www.infoglobe.sk » Lezenie: Arménsko - čo sme sa ešte nedozvedeli

Lezenie: Arménsko - čo sme sa ešte nedozvedeli

Publikované: 4.4.2014
Pokiaľ ste už unavení z lezenia, zájdite sa odreagovať k jazeru Sevan. Seven je horské jazero (1 900 m n.m.), najväčšie jazero na celom Kaukaze. Leží v Arménskej vysočine a je obklopené holými horskými kopcami. Celé miesto pôsobí veľmi pokojne. Za veterného počasia sa tu tvoria veľké vlny. Pri kúpaní si dajte pozor na všadeprítomné raky, cvaknutie ich klepietkami nie je vôbec príjemné. Ale ich och

Arménsko

Ďalším typom na výlet je Zorats Karer (taktiež arménsky stonehange, alebo Karahunj) ležiaci neďaleko mesta Sisian (juhovýchod krajiny). Jedná sa o menhiry, teda vertikálne stojace kamene. Tieto kamene sú zaujímavé predovšetkým dierami v ich hornej tretine, vyvŕtanými pod rôznymi uhlami už v praveku. Pomocou týchto dier sa kedysi určovala denná doba podľa slnka, za veterného dňa vydáva vietor, prechádzajúci týmito otvormi, pískavé zvuky.

Arménsko

Komu by sa zacnelo po horách, tomu odporúčam zaujímavý výlet k jazeru Ughtasar (3 200 m n. m.), kde sa nachádzajú pre Arménsko veľmi významné petroglyfy (maľby vyryté do horniny pozn. red.). Nájdete tam desiatky skalných rytín rozosiatych medzi vrcholkami nádherných farebných hôr. Tieto rytiny sú symbolmi Arménska, využívajú ich ako znaky napr. na hrncoch alebo ako nástenné maľby v reštauráciách. Priamo k jazeru vedie cesta, ktorá stále stúpa. Podľa miestnych by peší výlet k jazeru trval niekoľko dní. Je tu však tiež možnosť zaplatiť si šoféra, ktorý vlastní sovietsky UAZ 4x4, ktorý vás do kopcov dovezie.

Arménsko

Bol to naozajstný zážitok, nielen z hľadiska cesty (neustále dolievanie chladiacej kvapaliny, opravy prevodovky,...), ale hlavne vďaka nádhernej krajine a výhľadu na kopce Azerbajdžanu (pretože jazero sa nachádza v blízkosti hraníc). Šoféra sa dá dohodnúť priamo v Zorats Karer - mladík pracujúci v obchodíku zavolá kamarátovi vlastniacemu UAZ a možno sa tiež, tak ako to bolo v našom prípade, aj on vydá na už zmienené dobrodružstvo. Po chodení po vrcholkoch odporúčam navštíviť neďaleké Vorotan hot springs - vonkajšie kúpele.

Arménsko

Ďalším veľmi zaujímavým tipom pre vás isto bude aj oblasť v okolí Tatevu. Každý turista pozná Tatev hlavne vďaka kláštoru z 9. storočia, na ktorý je nádherný pohľad, ak stojíte zo správnej strany. Kláštor totiž majestátne stojí na krásnych skaliskách. Tento pohľad sa vám isto hlboko vryje do pamäte. Kláštor sa nachádza neďaleko rovnomennej dediny Tatev. Hovoríme o oblasti vzdialenej 250 km juhovýchodne od Jerevanu, v provincii Syunik. Je to prekrásna oblasť, ktorá sa od ostatných časti krajiny odlišuje hlavne porastom, jedná sa totiž o zalesnenú oblasť, ľadový kaňon, ktorým preteká rieka Vorotan. Tento kaňon vám vyrazí dych. Dá sa kľukato prejsť po ceste, alebo si ho je možné obzrieť z vtáčej perspektívy - z lanovej dráhy, ktorá vedie od Halidzoru k Tatevu.

Arménsko

V dedine sa nachádza informačné centrum, kde si môžete prelistovať kdejakých sprievodcov a naplánovať výpravu či už za lezením, alebo čisto turisticky po okolitých kopcoch. Aj pri staniciach lanoviek vám zamestnanci určite radi poradia, akým smerom sa vydať, o miestnych obyvateľoch ani nehovorím.

Arménsko

Lezci by mali svoje cesty smerovať k dedine Halidzor, kde sa dá liezť. Ďalej sa ponúka Tatevi Anapat v údolí neďaleko rieky, miesto, kde sa rieka Vorotan rozlieva. Taktiež sa lezie nad parkoviskom pri Diablovom moste (medzi Halidzorom a Tatevom) a priamo vedľa kláštoru Tatev, neďaleko cieľovej stanice lanovky. V celej oblasti je tiež mnoho turistických cestičiek.

Arménsko

Text/foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lezenie: Arménsko - atraktívne lezecké oblasti
Publikované: 16.2.2014
Zakaukazské Arménsko je hornatá krajina. O najvyšších horách Arménska sme sa už dozvedeli v predchádzajúcom príspevku, ale úlohou tohto článku je priblíženie možností lezenia na lane. Ja sama som v Arménsku iba cestovala a neliezla, avšak krásne skaly sme tam stretávali každým dňom.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu I.
Publikované: 20.7.2015
Ako každý šport, tak aj na lezenie sa dajú najviac potrebné svaly posilniť, aby mal človek na dlhej stene stále silu a výdrž. Pre skvalitnenie lezenia je potrebné posilniť svaly dlaní a predlaktí, aby sa zlepšila sila stisku ruky. Rovnako tak je dôležité posilniť hlboké svaly trupu, aby sa skvalitnila posturálna stabilizácia. Tieto princípy popíšem v ďalšom článku. Poďme sa teraz zamerať na posilnenie svalov dlane a predlaktia.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu II.
Publikované: 27.7.2015
K tomu, aby bol človek v lezení lepší a lepší, je potrebný tréning, rovnako ako u iných športov. Tréning musí byť v pravidelných intervaloch a musí byť nadstavený tak, aby človek tzv. „neostal“ na rovnakej úrovni a mal tendenciu prekonávať hlavne sám seba.

Slacklining – mladý, ale veľmi obľúbený šport
Publikované: 3.8.2015
V minulých článkoch sme posilňovali pre ľahšie lezenie. Dnes si poďme povedať , čo je to slackline a slacklining.

Lezenie: Arménsko - najvyššia hora Aragac alebo Ararat?
Publikované: 2.2.2014
Arménsko je štát ležiaci v Zakaukazsku v juhozápadnej Ázii. Na severe hraničí s Gruzínskom, na východe s Azerbajdžanom a na západe s azerbajdžanskou exklávou Nachičevan a Tureckom. Arménsko je parlamentná republika, v ktorej sa kresťanstvo prijalo za štátne náboženstvo už v roku 301 nášho letopočtu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban