www.infoglobe.sk » Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka

Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka

Publikované: 5.3.2017
Severný Devon je časť grófstva Devon v juhozápadnom cípe Anglicka, pričom jeho hornú hranicu tvorí Bristolský záliv. Táto oblasť je rajom pre milovníkov anglického vidieka a prírody. Vďaka turizmu a poľnohospodárstvu, ktoré je stále veľmi dôležitým zdrojom príjmov usadlíkov, si tento región viacmenej uchoval svoju tradičnú atmosféru 19. storočia a podobu, ktorú charakterizujú predovšetkým nekonečné lúky, pastviny a divoké pobrežie.

Na spoznávanie tohoto kraja je najlepšie ubytovať sa v mestečku Ilfracombe, kam sa pohodlne zveziete priamou autobusovou linkou zo stanice Victoria v Londýne. Odtiaľ sa potom ľahko dostanete do ostatných lokalít miestnymi autobusmi. Ilfracombe zažilo rozkvet v období kráľovnej Victorie, kedy sa tu rozvinul ozdravný kúpeľný turizmus. Zaujímavou upomienkou tejto éry sú do skál a pobrežia ručne vysekané tunely a prílivové bazény z počiatku 19. storočia, ktoré turistom zaisťovali pohodlné kúpanie a prístup na inak hornaté pobrežie. Tunnel Beaches, ako sa tento unikát nazýva, rozhodne stojí za prehliadku.

Ilfracombe

inštalácia monumentálnej figúryAj keď sa obyvatelia mestečka snažia zubami nechtami udržať jeho starobylú a elegantnú atmosféru, nájdete tu aj zástupcov modernej architektúry a umenia. Jedným z nich je tunajšie divadlo The Landmark Theatre, ktoré je však známejšie pod prezývkou „Madonina podprsenka“ (vyslúžilo si ju vďaka svojim dvom budovám kónického tvaru). Ešte väčšie rozpaky však budí socha britského moderného umelca Damiana Hirsta v prístave. Inštalácia monumentálnej figúry tehotnej a napoly z kože stiahnutej ženy zvanej „Verity“ si v roku 2012 dokonca vyžiadala obecné referendum.

severný devonPo prehliadke prístavu si vyšliapte na kopec ku kaplnke sv. Mikuláša. Pôvodne gotický kostolík funguje aj ako maják a údajne sa jedná o najdlhšie takto fungujúce zariadenia v Anglicku. Pod kaplnkou sa môžete zastaviť na vyhliadke, z ktorej je rozhľad na cca 30 km vzdialený ostrov Lundy a o niečo vzdialenejšie pobrežie Walesu.

Ilfracombe však nie je hlavným mestom severného Devonu, tým je takmer päťdesiattisícový Barnstaple. Jedná sa o tradičné anglické mesto s úzkymi uličkami a výstavnou High Street, ktorú si užijú najmä milovníci nákupov. Koho nezaujímajú moderné kúsky, ten môže zamieriť do pôvodnej viktoriánskej tržnice, ktorá je miestom konania blších trhov. Pri prechádzke mestom nezabudnite navštíviť tunajšie turistické centrum situované v barokovej budove Queen Anne's Walk, ktorá bola postavená na počesť tejto kráľovnej a zjednotenia Anglicka so Škótskom.

severný Devon

Aj táto oblasť sa pýši národným parkom. Exmoor rozhodne stojí za návštevu a tunajšie mierne trasy zvládnu aj deti či seniori. Ideálne je začať v dedine Lynmouth, ktorá leží na pobreží, a odtiaľ sa nechať vyviesť do susednej obce Lynton lanovkou, ktorá funguje systémom prečerpávania vody (bez prestávky od svojho uvedenia do prevádzky v roku 1890). Z Lyntonu ľahko natrafíte na pešiu cestičku vedúcu pozdĺž mora, odkiaľ je opäť nádherný výhľad na pobrežie Walesu. Najväčšou atrakciou parku je miestne stádo divokých kôz, ktorých výskyt je dokonca zaznamenaný v knihe Domesday Book z roku 1086.

NP Exmoor

Rovnako ako v turisticky známejšom južnom Devone, aj v tom severnom môžete na každom kroku ochutnať špecialitu „cream tea“, čo je vlastne kanvica čierneho anglického čaju servírovaná s pečivom a miestnou plnotučnou smotanou a domácou marmeládou z jahôd. Dopriať si túto pochúťku môžete trebárs aj v kaviarni na pláži Woolacombe, čo je nekonečný pás zlatistého piesku – mnohými zdrojmi označovaného ako najkrajšia pláž celého Anglicka.

západ slnka

Nech si už vyberiete turistiku v parku Exmoor, či surfovanie pri vyhlásenej pláži Woolacombe, severný Devon si vás svojou prírodou a duchom viktoriánskej tradície isto získa.

GPS: (NP Exmoor) 51°08'00.5"N 3°39'31.0"W

 

Text a foto: Marie Figarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie
Publikované: 26.2.2017
Pokiaľ chcete nasať atmosféru tradičného Anglicka s kamennými domčekmi, škridlovými strechami a trblietavým morom v diaľke, zakrúžkujte si na mape oblasť južného pobrežia grófstva Devon.

Veľká Británia, Bath – rímske kúpele, Jane Austenová a božské žemličky
Publikované: 1.9.2017
Dnešok strávime v pôvabnom mestečku Bath, ktoré sa rozkladá v údolí Avon Valley – medzi vrchovinami Mendip Hills a Cotswolds Hills. Jeho názov (bath – kúpeľ) odpovedá aj jeho historickým koreňom. Stojí totiž na mieste viac než 2 tisíc rokov starých rímskych kúpeľoví. Okrem toho sú pre mesto charakteristické dokonale zachovalé georgiánske domy, ktoré sú dokonca v takom dobrom stave, že celé mesto ako také bolo v roku 1987 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

20.3.2018
Múzeum mesta Brna vydalo novú publikáciu VILA TUGENDHAT. ZÁHRADA. Publikácia je v dvoch jazykoch – česky a anglicky. Predstavuje vývoj záhrady od prvopočiatku až po rekonštrukciu v rokoch 2010–2012.
19.3.2018
V Trnave sa už túto jeseň začne s budovaním vôbec prvej cykloveže na Slovensku slúžiacej, ako automatický parkovací dom pre bicykle, ktorý by mal skoncovať s kradnutím a poškodzovaním dvojkolesových tátošou.
18.3.2018
Aj tento rok nás čaká najväčšia celosvetová kampaň zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien, ktorá nesie názov Hodina Zeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 3. 2018
sviatok:Víťazoslav
dnes:
utorok 20.3.
3 °C
zajtra:
streda 21.3.
4 °C