www.infoglobe.sk » Versailles – výkladná skriňa Francúzska

Versailles – výkladná skriňa Francúzska

Publikované: 19.6.2008
Versailles, lokalita ležiaca iba 24 km od Paríža, pôvodne patrila mocnému a významnému rodu Gondi. Tí pozývali kráľa na lov vo svojom šírom lese. Kráľovi Ľudovítovi XIII. (1601-1643) sa územie zapáčilo natoľko, že ho postupne odkúpil a v roku 1624 nariadil Philibertovi Le Royovi, aby tu vybudoval gentlemanské vidiecke sídlo, ktoré by sa stalo východiskovým bodom pri poľovačkách v lesoch.

Zámok VersaillesMedzi rokmi 1632 až 1634 sídlo zväčšili natoľko, že ku koncu Ľudovítovho života mala tamojšia dedina na tisíc obyvateľov. Kráľov syn Ľudovít XIV. sa rovnako ako jeho otec rád venoval lovu, mal však s týmto miestom odlišné zámery. Mladý kráľ už od ranej mladosti po krušných skúsenostiach koketoval s myšlienkou opustiť Paríž. Ľudovít s víziou rozsiahlej kráľovskej enklávy nakoniec poveril svojho architekta Le Vau a svojho architekta krajinára Le Nôtre, aby hrad a priľahlý park veľkolepým spôsobom pretvorili tak, aby sa tam mohol nasťahovať kráľovský dvor. Stavebné práce začali v roku 1661. Už na začiatku počas prvých dvoch rokov boli finančné výdaje na stavbu tak obrovské, že vyvolali úzkostné protesty správcu kráľovskej pokladnice. No výstavba napriek tomu pokračovala a trvala celé desaťročie. V roku 1667 začali kopať Veľký kanál. Král mal totiž obavy o prívod dostatku vody do fontán. Park sa rozvíjal okolo kanála s umelými nádržami s plochou asi 280 000 m2, z ktorých čerpá vodu niekoľko sto fontán. V roku 1678 sa kráľ rozhodol, že dvor a vláda budú permanentne sídliť vo Versailles a k naplneniu tohto zámeru došlo 6. mája 1682. Ľudovíta le Vau vystriedal Jules Hardouin Mansart (1646-1708), ktorý vo Versailles pôsobil ďalších 30 rokov. Mansart na základe plánov po Ľudovítovi le Vau začal stavať slávnu Zrkadlovú sálu (franc. Galerie des glaces).

Zámok VersaillesZámok Versailles

V 17. storočí boli zrkadlá jednou z najdrahších vecí, ktoré sa dalo v tom čase získať. Monopol na ich výrobu si držali Benátky. Hovorí sa, že v snahe zachovať si toto dominantné postavenie, Benátčania vyslali do Francúzska svojich agentov, aby otrávili robotníkov, ktorí pracovali na Zrkadlovej sále. Rozmery tejto siene sú skutočne monumentálne aj na dnešné pomery – 73,0 m × 10,5 m × 12,3 m a zdobí ju 17 okien s výhľadom do zámockých záhrad, proti ktorým sú zavesené zrkadlá. Dekorácia stropu znázorňuje Ľudovítove vojenské úspechy od Pyrenejskej zmluvy (1659) až po zmluvu v Nijmegene (1678-169). Sieň našla svoje využitie, keď ňou Ľudovít prechádzal zo svojho súkromného apartmánu smerom do kaplnky.

Zámok VersaillesZámok Versailles

Záhrady boli architektonicky usporiadané na umiestnenie veľkého počtu sôch a súsoší. Pred Zrkadlovou sálou sa nachádzajú dve jazierka so štyrmi sochami v každom. Tieto sochy majú symbolizovať významné francúzske rieky – Loire, Loret, Saônu, Rhônu, Marnu, Sienu, Garonne a Dordogne.

Niekedy okolo roku 1688 bol zámok už prakticky hotový. Versailles rástlo nielen zo stavebného hľadiska, ale aj populáciou. Na konci Ľudovítovej vlády už mesto malo na 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem postupne sťahovali, aby boli bližšie politickej moci.

Zámok Versailles

Okrem svojej úctyhodnej rozľahlosti – priečelie záhrady paláca je dlhé 640 m a zámocké záhrady majú plochu 101 ha, palác ohromuje cenou, ktorú stál. Hlavné finančné zdroje pochádzali z kráľovej peňaženky a takisto z príjmov z provincie Nové Francúzsko (dnešná Kanada), ktorá bola kráľovým osobným vlastníctvom. Všetok materiál dodaný na stavbu musel byť vyrobený a spracovaný vo Francúzsku, pretože zámok vo Versailles sa mal stať akousi „výkladnou skriňou“ Francúzska. Jednou z najdrahších položiek bol strieborný nábytok Veľkých apartmánov, strieborná balustráda, na ktorú spotrebovali tonu striebra.

Zámok Versailles

Zámok VersaillesZámok Versailles

Ľudovít XIV. zomrel v roku 1715. Jeho následník, kráľ Ľudovít XV. vo Versailles zamestnal architekta Gabriela, aby pokračoval v stavebných prácach. Tie zahrnovali napríklad vybudovanie opery a paláca, neskôr známeho ako Petit Trianon. Za Ľudovíta XVI. pristavali budovu knižnice. V októbri 1789 revolucionári dobyli Versailles a celý kráľovský palác obsadili.

Text: Maxim Kucer

Foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Eiffelova veža
Publikované: 28.4.2009
Paríž by bol bez nej nebol Parížom. Konštrukcia moderného veku, ktorá sa stala symbolom hlavného mesta Francúzska, obľúbeným motívom hollywoodskych filmov a v neposlednom rade vďačnou destináciou turistov.

Francúzsko, Paríž XIII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy II.
Publikované: 20.8.2014
Napriek dlhým radom dodnes neľutujeme, že sme čakali na vstup do jedného z najkrajších zámkov sveta – do Versailles vyše dve hodiny. Treba hlavne vydržať a zámok sa vám odmení nielen svojou bohatou prepychovou vnútornou krásou, ale aj svojím zovňajškom a záhradami, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Francúzsko, Paríž XII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy I.
Publikované: 13.8.2014
Ráno, po absolvovaní hotelových raňajok, sme sa vydali kúsok za Paríž - do jeho predmestia, ktoré nesie rovnomenný názov ako slávny zámocky komplex Versailles. Spoznávanie tohto bývalého sídla kráľov si vyžadovalo veľkú dávku trpezlivosti a aj určitú kondičku. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Francúzsko, Paríž VII. – námestia v okolí Centre Pompidou
Publikované: 9.7.2014
Minulý týždeň sme navštívili mestskú radnicu a presunuli sme sa aj k Pompidouovému centru moderného umenia. Dnes sa pozrieme do okolia tejto budovy postavenej naruby, ktorá nesie meno po francúzskom prezidentovi Georgeovi Pompidouovi, ktorý stál za jej zrodom.

Francúzsko, Azúrové pobrežie I.: Slávny revír žandára zo St. Tropez – VIDEO
Publikované: 22.9.2021
Stará námornícka a rybárska tradícia, vynikajúce víno z miestnych viníc, srdeční a priateľskí Francúzi, nádherné počasie aj povestné modré Stredozemné more. Toto všetko sem každý rok privedie milióny ľudí, ktorí si chcú odpočinúť od každodenných starostí a načerpať trochu južanskej energie. Francúzska riviéra síce nepatrí k najlacnejším európskym letoviskám, rozhodne však odtiaľ nebudete odchádzať sklamaní.

Francúzsko, Paríž III. – história obkolesená zeleňou
Publikované: 11.6.2014
V našich potulkách po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Zvoľníme tempo poznávania histórie a viac dáme priestor krásam prírody. Tá je v Paríži zastúpená v mnohých podobách. Azda tie najkrajšie ukážky sme sa rozhodli hľadať v nádherných parkoch či záhradách.

Francúzsko, Paríž II. – mesto slávnych a múdrych
Publikované: 4.6.2014
Po minulotýždňovom letmom predstavení Paríža sa dnes vydáme na jeho konkrétnejšie miesta. Náš výlet začneme v Latinskej štvrti, prejdeme si dva nádherné bulváre a navštívime aj azda najznámejšiu hrobku v meste.

Romantický Paríž
Publikované: 25.9.2009
Romantický Paríž je hlavným mestom Francúzska a vyhlásenou metropolou. Každému z nás sa v spojitosti s Parížom vybaví niečo iné – romantika, móda, vyhlásené butiky, Eiffelovka či pamiatky. A práve pamiatky a zaujímavé miesta sú dnešným cieľom…

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku II.
Publikované: 6.9.2013
Po malej exkurzii v minulej časti sa dnes opäť vrátime do tohto juhofrancúzskeho mesta.

Francúzsko: Nice – stredomorské letovisko
Publikované: 13.9.2013
Gréci z Marseille založili mesto Nice, z ktorého sa rýchlo stal vyťažený prístav, okolo roku 350 pred n. l. V 7. storočí n. l. sa mesto pripojilo k janovskej lige a odrazilo saracénsky nájazd. Avšak už o storočie neskôr Saracéni dvakrát mesto dobyli a vyplienili.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko, Paríž V. – vznešená katedrála Notre Dame
Publikované: 25.6.2014
V dnešnej časti nášho putovania po Paríži navštívime jednu z najväčších, najnavštevovanejších a najkrajších pamiatok v meste. Áno, je to katedrála Notre Dame na ostrove Cité. Opradená mnohými príbehmi už po stáročia dominuje tomuto mestu a podnecuje spisovateľov a nielen ich, k opisovaniu tajuplných príbehov s nenapodobiteľnou francúzskou rafinovanosťou.

Francúzsko, Paríž IX. – kráľovská prechádzka k rieke
Publikované: 23.7.2014
Rušná ulica Rue de Rivoli v nás zanechala hneď viacero zaujímavých zážitkov. Či už to bol dotyk s históriou v podobe Veže sv. Jakuba alebo nádherné pohladenie zraku architektúrou obchodného centra v slohovom štýle art deco. Plný elánu sme si to nasmerovali k ďalšej z nespočetných pamiatok Paríža, ktorou bol tento raz kostol Saint-Germain-l'Auxerrois.

Francúzsko, Paríž VI. – milovaná aj zatracovaná architektúra
Publikované: 2.7.2014
V dnešnej, v poradí už šiestej časti nášho seriálu o Paríži sa vydáme od katedrály Notre Dame ku krásnej mestskej radnici, odkiaľ naše kroky povedú ku jednej z najkontroverznejších stavieb mesta, ktorú samotní Parížania buď milujú alebo zatracujú.

Francúzsko, Paríž IV. – cestou ku katedrále Notre Dame
Publikované: 18.6.2014
V minulej časti nášho seriálu sme sa na Paríž pozreli z pohľadu milovníkov prírody a zelene, ktorá je v meste zastúpená v podobe parkov a záhrad. Dnes sa z jednej takejto oázy pokoja a oddychu vydáme k azda najznámejšiemu ostrovu tejto metropoly, kde sa nachádza preslávená dominanta – katedrála Notre Dame.

Francúzsko, Paríž VIII. – Rivoli, ulica významných stavieb
Publikované: 16.7.2014
Po prechádzke námestiami v okolí Centre Pompidou sme sa presunuli k Veži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Táto 52 metrov vysoká pamiatka nám pripomínala vežu, z dnes už legendárnej trilógie Pán prsteňov. Neváhali sme a išli sme si ju pozrieť z blízka.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X