www.infoglobe.sk » USA: NP Yellowstone – krajina ohňa, sírnej pary a neporušenej prírody

USA: NP Yellowstone – krajina ohňa, sírnej pary a neporušenej prírody

Publikované: 27.5.2018
Prvá vec, ktorá sa vám vybaví, keď sa povie Yellowstone, budú určite fascinujúce gejzíry a farebné jazierka. Tých je v parku naozaj nespočetne veľa. Hneď za vstupnou bránou v diaľke vidíme stúpať oblaky dymu z horúcej zeme. Tunajší vzduch je presýtený sírou, na čo si musíme chvíľku zvykať.

vybuchujúce gejzíry tu vidíme často

Najslávnejším gejzírom v tejto oblasti je Old Faithful. Miestni odborníci dokážu predpovedať jeho erupcie na pár minút presne. Čas tej ďalšej sa dozvedáme v informačnom centre. Tento gejzír tryská do výšky 32 až 56 metrov a sledovať ho môžete pohodlne z lavičiek, ktoré sú na tento účel umiestnené pri návštevníckom centre.

Po úžasnom zážitku pozorovania gejzíru pokračujeme na krátku pešiu túru do Upper Geyser Basin, ktorá je hneď za Old Faithful. Je to miesto s najväčšou koncentráciou geotermálnych prvkov na jednom mieste. Cesta vedie fascinujúcou oblasťou po drevených chodníkoch.

Čo rozhodne nesmiete vynechať, je oblasť slávneho Grand Prismatic Spring. Je tu niekoľko prekrásnych jazierok ako Opal Pool, Turquoise Pool, Excelsior Geyser Crater a samozrejme aj samotný Grand Prismatic Spring. Na rozdiel od ostatných jazierok sú jeho okraje zafarbené do sýto oranžovej farby, čo krásne kontrastuje s niekoľkými odtieňmi krištáľovo modrej vody vo vnútri. Nádherný pohľad na slávny gejzír z vrchu sa vám naskytne z Grand Prismatic Spring Overlook.

Black Pool v oblasti West Thumb   Grand Prismatic Spring a jeho unikátne sfarbenie

Ďalšou peknou oblasťou plnou gejzírov je West Thumb Geyser Basin. Rovnomenný trail nás vedie unikátnou prírodou. Aj tu je mnoho krásnych jazierok. Predstavujeme si, čo je asi v zemi pod našimi nohami, keď je táto oblasť taká aktívna. Trochu nás desí, aká obrovská je sila prírody.

Aké hlboké sú asi tieto jazierka?

Ťažko uveriť, že stojíme na vrchole supervulkánu a pod nami je zrejme najväčšia sopka na svete. Vedci všetko neustále monitorujú a občas sa v rôznych špekulatívnych médiách objaví informácia, že by mala sopka čoskoro vybuchnúť. K erupcii totiž dochádza zhruba každých 600 000 rokov. A posledný výbuch bol už pred 640 000 rokmi. Podľa vedcov však môžeme byť zatiaľ pokojní.

vôbec   tunajšia príroda je neuveriteľne pestrá

Našu prehliadku NP Yellowstone zakončujeme na severnom výjazde v Mammooth Hot Spring. Jedná sa o unikátne kaskády a terasy, ktoré vznikli vulkanickou činnosťou. Z parkoviska sa po drevených chodníčkoch dostanete k jednotlivým kaskádam a jazierkam. Terasy sú väčšinou zafarbené do biela, ale vplyvom baktérií a rias sú niektoré terasy skôr do žlta, hneda či zelena.

v parku je okolo 2000 kilometrov cestičiek pre peších

v Yellowstone si občas budete pripadať ako v pekle   baktérie a riasy zapríčiňujú žltohnedé sfarbenie

Yellowstonský národný park patrí k špičke prírodných klenotov, ktoré sa dajú na planéte Zem vôbec nájsť. Divoká príroda v kombinácii s jedinečnou faunou a flórou a ničivou silou pod zemou robí z tohto parku jedno z miest, ktoré by ste určite mali aspoň raz za svoj život stihnúť navštíviť.

GPS: 44°27'38.2"N 110°49'47.6"W

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O.MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, NP Arches – brána do krajiny červeného pieskovca
Publikované: 9.7.2018
Pokiaľ stretnete v USA auto z Utahu, pravdepodobne bude mať na svojej ŠPZ vyobrazenú ikonu tohoto štátu – Delicate Arch. Tento slávny pieskovcový útvar nájdete v národnom parku Arches, ktorý leží zhruba 20 km severne od mesta Moab.

USA: NP Yellowstone – oblasť supervulkánu, gejzírov a medveďov
Publikované: 20.5.2018
Národný park Yellowstone sa pýši hneď niekoľkými naj – je to najstarší americký národný park (1872), je tu najväčšia koncentrácia gejzírov na celom svete a je to zrejme najznámejší a najkrajší park v USA.

USA, Florida – národný park Everglades – domov krokodílov
Publikované: 8.2.2018
Na juhu Floridy sa rozprestiera národný park Everglades, kam mieri mnoho turistov. My nie sme výnimkou. Celá oblasť je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to jeden z parkov s najnižšou nadmorskou výškou. Pre Everglades sú typické rozľahlé mokrade, ktoré pokrývajú väčšinu plochy, ďalej predovšetkým aligátory a krokodíly, ktorým mokrade poskytujú prirodzený domov.

USA, Kalifornia – národný park Údolie smrti
Publikované: 18.3.2016
Vo východnej časti amerického štátu Kalifornia sa nachádza miesto, ktoré je nositeľom jedného významného naj – bola tu nameraná najvyššia teplota vzduchu na zemi, a to konkrétne v lete roku 1913, kedy ortuť teplomera vyletela na 56,3 stupňov Celzia. Len si spomeňte, aké úmorné boli horúčavy v teplotách nad 35 stupňov, ktoré boli u nás minulé leto bežné. Mimochodom tu bola nameraná aj najvyššia teplota v noci – 43 °C.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II
Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

USA: Národný park Grand Canyon – cieľ každého turistu
Publikované: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Veľký kaňon) je ďalším z amerických národných parkov, dokonca jeden z najstarších. Nachádza sa v štáte Arizona. Väčšinu jeho plochy zaberá práve Veľký kaňon, ktorý vytvorila rieka Colorado a dosková tektonika za milióny rokov . Je veľmi hlboký a v jeho brehoch sú viditeľné jednotlivé vrstvy prastarých hornín. Krajina podlieha eróziám a ďalším geologickým dejom, takže ráz krajiny sa neustále mení.

USA: Národný park Joshua Tree
Publikované: 6.5.2017
Oblasť národného parku Joshua Tree bola najskôr (po dobu takmer 60 rokov) prírodnou pamiatkou. Jedná sa teda o jeden z najmladších národných parkov v USA. Dostupný je celoročne, ale najlepším obdobím na jeho návštevu je jar, keď je rozkvitnutý.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov I
Publikované: 6.11.2016
Jedným z národných parkov na území pohoria Sierra Nevada (štát Kalifornia) je Yosemitský národný park. V rebríčku tuzemských národných parkov je považovaný za veľmi významný, aj keď nie je najstarší. Jeho význam dokazuje aj zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 1984. Každým rokom je cieľom mnohých turistov, predovšetkým v letnom období, preto si je dobré niektoré veci zariadiť dostatočne dopredu. Najviac ho vyhľadávajú horolezci z celého sveta a ľudia, ktorí milujú panenskú prírodu.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov II
Publikované: 13.11.2016
Yosemitské údolie (v rovnomennom národnom parku) obklopujú šedivé žulové skaly vystupujúce z hustého lesa. Najznámejším žulovým masívom je El Capitan. Táto skala je cieľom vynikajúcich horolezcov z celého sveta. Najznámejšia lezecká cesta sa volá The Nose. Druhým najznámejším vrcholom je Half Dome, ktorý dostal názov podľa svojho vzhľadu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban