www.infoglobe.sk » USA, Florida – výlet na Key West

USA, Florida – výlet na Key West

Publikované: 15.2.2018
Miami a národný park Everglades sú prvé dva body, kam sa vyberú turisti na juhu Floridy. Ďalším lákadlom je potom súostrovie Florida Keys (názov nie anglického, ale španielskeho pôvodu – Cayo = malý ostrov). Pod týmto názvom sa skrýva vyše tisíc ostrovov, ktoré sa tiahnu od juhovýchodného cípu floridského polostrova v miernom ľavotočivom oblúku a ku Key West.

Ostrovy vymedzujú hranicu medzi Mexickým zálivom a Atlantickým oceánom (miestni nehovoria na severe a juhu ostrova, ale na zálivovej a oceánskej strane). Dlhý čas boli ostrovy prístupné len po vode, čo na počiatku 20. storočia zmenil miestny vývojár Henry Flagler, ktorý bol hlavou zámorskej železnice, ktorá viedla cez ostrovy. Pozostatok tejto železnice môžete vidieť na ostrove Bahia Honda Key. Starý železničný most je dnes pokrytý asfaltom, pretože železnicu neskôr prerobili na diaľnicu. Po jeho boku stojí nový most, ktorý je súčasťou terajšej oceánskej diaľnice č. 1. Väčšina z jej dĺžky je dvojprúdová v každom smere, ale aj tak tých 100 míľ (160 km) pôjdete vyše dve hodiny, pretože môžete ísť len rýchlosťou 45–55 míľ za hodinu (okolo 80km/h). Táto diaľnica pretína mnoho ostrovov rôznych veľkostí a tvarov, preto je krásnou vyhliadkovou jazdou.

diaľnica číslo jedna   križovatka na ulici Simonton Street

Key West je turisticky veľmi lákavý, preto sa ostatné ostrovy po ceste snažia byť preň dobrou konkurenciou a ponúkajú všemožné atrakcie. Prvým ostrovom na ceste oceánom je Key Largo. Tunajším najväčším lákadlom je asi plávanie s delfínmi. Áno, znie to veľmi krásne, ale nie je to lacná zábava. V miestnom infocentre som dostala ponuku za 180 USD (cca 3 700 Kč), ale vstupenka sa dá zohnať aj za 140 USD. 

pohľad na jeden z domov na Key West

Pokiaľ začínate mať hlad a blížite sa k ostrovu Islamorada, vyhľadajte Whale Harbour Restaurant, tam sa určite dobre najete. Drevená reštaurácia s výbornými jedlami sa nachádza v útulnom prístave. Móla, lode, cedule s najrôznejšími nápismi a umelý žralok, ktorý visí za chvost. Toto miesto sa vám bude určite páčiť.

originálne trhy na severozápade ostrova Key West   Dollar Bar na ulici Simonton Street

Ďalším z ostrovov, kde sa určite musíte zastaviť, je Marathon. Na Marathone sa nachádza jedna z najkrajších pláží na Florida Keys. Volá sa Sombrero Beach a nájdete ju na západnom cípe. Skutočne je to veľmi pokojné miesto bez obchodíkov a barov. Nájdete tu len more, piesok a za chrbtom veľmi pekné detské ihrisko. Aj milovníci volejbalu by sem mali so svojou partiou vyraziť a zahrať si. Najzápadnejší piesčitý cíp pláže strážia tri vysoké palmy, miesto je tak nejak záhadne romantické. Ani sa nedivím, že sme tu zastihli svadobný obrad.

pláž Sombrero Beach

Ďalšia zastávka: Key West. Key West bolo svojho času najväčším mestom Floridy. Vďaka svojej polohe (150 km od Kuby) rozkvital obchod s Kubou, Bahamami a ďalšími krajinami (cez ostrov viedla významná obchodná trasa). Obchodovalo sa hlavne s cennosťami z vrakov lodí. Neskôr však nehôd lodí ubúdalo, takže nebolo s čím obchodovať a sláva Key West išla pomaly do pozadia. Do dnešnej doby si však mesto uchovalo svojho ducha. Vyrazte do ulíc, určite budete obdivovať krásne domy, ktoré lemujú hlavné aj vedľajšie ulice. Po ruchu z ulíc sa bežte zrelaxovať na jednu z pláží ostrova.

slávny „maják“ Southernmost point   dom, v ktorom žil Ernest Hemingway – v súčasnosti múzeum

Key West bolo miesto, kde trávil kus života spisovateľ Ernest Hemingway. V dome, kde žil (ulica Whitehead street), je dnes jeho múzeum. Po jeho stopách môžete ísť aj do jeho obľúbeného baru Sloppy Joe's Bar v hlavnej nočnej ulici Duval Street. Živú hudbu a dobré pitie tam určite nájdete. Pokiaľ vám nesedí žáner, stačí ísť o bar vedľa a budete potešení. Príjemnú zábavu!

GPS: (Key West) 24°32'50.3"N 81°47'52.1"W

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Florida – národný park Everglades – domov krokodílov
Publikované: 8.2.2018
Na juhu Floridy sa rozprestiera národný park Everglades, kam mieri mnoho turistov. My nie sme výnimkou. Celá oblasť je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je to jeden z parkov s najnižšou nadmorskou výškou. Pre Everglades sú typické rozľahlé mokrade, ktoré pokrývajú väčšinu plochy, ďalej predovšetkým aligátory a krokodíly, ktorým mokrade poskytujú prirodzený domov.

USA, Bahia Honda Key – ostrov Floridy s históriou a malebným okolím
Publikované: 1.3.2018
Na ceste medzi Key West (najjužnejší ostrov súostrovia Keys na juhu Floridy) a floridským polostrovom sa určite zastavte aj v parku Bahia Honda State Park. Park sa nachádza na ostrove Bahia Honda Key, ktorý je od ostrova Marathon vzdialený 7 míľ. Medzi týmito ostrovmi je preslávený 7 míľ dlhý most. Vstupná brána do parku je medzi značkami 36. a 37. míle oceánskej diaľnice č. 1., za vstup zaplatíte 4,5 USD na osobu (o trošku viac ako 100 Kč). Otvorené je každý deň od 8.00 do západu slnka.

USA, Florida – Dobrodružné ostrovy I
Publikované: 6.5.2016
V posledných týždňoch sme sa venovali zábavným parkom v Kalifornii. Dnes sa ale presunieme tisíce kilometrov na východ – do slnečnej Floridy, ktorá je ďalšou Mekkou zábavného priemyslu.

USA, Florida: Dobrodružné ostrovy II
Publikované: 13.5.2016
Ako sme spomenuli už minule, jedna z častí veľkého zábavného parku Islands of Adventure je zasvätená superhrdinom marvelovského univerza. Pomyseľne sme sa zviezli na horskej dráhe Neuveriteľný Hulk (The Incredible Hulk), ktorá je podobne ako samotný Hulk zelená a na ktorej môžete na chvíľ zažiť aj pocit beztiaže.

USA, Florida – Raj lego kociek
Publikované: 27.5.2016
Opustili sme Dobrodružné ostrovy (Islands of Adventure), aby sme sa vydali do ďalšieho z mnohých zábavných parkov, ktoré obklopujú floridské Orlando. Výber je vskutku veľký, ale my sa pozrieme do miesta, ktoré je nám svojim spôsobom bližšie.

USA, Miami – veľkomesto na brehu Floridy
Publikované: 15.1.2018
Miami je veľkomesto so všetkým, čo k tomu patrí. Rozľahlé letisko, zápchy na širokých cestách, mrakodrapy v Downtowne, mestské parky, morom omývané pobrežie nielen na krásnych plážach, múzeá, reštaurácie atď.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Florida: Kennedyho vesmírne stredisko
Na pobreží Atlantického oceánu sa nachádza pre turistov známe miesto s anglickým názvom Kennedy S...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

24.9.2018
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční 29. septembra 2018 v Bratislave a 6. októbra 2018 v Košiciach.
23.9.2018
V týchto dňoch sa v Bardejovských kúpeľoch dokončila obnova turistického okruhu Ostrá Hôrka. Turistický chodník má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom i turistom a vhodný je aj na prechádzky rodín s deťmi.
22.9.2018
V národnej prírodnej rezervácii Soos, ktorú spravuje Mestské múzeum Františkovy Lázně, vznikne nové návštevnícke centrum s bádateľňou, prírodnou učebňou a zázemím.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 9. 2018
sviatok:Ľuboš, Ľubor
dnes:
pondelok 24.9.
16 °C
zajtra:
utorok 25.9.
14 °C