www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie

Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.

Začať spoznávať Manchester sa nedá nikde inde než v Castlefielde, čo je v podstate mestská pamiatková rezervácia. V staroveku tu bola postavená rímska pevnosť Mamucium, ktorá zostala neporušená až do konca 18. storočia, kedy musela byť z väčšej časti zrovnaná so zemou, aby ustúpila Rochdaleskému kanálu a železničnej trati. Niečo z pevnosti sa predsa len zachovalo a zrekonštruovalo do pôvodnej podoby, a tak môžete vidieť časť múrov pevnosti, bránu alebo sýpky.

rímska pevnosť

V rámci pamiatkovej rezervácie sa pozriete alebo sa priamo prejdete po kanáli Bridgewater, ktorý bol postavený v roku 1761, aby slúžil ako dopravná tepna na prepravu uhlia z uhoľných baní okolo Worsley do Manchestru. Mnoho pôvodných skladov sa zrekonštruovalo a premenilo na reštaurácie, kancelárie, obchody alebo hotely.

kanál Bridgewater

Ujsť by vám rozhodne nemalo Múzeum vedy a priemyslu, ktoré sa nachádza na mieste najstaršej železničnej stanice na svete. V múzeu sa dozviete, ako formovali veda a priemysel našu modernú spoločnosť. Čo sa týka počtu objektov a tematickej rôznorodosti, sú múzejné zbierky značne rozsiahle. Múzeum sa zameriava predovšetkým na obdobie priemyselnej revolúcie. Na stanici sa dajú vidieť napríklad vtedajšie stroje na spracovanie textilu, ktoré boli poháňané buď vodou, alebo parou. Nechýbajú ani staré autá vyrobené v Manchesteri, napríklad Rolls Royce. Vystavené sú aj nádherné historické lietadlá, železničné plagáty alebo kolekcie mapujúce históriu kinematografie.

Múzeum vedy a priemyslu

Keď by ste si chceli doplniť medzery v znalostiach z dejín mesta, vydajte sa do Múzea Manchestru. To komplexne mapuje dejiny regiónu a čiastočne aj sveta od dôb, kedy žili dinosaury (pozornosť venujte gigantickej fosílii tyranosaura rexa) po moderné dejiny. Podobne ako v Múzeu vedy a priemyslu, aj tunajšie zbierky sú značne rôznorodé, takže uvidíte nielen sarkofágy zo starovekého Egypta, ale tiež vivárium, v ktorom sa preháňajú žaby alebo plazy.

Múzeum Manchestru

Pokračujme do ďalšieho zaujímavého múzea, ktorým je Imperiálne vojnové múzeum, ktoré sa nachádza v budove navrhnutej architektom Libeskindom, autorom mnohých múzeí a ďalších budov po celom svete (okrem iného aj nového komplexu World Trade Center v New Yorku, ktorý stojí na mieste pôvodných dvojičiek). Vo vnútri sú dve hlavné výstavné siene. Hlavnou výstavou je Big Picture Show. Priestorový zvuk a digitálny obraz, ktorý sa pohybuje po stenách, má návštevníkov pohltiť a vyjaviť hrozné skúsenosti ľudí spojené s vojnou. Každý deň beží niekoľko tematických projekcií ako Deti a vojna alebo Domáci front.

Imperiálne vojenské múzeum

Posledné múzeum, ktoré dnes navštívime, je Múzeum ľudu a venuje sa histórii pracujúcich a demokracie v Británii. Zbierky zahŕňajú napríklad predmety viažuce sa k odborárskym zväzom.

Ak máte chuť na trochu kultúry, vydajte sa do Manchesteru…

GPS: 53°28'38.2"N 2°15'15.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Maarten, Geni, Pit-yacker, Pit-yacker (2), Parrot of Doom

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Veľká Británia, York – hlavné mesto severného Anglicka
Publikované: 25.8.2017
Prastaré mesto York je metropolou severného Anglicka. Pýši sa skvelo zachovalými hradbami, ktoré sú dlhé päť kilometrov, čo ich robí najdlhšími zachovalými hradbami vo Veľkej Británii. Môžete sa po nich dokonca prejsť, takú prechádzku len tak niekde nezažijete. Postavené boli najmä v priebehu 14. storočia a vedú po miestach, kde kedysi stáli rímske budovy. Zachované sú aj štyri pôvodné brány.

Veľká Británia, Warwick – mestečko v grófstve Warwickshire
Publikované: 15.9.2017
Keď sme spolu minule zavítali do Windsoru, písali sme, že miestny hrad patrí k tým najkrajším, ktoré môžete v Anglicku vidieť. Akonáhle uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v ňom má veľkú konkurenciu. Tento mohutný stredoveký hrad leží pri rieke Avony a jeho korene siahajú hlboko do raného stredoveku. V roku 915 ho nechala postaviť dcéra Alfréda Veľkého, kráľa Wessexu. Tento hrad sa tak stal významným mocenským centrom, že sa grófom z Warwicku prisudzovala rozhodovacia moc nad tým, kto bol anglickým kráľom.

Veľká Británia, Nottingham – hor sa za Robinom Hoodom!
Publikované: 13.10.2017
Určite ste videli film s Robinom Hoodom alebo ste o ňom aspoň počuli. Táto legenda sa dodnes teší veľkej popularite a neustále sa objavujú nové diela populárnej kultúry, ktoré záujem o túto postavu oživujú. Konieckoncov postava, ktorá bohatým berie a chudobným dáva, asi ľudí len tak ľahko neomrzí. Známa je aj nemesis Robina Hooda v podobe obávaného a krutého šerifa z Nottinghamu. A práve mesto Nottingham bude našou dnešnou zastávkou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

18.10.2017
Knižná udalosť roka sa blíži! Od 9. do 12. novembra 2017 sa v bratislavskej Inchebe uskutoční v poradí už 25. knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý doplní výstava vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika zameraná na prezentáciu učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok.
17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 18. 10. 2017
sviatok:Lukáš
dnes:
streda 18.10.
22 °C
zajtra:
štvrtok 19.10.
19 °C