www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Stratford upon Avon – rodisko Williama Shakespeara

Veľká Británia, Stratford upon Avon – rodisko Williama Shakespeara

Publikované: 25.12.2017
Dnes navštívime ľúbezné mestečko nachádzajúce sa zhruba 2 hodiny od Londýna. Stratford je typicky britské mesto, ktorého obyvatelia sú právom hrdí na svojho rodáka – dramatika, básnika a herca Williama Shakespeara. Aj keď je už dávno po smrti, jeho duch na vás dýchne doslova na každom kroku.

Okrem samotnej dominanty mesta – kráľovského divadla, sa môžete vydať až na päť ďalších miest spojených s týmto velikánom. Prvým a najvýznamnejším miestom je verná kópia Shakespearovho rodného domu v centre mesta. Tu si môžete prehliadnuť výstavu zameranú na históriu celej jeho rodiny. Prejdete sa po záhrade, v ktorej sa Shakespear kedysi ako mladý chlapec prechádzal. Pokiaľ budete mať šťastie, podarí sa vám vidieť na betóne pred vstupom do domu niekoľko úryvkov z divadelných hier. Vnútro domu je naaranžované tak, aby pôsobilo ako v období umelcovho života. Prehliadka je bez sprievodcu, takže si môžete všetky časti múzea vychutnať tak dlho, ako len budete chcieť.

divadlo   dom Williama Shakespeara

Ďalším veľmi populárnym miestom je Shakespearov nový domov, kam sa presťahoval zhruba ako 30 ročný. Nenechajte sa však zmýliť názvom, do ako taký bol niekoľkokrát prestavaný, až ho nakoniec v roku 1759 zbúrali úplne. Sprievodca vám ukáže nákresy pôvodného domu a popíše históriu tohto miesta. Následne máte možnosť prejsť sa po záhrade a prehliadnuť si malú výstavu. Toto miesto môže byť pre niektorých návštevníkov sklamaním, pretože tu skutočne nezostalo nič iného než rozsiahlejšia záhrada a zopár výstavných predmetov.

predstavenie pred Shakespearovým domom   záhrada Shakespearovho domu

záhrada Shakespearovho nového domu

Taktiež máte možnosť navštíviť pôvodné obydlie Shakespearovej manželky Anne Hathaway. Nachádza sa na samom okraji Stratfordu. Cesta z centra trvá zhruba pol hodiny a každý milovník britskej architektúry si túto prechádzku užije. Na trase uvidíte unikátne historické domčeky aj typicky britské susedstvá, kde vyzerajú všetky domy jeden ako druhý. Cesta vedie skrz parčík a je zakončená v menšom lesíku. No a v jeho blízkosti sa už nachádza chatka Anne. K domu patrí aj záhrada s ovcami a ovocný sad. Samotný dom pôsobí roztomilým a prívetivým dojmom. Prehliadku domu absolvujete spolu so sprievodcom. Trvá asi 30 minút, avšak v okolitých záhradách sa dá stráviť mnohonásobne viac času.

dom Anne Hathaway

Ďalej môžete navštíviť dom Shakespearovej dcéry Susanny. V jeho blízkosti sa nachádza bylinková záhrada, ktorú udržoval jej manžel kvôli svojej lekárskej praxi. V letných mesiacoch sa tu odohráva vonkajšie divadlo. Posledným miestom zahrnutým v ponuke je farma Mary Arden, ktorá patrila Shakespearovej matke. Toto miesto ocenia predovšetkým deti. Dajú sa tu pohladiť kone, osly, prasatá, kravy či ovce. Sprievodca vám ukáže, ako vyzerá život na farme,ako sa starajú o zvieratá a aké remeslá ovládajú. Pre najmenších tu je detské ihrisko.

Stratford   Stratford

Lístky si môžete kúpiť buď jednotlivo, vybrať si tri alebo navštíviť všetkých päť miest. Pre cennú radu a zároveň aj pre lacnejšie lístky sa oplatí zájsť do infocentra v centre mesta. Zároveň vám tu odporučia výlety do okolia. Azda najkrajším miestom v blízkom okolí je hrad Warwick nachádzajúci sa len polhodinu cesty vlakom.

Hrad Warwick

Pokiaľ si prajete navštíviť skutočne typicky britské miesto plné roztomilých domčekov, parkov a záhrad, doplnené o prehliadku spojenú so slávnym anglickým rodákom, na Stratford by ste určite nemali zabudnúť.

GPS: 52°11'37.3"N 1°42'27.1"W

 

Text a foto: Karolína Lhotáková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži – VIDEO
Publikované: 11.7.2017
Kedysi bol Londýn najväčším mestom na svete. Vládli odtiaľ obrovskému britskému impériu, lode sem privážali drahocenný tovar z celého sveta, vyplávali za novým dobrodružstvom a zase sa vracali. Aj dnes sem stále prichádzajú ľudia z celého sveta – či už za obchodom, za prácou, obdivovať honosné pamiatky, nasávať trochu tunajšej unikátnej atmosféry, alebo ochutnať jedlá z celého sveta v jedinom meste.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...


Súvisiace video

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži
Každý, kto bol v Londýne, pozná klasické pamiatky ako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge ale...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
17.1.2019
Aj Beskydy už majú svoju cestu v oblakoch. Novo vzniknutá turistická atrakcia nesie názov „Stezka Valaška“. Jej súčasťou je sklenená vyhliadková plošina a 150 metrov dlhý zavesený lanový chodník.
16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 1. 2019
sviatok:Bohdana
dnes:
piatok 18.1.
5 °C
zajtra:
sobota 19.1.
2 °C