www.infoglobe.sk » Francúzsko, Bretónsko – krajina megalitov, kalvárií, keltskej kultúry a burácajúceho Atlantiku

Francúzsko, Bretónsko – krajina megalitov, kalvárií, keltskej kultúry a burácajúceho Atlantiku

Publikované: 18.4.2019
Chceli by ste na svojich cestách navštíviť miesto plné dychberúcich prírodných krás a zaujímavej kultúry, vydať sa do divočiny, v krčmičkách s kulinárskymi špecialitami sa nechať unášať chytľavými rytmami tunajšej tradičnej hudby, ale nechce sa vám pritom cestovať príliš ďaleko? Že Európa je na to vraj príliš civilizovaná? Ale kdeže, vyvediem vás z omylu. Stačí sa vydať do Bretónska.

Jeden z francúzskych regiónov?

Veď je to len časť Francúzska, poviete si možno. To už poznáme, síce je tam krásne, nie nadarmo sa hovorí la douce France, ale medzi bagetami a módnymi výstrelkami sa k nejakému dobrodružnému zážitku len tak nedostaneme.

Bretónsko je síce administratívne naozaj jedným z francúzskych regiónov, ale pôsobí skôr ako svojbytná krajina. Tak veľmi sa líši jeho kultúra a snáď aj mentalita obyvateľov od tej francúzskej. Je to tým, že Bretónsko bolo dlho samostatnou jednotkou s vlastnou históriou, kultúrou, a dokonca aj jazykom, ktorý sa na francúzštinu len pramálo podobá, jedná sa totiž o keltský jazyk, príbuzný napr. s írčinou či waleštinou. K Francúzsku bolo Bretónsko pripojené až v roku 1532. Aj potom si však zachovalo značnú autonómiu (okrem iného si vtedy kráľovná Anna vymohla výnimku o neplatení cla, ktorá sa dodnes zachovala v tom zmysle, že Bretónsko je jediným regiónom vo Francúzsku, kde nie sú spoplatnené diaľnice).

Locronan s typickou bretónskou architektúrou

Krajina živých tradícií, národnej hrdosti a osobitého jazyka

O Bretónsku sa hovorí ako o jednej z niekoľkých oblastí Francúzska s veľmi silným regionálnym cítením (podobne ako napr. Korzika, francúzske Baskicko a Katalánsko, Alsasko). Vďaka tejto skutočnosti (s ktorou sa tu stretávate na každom kroku vďaka množstvu vlajok, samolepiek a nápisov oslavujúcich „Breizh“, ako sa táto krajina nazýva v jej jazyku) sa Bretóncom darí udržiavať miestne tradície, ktoré bývajú až prekvapivo často súčasťou každodenného života. Pravdupovediac, počas svojich ciest po Francúzsku som ešte nenavštívila kraj s tak živými tradíciami, ako má Bretónsko. Sú tu všadeprítomné. Najmarkantnejšie sú v oblasti hudby a tanca. Tradičnú bretónsku hudbu (dosť podobnú hudbe „keltských bratov“, teda napríklad írskej hudbe) počuť z kdejakej tamojšej krčmičky, kde si môžete vychutnávať dúšky osviežujúceho cidru alebo miestneho piva, ale ja osobne pri jej počúvaní veľmi dlho sedieť nevydržím. Aj preto sa veľmi často konajú tzv. fest-noz (bretónsky nočná slávnosť), na ktoré sa hrnú zástupy tancuchtivých od detí až po starčekov, ktorí v neustále sa opakujúcom svižnom rytme (najčastejšie akordeónu, huslí, gájd a rôznych píšťal) podupkávajú tradičné bretónske tance. Počas nich sa pri pomalších skladbách stihnú aj porozprávať so susedom. A keď už sotva lapajú po dychu, zotrú pot z čela, osviežia sa cidrom, prípadne doplnia energiu výbornými palacinkami. Po návšteve niekoľkých takýchto nočných slávností môžem skonštatovať, že za tancom vedúcim do tranzu nemusíme jazdiť medzi domorodé obyvateľstvo niektorých afrických či indiánskych kmeňov… Že by ste sa ich aj vy radi zúčastnili, ale len by ste sa prizerali, pretože tancovať neviete? Tak toho sa nemusíte báť, pretože bretónska hudba vás sedieť určite nenechá, navyše základné tance sú jednoduché, často fest-nozu predchádza aj malý rýchlokurz.

Pointe de Raz, koniec sveta

Bretónsko je výnimočné aj tým, že má svoj vlastný jazyk, dokonca hneď dva. V západnej časti Bretónska (tzv. Basse-Bretagne alebo Dolnom Bretónsku, ktoré sa občas nazýva aj „to pravé Bretónsko“, práve vďaka silno zakotveným a stále žijúcim tradíciám) sa tradične hovorilo bretónsky, už zmieneným keltským jazykom, ktorý svojimi špecifickými zvukmi a silným rytmickým používaním prízvukov akoby odrážal tamojšiu divokú prírodu s nespútaným vetrom a morom. Keď ho budete počuť z úst rybárov v nejakej pobrežnej krčmičke, budete so mnou súhlasiť, že k tomuto miestu jednoducho patrí. Dnes už bohužiaľ bretónsky nehovoria všetci, rovnako ako ostatné regionálne jazyky je aj tento značne ohrozený. Rovnako ako som oslavovala bretónske nadšenie pre zachovávanie tradícií, sa aj jazyk v poslednom čase teší novému prívalu priazne, a to najmä medzi mladou generáciou. Na cestách po Bretónsku však nesmieme zabudnúť ani na druhý tradičný jazyk, gallo, ktorým sa hovorilo (a stále hovorí, aj keď dnes už pomenej) vo východnej časti kraja, tzv. Haute-Bretagne (Hornom Bretónsku). Je to románsky jazyk, takže francúzštine podobnejší, ale nesúci špecifickú bretónsku kultúru.

svitanie v lese Brocéliande

Krajina tajuplných prírodných krás a všadeprítomnej histórie

Bretónčinu som prirovnávala k drsnej kráse tamojšej prírody. Skutočne, nech vás v Bretónsku nohy zanesú kamkoľvek, zaručujem, že budete neveriacky zízať na tú nádheru a napäto očakávať, kedy sa spoza nejakého starého dubu či skaly vynorí bájny rytier Artuš, skupinka tancujúcich víl či škriatkov Korrigani, starých známych z dodnes tradovaných bretónskych rozprávok, bájí a povestí. Príroda Bretónska má mnoho tvárí, za každým rohom vás neprestáva prekvapovať novými strhujúcimi scenériami, ale dala by sa rozdeliť na dva zásadné okruhy. Bretónsko prímorské, ktoré sa nazýva Armor, kde sa môžete tvárou v tvár postaviť rozbúrenému morskému živlu, ktorý mocnou silou naráža o skaliská pobrežia a triešti sa na tisíce kvapôčok, unášaných divokým vetrom, alebo miešajúcich sa s kvapkami dažďa. Ten môže v Bretónsku prísť kedykoľvek, čo vám ale po nejakom čase úplne prestane vadiť, pretože pochopíte, že to k tejto krajine jednoducho patrí. Stačí mať dobrý pršiplášť a topánky, potom kráse bretónskeho dažďa určite podľahnete. Pri mori aj tak dážď o chvíľu prestane a vás usuší mocný vietor. Vnútorná časť krajiny, teda Argoat, je pokojnejšia. Striedajú sa v nej políčka, často ľudoprázdne dedinky s tradičnou architektúrou a hlboké lesy. Tejto časti Bretónska dominuje zelená. Vďaka častej vlhkosti je všetko svieže, mohutné stromy sú porastené hustým machom a všadeprítomným brečtanom. Z lesov často stúpa hmla, čo im ešte viac dodáva na ich magickej atmosfére.

bretónsky vietor nepozná prekážky

Niet divu, že mnoho tunajších prírodných pamiatok je dejiskom legiend. Napríklad v lese Brocéliande, neďaleko hlavného mesta Rennes, môžete pri troche šťastia stretnúť kráľa Artuša s rytiermi guľatého stolu aj čarodeja Merlina s vílou Viviane. A pokiaľ máte záľubu aj v kultúrnych pamiatkach, vaše srdce pri návšteve Bretónska isto zaplesá. Azda najväčšími perlami Bretónska, ktoré nemôže vynechať žiadny poznávací zájazd do Bretónska, sú praveké megalitické pamiatky, kostolíky a skvostné diela miestnych kamenárov, ktorí do tvrdej žuly dokázali stvárniť takmer nemožné. Dokladom toho sú najmä kalvárie, prítomné hlavne v dedinách a mestách severozápadnej časti Bretónska, okolo mesta Morlaix. Na týchto pamiatkach je najkrajšia ich nerozlučná spätosť s prírodou. Kostolíky, kalvárie aj múry, ktoré ich chránia, sú totiž porastené machom a najrôznejšou kvetenou, čo perfektne odráža podstatu celého Bretónska.

bretónske pamiatky sú nerozlučne späté s všadeprítomnou prírodou

Na záver dodám, že aj miestne obyvateľstvo má v sebe čosi, čo vám okamžite prirastie k srdcu. Ľudia sú tu k sebe akýsi milší. O Bretóncoch sa hovorí, že navonok sú drsní (ako ich podnebie) a uzavretí. Ale majú dobré srdce a sú veľmi priateľskí. O tom som sa aj sama mnohokrát presvedčila. Zatiaľ som nikde na svete nenarazila na tak hustú frekvenciu ľudí, ktorí majú neustálu potrebu pomáhať pocestným. A táto dobrosrdečnosť je nákazlivá.

GPS: 48°35'25.2"N 2°05'09.7"W

CK Mundo

Text a foto: Anna Třesohlavá – píše pre CK Mundo, ktorá ponúka poznávacie zájazdy nielen do Bretónska a Normandie

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Bretónsko – megality a Saint-Malo
Publikované: 18.11.2016
Dnes opustíme Normandiu a vydáme sa ďalej na západ – do susedného kultúrno-historického regiónu Bretónsko.

Francúzsko, departement Rhône – Lyon III.
Publikované: 17.11.2022
Ešte než sa vydáme navštíviť ďalšie významné pamiatky tretieho najväčšieho mesta Francúzska, musíme vám povedať niekoľko zaujímavých faktov.

Francúzsko, La Rochelle – prístavné mestečko na brehoch Atlantického oceánu
Publikované: 24.11.2022
La Rochelle leží medzi Nantes a Bordeaux v idylickom zálive na brehoch Atlantického oceánu. V srdci mesta, teda v jeho krásnom historickom centre nájdete pozdĺž dláždených uličiek mnoho pamiatok od stredoveku po 18. storočie.

Francúzsko, departement Somme – okolie Amiens
Publikované: 1.9.2021
Amiens nájdeme na brehoch rieky Sommy zhruba 120 kilometrov severne od Paríža. Pôvabné mesto, v ktorom mimochodom stojí jeden z najstarších európskych mrakodrapov, je obklopené pokojnou vidieckou krajinou. Vzhľadom na polohu mesta sú tu po celý rok relatívne príjemné teploty, ale na druhej strane zrážky sú o niečo početnejšie než v iných častiach krajiny.

Francúzsko, departement Somme – Amiens I.
Publikované: 8.9.2021
Potom, čo sme minule len krúžili okolo, sa dnes vydáme preskúmať aj mesto samotné. Na francúzske pomery je Amiens so 130 tisícmi obyvateľov len stredne veľké mesto. Vďaka tomu, že tu študuje asi 30 tisíc študentov, má mladistvý nádych.

Francúzsko, departement Somme – Amiens II
Publikované: 15.9.2021
Dnes spolu naposledy navštívime srdce departementu Somme.

Francúzsko, Bretónsko – Nantes I
Publikované: 2.12.2016
Po zastávke v Rennes, hlavnom meste Bretónska, sa pozrieme do Nantes, najľudnatejšieho mesta regiónu a šiesteho najľudnatejšieho mesta Francúzska. Známy americký magazín Time dokonca označil Nantes ako najlepšie európske mesto pre život.

Francúzsko, Bretónsko– Nantes II
Publikované: 9.12.2016
Bola by to škoda opustiť Nantes po takej krátkej návšteve. Preto sa tam dnes vydávame opäť, aby sme toto mesto o čosi lepšie spoznali. Stojí to za to.

Francúzsko, Bretónsko – Rennes
Publikované: 25.11.2016
Rozprávanie o Bretónsku bude dnes pokračovať zastávkou v Rennes, meste v srdci regiónu, ktoré je zároveň jeho hlavným mestom. Takže nie v Nantes, ktoré je „iba“ najväčším mestom. Rennes je skvelým miestom pre spoznávanie kultúry francúzskeho severu. Plavebný kanál Canal d'Ille-et-Rance spája Ille s riekou Rance, čím má mesto riečne spojenie so Saint-Malo a tým aj s Lamanšským prielivom.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X