Antily

Publikované: 23.4.2010
Antily predstavujú skupinu ostrovov (Kuba, Dominikánska republika, Haiti, Jamajka a Portoriko) medzi Karibským morom, Yucatánom, Mexickým zálivom, Floridou a Bahamami, z ktorých dva nesú na svojom povrchu vysoké hory.

Hispaniola, druhý najväčší ostrov Antíl, je prestúpený niekoľkými horskými systémami. Nájdeme tu najvyššiu horu celej karibskej oblasti – Pico Duarte, zdvíhajúcu sa do výšky 3175 m n. m.. Tretí najväčší ostrov Antíl, Jamajka, môže milovníkom hôr ponúknuť skutočne nemálo. Ide totiž o hornatý ostrov, kde majú hory hneď niekoľko podôb. Hory majú zároveň veľký vplyv na utváranie miestnej klímy a prírody. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame práve na spomenuté dva „horské“ ostrovy – Jamajku a Hispaniolu.  

Blue MountainsBlue MountainsBlue Mountains

Jamajka

Rozkladá sa na ploche 11 100 km2 a obmýva ho Karibské more. Na severe sa do výšky cez 2000 m n. m. vypínajú známe Blue Mountains, ktorých krásu prichádzajú každoročne obdivovať cestovatelia z celého sveta. Tu taktiež také leží najvyššia hora Jamajky Blue Mountains Peak, dosahujúca výšku 2256 m n. m. Východne od nej ležia o niečo nižšie chrbty John Crow Mountains. Najväčšia časť ostrova je tvorená plošinou nepresahujúcou nadmorskú výšku 1 000 m. Mimoriadne pozoruhodnou horskou oblasťou je romantická, až bizarná Cockpit Country na SZ ostrova. Východne odtiaľ sú série vrchov ako Mount Diablo a Bull Head, západne Dolphin Head, južne Southcentral Mountains.  Menej impozantné, zato však s neopakovateľnou panenskou prírodou, sú na juhu ležiace Hellshire Hilus a Portland Ridge.

Jamajka BluefieldsJamajka Doctors Cave BeachJamajka Negril Beach

Jamajská klíma je subtropická, s pomerne vyrovnanými teplotami v priebehu celého roku. V horách sú vzhľadom k ich nadmorskej výške a expozícii teplotné výkyvy väčšie a priemerné teploty nižšie. Hory majú tiež vply na rozdelenie zrážok – zatiaľ čo na náveterných severovýchodných svahoch pohoriaí Blue Mountains spadne ročne až 2530 mm zrážok, v suchých kopcoch na záveternom juhu je to sotva tretina tohto množstva. Väčšími tokmi tu sú práve vďaka zrážkam Rio Grande či Martha Brae.

Jamajka Enchanted gardens poolZmieňované Blue Mountains sú pokryté pralesom, vo vyšších partiách západne od Cornpuss Gap až po Silver Hill Peak potom rastú pôsobivé spoločenstvá subtropického dažďového lesa, v ktorom sú hojne zastúpené stromové papraďovce. Na drevinách rastie veľké množstvo druhov orchideí. V roku 1993 bol v Blue Mountains a John Crow Mountains na ploche 77 000 ha vyhlásený za národný park. Chráni doposiaľ minimálne narušené lesy a najväčšou mierou endemizmy na západnej pologuli. Lesná fauna je bohatá, žije tu napríklad kolibrík, boa jamajský, leguán jamajský, krokodíl americký, či lamatín manatee.

Jamajka bola objavená Španielmi roku 1509, roku 1655 ju obsadili Angličania a v roku 1962 získala nezávislosť. Pôvodní obyvatelia – Arabákovia – boli zlikvidovaní kolonizátormi. Dnes tvoria prevažnú väčšinu miestnych obyvateľov potomkovia Afričanov, ktorí sem boli v minulosti dopravení ako otroci na prácu na plantážach. Úradným jazykom je angličtina. Najväčšia hustota osídlenia je pri pobreží.

Haiti Masív de la SelleHaiti Port au PrinceHaiti Papslam 

Hispaniola

Západná časť tejto oblasti pripadá Haiti, stred a východ Dominikánskej republike. V južnom horskom masíve Massif de la Selle sa týči najvyššia hora Haiti – Pic La Selle so svojimi 2680 metrami. Strednú časť ostrova zaberá mocné pohorie Cordillera Central s najvyšším Pico Duarte (3175 m n. m.) na území Dominikánskej republiky. Ďalším významným dominikánskym pohorím je severnejší Cordillera Septentrional, oddelená širokým údolím rieky Yague del Norte.

Dominikánska republika Cordillera SeptentrionalSubtropická klíma je ovplyvňovaná pasátmi zo SZ, pričom rozdiely v zrážkach sú tu naozaj značné. Náveterné svahy na severovýchode, severe a západe dostávajú viac než 2000 mm zrážok ročne, naopak záveterné polohy v zrážkovom tieni sotva štvrtinu tohto množstva. Tým sú samozrejme ovplyvňované aj počty drobných horských tokov. V pohraničí medzi Haiti a Dominikánskou republikou sa formuje na západ odtekajúca rieka Artibonite, najdlhšia na Haiti (225 km). Najväčším tokom Dominikánskej republiky je 200 km dlhá, k severu odtekajúca rieka Yague del Norte.

Vo vlhkých horách rastú horské vlhké lesy, v chladnejších najvyšších partiách lesy borovicové. V suchých pohoriach sú tropické opadavé lesy a krasové lesy. Fauna je pomerne rôznorodá, Leguán nosorohýavšak z pôvodných živočíchov zostali len početné plazy. K neprehliadnuteľným obyvateľom suchých nižších polôh patria obrovské leguány nosorohé. V nočných hodinách je aktívny najväčší hispaniolský had Epicrates striatus. V hojnom počte sa tu vyskytujú aj rôzne druhy žiab.

Mulati a černosi tvoria väčšinu obyvateľov, hovorí sa tu francúzsky a kreolsky. Dominikánci, väčšinou miešanci, hovoria španielsky. Hispaniola bola objavená roku 1492 Krištofom Kolumbom. Hory nie sú tak turisticky atraktívne ako napríklad na Jamajke, čo je spôsobené jej obtiažnou dostupnosťou, ľudia sem jazdia skôr na „prímorskú“ rekreáciu. Ale aj vďaka tomu si horský folklór a príroda zachovávajú svoj ráz.

 

Text: J. Štantejský a Světová pohoří

Foto: Wikimedia Commons, Cookaa, Sardaka, č.2, č.3, Stufffreak, č.2, Ezhiki, Likkle wata, Yann Forget, NASA, Alsandro, Mascabrother,  Bluemosse   



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Barbados - krajina cukrovej trstiny I.
Publikované: 13.8.2011
V našom novom seriáli vás oboznámime s týmto zaujímavým ostrovom nachádzajúcim sa vo vodách Karibiku.

Barbados - krajina cukrovej trstiny II.
Publikované: 20.8.2011
V dnešnom diele o bývalej kolónii Spojeného kráľovstva sa dozviete o zaujímavých miestach, ktoré Barbados ponúka.

Barbados - krajina cukrovej trstiny III.
Publikované: 27.8.2011
Aké ďalšie zaujímavé miesta Barbados ponúka?


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X