www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie

Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.

Začať spoznávať Manchester sa nedá nikde inde než v Castlefielde, čo je v podstate mestská pamiatková rezervácia. V staroveku tu bola postavená rímska pevnosť Mamucium, ktorá zostala neporušená až do konca 18. storočia, kedy musela byť z väčšej časti zrovnaná so zemou, aby ustúpila Rochdaleskému kanálu a železničnej trati. Niečo z pevnosti sa predsa len zachovalo a zrekonštruovalo do pôvodnej podoby, a tak môžete vidieť časť múrov pevnosti, bránu alebo sýpky.

rímska pevnosť

V rámci pamiatkovej rezervácie sa pozriete alebo sa priamo prejdete po kanáli Bridgewater, ktorý bol postavený v roku 1761, aby slúžil ako dopravná tepna na prepravu uhlia z uhoľných baní okolo Worsley do Manchestru. Mnoho pôvodných skladov sa zrekonštruovalo a premenilo na reštaurácie, kancelárie, obchody alebo hotely.

kanál Bridgewater

Ujsť by vám rozhodne nemalo Múzeum vedy a priemyslu, ktoré sa nachádza na mieste najstaršej železničnej stanice na svete. V múzeu sa dozviete, ako formovali veda a priemysel našu modernú spoločnosť. Čo sa týka počtu objektov a tematickej rôznorodosti, sú múzejné zbierky značne rozsiahle. Múzeum sa zameriava predovšetkým na obdobie priemyselnej revolúcie. Na stanici sa dajú vidieť napríklad vtedajšie stroje na spracovanie textilu, ktoré boli poháňané buď vodou, alebo parou. Nechýbajú ani staré autá vyrobené v Manchesteri, napríklad Rolls Royce. Vystavené sú aj nádherné historické lietadlá, železničné plagáty alebo kolekcie mapujúce históriu kinematografie.

Múzeum vedy a priemyslu

Keď by ste si chceli doplniť medzery v znalostiach z dejín mesta, vydajte sa do Múzea Manchestru. To komplexne mapuje dejiny regiónu a čiastočne aj sveta od dôb, kedy žili dinosaury (pozornosť venujte gigantickej fosílii tyranosaura rexa) po moderné dejiny. Podobne ako v Múzeu vedy a priemyslu, aj tunajšie zbierky sú značne rôznorodé, takže uvidíte nielen sarkofágy zo starovekého Egypta, ale tiež vivárium, v ktorom sa preháňajú žaby alebo plazy.

Múzeum Manchestru

Pokračujme do ďalšieho zaujímavého múzea, ktorým je Imperiálne vojnové múzeum, ktoré sa nachádza v budove navrhnutej architektom Libeskindom, autorom mnohých múzeí a ďalších budov po celom svete (okrem iného aj nového komplexu World Trade Center v New Yorku, ktorý stojí na mieste pôvodných dvojičiek). Vo vnútri sú dve hlavné výstavné siene. Hlavnou výstavou je Big Picture Show. Priestorový zvuk a digitálny obraz, ktorý sa pohybuje po stenách, má návštevníkov pohltiť a vyjaviť hrozné skúsenosti ľudí spojené s vojnou. Každý deň beží niekoľko tematických projekcií ako Deti a vojna alebo Domáci front.

Imperiálne vojenské múzeum

Posledné múzeum, ktoré dnes navštívime, je Múzeum ľudu a venuje sa histórii pracujúcich a demokracie v Británii. Zbierky zahŕňajú napríklad predmety viažuce sa k odborárskym zväzom.

Ak máte chuť na trochu kultúry, vydajte sa do Manchesteru…

GPS: 53°28'38.2"N 2°15'15.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Maarten, Geni, Pit-yacker, Pit-yacker (2), Parrot of Doom

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

18.8.2017
Nenechajte si ujsť jedinečnú medzinárodnú prehliadku kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou – Kremnické gagy 2017.
17.8.2017
V rámci podpory cestovného ruchu možno vznikne priama letecká linka, ktorá prepojí mesto Pardubice s hlavným mestom Kazachstanu – Astanou. Myšlienka vznikla na výstave EXPO 2017 v Kazachstane, kde sa prezentoval Pardubický kraj.
16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:piatok 18. 8. 2017
sviatok:Elena, Helena
dnes:
piatok 18.8.
33 °C
zajtra:
sobota 19.8.
27 °C