www.infoglobe.sk » USA, New York – Manhattan – VIDEO

USA, New York – Manhattan – VIDEO

Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

New York láka návštevníkov na mnoho zaujímavých miest, pre mňa však bol tým najsilnejším a najzaujímavejším rozhodne pamätník teroristických útokov z 11. septembra 2001. Na mieste mrakodrapov prezývaných Dvojičky teraz zívajú dve hlboké, čierno dláždené diery, do ktorých steká voda. Obe obklopujú dosky s menami ľudí, ktorí pri zrútení mrakodrapov zomreli.

pamätník

Za zmienku stoja aj newyorské mosty – či už ikonický Brooklyn Bridge, alebo aj ďalšie majestátne stavby, ktoré preklenujú East River a spájajú Manhattan so štvrťami Queens a Brooklyn. Spolu so sochou Slobody a manhattanskými mrakodrapmi boli totiž práve vysoké mosty to prvé, čo z mesta videli prisťahovalci, ktorí sem prichádzali v priebehu celého 20. storočia. Skúste si predstaviť, ako sa asi museli cítiť, keď za sebou nechávali celý svoj predchádzajúci život a dúfali v lepšie zajtrajšky na novom kontinente! Rozhodne by ste nemali vynechať ani návštevu mrakodrapu Empire State Building, ktorý bol od roku 1930 do roku 1970 najvyššou budovou sveta. Potom ho predbehli už zmienené Dvojičky a dnes sa titulom najvyššej budovy New Yorku pýši mrakodrap One World Trade Center, ktorý Dvojičky po útokoch z 11. septembra v roku 2012 nahradil. No i tak patrí výhľad zo 102. poschodia Empire State Building medzi nezabudnuteľné zážitky.

Brooklin Bridge

Zastavte sa aj v Central Parku, ktorý pôsobí ako oáza uprostred mrakodrapov a „busy” života. Hneď vedľa neho môžete navštíviť Americké múzeum prírodnej histórie (American Museum of Natural History) a Metropolitné múzeum umenia (Metropolitan Museum of Art). Ja ešte rozhodne odporúčam vyhradiť si aspoň niekoľko hodín na prehliadku Múzea moderného umenia (MoMA).

v uliciach mesta v uliciach

Prejdite sa aj po slávnej ulici Broadway s mnohými divadlami a pozorujte ruch na Times Square. Zastavte sa v módnej štvrti SoHo, prejdite sa po Chinatown a ochutnajte tradičný hotdog. Pokiaľ ale potrebujete trochu pokoja, odporúčam prechádzku po High Line – bývalej nadzemnej dráhe, ktorá je prerobená na promenádu s vyhliadkou na mrakodrapy.

Empire State Building v pozadí umelci v metre

v uliciach

Síce poznám mnoho krajších a zaujímavejších miest, no New York by si mal, aspoň podľa mňa, každý aspoň raz za život zažiť.

GPS: (Times Square) 40°45'32.3"N 73°59'08.2"W

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Wikimedia Commons: Saschaporsche

Hudba: Scott Holmes

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

20.1.2018
V dňoch 23. až 27. januára sa koná XXII. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr. Tento pretek je určený nielen musherom a ich psom, ale tiež návštevníkom. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý na počasí.
19.1.2018
Zažite netradičné posedenie v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už 24. januára 2018 v expozícií Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
18.1.2018
Návštevníci Prahy budú sklamaní, orloj na veži Staromestskej radnice totiž uvidia až zhruba o pol roka. Spoločne s kaplnkou, apoštolmi a kalendáriom ho čaká reštaurovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - INDONÉZIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 1. 2018
sviatok:Dalibor
dnes:
sobota 20.1.
5 °C
zajtra:
nedeľa 21.1.
2 °C