www.infoglobe.sk » Veľká Británia: Kriedové útesy – poklad juhovýchodného pobrežia

Veľká Británia: Kriedové útesy – poklad juhovýchodného pobrežia

Publikované: 18.12.2017
Jedným z najkrajších pokladov južného Anglicka sú kriedové útesy – Seven Sisters – na juhovýchodnom pobreží. Ich krása láka okrem turistov aj filmárov, ktorí urobili z Seven Sisters napríklad vysnívané miesto hlavných hrdinov filmu Pokánie (s Keirou Knightley).

Útesy sa rozkladajú neďaleko malebného mestečka Eastbourne, ktorého dominantou je nedávno renovované prístavné mólo. Palmy lemujúce pobrežnú promenádu prinášajú svieži vánok exotiky. Pokiaľ cestujete s deťmi, určite stojí za to vypraviť sa do zábavného parku miniatur parných mašiniek, ktorý sa nachádza v centre mesta.

mólo v Eastbourne   pobrežie Eastbourne

Na útesy Seven Sisters sa môžete dostať pobrežným autobusom číslo 12, ktorý spája Eastbourne s Brightonom. Pokiaľ ste ubytovaní v Brightone, môžete využiť lístok MHD typu NetworkSaver a nemusíte si už kupovať ďalší. Existuje niekoľko variantov výletu závislých prevažne od počasia a vašej fyzickej zdatnosti. Väčšina ľudí vystupuje na zastávke Seven Sisters Park Centre, kde sa nachádza aj turistické infocentrum. Tu si môžete jednotlivé trasy prehliadnuť na mape a potom sa rozhodnúť, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Najbližší vstup do prírodnej rezervácie obklopujúcej Seven Sisters je hneď naproti infocentru. Vedie odtiaľ cestička skrz pravý britský vidiek pozdĺž meandrujúcej rieky Cucmere . Zhruba dvadsaťminútová prechádzka sa končí na pláži, z ktorej sa vám už otvára pohľad na úchvatné kriedové útesy. Pokiaľ ste si zvolili tento variant, naskytá sa vám možnosť jedinečnej prechádzky po útesoch. Celkovo sa jedná o sedem kopcov, ktorých nadmorská výška sa pohybuje medzi 14 až 79 metrami. Na konci vás čaká odmena v podobe občerstvenia v reštaurácii. Jedná sa o fyzicky náročnejšiu trasu, avšak výhľady, ktoré sa vám naskytnú, skutočne stoja za to.

rieka Cucmere   vidiek

kriedové útesy

Ďalšou možnosťou je vystúpiť na zastávke East Dean a pozdĺž cesty dôjsť až k pobrežiu. Táto trasa je zároveň jediný spôsob, ako sa autom dostať až k pobrežiu. Cesta sa dá spríjemniť prechádzkou cez lúky, na ktorých sa pasú ovce. Pri pobreží sa ocitnete na mieste, kde by ste zakončili výstup cez všetkých sedem kopcov. Odtiaľ sa dá prejsť pozdĺž pobrežia k dvom majákom a výlet zakončiť výstupom na Beachy Head, čo je najvyšší bod útesov (týči sa do výšky 156 metrov). Prvý maják môžete vidieť hneď pri príchode k pobrežiu, ale skutočný poklad sa ukrýva až za horizontom – pruhovaný majáčik, aký isto poznáte zo starých filmov.

East Dean   maják pri Beachy Head

Pokiaľ sa necítite na výstup všetkých siedmich kopcov, ale napriek tomu by ste radi obdivovali krásne výhľady, ktoré sa vám na kriedových útesoch naskytajú, máte možnosť vystúpiť na zastávke The Cucmere Inn a prejsť sa po druhom brehu rieky Cucmere, kde môžete stretnúť voľne sa pasúce ovce a kravy. Tu sa dá zhruba za 30 minút vyšliapať len na jeden vrchol, kde sa pred vami rozprestrie pohľad na celistvý útvar Seven Sisters.

ovce

Pokiaľ budete plánovať výlet na kriedové útesy, ako prvé si skontrolujte predpoveď počasia. V krásny slnečný deň sa netreba báť vyraziť na akúkoľvek trasu aj s deťmi, ale vo chvíli, keď je veterno a daždivo, sa môže akákoľvek trasa niekoľkonásobne pretiahnuť. A aj keby vás predsa len zastihlo zlé počasie, výlet si určite užijete. Kriedové útesy juhovýchodného Anglicka sú podľa mňa totiž miestom, ktoré by mal každý aspoň raz za život navštíviť.

GPS: 50°44'52.9"N 0°11'24.8"E

 

Text a foto: Karolína Lhotáková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Brighton – najkrajšia rozhľadňa v Anglicku
Publikované: 6.10.2017
Brighton je snáď najobľúbenejšie a najznámejšie prímorské letovisko na anglickej strane Lamanšského prielivu. Kedysi bol Brighton obyčajnou rybárskou dedinou, ktorá začala v 18. storočí prerastať do obľúbeného letoviska, kam sa začali schádzať vyššie spoločenské vrstvy Anglicka, aby nasali čerstvý morský vzduch a odpočinuli si v kúpeľoch. Dnes je Brighton prístupný pre všetkých. Jeho kamienkové pláže lemujú obchody so suvenírmi a rôzne atrakcie.

Veľká Británia: Folkestone – vstupná brána na ostrov
Publikované: 26.12.2011
Mestečko Folkestone bolo v minulosti iba málo významnou rybárskou osadou na pobreží Lamanšského prielivu (niekedy nazývaného Doverská úžina). Zmena prišla až začiatkom 19. storočia, kedy tam postavili železničnú stanicu a prístav, cez ktorý vlaky po trajektoch smerovali na európsku pevninu (do francúzskeho prístavu Boulogne).

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži – VIDEO
Publikované: 11.7.2017
Kedysi bol Londýn najväčším mestom na svete. Vládli odtiaľ obrovskému britskému impériu, lode sem privážali drahocenný tovar z celého sveta, vyplávali za novým dobrodružstvom a zase sa vracali. Aj dnes sem stále prichádzajú ľudia z celého sveta – či už za obchodom, za prácou, obdivovať honosné pamiatky, nasávať trochu tunajšej unikátnej atmosféry, alebo ochutnať jedlá z celého sveta v jedinom meste.

Veľká Británia, Londýn – Whitehall
Publikované: 18.7.2014
Minulý týždeň ste okúsili niečo z jedinečnej atmosféry okolo Piccadilly. Dnes sa presunieme do miest, ktoré sú významné pre samotnú britskú štátnosť.

Veľká Británia, Canterbury – prastaré opátstvo a svetoznáma katedrála
Publikované: 22.9.2017
Jednou z hlavných atrakcií neveľkého anglického mesta je slávna katedrála, kde sídli arcibiskup z Canterbury, najvyšší hodnostár anglikánskej cirkvi. Canterbury je však významným miestom pre kresťanstvo už dlho. Svätý Augustín tu po prvý raz pokrstil do tej doby pohanských Anglosasov a práve svätý Augustín sa tu v roku 597 stal úplne prvým anglickým biskupom. Jeho hrob kúsok od mestských hradieb svojim náboženským významom dokonca predčí samotnú katedrálu.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
17.1.2019
Aj Beskydy už majú svoju cestu v oblakoch. Novo vzniknutá turistická atrakcia nesie názov „Stezka Valaška“. Jej súčasťou je sklenená vyhliadková plošina a 150 metrov dlhý zavesený lanový chodník.
16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 1. 2019
sviatok:Bohdana
dnes:
piatok 18.1.
5 °C
zajtra:
sobota 19.1.
2 °C