www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu

Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

„Hlavným mestom“ Zakarpatskej oblasti je Užhorod. Mesto s viac než tisícročnou tradíciou však na svojich návštevníkov pôsobí dojmom, že svoje najlepšie roky má už dávno za sebou. A niečo pravdy na tom bude. Kým za prvej republiky Zakarpatská oblasť prospievala, pretože vláda vyčlenila veľké množstvo peňazí, bola tu práca a oblasť rozkvitala, 45 rokov pod nadvládou Sovietskeho zväzu urobilo svoje.

Sinevirské jazero a jeden z najtipickejších pohľadov v Zakarpatskej oblasti

Od zvyšku Ukrajiny je Podkarpatská Rus oddelená pohorím Karpaty. Preto je takou zabudnutou a teda aj najchudobnejšou časťou krajiny. Budete si tu pripadať, že cestujete v čase aspoň o sto rokov dozadu. Ideme po cestách, ktoré sú samá diera, okolo nás vidíme skôr len starších ľudí. Niet divu – kvôli nedostatku práce a veľmi nízkym mzdám odchádzajú mladí ľudia z tejto oblasti.

zmeska národov, ktoré sa stretávali v tejto oblasti, je poznať všade   takto veľké bolo kedysi Československo

Našu cestu začíname v Užhorode, kde sa stretávame s pánom Ivanom Latkom, ktorý je predsedom spoločnosti T. G. Masaryka. Plynule hovorí česky a históriu má v malíčku. Spoločnosť T. G. Masaryka sa snaží pripomínať, čo tu po Československu zostalo. Pán Latko nás pozýva do svojej kancelári a rozpráva nám o tom, čo všetko československé tu dnes môžeme nájsť.

pamätník T. G. Masaryka

Vedeli ste napríklad, že za prvej republiky tu žilo okolo 35 tisíc Čechov a dnes je v tejto oblasti vraj až 900 tisíc rodín, ktoré majú české korene? Architekti, inžinieri a robotníci sem prichádzali stavať vodné priehrady, budovy či cesty. „Našou“ najznámejšou stavbou v Užhorode je budova pošty, ktorú navrhol český architekt J. Gočár. Aj miestni hasiči dodnes využívajú pôvodnú zbrojnicu.

budova oblastnej rady   budova z obdobia sovietskej nadvlády

Počas československého obdobia sa aj ukrajinské deti v škole učili česky a slovensky. Museli však poznať aj maďarčinu, počas vojny nemčinu a potom ruštinu. Zakarpatská oblasť bola kvôli svojej polohe poznamenaná zmeskou mnohých kultúr a národov. Keď si v roku 1944 tunajší poslanci v Mukačeve odhlasovali pripojenie k Sovietskemu zväzu, stala sa Podkarpatská Rus Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny.

českí architekti zanechali na Zakarpatskej oblasti významnú stopu – budova banky najmodernejšia budova základnej školy, ktorú sme v tejto oblasti videli skanzen v Užhorode ulice mesta oživujú sochy

Českých stôp je tu naozaj veľa. Možno aj vďaka tomu si tu pripadáme vítaní a trochu ako doma. Čo tu Čechoslováci pred takmer sto rokmi vytvorili, to sa tu uchovalo v nezmenenej podobe. Zakarpatská oblasť preto pôsobí trochu ako skanzen, kde sa ale občas stále dohovoríte aj česky.

GPS: 48°37'18.0"N 22°18'26.7"E

 

Text a foto: Michal Hejl



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 28.10.2021
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov
Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Zakarpatská oblasť – miestna turistika
Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Ukrajina, Kyjev – Starobylá metropola – VIDEO
Publikované: 26.11.2019
Na rieke Dneper už od 5. storočia nášho letopočtu stojí hrdé mesto Kyjev. Dodnes sa v ňom zachovalo nespočetne veľa pamiatok, ktoré sa miesia s architektúrou minulého režimu a najmodernejšími budovami. Poďme sa spoločne vypraviť do tohto zaujímavého mesta.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X