www.infoglobe.sk » Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie

Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie

Publikované: 26.2.2017
Pokiaľ chcete nasať atmosféru tradičného Anglicka s kamennými domčekmi, škridlovými strechami a trblietavým morom v diaľke, zakrúžkujte si na mape oblasť južného pobrežia grófstva Devon.

Grófstvo Devon leží v juhozápadnom cípe Anglicka, na západe susedí s Cornwallom, na východe s grófstvom Somerset a Dorset, severnú hranicu tvorí Bristolský záliv. Geologicky sa jedná o veľmi starú oblasť. Vďaka absencii priemyselných centier si Devon uchoval tradičný ráz krajiny aj miest.

historické budovy centra

Hlavným mestom je Exeter, vďaka množstvu študentov tunajšej univerzity ide o živé mesto s kvalitným kultúrnym vyžitím. Aj keď bolo historické centrum silne poškodené bombardovaním počas druhej svetovej vojny, zachovali sa tu niektoré významné pamiatky ako napr. nádherná gotická katedrála s pôvodnými románskymi vežami. K turistickým lákadlám ale patrí tiež údajne najužšia ulička na svete Parliament Street alebo obľúbená krčma námorníka sira Francisa Drakea.

Exeter – katedrála

S postavou tohoto korzára je však spojené iné mesto južného Devonu, a to Plymouth, odkiaľ Drake vyplával na svoje víťazné ťaženie proti španielskej armáde v rokumaják Smeaton's Tower 1588. Plymouth bol rovnako ako Exeter terčom náletov počas druhej svetovej vojny, starších pamiatok tu veľa nenájdete, avšak spojenie mesta a mora je patrné na každom kroku. Za návštevu stojí Národné akvárium alebo vychádzka na kopec zvaný The Hoe, kde stojí pamätný maják Smeaton's Tower. Z vyhliadky je nádherný pohľad na historický prístav, rieku Plym, podľa ktorej je mesto pomenované, a na rieku Tamar, na ktorej druhom brehu sa už nachádza grófstvo Cornwall.

Pojem francúzska Riviéra je notoricky známy, avšak aj Angličania majú svoju výstavnú prímorskú oblasť, zátoku Torbay – tvorenú mestami Torquay, Paignton a Brixham. Torquay je najväčšie a najzaujímavejšie, rozhodne si vychutnajte prechádzku po výstavnej kolonáde lemujúcej pobrežie, môžete sa po nej dostať až k honosnému Grand Hotelu, kde mala svadbu Agatha Christie, miestna rodáčka.

Plymouth prístav

Mesto sa rozkladá v kopcoch, takže pokiaľ nechcete stráviť celý deň pri mori, ale vyjsť si aj do iných častí mesta, počítajte s výšľapom. Cieľom vašej prechádzky môže byť Babbacombe Model Village. Jedná sa o taký „legoland“, miniatúrnu verziu tradičného anglického prostredia, ktorú v 60. rokoch vytvoril pán Dobbins. Z Babbacombe doporučujem zísť (či sa zviesť, funguje tu totiž lanovka) k Babbacombe Beach, kde pri troche šťastia narazíte na divoké tulene, ktoré úplne nedivoko žobrú ryby od tunajších rybárov.

kŕmenie tuleňov

Kto by si však radšej obul turistické topánky a vydal sa po stopách psa baskervillského, ten nech zamieri do národného parku Dartmoor. Špecifikom parku sú kamenné útvary, tzv. tors, čo sú žulové masívy týčiace sa z okolitého nízkeho porastu. Najznámejším z týchto skalisk je Haytor. Za dobrej viditeľnosti uvidíte z jeho vrcholku až na zátoku Torbay (vzdialenú necelých 30 km). Za slnečného počasia môžete obdivovať typické vresovisko, kde sa pase plemeno divokých poníkov. Akonáhle však padne na park hmla a dážď, krajina se veľmi rýchlo stane nehostinnou a tajomnou. Niet teda divu, že práve tu sa sir Arthur Conan Doyle inšpiroval k vytvoreniu románu Pes baskervillský.

národný park Dartmoor

Najlepšie sa do oblasti dostanete, keď po prílete do Londýna nasadnete na stanici Victoria na linku smer Torquay, ktorá zastavuje aj v Exetere, cesta autobusom zaberie necelých 6 hodín. Ubytovanie je určite lepšie mať vybavené dopredu, jedná sa totiž o obľúbenú prázdninovú destináciu aj pre Britov. Rozhodne bude stáť za to zostať minimálne 5 nocí, nudiť sa ale nebudete ani po dvoch týždňoch.

národný park Dartmoor

Či už vás viac lákajú pamiatky Exeteru, alebo tajomný Dartmoor, nezabudnite sa zastaviť v jednej z útulných anglických kaviarní a dopriať si tunajšiu pochúťku Cream Tea, kanvicu anglického čierneho čaju servírovanú s bochníkmi, ktoré si rozkrojíte a potriete poriadnou vrstvou extra hustej a sladkej smotany, navrch ešte s porciou jahodovej marmelády. Všetko musí byť lokálne a poctivé. Pri tomto gurmánskom zážitku, najlepšie doplnenom o pohľad na more, vám iste južný Devon učaruje.

GPS: (Exeter) 50°42'60.0"N 3°31'59.2"W

 

Text a foto: Marie Figarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka
Publikované: 5.3.2017
Severný Devon je časť grófstva Devon v juhozápadnom cípe Anglicka, pričom jeho hornú hranicu tvorí Bristolský záliv. Táto oblasť je rajom pre milovníkov anglického vidieka a prírody. Vďaka turizmu a poľnohospodárstvu, ktoré je stále veľmi dôležitým zdrojom príjmov usadlíkov, si tento región viacmenej uchoval svoju tradičnú atmosféru 19. storočia a podobu, ktorú charakterizujú predovšetkým nekonečné lúky, pastviny a divoké pobrežie.

Veľká Británia, Bath – rímske kúpele, Jane Austenová a božské žemličky
Publikované: 1.9.2017
Dnešok strávime v pôvabnom mestečku Bath, ktoré sa rozkladá v údolí Avon Valley – medzi vrchovinami Mendip Hills a Cotswolds Hills. Jeho názov (bath – kúpeľ) odpovedá aj jeho historickým koreňom. Stojí totiž na mieste viac než 2 tisíc rokov starých rímskych kúpeľoví. Okrem toho sú pre mesto charakteristické dokonale zachovalé georgiánske domy, ktoré sú dokonca v takom dobrom stave, že celé mesto ako také bolo v roku 1987 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Anglicko: Leeds Castle – zraz krásnych veteránov
V priľahlom parku jedného z najkrajších anglických vodných hradov sa pravidelne konajú rôzne spol...

Anglicko, Leeds Castle – stredoveký vodný hrad
Dnes sa môžete spolu s nami prostredníctvom fotogalérie preniesť do jedného z najkrajších vodných...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...

Veľká Británia: Gibraltár
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nie len vyhľadávanou turistickou destinác...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C