www.infoglobe.sk » Dolné Rakúsko: Cyklistický raj uprostred Európy

Dolné Rakúsko: Cyklistický raj uprostred Európy

Publikované: 19.4.2017
Sieť cyklistických chodníkov s celkovou dĺžkou viac ako 4 200 kilometrov, osem top cyklotrás s premyslenou infraštruktúrou, cykloregióny s tematickým zameraním, hviezdicové cyklistické chodníky, novozriadené bike parky, traily a rodinné cyklochodníky, to všetko na vás čaká v Dolnom Rakúsku.

Žiadna iná krajina v strednej Európe neponúka cyklistom väčší výber ako Dolné Rakúsko.  Vďaka tomu môžete objavovať svet na bicykli naozaj rôznorodým spôsobom. Mnohé trasy zavedú nadšených cyklistov ďaleko od civilizácie a akejkoľvek inej premávky. Bohaté zastúpenie majú i horské cyklotrasy, ktoré sú prehľadne označené, prepojené na viacerých miestach a so strategickým umiestnením servisných miest. Rady a prehľad pestrých možností nájdete aj na cyklomape alebo v plánovači trás na oficiálnej stránke rakúskej spolkovej krajiny TU.

Dolné Rakúsko, (c) mountainbikeguides.com 

Tento rok sezóna prináša nové trasy, nové služby, nové cieľové skupiny. Mnohé zrealizované projekty dávajú cykloturistike v Dolnom Rakúsku úplne nové rozmery. Na trasách Ybbstalradweg a Thayarunde majú návštevníci aktuálne k dispozícii tri nové atraktívne úseky. Cyklistami veľmi obľúbené trasy vedúce popri toku rieky alebo niekdajších železniciach sú zárukou kvalitných cyklozážitkov. Žiadne stúpania, príkladné bezpečné vedenie cyklotrasy, mnoho príležitostí na zastavenie alebo kúpanie a na konci etapy čaká Lunzské jazero, kde si môžete úžasne oddýchnuť.

Ybbstalradweg, (c) Niederösterreich-Werbung/schwarz-koenig.at

Ybbstalradweg, (c) Niederösterreich-Werbung/schwarz-koenig.atYbbstalradweg, (c) Niederösterreich-Werbung/schwarz-koenig.at

Na trase Ybbstalradweg cyklistov čaká úplne nový úsek medzi mestom Waidhofen an der Ybbs a obcou Lunz am See na bývalej železničnej trase Ybbstalbahn. Tento nový úsek patrí medzi bezpečné, dobre značené a vzorné trasy Rakúska. Prvý cyklotest medzi obcou Lunz a St. Georgen am Reith môžete absolvovať už teraz, no celá trasa medzi obcami Lunz a Waidhofen, s dĺžkou 55 km, bude prístupná až v polovici júna 2017.

Donauradweg, (c) ARGE Donau Österreich/Weissenbrunner 

Po jej dokončení budete na bicykli prechádzať po romantických oblúkových mostoch a cez krátky tunel či brázdiť divokú roklinu. Taktiež si budete na pokojných piesočných plážach užívať slnečné lúče a krištáľovo čistú vodu, popri tom narazíte na historické kováčske umenie a znova a znova môžete relaxovať na oddychových miestach podľa vlastných predstáv.

Kamptal Radwek, (c) Niederösterreich-Werbung/ Robert Herbst 

Rovnako krátko pred dokončením stoja posledné časti 111-kilometrovej trasy Thayarunde, ktorá sa z veľkej časti tiahne popri bývalých železničných tratiach Waidhofen-Slavonice a Göpfritz-Raabs. Železničné trasy sú prepájané málo frekventovanými cestami a chodníkmi, ku ktorým čiastočne vedú aj dve top trasy. EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail) a cyklotrasa Kamp - Dyje - Morava. Trasa prešla v uplynulých rokoch rozsiahlou modernizáciou a vďaka novému asfaltovému povrchu, odstráneniu nebezpečných miest a optimalizácii značenia, je dnes ešte lepšie prispôsobená cykloturistom.

Dürnstein, Wachau, (c) Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert 

Pokiaľ zatúžite  po dobrodružstve, tak sa vydajte po nezvyčajnej tunelovej cyklotrase Türnitzer Bahnradweg s dĺžkou 9 km (18 km tam a späť). Zavedie vás do tunelov Prinztaltunnel (133 m), Moosbach Tunnel (32 m) a Dickenauer Tunnel (155 m). A ako odmena vás vždy čaká svetlo na konci tunela. Po príchode do cieľa nájdete v obci Türniz veľké detské ihrisko, bobovú dráhu Eibl-Jet a prírodné zážitkové bio-kúpalisko s tromi bazénmi, pieskoviskom a ihriskom plážového volejbalu.  

Ybbstalradweg, (c) Niederösterreich-Werbung/schwarz-koenig.at
Pre rodiny s deťmi pre zmenu odporúčame Traisentalskú cyklotrasu, ktorá ponúka až 111 príjemných kilometrov rozdelených do 4 etáp. Azda najkrajšia je etapa Dunaj - St. Aegyd, predovšetkým pri jazde v smere prúdu rieky. Cykloputovaním sa určite zastavte v opátstve Stift Herzogenburg alebo v prvom ťavom divadle a zoo s bielymi tigrami (Kameltheater Kernhof mit weißem Zoo).

Wienerwald, (c) Roman Seidl

Určite nevynechajte ani najobľúbenejší cyklistický chodník - Dunajskú cyklotrasu, či tzv. hviezdicové cyklotrasy, pri ktorých sa vždy z centrálneho bodu s ľahkou batožinou vyráža na viaceré celodenné výlety do okolia. Centrálne miesta pritom zabezpečujú tematickú a traťovú pestrosť, ako napríklad v obci Marbach vedú trasy popri Dunaji, okolo obce Retz môžu návštevníci putovať po stopách vína, v okolí obce Gmünd sú stredobodom rašeliniská a lesy, smerom z mesta Baden je možné spoznávať kultúrne poklady Viedenského lesa a v regióne Bucklige Welt môžete na bicykli prekonávať pahorky a vrchy.

 

Samozrejme to ani zďaleka nie je všetko, čo cyklistom Dolné Rakúsko ponúka. Preto hor sa na bicykel za objavovaním nových cyklozážitkov.

 

Zdroj: Dolné Rakúsko (Niederösterreich-Werbung GmbH)

Foto: schwarz-koenig.at (úvodná), (c) pri fotografiách

Textová úprava: redakcia

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dolné Rakúsko: Zvieracia olympiáda na zámku
Publikované: 21.4.2017
Doskočíte ďalej ako ovca, lama či alpaka? Ste v slalome rýchlejší ako zámocké oslíky? Svoje výkony môžete otestovať počas nového podujatia na zámku Schloss Hof. Zvieracia olympiáda vám to umožní.

Dolné Rakúsko:  Najkrajšie historické miesta
Publikované: 18.11.2015
Jeseň je v plnom prúde a s ňou aj pekné počasie, preto sme sa rozhodli inšpirovať vás k návšteve susedného Dolného Rakúska, ktoré priam pozýva objavovať históriu. Okrem najznámejšieho zámku Schloss Hof, ponúka táto spolková krajina aj niekoľko svetových historických unikátov, ktoré postupne predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Dolné Rakúsko: Kam sa oplatí ísť na bicykli
Publikované: 1.5.2016
Pomaly ale iste už začína cyklistická sezóna, preto je najvyšší čas vytiahnuť svojho dvojkolesového tátoša z garáže alebo pivnice, poumývať ho, namazať, dofúkať kolesá a vydať sa za dobrodružstvom. Pre tých čo radi objavujú svet na kolesách, sme pripravili zopár zaujímavých tematických okruhov u našich susedov.

Dolné Rakúsko: Jesenné pôžitky
Publikované: 9.10.2016
V Dolnom Rakúsku už naplno začala prebiehať jeseň, ktorá sa neodmysliteľne spája s vínom. Viac ako 100 dolnorakúskych obcí pripravuje pestré slávnosti, počas ktorých je stredobodom pozornosti víno, krajina a pôžitok.

Dolné Rakúsko: Letné osvieženie, zábavné výlety a jedinečné zážitky na horách I.
Publikované: 19.6.2016
Ak neviete kam na letnú dovolenku, hory sú skvelou alternatívou k dovolenke pri mori. Osvieži vás horský vietor a slniť sa môžete na lesných čistinkách a terasách. Žiadne preplnené kúpaliská, zápchy ani hučiace klimatizácie. Iba krásne hory, krištáľové plesá a útulné chaty. Tak neváhajte a poďte s nami na jednodňový výlet, víkendový pobyt či celú letnú dovolenku do dolnorakúskych hôr.

Dolné Rakúsko: Letné osvieženie, zábavné výlety a jedinečné zážitky na horách II.
Publikované: 26.6.2016
Po tom ako sme minulý týždeň zakúsili trochu z krásy dolnorakúskych hôr a miest, budeme dnes v tipoch na výlety pokračovať. Prvou zastávkou bude azda jedna z najobľúbenejších chát v Dolnom Rakúsku presnejšie v Göstlingu - ÖTK Schutzhaus Hochkar, v ktorej na vás po výstupe čaká útulné ubytovanie a tá najlepšia kuchyňa.

Dolné Rakúsko: Letné osvieženie, zábavné výlety a jedinečné zážitky na horách III.
Publikované: 3.7.2016
V dvoch predchádzajúcich častiach nášho mini seriálu o tipoch na výlety v dolnorakúskych horách sme si predstavili miesta, ktoré by ste počas leta rozhodne mali navštíviť. Dnes nebude tomu inak.

Dolné Rakúsko: malebná dedinka Mitterbach
Publikované: 7.2.2011
Mitterbach je neveľká dedinka ležiaca v čarokrásnej prírode spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. V posledných rokoch ju čoraz viac objavujú aj návštevníci zo Slovenska a Čiech, a to nielen pre jej polohu v lone prírody, nenáročnú časovú dostupnosť a dobré cestné spojenie, ale tiež pre množstvo pamiatok a zaujímavostí nachádzajúcich sa v jej okolí.

Dolné Rakúsko: Na bicykli rôznorodou krajinou
Publikované: 6.5.2015
V týchto dňoch sa nám do rúk dostala celkom nová cyklomapa Dolného Rakúska, ktorá ponúka okrem 7 hlavných TOP cyklistických okruhov aj cyklotrasy vhodné pre rodiny s deťmi i náročnejšie horské cyklocesty, ale predovšetkým celkom nové tipy na hviezdicové výlety so zážitkovými miestami a atrakciami.

Dolné Rakúsko: nezabudnuteľné výletné miesta
Publikované: 19.8.2015
Ak hľadáte tipy na zaujímavé výlety, tak v neďalekom Dolnom Rakúsku ich dozaista nájdete. Počas horúceho leta sa môžete schladiť plavbou po najväčšom podzemnom jazere v Európe alebo cestovať v čase nostalgickým expresom. Milovníci zvierat a prírody si môžu pozrieť ich život pod vodnou hladinou v prírodnom parku Unterwasserreich a vydať sa pozorovať medvede z Arbesbachu. A to zďaleka nie je všetko.

Dolné Rakúsko: Unikátne miesta a divoká letná príroda
Publikované: 12.8.2015
Leto je ako stvorené na turistiku a s ňou spojené výnimočné zážitky. Nedávno sme boli na návšteve Dolného Rakúska, kde sme absolvovali niekoľkodňovú túru, ale aj vychádzky po historických chodníkoch. Spoznávali sme divokú prírodu a v nasledujúcich riadkoch vám naše putovanie priblížime a možno vás aj inšpirujeme.

Dolné Rakúsko: Úžasná rodinná lyžovačka
Publikované: 25.12.2016
Mierne kopce, na ktorých sa deti nebudú báť a dospelí nudiť, veľkorysé lyžiarske svahy a vleky bez čakania v radoch - to je Dolné Rakúsko. Na väčšine kopcov prevažujú modré zjazdovky, ktoré dopĺňajú zábavné parky, freerideové terény, večerné lyžovanie a samozrejme i strmšie zjazdovky pre športovcov. Jednoducho každý si nájde to svoje! A to všetko len kúsok za hranicami.

Dolné Rakúsko: Vinárska jeseň
Publikované: 23.9.2015
Najkrajšie ročné obdobie pre mnoho ľudí pomaly, ale isto nastáva, a preto si zájdeme k našim susedom do Dolného Rakúska, kde si predstavíme očarujúci festival s ukážkami starých zvykov, ktorý je spojený s prehliadkami a lákavými ochutnávkami.

Dolné Rakúsko: Vychutnajte si jar u susedov
Publikované: 3.4.2016
Pomaly, ale iste, začínajú zelenieť pasienky, rozkvitať ovocné stromy či vinohrady. Inými slovami začína sa jarná sezóna a s ňou sa uskutočňujú aj všakovaké podujatia. My sme si pre vás pripravili cestu za rôznymi pôžitkami do susedného dolnorakúskeho regiónu, kde vás prevedieme nielen skvelými festivalmi, ale aj najkrajšími výletnými cieľmi.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Rakúsko: zámok Schloss Hof
Publikované: 9.5.2011
Iba na dohľad od predmestia Bratislavy leží rozsiahly areál zámku Schloss Hof, ktorého história je spojená s cisárskou habsburskou rodinou. Rozsiahly park, priľahlý veľkostatok s chovom zvierat, ale aj bohatý kultúrny program od jari do jesene z neho urobili atraktívny cieľ na výlet.


Súvisiaca fotogaléria

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho bar...

Dolné Rakúsko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolnom Rakúsku, v ktorej sa nachádza aj rovnomenné lyžiarske stredisko, k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Poslovia jari

1. 3. – 30. 4. 2017
1. cena:
Bajkerský balíček od Bikes UnLtd. s.r.o.
1. cena redakcie:
Pobyt v hoteli Dům B. Smetany**** pre 2 osoby s polpenziou a kúpeľnými službami od Kúpeľov Luhačovice
2. cena redakcie:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
3. cena redakcie:
Kniha a cestovateľské katalógy od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.4.2017
Olomoucký tvarôžkový festival sa koná v dňoch 28. a 29. apríla
na Hornom i Dolnom námestí v Olomouci.
26.4.2017
Aj tento rok sa môžete tešiť na súťažnú prehliadku najlepších inscenácií súčasnej drámy realizovaných za posledný rok v divadlách na celom Slovensku.
25.4.2017
Krajské múzeum Karlovarského kraja na „Novej louce“ prešlo stavebnými úpravami a pri príležitosti 150 výročia svojej existencie predstaví od 20. apríla novú podobu stálej expozície, ktorá približuje dejiny mesta a regiónu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOLUMBIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 27. 4. 2017
sviatok:Jaroslav
dnes:
štvrtok 27.4.
12 °C
zajtra:
piatok 28.4.
11 °C