www.infoglobe.sk » Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka

Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka

Publikované: 5.3.2017
Severný Devon je časť grófstva Devon v juhozápadnom cípe Anglicka, pričom jeho hornú hranicu tvorí Bristolský záliv. Táto oblasť je rajom pre milovníkov anglického vidieka a prírody. Vďaka turizmu a poľnohospodárstvu, ktoré je stále veľmi dôležitým zdrojom príjmov usadlíkov, si tento región viacmenej uchoval svoju tradičnú atmosféru 19. storočia a podobu, ktorú charakterizujú predovšetkým nekonečné lúky, pastviny a divoké pobrežie.

Na spoznávanie tohoto kraja je najlepšie ubytovať sa v mestečku Ilfracombe, kam sa pohodlne zveziete priamou autobusovou linkou zo stanice Victoria v Londýne. Odtiaľ sa potom ľahko dostanete do ostatných lokalít miestnymi autobusmi. Ilfracombe zažilo rozkvet v období kráľovnej Victorie, kedy sa tu rozvinul ozdravný kúpeľný turizmus. Zaujímavou upomienkou tejto éry sú do skál a pobrežia ručne vysekané tunely a prílivové bazény z počiatku 19. storočia, ktoré turistom zaisťovali pohodlné kúpanie a prístup na inak hornaté pobrežie. Tunnel Beaches, ako sa tento unikát nazýva, rozhodne stojí za prehliadku.

Ilfracombe

inštalácia monumentálnej figúryAj keď sa obyvatelia mestečka snažia zubami nechtami udržať jeho starobylú a elegantnú atmosféru, nájdete tu aj zástupcov modernej architektúry a umenia. Jedným z nich je tunajšie divadlo The Landmark Theatre, ktoré je však známejšie pod prezývkou „Madonina podprsenka“ (vyslúžilo si ju vďaka svojim dvom budovám kónického tvaru). Ešte väčšie rozpaky však budí socha britského moderného umelca Damiana Hirsta v prístave. Inštalácia monumentálnej figúry tehotnej a napoly z kože stiahnutej ženy zvanej „Verity“ si v roku 2012 dokonca vyžiadala obecné referendum.

severný devonPo prehliadke prístavu si vyšliapte na kopec ku kaplnke sv. Mikuláša. Pôvodne gotický kostolík funguje aj ako maják a údajne sa jedná o najdlhšie takto fungujúce zariadenia v Anglicku. Pod kaplnkou sa môžete zastaviť na vyhliadke, z ktorej je rozhľad na cca 30 km vzdialený ostrov Lundy a o niečo vzdialenejšie pobrežie Walesu.

Ilfracombe však nie je hlavným mestom severného Devonu, tým je takmer päťdesiattisícový Barnstaple. Jedná sa o tradičné anglické mesto s úzkymi uličkami a výstavnou High Street, ktorú si užijú najmä milovníci nákupov. Koho nezaujímajú moderné kúsky, ten môže zamieriť do pôvodnej viktoriánskej tržnice, ktorá je miestom konania blších trhov. Pri prechádzke mestom nezabudnite navštíviť tunajšie turistické centrum situované v barokovej budove Queen Anne's Walk, ktorá bola postavená na počesť tejto kráľovnej a zjednotenia Anglicka so Škótskom.

severný Devon

Aj táto oblasť sa pýši národným parkom. Exmoor rozhodne stojí za návštevu a tunajšie mierne trasy zvládnu aj deti či seniori. Ideálne je začať v dedine Lynmouth, ktorá leží na pobreží, a odtiaľ sa nechať vyviesť do susednej obce Lynton lanovkou, ktorá funguje systémom prečerpávania vody (bez prestávky od svojho uvedenia do prevádzky v roku 1890). Z Lyntonu ľahko natrafíte na pešiu cestičku vedúcu pozdĺž mora, odkiaľ je opäť nádherný výhľad na pobrežie Walesu. Najväčšou atrakciou parku je miestne stádo divokých kôz, ktorých výskyt je dokonca zaznamenaný v knihe Domesday Book z roku 1086.

NP Exmoor

Rovnako ako v turisticky známejšom južnom Devone, aj v tom severnom môžete na každom kroku ochutnať špecialitu „cream tea“, čo je vlastne kanvica čierneho anglického čaju servírovaná s pečivom a miestnou plnotučnou smotanou a domácou marmeládou z jahôd. Dopriať si túto pochúťku môžete trebárs aj v kaviarni na pláži Woolacombe, čo je nekonečný pás zlatistého piesku – mnohými zdrojmi označovaného ako najkrajšia pláž celého Anglicka.

západ slnka

Nech si už vyberiete turistiku v parku Exmoor, či surfovanie pri vyhlásenej pláži Woolacombe, severný Devon si vás svojou prírodou a duchom viktoriánskej tradície isto získa.

GPS: (NP Exmoor) 51°08'00.5"N 3°39'31.0"W

 

Text a foto: Marie Figarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie
Publikované: 26.2.2017
Pokiaľ chcete nasať atmosféru tradičného Anglicka s kamennými domčekmi, škridlovými strechami a trblietavým morom v diaľke, zakrúžkujte si na mape oblasť južného pobrežia grófstva Devon.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:štvrtok 17. 8. 2017
sviatok:Milica
dnes:
štvrtok 17.8.
31 °C
zajtra:
piatok 18.8.
34 °C