www.infoglobe.sk » Yangshuo a jeho kúzelné okolie (Čína)

Yangshuo a jeho kúzelné okolie (Čína)

Publikované: 5.9.2010
Pokiaľ sa chcete na chvíľku zabudnúť na mieste, kde čas beží trochu iným tempom, kde každodenný zhon a stres nemá celkom žiadnu šancu, potom ste na správnej adrese. Yangshuo. V, na čínske pomery, malom mestečku ležiacom v prírodnom krase na riekach Li a Yulong.

Počet obyvateľov v Yangshuo neustále kulminuje. Väčšinou sa drží na hranici 300 000, avšak pravidelne sa mení, keďže sa stalo slávnou destináciou turistov, ktorí tu vyučujú toľko žiadanú a potrebnú angličtinu a to aj počas naozaj horúceho leta, kedy sa tu schádzajú aj obyvatelia ďalších čínskych miest na špeciálne výukové kurzy. Miestni učitelia tak pochádzajú z rôznych krajín a okrem rodených anglicky-hovoriacich sa na postoch učiteľov môžete stretnúť s Belgičanmi, Holanďanmi alebo napríklad Švédmi či ďalšími Škandinávcami. Tí tu nemusia iba vyučovať, ale veľké množstvo z nich tu prevádzkuje rôzne druhy barov a trvalo tu žijú. Krásnym príkladom je malebný Trippers Carpe Diem alebo Trippers Guest House, ktorý sa nachádza zhruba dva kilometre od pomyselnej hranice mesta. Jeho vlastníkmi sú scestovaný Belgičan Tripper so svojou čínskou ženou a okrem priateľského prijatia, rád a čínskej či európskej kuchyne ponúknu aj ubytovanie v jednej z pripravených izieb, z ktorých je úžasný výhľad na civilizáciou nepoškvrnenú prírodu. Pri spiatočnej ceste do mesta je potom možné navštíviť kedysi tajnú pláž "Secret Beach" na rieke Li. 

 

Ale poďme sa na chvíľku pozrieť späť do mierumilovného mesta Yangshuo. To je tvorené dvojicou hlavných ulíc, ktoré sú prepojené stovkou postranných uličiek, v ktorých nechýbajú obchodíky, internetové kaviarne, hotely či hostely a samozrejme trhovisko. Okrem rôznych druhov korení, vetvičiek zo vzácnych stromov či ich koreňov, tu je možné zohnať rôzne druhy zeleniny a ovocia a to sušené či čerstvé. Rovnako tak je to aj s mäsom, pričom okrem rýb, slimákov a rakov tu je možné kúpiť kuracie, bravčové, hovädzie mäso alebo dokonca psie. A keďže sú práve psi miestnou pochúťkou, ktorá je omnoho drahšia, sú chovaní v malých voliérach a zabíjajú sa až na základe priania a výberu zákazníka. Ak je reč o trhoviskách, nejde nespomenúť upomienkové predmety, ako sú paličky z rôznych materiálov a rohy z vodných byvolov, ktorých je okolo mestečka nespočetne. Nechýbajú ani lacné šperky z tibetského striebra, ktoré je svojím vzhľadom podobné skôr cínu (nejedná sa totiž o pôvodné tibetské striebro, ale o striebrené železo). Ani západnou civilizáciou ovplyvnené Yangshuo bohužiaľ nezabúda na svoje korene, a tak nemôžu chýbať falzifikáty všetkého druhu, od nekvalitne vyrobených hodiniek, cez kabelky až po oblečenie. Neoddeliteľnou súčasťou nakupovania je samozrejme tak obľúbené zjednávanie o ceny, pričom sa dá dostať aj na 20% pôvodnej ceny! Väčšinou sa však dá ľahko dohovoriť na menej ako polovičke avizovanej hodnoty.

Medzi ponúkané produkty a služby patrí tiež možnosť zviesť sa na bambusovej plti po prúde rieky Li, alebo si požičať bicykel. Tých je tu nespočetne! Od "skladačiek" po horské alebo dokonca tandemové. Je len nutné si dať v rušnej premávke pozor. To, že sú ulice plné značiek a semaforov ešte totiž nemusí znamenať, že ich niekto rešpektuje. V úzkych uličkách, ale aj na širokých hlavných ťahoch medzi mestami, totiž križujú osobné automobily, autobusy i motorky. Červená tu však neznamená stoj, plná čiara nie je múrom a prikázaný smer jazdy rozhodne nič neprikazuje. Veľmi ľahko sa tu dá stretnúť automobil predbiehajúci zľava aj sprava alebo dokonca idúci v protismere! Na čo sú koniec koncov odstavné pruhy, však? Za neustáleho zvuku klaksónov lemujú ulice aj stáda vzduchom chladených dvojtaktov. Zabudnite však na romantické značky ako talianska Vespa či Lambretta. Na skútroch miestnych značiek Ianshe, Luyuan či Guany totiž nestretnete krásnu slečnu z 50. rokov minulého storočia alebo zamilovaný pár, ale celú štvorčlennú rodinu vrátane psa a nákupu! O niečom takom, ako je prilba samozrejme nemôže byť ani reči. Čo však nechýba je dáždnik, prípadne malý slnečník, ktorými sa miestne dámy kryjú pred slnečnými lúčmi aj počas jazdy. Biela pleť ako z alabastru je totiž najatraktívnejšia…. Pokiaľ miestne trhovisko a obchodíky unavia, je na čase sa po dobrom jedle alebo spánku vydať v ústrety ďalším aktivitám. Okrem turistiky či cyklistiky, sa tu dá prenajať raft na divoké časti rieky, či kanoe na tie pokojnejšie. Odvážnejší môžu študovať bojové športy alebo vyraziť na miestne vápencové skaly. Je tu totiž viac ako 300 značených a istených ciest a zohnať tu ističe či inštruktora je viac než hračkou. Horolezectvo si tu našlo svoje čestné miesto v roku 1992, kedy do krásneho Yangshuo dorazil americký horolezec Todd Skinner. Snáď práve preto sa tu využíva americká klasifikácia ciest (5.0 až do 5.15b). Od roku 2001 tu funguje Austrálčanmi prevádzkovaná spoločnosť Chinaclimb, ale pri prechádzke stredom mesta narazíte aj na X-Climber či Spiderman Climbing. Slávnym miestom nielen pre horolezcov, ale i milovníkov výstupov a vyhliadok je Moon Hill (Yuèliàng Shān). Práve tu Todd Skinner vyznačil v previsoch svoje najznámejší horolezecké cesty. Tento skalný most sa nachádza zhruba 8 km od hranice mestečka a od príjazdovej cesty na jeho vrchol zaberie strmý výstup zhruba pol hodiny. Výhľad však stojí za to. V okolí Yangshuo je však možné naraziť na ďalšie lokálne atrakcie, ako sú jaskyne (Assembly Dragon Cave, Green-Lotus Cave), mosty či nočné rybárčenie. Dá sa tiež odporučiť Ancient Guilin Show či výlet do ryžových terás Long Ji, ktoré sa nachádzajú asi 200 km od mesta. Majte len na pamäti, že miestne mapy nedodržujú žiadne mierky… Načo aj, však?

A aké je v dosť živom Yangshuo stravovanie a nočný život? Ako už bolo povedané, mestečko je slávnou destináciou cestujúcich "batohárov", respektíve cestovateľov, zo západu a preto tu, okrem tradičných miestnych reštaurácií, narazíte aj na pizzerie či miesta, kde vám bez problémov pripravia steak či klasickú západnú kuchyňu. Asi najlepšiu takúto reštauráciou je vyhlásený Rock´n´ Grill, prípadne 7th Heaven Cafe. Čo sa nočných barov týka, stačí si vybrať podľa hudobného vkusu od reagge po dance či techno, prípadne aj živé vystúpenia, pričom v niektorých prípadoch doslova učarí miestna popová scéna. Majte však na pamäti, že nech už budete jesť či piť čokoľvek, váš žalúdok sa len tak neprispôsobí. A preto niekoľko balení živočíšneho uhlia a niekoľko plátov ďalších vhodných liečiv bude celkom na mieste, inak na mise budete tráviť času naozaj dosť (a to v tom lepšom prípade, keďže z 90% narazíte na záchod turecký). Ďalšia rada znie celkom jednoducho: nesplachujte toaletný papier! Ten patrí do odpadkového koša. Verte, že inak toaletu stopercentne upcháte a volať čínskeho inštalatéra nie je nič, čím by ste chceli v potupe tráviť svoje popoludnie, prípadne celý deň…

Text a foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: Ako to všetko začalo - čokoláda, syr a jahodové knedličky
Publikované: 24.5.2014
Asi tak by vyzerali prvé tri priečky zoznamu jedál, ktoré mi v Číne chýbali. Samozrejme človek po chvíli pátrania príde na to, že IKEA je od kampusu len hodinu jazdy autobusom (s pobytom v Číne sa mi veľmi zmenil náhľad na to, aká vzdialenosť je ešte považovaná za „neďaleko“) a že si môže čokoládu aj nejaký syr kúpiť, pokiaľ si chce prilepšiť.

Čína: Z Čchang-ša do Cheng-jangu
Publikované: 14.12.2013
Keď sme si kúpili lístky, ktoré nám zaručovali, že budeme môcť odísť z národného parku Čang-ťia-ťie, ani sme neprotestovali, keď sme zistili úplný stav veci: v znakoch vytlačený nápis wu-cuo úplne jasne hovoril, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou počas cesty neposadíme.

Čína: Čang-ťia-ťie II: ako sa dostať z davu?
Publikované: 7.12.2013
Rozhodli sme sa dať parku ešte jednu šancu a začať z druhého konca – od juhu. Taktiež sme dodržali naše rozhodnutie vyhýbať sa schodom, a tak sme sa vydali cestou pozdĺž rieky.

Čína: Čang-ťia-ťie I: krajina Avatarov a schodov
Publikované: 30.11.2013
Naše prvé dojmy z národného parku Čang-ťia-ťie teda neboli priamo pozitívne. Pozitívne však neboli ani naše nasledujúce dojmy. Pri vchode sme stretli ženštinu, ktorá vehementne ponúkala úžasné ubytovanie v hoteli priamo v parku za cenu, na ktorú sme aj v neturistických oblastiach museli zjednávať.

Čína: Kuej-jang: "Tu cudzinca neubytujeme!"
Publikované: 23.11.2013
Po deväťhodinovej jazde vlakom sme vystúpili na stanici v Kuej-jangu, hlavnom meste provincie Kuej-čou. Aké bolo naše prekvapenie, keď sa nás nepokúsil poraziť horúci závan vonkajšieho vzduchu ako v Čchung-čchingu! Nedá sa síce povedať, že by nebolo teplo, ale fúkal mierny vietor a celkovo bolo omnoho príjemnejšie.

Čína: Čchung-čching: odjazd z vyhne  
Publikované: 16.11.2013
Na ďalší deň sme sa utvrdili v tom, že dopátrať sa v Číne smeru, ktorým chcete ísť, nie je vôbec jednoduché. Pokiaľ tu totiž niečo frčí, tak je to koncept mien-c' – tváre. Určite máme niečo podobné aj v Čechách – ide skrátka o to, že nechcete pred druhými ľuďmi stratiť tvár.

Čína: Čchung-čching: "Batmanove mesto bez Batmana"
Publikované: 9.11.2013
Vlak K625 z Čcheng-tu do Čchung-čchingu bol pomerne... zaujímavý dopravný prostriedok. Nakoľko ale bolo zapnuté iba každé druhé svetlo a pretože sme boli na smrť unavení, len sme sa zložili na sedadlá (netradične prázdne, vytrvalo len pár najodhodlanejších). Nerozhliadali sme sa naľavo ani napravo, pretože nevedomosť je niekedy základom úspechu, a zaspali sme nepokojným spánkom.

Čína: Čcheng-tu - čakanie na Godota
Publikované: 2.11.2013
Čcheng-tu sme už obaja pomerne dobre poznali, a tak sme sa po dôkladnom spánku vydali do bambusového parku pri univerzite, kde som študovala. Posilnení sladkým vodným melónom sme si vytýčili ďalší cieľ: mešita na západ od námestia Tchien-tu.

Čína: Zo Sung-Pchanu do Čcheng-tu
Publikované: 26.10.2013
Cesta do Sung-pchanu trvala asi tri hodiny. Len čo sme vystúpili z autobusu, uvedomili sme si, že sme v super turistickej oblasti. Aj keď sa noc ešte neblížila, už dopredu sme sa obávali predraženého ubytovania.

Čína: Žuo-er-kaj - dobrí ľudia ešte nevymreli
Publikované: 19.10.2013
Lao-pan nášho hotela (ak sa vôbec dá naše obydlie nazvať hotelom) sa zaprisahal, že autobus do našej ďalšej destinácie - Žuo-er-kaj (mestečka známeho aj pod menom Zoige) ide o pol siedmej ráno.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikované: 12.10.2013
Vyzeralo to, akoby nás chcelo počasie odmeniť za útrapy predchádzajúceho dňa, a tak sme sa prebudili do slnečného rána. Zistili sme tiež, že cez noc úplne rozkopali hlavnú cestu v dedine, takže sme si zvesela zaskákali cez novo vzniknuté priekopy.

Čína: Lang-mu-s’ I. – na hraniciach
Publikované: 5.10.2013
Cesta autobusom ubiehala vcelku rýchlo, obloha sa začínala vyjasňovať a nám sa otvoril pohľad do prekrásnej šírošírej krajiny. Čím ďalej sme cestovali, tým viac sme sa norili medzi vysoké horské štíty porastené trávou, ktorú spásali stáda jakov a kôz.

Čína: Zo Sia-che do Che-cuo: cesta plná (ne)príjemných prekvapení
Publikované: 29.9.2013
Za dažďa sme po prehliadke kláštora Labrang zaspávali a za dažďa sme sa aj prebúdzali. Boli sme celkom radi, že sme sa rozhodli upustiť od nášho pôvodného zámeru prespať v stepi.

Čína: Sia-che: cesta cez čínsku Mekku
Publikované: 28.9.2013
Je horúco. Sedíme v autobuse natlčení pri okienku a snažíme sa osviežiť prúdiacim vetrom. Onedlho diaľnicu vystrieda prašná cesta s nespočetnými výmoľmi. Celí rozklepaní vystupujeme na krátku zastávku v mestečku Lin-sia.

Čína: Tchien-Šuej - voda s nebesami
Publikované: 21.9.2013
Z Pching-liangu nás čakala cesta do ďalšieho mesta v provincii Kan-su – do Tchien-šuej. Názov tohto mesta doslova znamená „nebesá – voda“ (天水), a to bola aj prvá myšlienka, ktorá nám zišla na um, keď sme po neuveriteľne dlhej jazde autobusom skočili rovno do kaluže vytvorenej vytrvalým dažďom.

Čína, Cheng-jang: chrám vo vyhni
Publikované: 21.12.2013
Ako sme sa predchádzajúci deň nad tanierom la-mien dohodli, tak sme aj spravili. Hneď ráno sme nasadli na mestský autobus k rieke Siang-ťiang. Len čo sme vystúpili, zbadali sme náš cieľ – ostrov Tung-čou. Pretože sa skutočne jedná o ostrov, jediná prístupová cesta je po rieke.

Čína: Nan-čchang
Publikované: 28.12.2013
Na druhý deň ráno okolo siedmej hodiny sme sa ocitli v Nan-čchangu, hlavnom meste provincie Ťiang-si, v meste s bohatou históriou.

Čína: Che-fej: mesto spravodlivého sudcu Paoa
Publikované: 4.1.2014
Vlak, napriek tomu, že pôsobil veľmi, veľmi unaveným dojmom, nás v poriadku doviezol do Che-feja, hlavného a najväčšieho mesta v provincii An-chuej.

Čína: Ako to všetko začalo – alebo ako sa z cudzincov stali herci...
Publikované: 26.4.2014
Aj keď nadpis vyzerá sľubne, bohužiaľ nebude nasledovať siahodlhý popis mojej hviezdnej hereckej kariéry. Ako sme starčekom v minulej časti sľúbili, tak sme aj ďalší deň prišli na ďalšiu „divadelnú skúšku“.

Čína: Ako to všetko začalo - „Ak k nám prichádzajú priatelia z ďaleka...“
Publikované: 19.4.2014
Po peripetiách so zápisom v kancelárii som mala za sebou celkom zdarne prvý týždeň. Nemusela som sa báť o strechu nad hlavou, postupne som spoznávala novú spolubývajúcu a našich nových domácich miláčikov – šváby.

Čína: Ako to všetko začalo - sizyfovská práca
Publikované: 12.4.2014
Nasadám do autobusu z letiska smerom k mojej univerzite. A pretože v Pekingu je dopravná zápcha snáď v každú dennú dobu, mám dostatok času na spomínanie. Ako to vtedy vlastne bolo? Už som sa zabývala, nakúpila zopár nevyhnutností pre základné prežitie... a potom vlastne už len napäto čakala, než sa objaví moja spolubývajúca.

Čína: Ako to všetko začalo - Kampus: byvam v džungli
Publikované: 5.4.2014
Už čakám v rade na lístky z pekingského letiska. Potom stačí nasadnúť do toho správneho autobusu a za necelú hodinku budem na mieste. Som zvedavá na svoje nové bývanie, na kampus univerzity aj na jeho okolie (kapmus je areál univerzity zahŕňajúci pozemky aj budovy; vysokoškolské mestečko). Nedá mi to a moje spomienky opäť zablúdia o dva roky späť, do „môjho“ kampusu v Čcheng-tu.

Čína: Ako to všetko začalo - tu ale nebývate
Publikované: 29.3.2014
Dlhý rad na oválnu pečiatku sa zdá nekonečný. Ale potom si už iba vyzdvihnem kufor, nasadnem na autobus z letiska a nechám sa odviesť ku svojej univerzite. Všetko pekne podľa plánu, len k tomu pripočítať čakanie v radoch alebo v pekinskej zápche. Ale pokiaľ mi pamäť dobre slúži, pred dvoma rokmi to v Čcheng-tu ani zďaleka nešlo až tak hladko...

Čína: Cou-čcheng: ešte kúsok a kruh sa uzavrie
Publikované: 15.3.2014
Predchádzajúci deň v Čchü-fu nás bohužiaľ v porovnaní s miestami, ktoré sme už navštívili, príliš nezaujal. Možno keby okolo hrobky veľkého Konfucia nestáli davy fotiek chtivých Číňanov a keby za prejdenie cintorína rodiny Kchungovcov nebolo požadované vstupné za ľudových 40 jüanov, bol by výsledný dojem o čosi lepší.

Čína: Čchü-fu - Konfuciove mesto
Publikované: 8.3.2014
Pri prechádzaní denníka som objavila túto poznámku: „Čchü-fu, príjazd okolo 00:00“. Moc dobre sa na tú chvíľu pamätám. Bolo pomerne chladno, tma ako v rohu, a hneď pri východe zo stanice sa na nás vrhli ziskuchtiví taxikári. Už z princípu ich bolo treba odmietnuť. Potom nám však zostávalo už len dúfať, že nemali pravdu a že sa dá ubytovanie zohnať aj v okolí stanice...

Čína: Che-ce
Publikované: 1.3.2014
Aj keď som sa chystala povedať, ako sme prišli k ubytovaniu v Che-ce, nedá mi predtým nespomenúť cestu vlakom. Sedeli sme v mierne preplnenom vagóne a rozprávali sa česky, čo samozrejme upútalo pozornosť našich spolucestujúcich. Oproti nám sedela partia neustále sa smejúcich pánov, ktorí nás dlhú chvíľu sledovali, až sa nakoniec odvážili spýtať, odkiaľ vlastne sme.

Čína: Z Kchaj-fengu do Che-ce
Publikované: 15.2.2014
Ďalší deň strávený v Kchaj-fengu bol v znamení duchovna. Najprv sme navštívili asi päť mešít, pretože v Kchaj-fengu je početná komunita čínskych moslimov. Prekvapil nás tiež zanedbaný polorozpadnutý kostol, v ktorom prebiehalo svadobné fotenie. Celý okruh sme zavŕšili budhistickým chrámom.

Čína: Kchaj-feng: neturistické zážitky
Publikované: 8.2.2014
V Kchaj-fengu sa nám od samého začiatku páčilo. Teda, zase aby som nepreháňala, úplne od začiatku nie, pretože som ako rozmaznané dievča zo Západu prskala nad faktom, že v našej hotelovej izbe po predchádzajúcich hosťoch ani nepozametali.

Čína: Po-Čou III: neexistujúci chrám
Publikované: 1.2.2014
Po-čou sa s nami rozhodlo rozlúčiť štýlovo. Vypravili sme sa k chrámu Mu-lan cch', teda chrámu, ktorý mal slúžiť ucteniu pamiatky slávnej čínskej hrdinky Mu-lan. Možno niektorí z vás započuli jej meno vďaka slávnej Balade o Mu-lan. Mu-lan je dodnes vzorom tradičnej čínskej synovskej (a dcérskej) oddanosti (čínsky siao).

Čína: Po-čou II: schovajme sa pod zem!
Publikované: 25.1.2014
Náš spánok bol síce tú noc prerušovaný, ale aj napriek tomu pomerne osviežujúci, a tak sme neváhali a skoro zrána vyrazili preskúmať ďalšie pamiatky v Po-čou. Ticho sme dúfali, že čím skôr vstaneme, tým menšie horko nás bude sprevádzať.

Čína: Po-čou I: keď sa darí...
Publikované: 18.1.2014
Cesta do Po-čou sa ukázala ako pomerne zábavná záležitosť. Na rozdiel od vlakov v Číne, autobusové poriadky na internetu nenájdete, asi preto, že – aspoň podľa vysvetlenia, ktoré mi bolo podané – autobusy sú súkromné.

Čína: Šou-sien: kto je tu zaujímavejší?
Publikované: 11.1.2014
Už o našom príjazde vedel aj miestny policajt, takže sme sa mohli bez obáv potulovať mestom. Šou-sien je obývaný pomerne veľkou komunitou Chuejov, ktorých sme si obľúbili nielen vďaka ich kultúre, ale tiež vďaka ich milému prístupu. Vydali sme sa teda do ulíc a pátrali po ich mešitách.

Čína: SIA-CHE: kláštor Labrang
Publikované: 14.9.2013
Bol už večer, keď sme opustili našu ubytovňu a vydali sa smerom ku kláštoru Labrang. Jedná sa o jeden zo šiestich hlavných kláštorov sekty Gelugpa tibetského budhizmu, známej tiež pod označením „sekta Žltých čapíc“.

Čína: Pching-liang na východe provincie Kan-su
Publikované: 7.9.2013
„Vstávať, vstávať, vystupovať, sme v Pching-liangu!“ Človeku chvíľku trvá, než sa prebudí natoľko, aby si uvedomil, že to nie je sen, ale že sa ho čínsky sprievodca pokúša upozorniť, že je tam, kam si prial dôjsť, a je na čase opustiť vyhriate miestečko v lôžkovom vagóne.

Čína: dlhá cesta VI. - Jin-čchuan I. alebo cestovateľské útrapy
Publikované: 15.6.2013
Peking – Ta-tchung – Hohhot... a nasledovať mal Jin-čchuan. Omámení radosťou, že sa nám vôbec podarilo zohnať lístok na vlak, sme ho nijak bližšie neskúmali.

Čína: pohľadom novinára XIII: Provincia Qinghai - v škole
Publikované: 11.8.2012
Náš autobus sa konečne dotrmácal na koniec dlhokánskej ílovej poľnej cesty, na ktorú sa zhruba pred hodinou ako mávnutím kúzelného prútika zmenila moderná šesťprúdová diaľnica. Moje obavy, že skončíme na streche, sa našťastie nenaplnili, prešli sme posledným lesíkom a na pravo sa pred nami objavilo futbalové ihrisko a na ľavo zelený dvor. Všetkému dominovala prízemná ošumelá, omlátená šedivá budov

Čína: pohľadom novinára X: Provincie Qinghai - prvý večer v Xiningu
Publikované: 21.7.2012
Po štyroch dňoch strávených v Pekingu sme zbalili kufre a spolu s našimi sprievodkyňami sme nasadli do lietadla. Pred nami je veľká neznáma – presúvame sa do jednej z najchudobnejších provincií Číny na západ až k tibetským hraniciam. Prekvapenie nečaká len nás, ale aj naše pekinské slečny – Qinghai navštívia po prvýkrát v živote.

Čína pohľadom novinára VIII: Medzi čínskymi študentmi alebo „Okolo Hradce“
Publikované: 14.7.2012
Čínska vytrvalosť a disciplína nás sprevádzala na každom kroku a návšteva pekinskej Univerzity zahraničných štúdií nás v tom len utvrdila. Tu sme mali šancu oceniť aj ďalšiu typickú vlastnosť Číňanov - prispôsobivosť.

Čína: pohľadom novinára VI. - Pri prestretom čínskom stole
Publikované: 23.6.2012
Prvý kulinársky zážitok v Číne ma príliš nenadchol. Nádherný päťhviezdičkový hotel, veľký rozruch pri príjazde našej novinárskej delegácie - úklonom a mávnutím vejára nás vítali krásky v tradičnom odeve, od stolu sme sa kochali nádherou átria s jazierkom a exotickými vtákmi, z reproduktorov sa šírila príjemná hudba a my, unavení po náročnom lete so žalúdkami natešenými na prvú čínsku lahôdku.

Čína: pohľadom novinára V. - Život v uliciach Pekingu
Publikované: 16.6.2012
Z okienka autobusu sme Peking obzerali krížom krážom, autentickú atmosféru ulíc a uličiek a tie státisíce ľudí v nich sme ale nasali až v roli peších turistov a potom samozrejme po „večierke“, teda keď skončila oficiálna večera s vybranými potentátmi a naše unavené sprievodkyne zmizli za dverami hotelovej izby.

Čína: pohľadom novinára IV. – Ako sa jazdí v Pekingu
Publikované: 2.6.2012
My „vyvolení" sme čínsku megalopolu z veľké časti prebrázdili luxusným klimatizovaným autobusom s usmievavým švihákom za volantom. Aj to už patrí k miestnemu štandardu, určite však len pre nepatrnú skupinku domorodcov a potom samozrejme pre majetných turistov.

Čína: pohľadom novinára III. - Veľké boxerky
Publikované: 26.5.2012
Svetové média dnes svorne hlásajú, že čínska štátna televízia CCTV víťazne dokončila svoj závod a slávnostne otvorila svoje nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyzerajúcu budovu, ktorá má symbolizovať nástup Číny na svetovú scénu, už novinári prekrstili – vďaka nevšednému tvaru ju k nemilosti Číňanov vo svete prezívajú "Veľké boxerky".

Čína: pohľadom novinára II. - Veľký čínsky múr
Publikované: 19.5.2012
Byť v Číne a nenavštíviť Veľký čínsky múr sa rovná barbarstvu. V oficiálnom programe, ktorý pre nás čínska vláda zostavila, je tento výlet aj tak len alternatívny a musíme si ho vyložene zaslúžiť. Od časného rána preto sedíme v červenej sále sídla Komunistickej strany Čínskej ľudovej republiky a tvárime sa, že počúvame propagandistické referáty zapálených rečníkov.

Čína: pohľadom novinára I. - boj na Námestí Nebeského pokoja
Publikované: 12.5.2012
Konečne Peking. Naša novinárska partia sa prebojovala sériou bezpečnostných kontrol a ocitáme sa v nekonečnej letiskovej hale. Pocit, že nás miestny dav pohltí, je ale klamný. Vzápätí vidíme rozosmiatu čínsku slečnu s mávatkom a za pár minút už všetci sedíme v luxusnom klimatizovanom autobuse.

Čína: Si-an
Publikované: 25.2.2012
Dávne mesto Xian alebo tiež Si-an je staré asi 3000 rokov. Je jedným z najvýznamnejších miest celej čínskej histórie, lebo práve tu sídlilo 11 čínskych cisárskych dynastií. V dobe, keď bol Peking iba osadou, zlatý Si-an žiaril pestrými farbami chrámov, širokými bulvármi a architektonickými výstrelkami.

Čína: Najslávnejší múr sa rozpadá
Publikované: 2.11.2011
Veľký čínsky múr sa začal rozpadávať. Na internete sa objavili fotografie, na ktorých vidieť diery v múre spôsobené baníkmi nelegálne ťažiacimi minerály v niektorých lokalitách múru.

Viete, že? Najmenšie exotické štáty sveta I.
Publikované: 7.8.2011
Macao, Nauru a Tuvalu – najmenšie exotické štátiky sveta a cieľ našich najbližších cestopisných výprav. Pohľad na život, históriu a turistické možnosti v týchto mini štátoch si dnes priblížime prvým dielom, venovaným juhoázijskému Macau.

Viete, že? Najrýchlejší vlak sveta
Publikované: 23.1.2011
Aj v novom roku vás bude sprevádzať náš pravidelný seriál o zaujímavostiach, kuriozitách a pozoruhodných miestach, a to nielen v rámci Českej republiky či Slovenska. Náš záujem bude, počínajúc dnešným dňom, siahať aj za hranice našej republiky, pričom sa Vám pokúsime prinášať naozaj zaujímavé informácie o miestach, ktoré si pre svoju jedinečnosť tento záujem bezpochyby zaslúžia.

Čína: pohľadom novinára XV: Thangka
Publikované: 25.8.2012
Provincia Qinghai ma okúzľuje na každom kroku, alebo skôr na každom prejdenom kilometri. Zmesi budhizmu a moslimského sveta pokorne vegetujúce pospolu sú neuveriteľne zaujímavým javom, obzvlášť pre novinára z ďalekej, zrýchlenej, často neosobnej a netolerantnej Európy. Tentoraz mierime do údolia, ktoré skrýva oblasť Rebkong, centrum tibetského umenia v provincii.

Čína: pohľadom novinára XVI: Kláštor Ta'er 1
Publikované: 1.9.2012
Náš autobus opäť uháňa po novej diaľnici, o ktorej som sa dočítala, že bola postavená iba z jedného dôvodu – aby sa sprístupnil tibetský budhistický kláštor Ta'er. A naozaj, tentokrát nás nečaká žiadna kostitrasúca poľná cesta a pohodlne parkujeme priamo pred bránami rozsiahleho komplexu na úpätí zelenkavého pohoria.

Čína: pohľadom novinára XIX: Koberec pre mníchov
Publikované: 22.9.2012
Klasické čínske koberce popísal už Marco Polo vo svojich cestopisoch, no vo svete napriek tomu ešte ani dnes nie sú príliš vidieť a vie sa o nich stále málo. Teším sa, že naša návšteva továrne na výrobu kobercov v provincii Qinghai, na okraji metropole Xining, rozšíri moje obzory. Život miestnych robotníčok zasúvam hlbšie do podvedomia a snažím sa vnímať krásu okolo seba.

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet II.
Publikované: 23.2.2013
Vulgarizmy a pornografia na internet nepatria. S tým by sme určite mohli súhlasiť, pokiaľ by to však nebola iba zásterka pre nekonečné pazúry čínskej internetovej cenzúry. Pod rúško ochrany národnej kultúry, záujmov a verejného sociálneho prospechu sa snaží čínska vláda skryť tvrdé čistky.

Čína: dlhá cesta II. – ľadový Letný palác
Publikované: 16.3.2013
Ak vyrazíme do Číny, je takmer nemožné minúť jej hlavné mesto – Peking. Peking plný stôp minulosti, ale aj Peking žijúci v prítomnosti a budúcnosti v každej zo svojich širokých ulíc či uzučkých uličiek. Peking plný výborného jedla, rušnej dopravy... Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kde ale nájsť chvíľku pokoja v hektickom veľkomeste?

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet I.
Publikované: 9.2.2013
Všetci sme si už zvykli, že je Čína ovenčená stovkami superlatívov a naj a nebudem preháňať, keď odhadnem, že túto škálu prvenstiev rozširuje minimálne raz za týždeň o nejakú novinku.

Čína: pohľadom novinára - čínske mená
Publikované: 26.1.2013
Naše putovanie po Číne bolo okrem iného prešpikované mnohými formálnymi stretnutiami, ako s vládnymi potentátmi, tak aj s vedením rôznych firiem, ktoré sa cez nás, európskych novinárov, chceli zviditeľniť. V chvate všetkých tých na minútu rozplánovaných sedení som vždy na záver pozbierala pripravené vizitky a starostlivo ich založila ku svojim poznámkam.

Čína: pohľadom novinára XXIX: Čínsky Nový rok
Publikované: 19.1.2013
My už máme celé to vianočné martýrium viac či menej zdarne za sebou, následky silvestrovských osláv sú zažehnané a nastúpili všedné dni. Ďaleko na východe planéty ale sviatočné naháňačky len teraz vrcholia.

Čína: Pol dieťaťa v Šanghaji
Publikované: 5.1.2013
Potulky a prechádzky po Šanghaji sú nekonečnou studnicou poznávania nepoznaného, odlišného, nech už je to kdekoľvek. Podarí sa mi sadnúť si na pol hodiny na lavičku na jednom veľmi frekventovanom bulvári a pozorovať cvrkot okolo seba.

Čína: pohľadom novinára XXVIII: Darček pre Číňana? Nikdy nožnice, a už vôbec nie kvetinu!
Publikované: 24.11.2012
Pohybovať sa na druhej strane euroázijského kontinentu nie je pre menej znalého nič jednoduchého, obzvlášť vtedy, ak ho čaká osobný kontakt s čínskou rodinou, s obchodnými partnermi alebo politikmi či úradníkmi. Na taký pobyt sa je dobré aspoň trochu pripraviť, pretože inak vás čaká nejedno faux pas.

Čína: pohľadom novinára XXVII: Gan bei alebo čo sa pije v Číne 2
Publikované: 17.11.2012
V Číne sa pije naozaj všetko, na čo si len spomenieme. Každodenným nápojom je neodmysliteľný čaj, či už zelený alebo čierny, fermentovaný alebo polofermentovaný. Voda a stovky druhov nealkoholických nápojov patria k jedlu rovnako ako pivo alebo veľmi obľúbené tradičné ryžové víno. Na stoloch tunajšej „vyššej" triedy už ale nechýba ani víno z hrozna, nápoj donedávna veľmi opomínaný.

Čína: pohľadom novinára XXVI: Gan bei alebo čo sa pije v Číne 1
Publikované: 10.11.2012
Úplne prvé čínske slovíčko, ktoré som sa naučila a tiež ho dodnes nezabudla, je „pi-džo“. Pokiaľ sa vám zdá povedomé, nemýlite sa – aj keď diametrálne odlišný jazyk, pre obľúbený zlatistý mok má foneticky veľmi podobný názov ako čeština a mnohé ďalšie slovanské jazyky. Pitie piva je záľubou, ktorú máme s Číňanmi rozhodne spoločnú.

Čína: múr dlhý desaťtisíc míľ
Publikované: 21.1.2013
Veľký čínsky múr. Dlhý múr. Nekonečne dlhý múr. Mnoho mien, a predsa je stále reč o jednom a tom samom múre. Múre, ktorý však pozná snáď každý, nech už žije kdekoľvek. Pokiaľ ste Číňan, je to múr s veľkým M, ste na neho pyšný ako na národný symbol. A ako kedysi povedal Mao Ce-tung: „Kto nikdy nevystúpil na Veľký čínsky múr, nie je pravým mužom.“ A už vôbec nie Číňanom.

Čína: pohľadom novinára XXV: Expo a lepší život
Publikované: 3.11.2012
Do zahájenia svetovej výstavy zostáva necelých 11 mesiacov. Tu v Šanghaji sa slovo Expo skloňuje do omrzenia. Blankytne modrý maskot výstavy Chaj – pao sa na nás už rok pred prepuknutím výstavného blázinca usmieva z výkladov, plagátov, mrká na svetelných tabuliach a jedného plyšového si dokonca priveziem domov.

Čína: pohľadom novinára XXIV: Ako v Šanghaji prísť k obrazu
Publikované: 27.10.2012
Druhý deň v Šanghaji. Som vyspatá do ružova, apartmán, ktorý mi čínske ministerstvo doprialo v jednom z najmodernejších hotelov v štvrti Pchu - tung, sa nevyrovná snáď ani najluxusnejšiemu dovolenkovému modelu.

Čína: pohľadom novinára XXIII: Perla orientu
Publikované: 20.10.2012
Keď som sa na ňu dívala večer z promenády koloniálneho Bundu, okúzlila ma Perla Orientu svojimi ladnými tvarmi a dlho som sledovala, ako sa v pravidelných intervaloch odieva do nových a nových farieb. Ani neviem, ktorá jej sluší najviac…

Čína: pohľadom novinára XXII: Kráľovná alebo ľahká deva?
Publikované: 13.10.2012
Sme v Šanghaji, metropole opradenej stovkami „naj“, teda aj v najväčšom čínskom meste. Jedno „naj“ mu ale určite chýba – to historické. Šanghaj má na rozdiel od mnohých iných čínskych miest pomerne krátku históriu, po stredoveku tu nie je ani pamiatky. Rybárska dedina sa na brehu rieky Huangpu zrodila až v 11. storočí a na vážnosti začala získavať až o šesť storočí neskôr.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Súvisiace video

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu
Najväčšie mesto Číny priťahuje stále viac pozornosti, dokonca do Šanghaja môžete na niekoľko dní ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X