www.infoglobe.sk » Veľká Británia: Cardiff - hlavné mesto Walesu

Veľká Británia: Cardiff - hlavné mesto Walesu

Publikované: 14.6.2013
Pevnosť na Taffe. To je význam tohto waleského pomenovania hlavného mesta Walesu, jednej z konštitučných krajín Spojeného kráľovstva. Wales obýva približne 3 milióny ľudí.

Mesto sa nachádza na relatívne rovnej ploche, najvyšším bodom je Garth Hill, ktorý dosahuje výšku 307 metrov nad morom.

Cardiff, Scott Memorial

Ešte predtým, než Rimania dobyli Britániu a postavili pevnosť na rieke Taff, tu existovalo osídlenie vybudované Keltmi. V období stredoveku bol Cardiff predovšetkým hradom, okolo ktorého stálo menšie mesto, v ktorom bývalo okolo 2 tisíc ľudí a na začiatku 19. storočia to nebolo inak. Až od 30. rokov 19. storočia začalo mesto zažívať rýchly vzostup a dnes tu žije cez 300 tisíc obyvateľov. Cardiff získal status mesta až roku 1905, onedlho na to tu boli založené rôzne waleské inštitúcie ako waleské Národné múzeum, pamätník vojny a bola tiež postavená rímskokatolícka katedrála.

Z malej osady okolo hradu sa v druhej polovici 20. storočia stalo mesto, ktoré je hlavným ťahúňom waleskej ekonomiky. Cardiff vytvára pätinu HDP Walesu. Pôvodne bolo mesto silne orientované na ťažbu uhlia, ale dnes je jeho ekonomika zameraná predovšetkým na finančníctvo, no aj turistický priemysel má nezanedbateľný podiel na ekonomickom raste. Okrem historických pamiatok a múzeí sa turisti často pohybujú po St. Mary Street, ulici, ktorá ponúka mnoho barov a klubov.

Cardiff Castle

V Cardiffe sa narodilo aj mnoho významných osobností, ktorých sláva prekonala hranice krajiny. Medzi najznámejších patrí napríklad spisovateľ Roald Dahl (Charlie a továreň na čokoládu, Príbehy nečakaných koncov atď.) alebo Ken Follett (Piliere zeme, Pád titánov...).

Welsh National War MemorialJednou z najväčších atrakcií Cardiffu je jednoznačne Cardiffský hrad. Ten bol postavený v 11. storočí na mieste bývalej rímskej pevnosti, čo bola bežná praktika, ktorá Normanom ušetrila mnoho prostriedkov. Dnešná podoba hradu pochádza z 19. storočia, kedy prešiel neogotickou prestavbou pod vedením Williama Burgese. Počas druhej svetovej vojny boli v múroch hradu vybudované protiletecké kryty, ktoré mohli poňať takmer dve tisíc ľudí. V roku 1947 prešiel hrad do vlastníctva mesta Cardiff. Na pozemkoch hradu sa každoročne koná festival Tafwyl, ktorý oslavuje waleskú kultúru – literatúru, kulinárstvo, hudbu atď. Castle Coch courtyard

Národné múzeum – múzeum bolo založené na začiatku 20. storočia. Dnes zobrazuje zbierky zamerané napríklad na starý Wales, umenie, históriu alebo na prírodu. Práve expozícia starého Walesu by sa dala považovať za vlajkovú loď múzea, pretože obsahuje viac než milión predmetov pokrývajúcich obdobie v rozsahu od obdobia štvrť milióna rokov pred našim letopočtom až po priemyselnú revolúciu.

Castell Coch (Červený hrad) – oproti Cardiffskému hradu stojí tento poznateľne mladší hrad. V 19. storočí bol v štýle novogotiky postavený tak, aby pripomínal pevnosť 13. storočia. Podobná pevnosť na mieste tej modernej už skutočne kedysi stála. John Patrick Crichton-Stuart si z nej vytvoril svoje sídlo. Architekti pokračovali v prácach na sídle dokonca ešte desať rokov po smrti majiteľa.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Chris Gunns, Million Moments, David Dixon, Keith EdkinsSeth Whales, Rob Burke

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľká Británia: Folkestone – vstupná brána na ostrov
Publikované: 26.12.2011
Mestečko Folkestone bolo v minulosti iba málo významnou rybárskou osadou na pobreží Lamanšského prielivu (niekedy nazývaného Doverská úžina). Zmena prišla až začiatkom 19. storočia, kedy tam postavili železničnú stanicu a prístav, cez ktorý vlaky po trajektoch smerovali na európsku pevninu (do francúzskeho prístavu Boulogne).

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia: Prekrásny vodný hrad – Bodiam Castle
Publikované: 1.6.2014
Niekoľko mesiacov, ktoré som ešte ako študentka vysokej školy prežila v Anglicku, som využila nielen na zbieranie životných skúseností a dôležitých riadkov do životopisu, ale tiež na cestovanie a spoznávanie zaujímavých miest. Jedným z nich bol aj prekrásny vodný hrad, známy ako Bodiam Castle.

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka
Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Veľká Británia: King’s College Chapel – symbol Cambridge
Publikované: 5.10.2011
Vo Veľkej Británii sa dá vidieť mnoho stavieb, ktoré budia hlboký obdiv i bázeň. Jednou z nich je aj slávna kaplnka King's College Chapel, ktorej je zasvätený dnešný článok.

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Veľká Británia: Mestečko Happisburgh sa stráca
Publikované: 21.12.2011
Britské pobrežné mestečko je ohrozené. Pomaly, ale iste mizne z mapy Veľkej Británie, za čo môže globálne otepľovanie a zvyšujúca sa hladina svetového oceánu.

Vel'ka Británia: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikované: 2.11.2011
Britské pláže nie sú práve miestom, kde by sa dali tráviť horúce letné dni pri oceáne, za to na Anguille áno. A ako to s ňou teda je?

Veľká Británia: Zámok Hever Castle
Publikované: 2.1.2012
Medzi najnavštevovanejšie zámky vo Veľkej Británii patrí tradične zámok Hever Castle. Vďaka svojej slávnej histórii, no nepochybne aj preto, že leží takmer pri ceste do Londýna.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.5.2018
V rámci Dni mesta Ružomberok sa uskutoční v poradí už 32. Ružomberský jarmok, ktorý bude prebiehať  na Námestí Andreja Hlinku 1. a 2. júna 2018.
20.5.2018
V sobotu 26. mája 2018 sa v Amfiteátri nad Bôrami (Terchová) uskutoční ďalší ročník Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.
19.5.2018
Oficiálne najvyššou rozhľadňou v ČR je vyhliadka na jednej z veží ledvickej elektrárne u Bíliny na Teplicku. Otvorená bola v apríli a pri vstupe treba z bezpečnostných dôvodov dodržať predpísané opatrenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ISLAND:

Island a Faerské ostrovy

TIPY NA VÝLETY - ISLAND a FAERSKÉ OSTROVY:

 

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu

Island: Drsný kút Európy

(seriál 1/5)

Island – stretnutie na inej planéte

(seriál 1/12)

Island: Cesta juhom po ceste č.1.

(seriál 1/2)

Island: The Golden Circle

Viete, že? Faerské ostrovy

 

FOTOGALÉRIE:

Island - Trek 2007

Island – stretnutie na inej planéte

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island

 

Všetko dôležité, čo by ste o Islande mali vedieť, nájdete TU a o Faerských ostrovoch TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 5. 2018
sviatok:Zina
dnes:
pondelok 21.5.
23 °C
zajtra:
utorok 22.5.
23 °C