www.infoglobe.sk » Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie

Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie

Publikované: 26.2.2017
Pokiaľ chcete nasať atmosféru tradičného Anglicka s kamennými domčekmi, škridlovými strechami a trblietavým morom v diaľke, zakrúžkujte si na mape oblasť južného pobrežia grófstva Devon.

Grófstvo Devon leží v juhozápadnom cípe Anglicka, na západe susedí s Cornwallom, na východe s grófstvom Somerset a Dorset, severnú hranicu tvorí Bristolský záliv. Geologicky sa jedná o veľmi starú oblasť. Vďaka absencii priemyselných centier si Devon uchoval tradičný ráz krajiny aj miest.

historické budovy centra

Hlavným mestom je Exeter, vďaka množstvu študentov tunajšej univerzity ide o živé mesto s kvalitným kultúrnym vyžitím. Aj keď bolo historické centrum silne poškodené bombardovaním počas druhej svetovej vojny, zachovali sa tu niektoré významné pamiatky ako napr. nádherná gotická katedrála s pôvodnými románskymi vežami. K turistickým lákadlám ale patrí tiež údajne najužšia ulička na svete Parliament Street alebo obľúbená krčma námorníka sira Francisa Drakea.

Exeter – katedrála

S postavou tohoto korzára je však spojené iné mesto južného Devonu, a to Plymouth, odkiaľ Drake vyplával na svoje víťazné ťaženie proti španielskej armáde v rokumaják Smeaton's Tower 1588. Plymouth bol rovnako ako Exeter terčom náletov počas druhej svetovej vojny, starších pamiatok tu veľa nenájdete, avšak spojenie mesta a mora je patrné na každom kroku. Za návštevu stojí Národné akvárium alebo vychádzka na kopec zvaný The Hoe, kde stojí pamätný maják Smeaton's Tower. Z vyhliadky je nádherný pohľad na historický prístav, rieku Plym, podľa ktorej je mesto pomenované, a na rieku Tamar, na ktorej druhom brehu sa už nachádza grófstvo Cornwall.

Pojem francúzska Riviéra je notoricky známy, avšak aj Angličania majú svoju výstavnú prímorskú oblasť, zátoku Torbay – tvorenú mestami Torquay, Paignton a Brixham. Torquay je najväčšie a najzaujímavejšie, rozhodne si vychutnajte prechádzku po výstavnej kolonáde lemujúcej pobrežie, môžete sa po nej dostať až k honosnému Grand Hotelu, kde mala svadbu Agatha Christie, miestna rodáčka.

Plymouth prístav

Mesto sa rozkladá v kopcoch, takže pokiaľ nechcete stráviť celý deň pri mori, ale vyjsť si aj do iných častí mesta, počítajte s výšľapom. Cieľom vašej prechádzky môže byť Babbacombe Model Village. Jedná sa o taký „legoland“, miniatúrnu verziu tradičného anglického prostredia, ktorú v 60. rokoch vytvoril pán Dobbins. Z Babbacombe doporučujem zísť (či sa zviesť, funguje tu totiž lanovka) k Babbacombe Beach, kde pri troche šťastia narazíte na divoké tulene, ktoré úplne nedivoko žobrú ryby od tunajších rybárov.

kŕmenie tuleňov

Kto by si však radšej obul turistické topánky a vydal sa po stopách psa baskervillského, ten nech zamieri do národného parku Dartmoor. Špecifikom parku sú kamenné útvary, tzv. tors, čo sú žulové masívy týčiace sa z okolitého nízkeho porastu. Najznámejším z týchto skalisk je Haytor. Za dobrej viditeľnosti uvidíte z jeho vrcholku až na zátoku Torbay (vzdialenú necelých 30 km). Za slnečného počasia môžete obdivovať typické vresovisko, kde sa pase plemeno divokých poníkov. Akonáhle však padne na park hmla a dážď, krajina se veľmi rýchlo stane nehostinnou a tajomnou. Niet teda divu, že práve tu sa sir Arthur Conan Doyle inšpiroval k vytvoreniu románu Pes baskervillský.

národný park Dartmoor

Najlepšie sa do oblasti dostanete, keď po prílete do Londýna nasadnete na stanici Victoria na linku smer Torquay, ktorá zastavuje aj v Exetere, cesta autobusom zaberie necelých 6 hodín. Ubytovanie je určite lepšie mať vybavené dopredu, jedná sa totiž o obľúbenú prázdninovú destináciu aj pre Britov. Rozhodne bude stáť za to zostať minimálne 5 nocí, nudiť sa ale nebudete ani po dvoch týždňoch.

národný park Dartmoor

Či už vás viac lákajú pamiatky Exeteru, alebo tajomný Dartmoor, nezabudnite sa zastaviť v jednej z útulných anglických kaviarní a dopriať si tunajšiu pochúťku Cream Tea, kanvicu anglického čierneho čaju servírovanú s bochníkmi, ktoré si rozkrojíte a potriete poriadnou vrstvou extra hustej a sladkej smotany, navrch ešte s porciou jahodovej marmelády. Všetko musí byť lokálne a poctivé. Pri tomto gurmánskom zážitku, najlepšie doplnenom o pohľad na more, vám iste južný Devon učaruje.

GPS: (Exeter) 50°42'60.0"N 3°31'59.2"W

 

Text a foto: Marie Figarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka
Publikované: 5.3.2017
Severný Devon je časť grófstva Devon v juhozápadnom cípe Anglicka, pričom jeho hornú hranicu tvorí Bristolský záliv. Táto oblasť je rajom pre milovníkov anglického vidieka a prírody. Vďaka turizmu a poľnohospodárstvu, ktoré je stále veľmi dôležitým zdrojom príjmov usadlíkov, si tento región viacmenej uchoval svoju tradičnú atmosféru 19. storočia a podobu, ktorú charakterizujú predovšetkým nekonečné lúky, pastviny a divoké pobrežie.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Anglicko: Leeds Castle – zraz krásnych veteránov
V priľahlom parku jedného z najkrajších anglických vodných hradov sa pravidelne konajú rôzne spol...

Anglicko, Leeds Castle – stredoveký vodný hrad
Dnes sa môžete spolu s nami prostredníctvom fotogalérie preniesť do jedného z najkrajších vodných...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...

Veľká Británia: Gibraltár
Úzky polostrov s rozlohou 6,5 kilometrov štvorcových je nie len vyhľadávanou turistickou destinác...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Letné koníčky

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Kysuckého múzea v Čadci + mapy a propagačné materiály o Krásach Slovenska
1. cena redakcie:
Rodinná vstupenka do skanzenu Vychylovka + rodinný voľný vstup na Historickú lesnú úvraťovú železnicu
2. cena redakcie:
Tri publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX , ktorý obsahuje mrazom sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.8.2017
Letná súťaž Všetci na bajk, ktorá prebieha až do 17. septembra 2017 je určená pre všetkých cyklistov. Súťaží sa v kategóriách jednotlivci - cyklisti a cyklistky a v kategórii rodina.  Zapojiť sa môžete aj teraz, nakoľko žrebovať sa bude aj so všetkých zúčastnených, takže šancu vyhrať super ceny má naozaj každý.

15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.
14.8.2017
Pre všetky prázdninujúce deti si zámok Schloss hof pripravil skvelý program, a to až do 3. septembra 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:streda 16. 8. 2017
sviatok:Leonard
dnes:
streda 16.8.
31 °C
zajtra:
štvrtok 17.8.
31 °C