www.infoglobe.sk » Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Zakarpatská oblasť – jazero nešťastných milencov

Publikované: 22.10.2018
V oblasti Sinevirskej Poljany leží jedno z najmalebnejších miest na Zakarpatskej Ukrajine, Sinevirské jazero. Svedčia o tom aj ďalšie mená, ktoré ľudia jazeru dávajú – Perla Zakarpatska či Morské oko. Už podľa týchto názvov sa dá usudzovať, že sa jedná o výnimočné miesto, ku ktorému sa navyše viaže smutná legenda. Celá táto oblasť spadá pod Sinevirský národný park.

Sinevirské jazero je najväčšie prírodné jazero v tejto oblasti, jeho rozloha je viac ako 5 hektárov. Dostanete sa k nemu po ceste, ktorá vedie z mesta Mižhirja do Koločavy. Odbočka k jazeru je dobre označená. Auto necháte na parkovisku a peši sa vydáte na viac ako kilometrovú prechádzku.

vstupná brána k Sinevirskému jazeru   pozdĺž celého jazera vedie cesta s malebnými výhľadmi

Pokiaľ sem chcete prísť lokálnym autobusom, využite ten, ktorý ide do obce Sinevirská Poljana. Tá sa nachádza zhruba 4 km od jazera. Dopredu si však zistite, kedy pôjde autobus. Nejazdí totiž každý deň.

drevená socha Sini a Vira s ostrovčekom v jazere

Okolo celého jazera vedie cesta, ktorá je ideálna na príjemnú prechádzku. Vzduch je čistýsocha Sini a Vira a čerstvý. Napriek tomu, že tunajšie počasie často nie je ideálne a aj nám drobno poprcháva, viac než nepriazeň počasia si užívame husté lesy okolo, vlnky na jazere a rybky v ňom. Okolo jazera je umiestnených mnoho lavičiek, ktoré umožňujú v pokoji si vychutnať krásu tohoto miesta.

Ikonou jazera je slávne drevené súsošie Sini a Vira, ktoré je dielom Ivana Brodyho. Ten v ňom stvárnil legendu, ktorá dodnes dýcha z každého kúta tohoto miesta. Táto legenda vraví, že mladý a chudobný horal Vir sa zamiloval do Sini, mladej a krásnej dievčiny z bohatej rodiny, ktorá jeho lásku opätovala. Jej rodičia ale láske nepriali a Vira nechali zabiť a pochovať v lesoch. Siň od zármutku tak veľmi plakala, až naplakala celé jazero vody. Všimli ste si malý ostrov uprostred jazera? To je vraj mohyla Virovho hrobu.

Vedci ale nemajú pre legendy veľmi pochopenie a vznik jazera vysvetľujú po svojom. Pred desiatimi tisícmi rokov tu došlo k zemetraseniu a jazero vzniklo zosuvom pôdy.

pri jazere sa nesmie kempovať, zakladať oheň a ani sa v ňom nesmiete kúpať   aj okolo jazera nájdete zopár stánkov so suvenírmi

Dnes je táto oblasť medzi turistami veľmi obľúbená. Radi sa tu plavia na tradičných drevených pltiach. Okolo jazera sa nesmie stanovať, ale je tu niekoľko chát, kde môžete prespať. Vybrať si môžete napríklad chatu Turbáza Morské oko. Tá stojí priamo na brehu jazera. Samozrejme nechýba ani občerstvenie a možnosť nákupu suvenírov. V jazere sa nesmie ani kúpať. Kto by sa ale chcel kúpať v slzách smútku nešťastnej Sini, že?

pohľad na jazero od známej sochy

Napadá ma, že možno aj práve vďaka Virovi a Sine je tu často také pochmúrne počasie. Vedci by pre to určite našli rozumnejší dôvod, ale keď tu sedíte a pozeráte na jazero, rozumné vysvetlenia ako by sem nepatrili. S legendou o nešťastných milencoch je to tu akési rozprávkovejšie.

GPS: 48°37'01.5"N 23°41'04.5"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zakarpatská oblasť – od Ašu až po Jasinu máme svoju domovinu
Publikované: 15.10.2018
Za prvej republiky nekončili hranice nášho územia východným Slovenskom. K Československu vtedy patrila aj oblasť Zakarpatskej Ukrajiny. Nám je územie známe skôr ako Podkarpatská Rus, ale súčasný oficiálny názov je Zakarpatská oblasť. Nech už tento kút Ukrajiny nazývame akokoľvek, jedno je isté – milovníci prírody budú unesení.

Zakarpatská oblasť, Koločava – po stopách zbojníka
Publikované: 29.10.2018
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Zakarpatská Ukrajina? Myslím si, že odpoveď väčšiny z vás znie: Koločava. Malinká dedina, ktorú poznáme z knihy Nikola Šuhaj Lúpežník, leží v Sinevirskom národnom parku. A dohovoríte sa tu aj česky. Československá história sem totiž láka stále viac Čechov.

Zakarpatská oblasť – miestna turistika
Publikované: 5.11.2018
Vietor mierne pofukuje, tráva okolo sa vlní do jeho rytmu a okrem spevu vtákov tu nie je ani živej duše. Len vy a divoká príroda. Nádherná, trochu tajomná, čakajúca na objavenie. Masívne kopce vyzývajú k prechodom ich hrebeňov a po dlhom dni aj k spánku pod šírym nebom. Táto nespútaná príroda vás čaká na Zakarpatskej Ukrajine.

Ukrajina, Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry
Publikované: 18.1.2018
Milovníci prvorepublikovej architektúry by určite nemali obísť ukrajinský Užhorod. Nájdu tu práce mnohých významných československých architektov, často ešte v pôvodnej podobe. Práve akési národné umenie malo byť tmeliacim prvkom rôznych národov novo vzniknutého Československa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C