www.infoglobe.sk » USA, Monument Valley: Krajina Divokého západu v zemi indiánskych Navahov

USA, Monument Valley: Krajina Divokého západu v zemi indiánskych Navahov

Publikované: 2.7.2018
Na hranici štátov Utah a Arizona sa nachádza jedna z ikon USA – Monument Valley. Tieto pieskovcové skalné útvary uvidíte už z diaľky. Červeno-oranžová púštna rovina všade navôkol necháva skaly pekne vyniknúť. Pri príjazde do tejto oblasti sa nezabudnite vyfotiť na známej ceste U. S. 163. Bez snímky na prázdnej rovnej ceste s úžasnými útvarmi v pozadí nemôžete odísť.

Monument Valley leží v indiánskej autonómnej oblasti kmeňa Navajo (Navaho) a za vstup na ich územie zaplatíte 20 dolárov. Tento poplatok je za auto a 4 osoby. Za každú ďalšiu osobu navyše zaplatíte 6 dolárov.

Oficiálny názov parku je Monument Valley Navajo Tribal Park, a pretože sa nejedná o národný park, nedá sa pre vstup využiť žiadne pasy, ktoré sú určené do parkov spravovaných vládou (America the Beautiful).

fotogenická krajina

Po zaplatení vstupného zastavujeme pri Visitor Centre, odkiaľ je krásny pohľad na najznámejšie skalné útvary. Vedeli ste, že najvyšší z nich dosahuje výšku 300 metrov? Letné slnko skalám dodáva typickú oranžovú farbu a len ťažko sa nám verí, že v zime bývajú pokryté snehom. V tejto oblasti sa totiž tiež striedajú štyri ročné obdobia.

Park si môžete prehliadnuť buď sami, alebo môžete využiť organizované výpravy a vydať sa na prehliadku džípom s pohonom 4×4, v ktorom vás vezme miestny sprievodca aj do miest, kam bežný návštevník sám nemôže zájsť. Za tento zážitok si ale niečo priplatíte. Ceny začínajú na 40 dolároch.

pozor, liezť na skalné útvary je zakázané

Pokiaľ si park chcete prejsť sami, čaká vás scénická Valley Drive, dlhá 27 kilometrov, ktorá vás prevedie cez 11 view pointov. Táto cesta začína pri Visitor Centre, je nespevnená, prašná a pripravte sa na to, že červený piesok si odveziete vo všetkých záhyboch vášho auta. Do parku vchádzajú autá rôznych farieb, vychádzajú však z neho len jednofarebné – oranžové.

Cesta vedie medzi skalami, ktoré tak vidíte z rôznych uhlov. Navahovia vedia, že pre turistov je táto oblasť ako vystrihnutá z westernového filmu, a preto ponúkajú svoje kone na vychádzky či štýlové fotografovania. Tomuto lákadlu odolávam. Ale indiánke, ktorá ponúka koráliky a náramky, odolať nedokážem.

nespevnená prašná cesta   Ak slnko prekryje mrak, skaly sa zafarbia do hneda

Pozdĺž cesty môžete zastaviť takmer kdekoľvek, čo aj využívame a fotíme ostošesť. Nachádzajú sa tu aj cedule s názvami útvarov, ktoré sa pred vami zrovna týčia. Elephant Butte by ste ale určite spoznali aj bez nápovede na ceduli. Táto skala totiž veľmi zreteľne pripomína slona. Medzi ďalšie známe útvary patrí napríklad The Three Sisters (Tři sestry) či Camel Butte (má hrby ako ťava).

Elephant Butte zreteľne pripomína slona

Monument Valley je oblasť, ktorú by ste pri svojej návšteve západu USA určite nemali vynechať. Skvelo sa dá spojiť aj s návštevou ďalších parkov, napr. Glen Canyon, Grand Canyon či Arches.

GPS: 36°59'54.3"N 110°05'56.2"W

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, NP Arches – brána do krajiny červeného pieskovca
Publikované: 9.7.2018
Pokiaľ stretnete v USA auto z Utahu, pravdepodobne bude mať na svojej ŠPZ vyobrazenú ikonu tohoto štátu – Delicate Arch. Tento slávny pieskovcový útvar nájdete v národnom parku Arches, ktorý leží zhruba 20 km severne od mesta Moab.

USA: Národný park Grand Canyon – cieľ každého turistu
Publikované: 11.2.2017
Grand Canyon National Park (Veľký kaňon) je ďalším z amerických národných parkov, dokonca jeden z najstarších. Nachádza sa v štáte Arizona. Väčšinu jeho plochy zaberá práve Veľký kaňon, ktorý vytvorila rieka Colorado a dosková tektonika za milióny rokov . Je veľmi hlboký a v jeho brehoch sú viditeľné jednotlivé vrstvy prastarých hornín. Krajina podlieha eróziám a ďalším geologickým dejom, takže ráz krajiny sa neustále mení.

USA: Národný park Joshua Tree
Publikované: 6.5.2017
Oblasť národného parku Joshua Tree bola najskôr (po dobu takmer 60 rokov) prírodnou pamiatkou. Jedná sa teda o jeden z najmladších národných parkov v USA. Dostupný je celoročne, ale najlepším obdobím na jeho návštevu je jar, keď je rozkvitnutý.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov I
Publikované: 6.11.2016
Jedným z národných parkov na území pohoria Sierra Nevada (štát Kalifornia) je Yosemitský národný park. V rebríčku tuzemských národných parkov je považovaný za veľmi významný, aj keď nie je najstarší. Jeho význam dokazuje aj zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 1984. Každým rokom je cieľom mnohých turistov, predovšetkým v letnom období, preto si je dobré niektoré veci zariadiť dostatočne dopredu. Najviac ho vyhľadávajú horolezci z celého sveta a ľudia, ktorí milujú panenskú prírodu.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov II
Publikované: 13.11.2016
Yosemitské údolie (v rovnomennom národnom parku) obklopujú šedivé žulové skaly vystupujúce z hustého lesa. Najznámejším žulovým masívom je El Capitan. Táto skala je cieľom vynikajúcich horolezcov z celého sveta. Najznámejšia lezecká cesta sa volá The Nose. Druhým najznámejším vrcholom je Half Dome, ktorý dostal názov podľa svojho vzhľadu.

USA, Arizona: Cesta do Grand Canyonu
Publikované: 7.2.2014
Do Grand Canyonu som sa vydal z Las Vegas. Bolo to v polke novembra, a tak som si užíval mierne teploty. Ešte než som opustil mesto, neodpustil som si malú radosť a skoro ráno som zašiel do miestneho bistra, kde som si dal na raňajky palacinky.

USA, Arizona: posvätné mesto Sedona
Publikované: 4.2.2017
Arizona je americký štát na juhozápade krajiny. Väčšinu tvorí púšť (pôvod názvu najpravdepodobnejšie pochádza zo španielčiny – árida zona = vyprahnutá oblasť). Vo vyšších polohách je možné nájsť aj ihličnaté lesy, ktoré dohliadajú na púšť v údolí. Najznámejšou prírodnou atrakciou je samozrejme národný park Grand Canyon. Nie je ale jediným národným parkom v Arizone. Tá ponúka mnoho krásnych prírodných úkazov, ktoré sú chránené rezerváciami.

USA, Colorado – štát so skalným srdcom
Publikované: 12.6.2016
V juhozápadnej časti Spojených štátov amerických sa nachádza hornatý štát známy krásnou prírodou, vysokými horami, mestami duchov, významnými vzdelávacími inštitúciami aj rozvinutým poľnohospodárstvom. Pokiaľ tipujete, že hovoríme o Colorade, robíte správne.

USA, Colorado: Boulder – najlepšie mesto pre život
Publikované: 29.5.2016
V Severnej Amerike sme už navštívili mnohé miesta. Jedným z posledných bol Denver. Dnes od tohto najväčšieho mesta štátu Colorado nepôjdeme ďaleko. Navštívime totiž susedné mesto Boulder, ktoré je známe vzdelávacími inštitúciami, Skalnatými horami či svojským pohľadom na život.

USA: Denver – coloradské míľové mesto
Publikované: 8.5.2016
Za veľkou mlákou, ako sa Spojeným štátom ľudovo hovorí, navštívime hlavné a zároveň najväčšie mesto štátu Colorado – Denver. Toto cez 600 tisícové mesto leží v nadmorskej výške jednej míle, čo je cca 1,6 kilometra, preto sa aj mnohými Američanmi označuje mestom míľovej výšky.

USA: Denver – coloradské míľové mesto II.
Publikované: 15.5.2016
Potom ako sme si predstavili oblasť v okolí Denvera a povedali si čo-to z jeho histórie sa dnes vydáme za pamiatkami. Nebudú to len stavby, ale aj legendárne športové kluby či zaujímavé prírodné miesta, ktoré by ste určite nemali vynechať.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Colorado – Denverská zoo
V meste Denver sa na ploche 32 hektárov rozprestiera jedna z najkrajších zoologických záhrad v Sp...

USA, Colorado – veľkolepé hory a mestá
Colorado, štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických, ponúka rozsiahle...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

22.2.2019
Nenechajte si ujsť šestnásty ročník Svetového dňa sprievodcov, ktorý sa uskutoční v sobotu 23. februára 2019 v rôznych mestách na Slovensku i v Čechách. Prehľad vybraných podujatí  ponúkame v nasledujúcich riadkoch.
21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 2. 2019
sviatok:Etela
dnes:
piatok 22.2.
9 °C
zajtra:
sobota 23.2.
4 °C