www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal

Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Naše kroky nás ďalej povedú k Platt Hall. Táto georgiánska stavba pochádza zo 60. rokov 18. storočia a dnes je súčasťou Manchesterskej umeleckej galérie. Galéria tu vystavuje pánske, dámske a detské oblečenie od 17. storočia až po súčasnosť. Zbierky nie sú veľmi rozsiahle, takže si ich prehliadnete za chvíľu a môžete pokračovať ďalej, napríklad do manchesterskej čínskej štvrte.

Heaton Hall

V meste totiž žije najpočetnejšia čínska komunita v rámci Veľkej Británie. Vstup prezrádza bohato zdobená brána, z ktorej je hneď jasné, že plynule prejdete do úplne iného sveta. Číňania sa začali sťahovať do Manchestru, a vlastne celkovo do Anglicka, na začiatku 20. storočia a väčšinou si zakladali práčovne. Ešte v 50. rokoch nebola manchesterská čínska komunita nijak početná, tvorilo ku približne 2 000 ľudí. V 70. rokoch začala komunita hospodársky expandovať. Vo veľkom sa začali zakladať reštaurácie, supermarkety a pouličné obchodíky, ktoré ponúkajú všelijaké kulinárske špeciality. Pokiaľ vás atmosféra pohltí až natoľko, že sa budete chcieť o Číne okamžite dozvedieť niečo viac, tak zájdite do Centra súčasného čínskeho umenia, vstup je zdarma.

čínska štvrť

Nesmieme vynechať jednu z hlavných pamiatok v meste – neogotickú radnicu, ktorú nájdeme na Albertovom námestí. Postavená bola v druhej polovici 19. storočia a na svoju dobu sa pýšila mnohými modernými výdobytkami. Napríklad bola vyhrievaná horúcim vzduchom. Jej hlavným rysom je 85metrová hodinová veža, vo vnútri ktorej je 24 zvonov. Najväčší z nich, Great Hour Bell, váži 8 ton. Najlepšie urobíte, pokiaľ vyjdete až hore a užijete si výhľad na Manchester.

radnica

Národné futbalové múzeum

Medzi významné sakrálne pamiatky patrí aj manchesterská katedrála alebo katedrála Panny Márie, svätého Denisa a Juraja. Jej výstavba začala v prvej polovici 15. storočia a než bola úplne dokončená, uplynulo 400 rokov. 

katedrála

Ďalším dôležitým kostolom je katolícky kostol Panny Márie, ktorý miestni nazývajú „skrytý drahokam“. Vo vnútri uvidíte mnoho krásnych viktoriánskych drevorezieb. Povšimnite si tiež hlavný oltár, ktorý je vyrobený z mramoru, alebo svoj pohľad upriamte na sochy svätcov.

A pokiaľ ste fanúšikmi futbalu, máme pre vás na záver to najlepšie. Manchester je totiž domovom dvoch známych futbalových tímov a určite ste aspoň raz počuli o Manchester United. Každopádne futbalu sa tu venuje aj Národné futbalové múzeum, v ktorom nájdete všetko dôležité, čo sa týka tohoto športu. Uvidíte tu napríklad úplne prvé tlačené pravidlá, historické trofeje, dresy atď. Skrátka Mekka pre všetkých, ktorí majú blízko k futbalu.

GPS: 53°29'07.2"N 2°14'35.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Mike Peel, Rusholmeruffian, Pete Birkinshaw, Richard Rogerson, Mark Andrew, Hans Musil

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.

Veľká Británia, York – hlavné mesto severného Anglicka
Publikované: 25.8.2017
Prastaré mesto York je metropolou severného Anglicka. Pýši sa skvelo zachovalými hradbami, ktoré sú dlhé päť kilometrov, čo ich robí najdlhšími zachovalými hradbami vo Veľkej Británii. Môžete sa po nich dokonca prejsť, takú prechádzku len tak niekde nezažijete. Postavené boli najmä v priebehu 14. storočia a vedú po miestach, kde kedysi stáli rímske budovy. Zachované sú aj štyri pôvodné brány.

Veľká Británia, Warwick – mestečko v grófstve Warwickshire
Publikované: 15.9.2017
Keď sme spolu minule zavítali do Windsoru, písali sme, že miestny hrad patrí k tým najkrajším, ktoré môžete v Anglicku vidieť. Akonáhle uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v ňom má veľkú konkurenciu. Tento mohutný stredoveký hrad leží pri rieke Avony a jeho korene siahajú hlboko do raného stredoveku. V roku 915 ho nechala postaviť dcéra Alfréda Veľkého, kráľa Wessexu. Tento hrad sa tak stal významným mocenským centrom, že sa grófom z Warwicku prisudzovala rozhodovacia moc nad tým, kto bol anglickým kráľom.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

25.9.2017
Už za pár dní začína tanečný festival - Pressburg Dance Fest, ktorého cieľom je prepojiť tanečné komunity Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.
24.9.2017
Nenechajte si ujsť v poradí už 11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku  – Európska Noc výskumníkov 2017, ktorá sa uskutoční 29. septembra 2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodnej lokalite Medzev a Levice.
23.9.2017
Od septembra môžete ďalekohľadom odhaľovať tajomstvá vesmíru v objekte novej hvezdárne s posuvnou strechou. Astronómia má v Litomyšli svoju históriu, narodil sa tu svetovo známy astronóm Zdeněk Kopal.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORE:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a lagúna Quilotoa

Otavalo

hlavné mesto Quito

 

Všetko dôležité, čo by ste o EKVÁDORE mali vedieť, nájdete TU

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:pondelok 25. 9. 2017
sviatok:Vladislav
dnes:
pondelok 25.9.
18 °C
zajtra:
utorok 26.9.
19 °C