www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Sinevirské jazero je najväčšie prírodné jazero v tejto oblasti, jeho rozloha je viac ako 5 hektárov. Dostanete sa k nemu po ceste, ktorá vedie z mesta Mižhirja do Koločavy. Odbočka k jazeru je dobre označená. Auto necháte na parkovisku a peši sa vydáte na viac ako kilometrovú prechádzku.

vstupná brána k Sinevirskému jazeru   pozdĺž celého jazera vedie cesta s malebnými výhľadmi

Pokiaľ sem chcete prísť lokálnym autobusom, využite ten, ktorý ide do obce Sinevirská Poljana. Tá sa nachádza zhruba 4 km od jazera. Dopredu si však zistite, kedy pôjde autobus. Nejazdí totiž každý deň.

drevená socha Sini a Vira s ostrovčekom v jazere

Okolo celého jazera vedie cesta, ktorá je ideálna na príjemnú prechádzku. Vzduch je čistýsocha Sini a Vira a čerstvý. Napriek tomu, že tunajšie počasie často nie je ideálne a aj nám drobno poprcháva, viac než nepriazeň počasia si užívame husté lesy okolo, vlnky na jazere a rybky v ňom. Okolo jazera je umiestnených mnoho lavičiek, ktoré umožňujú v pokoji si vychutnať krásu tohoto miesta.

Ikonou jazera je slávne drevené súsošie Sini a Vira, ktoré je dielom Ivana Brodyho. Ten v ňom stvárnil legendu, ktorá dodnes dýcha z každého kúta tohoto miesta. Táto legenda vraví, že mladý a chudobný horal Vir sa zamiloval do Sini, mladej a krásnej dievčiny z bohatej rodiny, ktorá jeho lásku opätovala. Jej rodičia ale láske nepriali a Vira nechali zabiť a pochovať v lesoch. Siň od zármutku tak veľmi plakala, až naplakala celé jazero vody. Všimli ste si malý ostrov uprostred jazera? To je vraj mohyla Virovho hrobu.

Vedci ale nemajú pre legendy veľmi pochopenie a vznik jazera vysvetľujú po svojom. Pred desiatimi tisícmi rokov tu došlo k zemetraseniu a jazero vzniklo zosuvom pôdy.

pri jazere sa nesmie kempovať, zakladať oheň a ani sa v ňom nesmiete kúpať   aj okolo jazera nájdete zopár stánkov so suvenírmi

Dnes je táto oblasť medzi turistami veľmi obľúbená. Radi sa tu plavia na tradičných drevených pltiach. Okolo jazera sa nesmie stanovať, ale je tu niekoľko chát, kde môžete prespať. Vybrať si môžete napríklad chatu Turbáza Morské oko. Tá stojí priamo na brehu jazera. Samozrejme nechýba ani občerstvenie a možnosť nákupu suvenírov. V jazere sa nesmie ani kúpať. Kto by sa ale chcel kúpať v slzách smútku nešťastnej Sini, že?

pohľad na jazero od známej sochy

Napadá ma, že možno aj práve vďaka Virovi a Sine je tu často také pochmúrne počasie. Vedci by pre to určite našli rozumnejší dôvod, ale keď tu sedíte a pozeráte na jazero, rozumné vysvetlenia ako by sem nepatrili. S legendou o nešťastných milencoch je to tu akési rozprávkovejšie.

GPS: 48°37'01.5"N 23°41'04.5"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Zakarpatská oblasť – miestna turistika
Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C