www.infoglobe.sk » Lezenie: Arménsko - najvyššia hora Aragac alebo Ararat?

Lezenie: Arménsko - najvyššia hora Aragac alebo Ararat?

Publikované: 2.2.2014
Arménsko je štát ležiaci v Zakaukazsku v juhozápadnej Ázii. Na severe hraničí s Gruzínskom, na východe s Azerbajdžanom a na západe s azerbajdžanskou exklávou Nachičevan a Tureckom. Arménsko je parlamentná republika, v ktorej sa kresťanstvo prijalo za štátne náboženstvo už v roku 301 nášho letopočtu.

Arménsko

Do Arménska zasahuje horské pásmo Malého Kaukazu a vysokohorské pohorie Ararat. Najvyššou horou Arménska je oficiálne Aragac (4096 m n. m., často označovaný ako Aragat). Aragac je vyhasnutá sopka s obrovským kráterom a štyrmi vrcholmi na jeho obvode. Vrcholy sú pomenované podľa svetových strán, najnižší je južný (3879 m) a najvyšší vrchol je severný (4096 m). Medzi východným a južným vrcholom je hora rozorvaná a prechádza ňou mierne údolie, ktoré padá až k dedine Aragat.

Arménsko

Na vrchol vedú dve cesty. Prvá cesta vedie údolím z dediny Aragat, druhá cesta vedie z mestečka Byurakan (po tejto ceste sa môžete zastaviť aj pri pevnosti Amberd). Cesta je vo veľmi zlom stave a je veľmi dlhá. Nie každý taxikár vás chce k tomuto miestu priblížiť. My sme jedného nakoniec prehovorili a doplatil na to prasknutou pneumatikou a zavareným motorom. Cesta vedie až k jazeru Kari (do výšky viac ako 3450 m), pri ktorom stojí meteorologická stanica. Odtiaľ sa vyráža hore, priamo za nosom k južnému vrcholu. Pokiaľ sa chcete dostať k vrcholovému krížu najvyššieho vrcholu, musíte obísť západný a severný vrchol. Kríž sa však nachádza na skale, takže až úplne k nemu bežní turisti nechodia. Vrcholové partie sú nie veľmi náročným horolezeckým terénom.

Arménsko

Pokiaľ sa však hocktorého miestneho spýtate, aká je ich najvyššia hora, všetci odpovedia hora Ararat. Ararat je ich biblická hora, ktorá dosahuje výšku 5134 m n. m. Je to vulkánom vytvorený masív s dvoma vrcholmi - Veľkým Araratom (5137 m) a Malým Araratom (3896 m). Aj keď ide o najvyššiu horu susedného Turecka, Arméni ju považujú za svoju horu, pretože práve obyvateľstvo Arménska ju kedysi obývalo, a tak s ňou majú úzko spätú históriu. Po genocíde osmanskými Turkami v rokoch 1913-1920 (jednalo sa o vyvraždenie približne 1,5 milióna Arménov Turkami) a následných politických zmenách sa dovtedy veľká zem Arménska na mape zmenila. Veľké územie bolo Arménsku odobraté, a to vrátane ich posvätnej hory.

Arménsko

V podvedomí miestnych ľudí však navždy zostane ich. Ľudia žijúci neďaleko tejto krajinnej dominanty sú hrdí na to, že sa na Ararat môžu aspoň denne pozerať. Horu Ararat majú dokonca aj v štátnom symbole. Ararat leží iba jeden kilometer od hraníc, v moslimskom Turecku. Z Arménska však nie je možné prejsť hranice (kvôli už zmieneným vzťahom). Vojaci obťažkaní „kalašnikmi“ ich veľmi dôkladne strážia. Snáď najkrajším miestom, kde načerpáte energiu Araratu, je Khor Virap, kde sa nachádza kláštor. Toto miesto má svoju atmosféru.

Arménsko

Pre výstup na Ararat vyžadujú turecké úrady zakúpenie povolenia na výstup a výpravy majú povinné využiť služby miestneho sprievodcu. Stála snehová pokrývka s ľadovcom začína okolo 5000 m n. m.

Arménsko

Arménsko je veľmi príjemná krajina. Človeku, ktorý ju navštívi, zostanú veľmi kladné spomienky hlavne vďaka miestnym ľuďom, ktorí sú neuveriteľne štedrí a vľúdni. Nie je nezvyčajné, že vás niekto pozve na kávu, čaj, kus chleba alebo domáceho syra a dá vám ešte niečo aj so sebou na cestu. Aj keď je pre mladých českých cestovateľove občas veľmi ťažké dorozumieť sa (pokiaľ neviete rusky), všetci sa s vami snažia komunikovať a poradiť vám.

Arménsko

Text/foto: Martina BrožkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie: Arménsko - atraktívne lezecké oblasti
Publikované: 16.2.2014
Zakaukazské Arménsko je hornatá krajina. O najvyšších horách Arménska sme sa už dozvedeli v predchádzajúcom príspevku, ale úlohou tohto článku je priblíženie možností lezenia na lane. Ja sama som v Arménsku iba cestovala a neliezla, avšak krásne skaly sme tam stretávali každým dňom.

Lezenie: Arménsko - čo sme sa ešte nedozvedeli
Publikované: 4.4.2014
Pokiaľ ste už unavení z lezenia, zájdite sa odreagovať k jazeru Sevan. Seven je horské jazero (1 900 m n.m.), najväčšie jazero na celom Kaukaze. Leží v Arménskej vysočine a je obklopené holými horskými kopcami. Celé miesto pôsobí veľmi pokojne. Za veterného počasia sa tu tvoria veľké vlny. Pri kúpaní si dajte pozor na všadeprítomné raky, cvaknutie ich klepietkami nie je vôbec príjemné. Ale ich och

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu I.
Publikované: 20.7.2015
Ako každý šport, tak aj na lezenie sa dajú najviac potrebné svaly posilniť, aby mal človek na dlhej stene stále silu a výdrž. Pre skvalitnenie lezenia je potrebné posilniť svaly dlaní a predlaktí, aby sa zlepšila sila stisku ruky. Rovnako tak je dôležité posilniť hlboké svaly trupu, aby sa skvalitnila posturálna stabilizácia. Tieto princípy popíšem v ďalšom článku. Poďme sa teraz zamerať na posilnenie svalov dlane a predlaktia.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu II.
Publikované: 27.7.2015
K tomu, aby bol človek v lezení lepší a lepší, je potrebný tréning, rovnako ako u iných športov. Tréning musí byť v pravidelných intervaloch a musí byť nadstavený tak, aby človek tzv. „neostal“ na rovnakej úrovni a mal tendenciu prekonávať hlavne sám seba.

Slacklining – mladý, ale veľmi obľúbený šport
Publikované: 3.8.2015
V minulých článkoch sme posilňovali pre ľahšie lezenie. Dnes si poďme povedať , čo je to slackline a slacklining.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C