www.infoglobe.sk » USA, Montana – po stopách dinosaurov

USA, Montana – po stopách dinosaurov

Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

Ekalaka

Návštevu mesta využite ako prestávku na vašich cestách a dajte si tu niečo pod zub. Je totiž možné, že tadeto budete prechádzať, pokiaľ sa vydáte po stopách dinosaurov na Montana Dinosaur Trail. Táto trasa totiž spája štrnásť múzeí, štátne parky a ďalšie atrakcie, ktoré sa všetky tematicky točia okolo týchto vyhynutých tvorov. Vieme o nich však len veľmi málo, a preto je táto trasa skvelou príležitosťou, ako sa aspoň to niečo málo dozvedieť zaujímavou formou.

Montana

Montana je totiž na objavovanie našej prehistórie ako stvorená, pretože práve v tomto štáte bádatelia objavili obrovské množstvo fosílií, pričom niektoré z nich boli pre paleontológiu zlomové. A navyše, koho z vás v detstve nefascinovali dinosaury?

Montana

Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo vás čaká, zavedieme vás do niekoľkých múzeí. Príjemným spestrením výletu je prehistorický pas, ktorý isto ocenia predovšetkým menší dobrodruhovia. Pas totiž zahŕňa najzaujímavejšie exponáty, zaujímavé informácie o dinosauroch a samozrejme priestor na pečiatky. Keď sa vám podarí zozbierať všetkých 14, obdržíte zlatú pečať, diplom o absolvovaní trasy a tematické tričko. Pokiaľ by sa vám nepodarilo trasu zvládnuť na prvý raz a cítili by ste potrebu dokončiť ju, máte na to celých päť rokov.

lebky Pacycephalosaura

Ako prvé vás musíme zaviesť do múzea Carter County Museum. Prečo? Jedná sa o úplne prvú inštitúciu v Montane, ktorá verejnosti ukázala dinosaurie ostatky nájdené pred viac ako 100 rokmi. Tešiť sa môžete napríklad na to, že uvidíte kompletnú lebku Triceratopsa. Ale čaká na vás aj mláďa Tyranosaura rexa, Plesiosaurus a mnohé ďalšie druhy.

Great Plains Dinosaur Museum and Field Station je jedným z významnejších múzeí na trase. Okrem dinosaurích fosílií zahŕňajúcich Triceratopsa, Stegosaura a mnohé ďalšie druhy si môžete prehliadnuť aj fosílie prehistorických rastlín, bezstavovcov, korytnačiek alebo krokodílov.

Lambeosaurus

A do tretice musíme vyzdvihnúť H. Earl Clack Museum, ktoré vystavuje 75 miliónov rokov staré dinosaurie vajce a embrya „kačacieho dinosaura“ – Lambeosaura.

GPS: 45°53'35.1"N 104°32'57.6"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: ДиБгд, J.B. Chandler, USDA NRCS, Tim Evanson, Martin Kraft, MONGO

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Montana – štát pod šírim nebom I
Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

USA, Montana – Little Big Horn a medvede
Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
24.5.2019
Slovenský rekord za najväčší vertikálny nápis v exteriéri získala obec  Kružlová, ktorej obyvatelia ho osadili v ÚDOLÍ SMRTI, kde sa uskutočnila najväčšia tanková bitka v rámci Karpatsko-duklianskej operácie.
23.5.2019
Táto akcia sa koná každé dva roky a je zameraná na prezentáciu 21. základne taktického letectva Čáslav. V sobotu 25. mája od 9. do 17. hodiny uvidíte dynamické ukážky vojenskej leteckej techniky so sprievodným programom. Vstup je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 5. 2019
sviatok:Urban