www.infoglobe.sk » Ako fotografovať búrku

Ako fotografovať búrku

Publikované: 1.8.2011
Letné búrky sú dozaista zaujímavou a inšpirujúcou tematikou pre tvorivú fotografiu a my si teraz priblížime niektoré technické postupy, ktorými je možné dosiahnuť čo možno najlepšie snímky.

Búrka je jeden z najzaujímavejších atmosférických javov vôbec a jej fascinujúca sila a omračujúci prejav sú mnohokrát zaujímavým spestrením horúcich letných dní, samozrejme iba ak nie ste niekde pod stanom či nepodnikáte dlhú túru na otvorenom horskom priestranstve. Leto je možno najkrajším obdobím, kedy máme tiež najviac času zaoberať sa kreatívnou činnosťou a fotografovaním, či už je to počas dovolenky pri mori, posedení s priateľmi alebo výletu do prírody.

Skúsenejší fotografi však dobre vedia, že proti týmto všetkým kladom stojí jeden mocný odporca a tým je letné slnko – ostré kontrastné svetlo, kolmo dopadajúce na všetko živé a rastúce, nezaujímavá modrá obloha bez mráčiku a všadeprítomné „prepaly“ (preexponovanie)… fotograf sa právom teší na jeseň, jeho farebnú sýtosť, kontrasty, hmlisté rána a vôbec zaujímavé pohľady do krajiny. A práve onen pohľad do krajiny a to aj do tej mestskej, nás bude dnes zaujímať. Dusno letných dní naozaj nevyvoláva túžbu po kreativite, ale to trvá len do okamžiku, kedy sa na obzore objavia prvé ťažké mračná, ktoré zvestujú prichádzajúcu búrku. Zelená krajina má náhle zaujímavý protipól, svetlo sa z nadhlavníku posunulo bližšie na horizont a všetko je ihneď zaujímavejšie. To je okamžik, kedy by mal zbystriť každý, kto aspoň trochu holduje fotografickému koníčku. Týmto nadšencom som aj ja a tak sa teraz s vami o svoje skúsenosti podelím.

V prvej rade je potrebné uvedomiť si či lepšie povedané zistiť, s akou intenzitou búrky môžem počítať, aby som nebol náhle zaskočený a okrem premočenej výbavy nehrozila ujma aj môjmu zdraviu. Súčasne s bežnou predpoveďou počasia je dobré sledovať napr. aj presný meteoradar na stránkach ČHMÚ a popr. aj detektor bleskov, všetko výhradne a prehľadne pre ČR na týchto stránkach:http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html  http://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/blesk/data_jsceldnview.html .

Ďalej je nutné vybrať vhodnú lokalitu. Najvďačnejšie sú otvorené výhľady do krajiny či mestské panorámy. Pozor však na otvorené či inak vyvýšené vyhliadky a rozhľadne – tie sa môžu stať terčom blesku! Vždy majte na pamäti, že je potrebné mať v dosahu bezpečné miesto úkrytu aj proti krúpam a padajúcim vetvám!

Čo budeme potrebovať?   

Ideálnou technikou je dnes už bežne dostupný fotoaparát s možnosťou manuálneho nastavenia uzávierky a clony, aby bolo možné presne nastaviť požadované hodnoty, viď. ďalej. Bežný automat bohužiaľ asi nestačí na vyfotenie samotného blesku, pretože sa nedá nastaviť dostatočne dlhú uzávierku a vedzte, že taký postreh, aby sme zachytili záblesk, naozaj nikto z nás nemá... Bez problémov ale vyfotíte zlovestnú štruktúru mrakov, a aj to mnohokrát pre úspech stačí! Ďalšou nutnou súčasťou výbavy bude statív, pretože fotíme často za zhoršených svetelných podmienok a na dlhší čas expozície, pričom obyčajné položenie fotoaparátu na pevnú podložku mnohokrát nestačí. Samozrejme, že keď vás chytí búrka niekde v teréne, nepobežíte domov pre statív, ale pokúste sa aspoň použiť samospúšť, pretože zatlačenie spúšte môže mechanicky pohnúť celým foťákom a následná fotka (pri dlhšom expozičnom čase) tak bude rozmazaná. Náročnejší fotograf by si potom nemal zabudnúť tzv. ND filtre (neutral density) = šedé filtre, ktoré majú za účel predĺžiť expozíciu. Pomôžu vám použiť dlhší čas uzávierky na korekciu pohybovej neostrosti počas jasného dňa, až k úplnému "vymazaniu" pohybujúcich sa ľudí či predmetov zo snímky. Veľmi zaujímavý efekt sa s nimi dá dosiahnuť pri snímaní krajiny počas dňa - na dlhšiu expozíciu (v ráde sekúnd), rozmazané vetvičky, tráva atď. dodajú snímke príjemnú atmosféru. Na nočnej fotografii sú však viac-menej zbytočné. Práve filtre nám povolia predĺžiť čas a tam kde by bol inak aj pri vysokej clone „prepal“, je s filtrom snímka v poriadku a prirodzená. Filter doslova odfiltruje prebytok denného svetla.

Výbavu máme a môžeme pristúpiť k samotnému foteniu. Našli sme si vhodné miesto a je len na nás, či budeme snímať iba búrkový mrak alebo aj horizont pod ním, ktorý nám často vhodne dotvorí - uzavre - kompozíciu záberu.

Ak fotíme búrku v noci, je to ten jednoduchší variant. Zo statívu či podložky zameriame objektív smerom predpokladaného výskytu bleskov a volíme radšej širší záber - pre prípadné orezy a výrezy. Problém môže nastať s ostrením, pretože za tmy sa ostriaci systém nemá čoho chytiť. Skúsme teda nájsť nejaký aspoň mierne osvetlený vzdialený bod a na ten s citom manuálne či automaticky zaostriť. Nie je dobré ostriť na blízke objekty, pretože blesk je väčšinou otázkou vzdialenosti mnohých kilometrov.

Expozícia - uzávierka

Máme zamerané, zaostrené a teraz nastavíme dĺžku expozície: ideálne podľa intenzity zvyškového denného svetla a početnosti výskytu bleskov v prepočte na sekundy. Ak udrie v danom priestore 10x do minúty, stačí čas expozície v rozmedzí cca 10-15 sekúnd. Ak je intenzita bleskov väčšia, či menšia, prispôsobíme tomu aj čas uzávierky. Poloprofi a náročné amatérske fotoaparáty majú bez problémov možnosť 30 sekundové snímanie poprípade aj nastavenie Bulb (Canon), pričom sa exponuje po dobu zatlačenia spúšte - tu opäť pozor na mechanické rozhýbanie fotoaparátu - ideálne je vlastniť diaľkovú spúšť, ale to len tak na okraj. Dajte pozor na silné zdroje svetla v zábere - lampy, osvetlenie, neóny, reklamy = opäť by hrozil prepal.

Clona

Clonu (f) nenecháme úplne otvorenú (menšie clonové číslo, napr. f 2,8 - 3,5 a pod.), pretože blesk je naozaj silným zdrojom žiarenia a vznikol by nám prepal! Clonu teda dáme do rozmedzia f8 - f11, aj keď tak často stratíme menšie záblesky, čo je ale stále lepšie, než prepáliť jeden veľký a zaujímavý.    

ISO

Ďalej skúste zistiť, či váš stroj podporuje automatickú redukciu šumu pri dlhých expozíciách. Týmto sa dostávame k dôležitej otázke ISO - vysoká svetelná citlivosť čipu je u jednoduchších kompaktov a lacnejších či starších zrkadlovkách často zdrojom výrazného šumu (mini kociek ), ktorý sa však dá s väčším či menším úspechom neskôr redukovať v PC. ISO nastavíme tiež radšej manuálne: 100 - maximálne 200, u lepších foťákov s väčším čipom či s viacerými megapixelmi možné až ISO 400.

Potom to už chce len dávku trpezlivosti a šťastie v podobe suchého návratu domov, nehovoriac o pôsobivých snímkach na karte.

Búrky počas dňa

Druhou a náročnejšou disciplínou je fotenie búrky počas dňa. Ako som už písal, nie je problém zachytiť hrozivé čierne mračná, s bleskami je to však už podstatne horšie. S hľadaním miesta je to rovnaké: dobrý výhľad a možnosť úkrytu! Pri nastavení hodnôt nie je dobré dúfať, že sa vám podarí z tisíc fotiek pri expozícii 1/30 sekundy zachytiť aspoň jeden blesk. Lepšie je teda použiť práve šedý filter, to je zmenšiť intenzitu svetla > stiahnuť ISO na minimum (100) > predĺžiť čas na hranicu 1/4 – 5 sekundy (dokiaľ nám nevzniká prepal) a stále dúfať v trochu šťastia. Pri dlhších časoch si počas dňa musíme dať pozor aj na prípadné pohyblivé objekty v zábere - lístie, vetvy, tráva, stromy, ľudia atď., ktoré môžu svojím pohybom síce vytvoriť zaujímavú scénu, ale tiež celý záber znehodnotiť…

A na záver malý tip: Až budete mať odfotené a chceli by ste skúsiť vytvoriť zaujímavý portrét búrky a osoby v popredí, skúste aj vy použiť blesk - či už systémový alebo externý. Nastavte všetko ako v prípade nočného fotografovania, to je dlhšiu uzávierku (1/4 - až 5-10 sek.) a spoločne s ňou odpáľte aj váš blesk. Objekt v popredí - osoba - by sa nemala príliš hýbať, aby nevznikali "duchovia". Pri dlhších expozičných časoch môžete skúsiť trochu kreativity – po odpálení blesku osoba opustí priestor pred objektívom a Vy nechajte ďalej snímať "krajinu" s búrkou. Možno sa tak dočkáte veľmi zaujímavých snímok! Je to len o vašej nápaditosti. Fotografovaný objekt by mal vďaka blesku zostať ostrý a zvyšok snímky potom dotvoria blesky prírodné… Za skúšku nič nedáte!

Každopádne je táto kreatívna činnosť často dielom náhody, ale je potrebné byť aspoň čiastočne technicky či teoreticky pripravený.

Tak vám prajem veľa šťastia a dajte na seba aj techniku pozor!

 

Pozn.autora: ak by ste niektorým technickým výrazom neporozumeli, navštívte predchádzajúce články našej fotoškoly, kde je všetko podrobne vysvetlené.

 

pripravil: Jan Chaloupka             

foto: Martin Picmaus, Jan Chaloupka - archiv a Wikipedia Commons: Ken

preklad: O. Kubáčková             



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Preexponované fotografie a základy práce s filtram
Publikované: 19.8.2010
Preexponovaná čiže „prepálená“ fotka je najväčšie zlo digitálnej techniky! Veľmi stručný úvod do témy tejto krátkej kapitoly našej fotoškoly. Preexponované fotografie, teda také, na ktorých sú jasne viditeľné biele miesta bez kresby, sú s nástupom digitálnych fotoaparátov čoraz pálčivejší problém.

Fotoškola: začíname s manuálom
Publikované: 25.5.2009
Po dlhšej odmlke sa opäť vracia téma fotoškoly, ktorá sa hneď v úvode zameria na jednu zo základných tém pokročilého fotografovania a tým sú manuálne režimy – expozičné časy, práca s clonou a ďalších pár drobností k prehĺbeniu vašich znalostí či snáď radostí z práce s náročnejším fotoaparátom.

Digikompakt: čo vziať do úvahy pri jeho výbere
Publikované: 25.6.2012
Rôzni ľudia preferujú rôzne prístupy. Niekto vyberá podľa farby a dizajnu, niekto podľa ceny a napríklad využije špeciálnu akciovú ponuku, iní hľadajú určité užívateľské funkcie. Všetci si ale pravdepodobne uvedomujeme, že nákup si je vhodné dobre premyslieť, aby sme ho onedlho neoľutovali.

Moderná tlač fotografií od OnlinePoster.sk
Publikované: 10.1.2013
Radi cestujete a spoznávate zaujímavé miesta? Či v tomto ročnom období radšej leňošíte v pohodlí vášho domova? Nech už je to akokoľvek, príjemné zážitky si na fotoaparát zachytávajú mnohí z vás. Klasické fotoalbumy sú malou klenotnicou zážitkov, ale čo by ste povedali na unikátnu veľkoformátovú fotografiu, ktorá by zdobila trebárs vašu obývačku a celoročne vám pripomínala krásne prežité chvíle?!

Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu
Publikované: 2.11.2015
Zimné obdobie zľahka ukrajuje možnosti vyhotovenia dobrých fotografií. Aj keď námetov je viac než dosť, nie je dostatok toho, čo je pri fotografovaní často to najdôležitejšie – svetlo. Preto je zimné obdobie dobré napríklad na to, aby sme sa vrátili k možno zabudnutým fotografiám z leta alebo jesene a konečne ich pretriedili a vybrali tie najlepšie snímky.

Zoner Photo Studio: najlepšie spôsoby, ako sa podeliť o fotky zo svojich ciest
Publikované: 28.11.2016
Málokto na svojich cestách fotí len preto, aby si uchoval farbisté spomienky. Či už vám fotky pomôžu pri prerozprávaní svojich zážitkov, alebo sa chcete s nimi iba pochváliť priateľom, existuje viacero možností, ako to urobiť.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X