www.infoglobe.sk » USA: NP Yellowstone – oblasť supervulkánu, gejzírov a medveďov

USA: NP Yellowstone – oblasť supervulkánu, gejzírov a medveďov

Publikované: 20.5.2018
Národný park Yellowstone sa pýši hneď niekoľkými naj – je to najstarší americký národný park (1872), je tu najväčšia koncentrácia gejzírov na celom svete a je to zrejme najznámejší a najkrajší park v USA.

Nachádza sa na území troch štátov – Wyoming, Idaho a Montana. Svojou polohou je pomerne vzdialený od ostatných parkov na západe Ameriky, preto ho mnoho cestovateľov zo svojho itinerára vynecháva. To je ale naozaj veľká škoda. Yellowstone totiž neponúka len prekrásne gejzíry, ale tiež svoj Grand Canyon, takmer stometrový vodopád či oblasť Mammooth Hot Springs s kaskádovými terasami.

Mammooth Hot Springs

Old Faithful Geyser v akcii

My prichádzame z juhu, z mesta Idaho Falls. Do národného parku vstupujeme západnou bránou. Aj tu nám platí Annual Pass (ročná permanentka do viac než 2 000 národných parkov, prírodných rezervácií a rekreačných oblastí). 

žlté skaly, podľa ktorých je park pomenovaný

Pokiaľ sa chystáte prejsť viacero parkov, určite si ju kúpte. Stojí 80 dolárov, a napriek tomu, že to nie je úplne fér, bežne sa dá na cestovateľských fórach zohnať z druhej ruky. Jednotlivý vstup stojí 25 dolárov za auto a platí 7 dní, súčasne aj do susedného parku Grand Teton.

Park je otvorený celoročne, ale rozhodne odporúčam vydať sa sem v letnom období (od konca mája do konce septembra). V zime býva otvorená len jedna vstupná brána z piatich, a to tá severná. Vo vnútri parku je počas zimy prístupná len vesta v severnej časti.

drevené chodníky v parku   informačné centrá sú postavené v štýle zrubov

Po skontrolovaní našej permanentky dostávame mapu a niekoľko informačných letáčikov o tom, ako sa máme v parku chovať a čo robiť, ak stretneme medveďa alebo bizóna. Môj sen je vidieť medveďa, ale radšej niekde z cesty, v bezpečí auta. A predstavte si – o pár hodín sa mi tento sen plní! Jeden z medveďov sa rozhodol prejsť cez cestu a pokračovať ďalej do lesa. Okamžite zastavujeme a spolu s ďalšími šťastlivcami, čo zrovna prechádzali okolo, fotíme a pozorujeme tohoto lenivca, ktorý sa pomaly presúva cez cestu.

pri troche šťastia stretnete v parku aj medveďa   Bizón, pomaly prechádza cez cestu

To však nie je jediné zviera, ktoré tu uvidíme. Yellowstone je domovom pre medveďa čierneho aj hnedého, bizóny, vlky či losy. Náš najsilnejší zážitok je, keď sa vedľa cesty vynorí bizón a prejde priamo pred naším autom. Neveriacky sa dívame, aký je obrovský a aké sú autá oproti nemu malé. Spolu s gejzírmi, ktoré sú všade okolo, je to úžasná kombinácia pravej sily prírody.

nádherná divoká príroda

Pekný zážitok si odnášame aj z yellowstonského Grand Canyonu. Hneď nám je jasné, podľa čoho dostal park svoje meno – tunajšie skaly majú totiž žltú farbu. Je tu niekoľko view pointov, odkiaľ môžeme túto trhlinu obdivovať. V diaľke vidíme aj počujeme dravý vodopád. V tejto oblasti, nazvanej Canyon Village, je tiež mnoho trailov, ktoré vás prevedú nespútanou a divokou prírodou.

vodopád v Grand Canyon of Yellowstone

GPS: 44°25'41.6"N 110°35'22.7"W

Text foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Kalifornia – národný park Údolie smrti
Publikované: 18.3.2016
Vo východnej časti amerického štátu Kalifornia sa nachádza miesto, ktoré je nositeľom jedného významného naj – bola tu nameraná najvyššia teplota vzduchu na zemi, a to konkrétne v lete roku 1913, kedy ortuť teplomera vyletela na 56,3 stupňov Celzia. Len si spomeňte, aké úmorné boli horúčavy v teplotách nad 35 stupňov, ktoré boli u nás minulé leto bežné. Mimochodom tu bola nameraná aj najvyššia teplota v noci – 43 °C.

USA: NP Yellowstone – krajina ohňa, sírnej pary a neporušenej prírody
Publikované: 27.5.2018
Prvá vec, ktorá sa vám vybaví, keď sa povie Yellowstone, budú určite fascinujúce gejzíry a farebné jazierka. Tých je v parku naozaj nespočetne veľa. Hneď za vstupnou bránou v diaľke vidíme stúpať oblaky dymu z horúcej zeme. Tunajší vzduch je presýtený sírou, na čo si musíme chvíľku zvykať.

USA, NP Arches – brána do krajiny červeného pieskovca
Publikované: 9.7.2018
Pokiaľ stretnete v USA auto z Utahu, pravdepodobne bude mať na svojej ŠPZ vyobrazenú ikonu tohoto štátu – Delicate Arch. Tento slávny pieskovcový útvar nájdete v národnom parku Arches, ktorý leží zhruba 20 km severne od mesta Moab.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II
Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

USA: Národný park Grand Canyon – cieľ každého turistu
Publikované: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Veľký kaňon) je ďalším z amerických národných parkov, dokonca jeden z najstarších. Nachádza sa v štáte Arizona. Väčšinu jeho plochy zaberá práve Veľký kaňon, ktorý vytvorila rieka Colorado a dosková tektonika za milióny rokov . Je veľmi hlboký a v jeho brehoch sú viditeľné jednotlivé vrstvy prastarých hornín. Krajina podlieha eróziám a ďalším geologickým dejom, takže ráz krajiny sa neustále mení.

USA: Národný park Joshua Tree
Publikované: 6.5.2017
Oblasť národného parku Joshua Tree bola najskôr (po dobu takmer 60 rokov) prírodnou pamiatkou. Jedná sa teda o jeden z najmladších národných parkov v USA. Dostupný je celoročne, ale najlepším obdobím na jeho návštevu je jar, keď je rozkvitnutý.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov I
Publikované: 6.11.2016
Jedným z národných parkov na území pohoria Sierra Nevada (štát Kalifornia) je Yosemitský národný park. V rebríčku tuzemských národných parkov je považovaný za veľmi významný, aj keď nie je najstarší. Jeho význam dokazuje aj zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 1984. Každým rokom je cieľom mnohých turistov, predovšetkým v letnom období, preto si je dobré niektoré veci zariadiť dostatočne dopredu. Najviac ho vyhľadávajú horolezci z celého sveta a ľudia, ktorí milujú panenskú prírodu.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov II
Publikované: 13.11.2016
Yosemitské údolie (v rovnomennom národnom parku) obklopujú šedivé žulové skaly vystupujúce z hustého lesa. Najznámejším žulovým masívom je El Capitan. Táto skala je cieľom vynikajúcich horolezcov z celého sveta. Najznámejšia lezecká cesta sa volá The Nose. Druhým najznámejším vrcholom je Half Dome, ktorý dostal názov podľa svojho vzhľadu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
20.10.2018
V industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovic sa začala stavať pobočka Národného poľnohospodárskeho múzea. Rekonštrukcia dvoch bývalých továrenských hál potrvá 15 mesiacov. Ostrava tak získa prvé štátne múzeum.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 10. 2018
sviatok:Sergej
dnes:
pondelok 22.10.
16 °C
zajtra:
utorok 23.10.
13 °C