta je vo veľmi zlom stave a je veľmi dlhá. Nie každý taxikár vás chce k tomuto miestu priblížiť. My sme jedného nakoniec prehovorili a doplatil na to prasknutou pneumatikou a zavareným motorom. Cesta vedie až k jazeru Kari (do výšky viac ako 3450 m), pri ktorom stojí meteorologická stanica. Odtiaľ sa vyráža hore, priamo za nosom k južnému vrcholu. Pokiaľ sa chcete dostať k vrcholovému krížu najvyššieho vrcholu, musíte obísť západný a severný vrchol. Kríž sa však nachádza na skale, takže až úplne k nemu bežní turisti nechodia. Vrcholové partie sú nie veľmi náročným horolezeckým terénom.

Arménsko

Pokiaľ sa však hocktorého miestneho spýtate, aká je ich najvyššia hora, všetci odpovedia hora Ararat. Ararat je ich biblická hora, ktorá dosahuje výšku 5134 m n. m. Je to vulkánom vytvorený masív s dvoma vrcholmi - Veľkým Araratom (5137 m) a Malým Araratom (3896 m). Aj keď ide o najvyššiu horu susedného Turecka, Arméni ju považujú za svoju horu, pretože práve obyvateľstvo Arménska ju kedysi obývalo, a tak s ňou majú úzko spätú históriu. Po genocíde osmanskými Turkami v rokoch 1913-1920 (jednalo sa o vyvraždenie približne 1,5 milióna Arménov Turkami) a následných politických zmenách sa dovtedy veľká zem Arménska na mape zmenila. Veľké územie bolo Arménsku odobraté, a to vrátane ich posvätnej hory.

Arménsko

V podvedomí miestnych ľudí však navždy zostane ich. Ľudia žijúci neďaleko tejto krajinnej dominanty sú hrdí na to, že sa na Ararat môžu aspoň denne pozerať. Horu Ararat majú dokonca aj v štátnom symbole. Ararat leží iba jeden kilometer od hraníc, v moslimskom Turecku. Z Arménska však nie je možné prejsť hranice (kvôli už zmieneným vzťahom). Vojaci obťažkaní „kalašnikmi“ ich veľmi dôkladne strážia. Snáď najkrajším miestom, kde načerpáte energiu Araratu, je Khor Virap, kde sa nachádza kláštor. Toto miesto má svoju atmosféru.

Arménsko

Pre výstup na Ararat vyžadujú turecké úrady zakúpenie povolenia na výstup a výpravy majú povinné využiť služby miestneho sprievodcu. Stála snehová pokrývka s ľadovcom začína okolo 5000 m n. m.

Arménsko

Arménsko je veľmi príjemná krajina. Človeku, ktorý ju navštívi, zostanú veľmi kladné spomienky hlavne vďaka miestnym ľuďom, ktorí sú neuveriteľne štedrí a vľúdni. Nie je nezvyčajné, že vás niekto pozve na kávu, čaj, kus chleba alebo domáceho syra a dá vám ešte niečo aj so sebou na cestu. Aj keď je pre mladých českých cestovateľove občas veľmi ťažké dorozumieť sa (pokiaľ neviete rusky), všetci sa s vami snažia komunikovať a poradiť vám.

Arménsko

Text/foto: Martina BrožkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie: Arménsko - atraktívne lezecké oblasti
Publikované: 16.2.2014
Zakaukazské Arménsko je hornatá krajina. O najvyšších horách Arménska sme sa už dozvedeli v predchádzajúcom príspevku, ale úlohou tohto článku je priblíženie možností lezenia na lane. Ja sama som v Arménsku iba cestovala a neliezla, avšak krásne skaly sme tam stretávali každým dňom.

Lezenie: Arménsko - čo sme sa ešte nedozvedeli
Publikované: 4.4.2014
Pokiaľ ste už unavení z lezenia, zájdite sa odreagovať k jazeru Sevan. Seven je horské jazero (1 900 m n.m.), najväčšie jazero na celom Kaukaze. Leží v Arménskej vysočine a je obklopené holými horskými kopcami. Celé miesto pôsobí veľmi pokojne. Za veterného počasia sa tu tvoria veľké vlny. Pri kúpaní si dajte pozor na všadeprítomné raky, cvaknutie ich klepietkami nie je vôbec príjemné. Ale ich och

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu I.
Publikované: 20.7.2015
Ako každý šport, tak aj na lezenie sa dajú najviac potrebné svaly posilniť, aby mal človek na dlhej stene stále silu a výdrž. Pre skvalitnenie lezenia je potrebné posilniť svaly dlaní a predlaktí, aby sa zlepšila sila stisku ruky. Rovnako tak je dôležité posilniť hlboké svaly trupu, aby sa skvalitnila posturálna stabilizácia. Tieto princípy popíšem v ďalšom článku. Poďme sa teraz zamerať na posilnenie svalov dlane a predlaktia.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu II.
Publikované: 27.7.2015
K tomu, aby bol človek v lezení lepší a lepší, je potrebný tréning, rovnako ako u iných športov. Tréning musí byť v pravidelných intervaloch a musí byť nadstavený tak, aby človek tzv. „neostal“ na rovnakej úrovni a mal tendenciu prekonávať hlavne sám seba.

Slacklining – mladý, ale veľmi obľúbený šport
Publikované: 3.8.2015
V minulých článkoch sme posilňovali pre ľahšie lezenie. Dnes si poďme povedať , čo je to slackline a slacklining.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban