www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal

Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Naše kroky nás ďalej povedú k Platt Hall. Táto georgiánska stavba pochádza zo 60. rokov 18. storočia a dnes je súčasťou Manchesterskej umeleckej galérie. Galéria tu vystavuje pánske, dámske a detské oblečenie od 17. storočia až po súčasnosť. Zbierky nie sú veľmi rozsiahle, takže si ich prehliadnete za chvíľu a môžete pokračovať ďalej, napríklad do manchesterskej čínskej štvrte.

Heaton Hall

V meste totiž žije najpočetnejšia čínska komunita v rámci Veľkej Británie. Vstup prezrádza bohato zdobená brána, z ktorej je hneď jasné, že plynule prejdete do úplne iného sveta. Číňania sa začali sťahovať do Manchestru, a vlastne celkovo do Anglicka, na začiatku 20. storočia a väčšinou si zakladali práčovne. Ešte v 50. rokoch nebola manchesterská čínska komunita nijak početná, tvorilo ku približne 2 000 ľudí. V 70. rokoch začala komunita hospodársky expandovať. Vo veľkom sa začali zakladať reštaurácie, supermarkety a pouličné obchodíky, ktoré ponúkajú všelijaké kulinárske špeciality. Pokiaľ vás atmosféra pohltí až natoľko, že sa budete chcieť o Číne okamžite dozvedieť niečo viac, tak zájdite do Centra súčasného čínskeho umenia, vstup je zdarma.

čínska štvrť

Nesmieme vynechať jednu z hlavných pamiatok v meste – neogotickú radnicu, ktorú nájdeme na Albertovom námestí. Postavená bola v druhej polovici 19. storočia a na svoju dobu sa pýšila mnohými modernými výdobytkami. Napríklad bola vyhrievaná horúcim vzduchom. Jej hlavným rysom je 85metrová hodinová veža, vo vnútri ktorej je 24 zvonov. Najväčší z nich, Great Hour Bell, váži 8 ton. Najlepšie urobíte, pokiaľ vyjdete až hore a užijete si výhľad na Manchester.

radnica

Národné futbalové múzeum

Medzi významné sakrálne pamiatky patrí aj manchesterská katedrála alebo katedrála Panny Márie, svätého Denisa a Juraja. Jej výstavba začala v prvej polovici 15. storočia a než bola úplne dokončená, uplynulo 400 rokov. 

katedrála

Ďalším dôležitým kostolom je katolícky kostol Panny Márie, ktorý miestni nazývajú „skrytý drahokam“. Vo vnútri uvidíte mnoho krásnych viktoriánskych drevorezieb. Povšimnite si tiež hlavný oltár, ktorý je vyrobený z mramoru, alebo svoj pohľad upriamte na sochy svätcov.

A pokiaľ ste fanúšikmi futbalu, máme pre vás na záver to najlepšie. Manchester je totiž domovom dvoch známych futbalových tímov a určite ste aspoň raz počuli o Manchester United. Každopádne futbalu sa tu venuje aj Národné futbalové múzeum, v ktorom nájdete všetko dôležité, čo sa týka tohoto športu. Uvidíte tu napríklad úplne prvé tlačené pravidlá, historické trofeje, dresy atď. Skrátka Mekka pre všetkých, ktorí majú blízko k futbalu.

GPS: 53°29'07.2"N 2°14'35.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Mike Peel, Rusholmeruffian, Pete Birkinshaw, Richard Rogerson, Mark Andrew, Hans Musil

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.

Veľká Británia, York – hlavné mesto severného Anglicka
Publikované: 25.8.2017
Prastaré mesto York je metropolou severného Anglicka. Pýši sa skvelo zachovalými hradbami, ktoré sú dlhé päť kilometrov, čo ich robí najdlhšími zachovalými hradbami vo Veľkej Británii. Môžete sa po nich dokonca prejsť, takú prechádzku len tak niekde nezažijete. Postavené boli najmä v priebehu 14. storočia a vedú po miestach, kde kedysi stáli rímske budovy. Zachované sú aj štyri pôvodné brány.

Veľká Británia, Warwick – mestečko v grófstve Warwickshire
Publikované: 15.9.2017
Keď sme spolu minule zavítali do Windsoru, písali sme, že miestny hrad patrí k tým najkrajším, ktoré môžete v Anglicku vidieť. Akonáhle uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v ňom má veľkú konkurenciu. Tento mohutný stredoveký hrad leží pri rieke Avony a jeho korene siahajú hlboko do raného stredoveku. V roku 915 ho nechala postaviť dcéra Alfréda Veľkého, kráľa Wessexu. Tento hrad sa tak stal významným mocenským centrom, že sa grófom z Warwicku prisudzovala rozhodovacia moc nad tým, kto bol anglickým kráľom.

Veľká Británia, Nottingham – hor sa za Robinom Hoodom!
Publikované: 13.10.2017
Určite ste videli film s Robinom Hoodom alebo ste o ňom aspoň počuli. Táto legenda sa dodnes teší veľkej popularite a neustále sa objavujú nové diela populárnej kultúry, ktoré záujem o túto postavu oživujú. Konieckoncov postava, ktorá bohatým berie a chudobným dáva, asi ľudí len tak ľahko neomrzí. Známa je aj nemesis Robina Hooda v podobe obávaného a krutého šerifa z Nottinghamu. A práve mesto Nottingham bude našou dnešnou zastávkou.

Veľká Británia, Stratford upon Avon – rodisko Williama Shakespeara
Publikované: 25.12.2017
Dnes navštívime ľúbezné mestečko nachádzajúce sa zhruba 2 hodiny od Londýna. Stratford je typicky britské mesto, ktorého obyvatelia sú právom hrdí na svojho rodáka – dramatika, básnika a herca Williama Shakespeara. Aj keď je už dávno po smrti, jeho duch na vás dýchne doslova na každom kroku.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C