www.infoglobe.sk » Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť

Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.

Pevnosť Fortaleza de Santa Teresa pochádza z roku 1762, kedy Portugalci predvídali konflikt so Španielmi a začali budovať tento opevnený bod, vtedy nazvaný Castillos Chicos. Múry pevnosti boli dvojité a prepojené stĺpmi. Priestor medzi múrmi bol vyplnený zeminou a sutinami, čím sa vytvorili cesty pozdĺž hradieb a zároveň múry odolali vibráciám pri paľbe z nepriateľských diel. Po roku 1825 zostala pevnosť dlho opustená a zabudnutá, dokiaľ ju neobjavil historik Horacio Arredondo, ktorý začal s jej obnovou v roku 1928.

pevnosť

Interiér budovy s obytným priestorom pre asi 300 mužov sa zachoval v rovnakom stave ako v osemnástom storočí. Vo vnútri pevnosti môžete vidieť starú kaplnku, kováčsku dielňu, sklad strelného prachu a budovu veliteľstva. V tej sa nachádza aj múzeum so zbraňami, modely a rekonštrukcie nemocnice a kuchyne vojakov, ktoré sú tak zreštaurované, ako vyzerali vo vtedajšom koloniálnom období.

vstup do pevnosti   hradby pevnosti

kaplnka   sklad strelného prachu

Rekonštrukcia pevnosti v 20. storočí zahŕňala aj rekonštrukciu okolitého prostredia, na východ od pevnosti Santa Teresa je rovnomenný národný park. Na ploche približne 3000 hektárov, z čoho je 1400 ha pokrytých lesom, sa ukrýva mnoho exotických rastlín a stromov.

V parku sa nachádza viac než 60 kilometrov turistických trás. Okrem prechádzky sa vydávame navštíviť záchrannú stanicu zvierat Refugio Silvestre. Vstup je zdarma a v podstate sa jedná o malú zoo, kde si môžete prehliadnuť voliéry s vtákmi, cicavcami aj plazmi, prechádzať sa po lávkach medzi mokraďami a pozorovať napríklad kapybary, prasiatka pekari alebo vydry.

vstup do národného parku   prasiatka pekari

Park ponúka nekonečné množstvo ciest a za návštevu stoja aj miestne pláže s dĺžkou 12 km, ktoré sa rozprestierajú od Cerro Verde až po Punta del Diablo: Playa Grande, Playa del Barco, Playa de las Achiras a Playa de la Moza, ktorá ponúka jedny z najlepších vĺn na surfovanie v Uruguaji. A pokiaľ si vyberiete správny čas pre vašu návštevu, môžete tu z pobrežia pozorovať aj veľryby, ktoré tadeto migrujú.

Refugio Silvestre

Keď pôjdete mimo sezóny, pláže budú opustené a voda studená. Počas sezóny tu býva plno, pretože kemp Santa Teresa má kapacitu až 10 000 ľudí. Sú tu miesta so zavedenou elektrikou a vodou. Napriek tomu, že vstup do parku je zdarma, tí, ktorí chcú zostať cez noc, sa musia zaregistrovať ako táborníci a zaplatiť odpovedajúcu cenu. Okrem stanovania sa tu dá ubytovať v chatkách alebo hosteli, treba si to však rezervovať dopredu.

Playa de la Moza

My sme sa do parku dostali stopom a plánovali sme si užiť prírodu a spanie v stane na pokojnom mieste. Počasie bolo v čase našej návštevy nevyspytateľné a striedal sa dážď a horúčavy. Aj keď je Santa Teresa národný park, na nás skôr pôsobil ako miesto určené pre kempovanie. Ráno nás budil krik papagájov, ktoré si tu stavajú obrovské hniezda.

Santa Teresa je pre nás posledným miestom v Uruguaji, odtiaľ to máme už len kúsok k hraniciam s Brazíliou. Netreba čakať na autobus, ľudia sú tu veľmi ochotní, takže sa onedlho ocitáme v pohraničnom meste Chuy, kde sa lúčime so španielskym jazykom. Teraz nás už čaká len zložitá brazílska portugalčina a posledné tri týždne cestovania.

GPS: 33°58'18.8"S 53°32'56.0"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov
Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši
Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C