www.infoglobe.sk » Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši

Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Medzi najvýznamnejšie udalosti v meste rozhodne patrí karneval, ktorý sa koná vo februári na ulici 18 de Julio a na túto udalosť sa sem schádzajú ľudia z celého Uruguaja, ale tiež mnoho turistov. Už od svojho počiatku je totiž mesto spojené s prisťahovalcami, čo sa odráža v jeho kozmopolitnom charaktere a otvorenosti pre návštevníkov z celého sveta.

Montevideo

Počiatok založenia mesta sa datuje k roku 1726. Guvernéra Rio de la Plata, Bruna Mauricia de Zabala, vtedy poslala španielska koruna, aby založil prístavné mesto. Montevideo malo mať obrannú pozíciu proti portugalským útokom ze severu. Zápolenie Portugalcov, Španielov a Britov trvalo až do roku 1828, kedy bola vyhlásená nezávislosť Uruguaja, Montevideo sa potom stalo hlavným mestom.

Veľké migračné vlny z Európy (hlavne Španieli, ale tiež Taliani, Nemci, Francúzi, Maďari a Angličania) dali Montevideu v 19. storočí kozmopolitný charakter, ku ktorému prispelo aj dedičstvo afrických otrokov z koloniálnej éry.

Puerta de la Ciudadela   socha Artigasa   Teatro Solis   Palacio Salvo

Prvá mapa mesta a zoznam obyvateľov pochádza z roku 1726 od Pedra Millána. Montevideo vtedy predstavovalo mestskú pevnosť a vyzeralo ako typické koloniálne mesto s centrálnym námestím obklopeným kostolom a budovou vlády. Týmto námestím bolo Plaza de Armas, dnešné Plaza Matriz, ktoré bolo prvým verejným otvoreným priestorom v starom Montevideu. Kostol a budova vlády (Cabildo) tu zostali zachované dodnes, fontána uprostred námestia bola vybudovaná na počesť zavedenia pitnej vody.

Plaza Independencia

Malé mesto bolo obohnané tlstými múrmi, ktoré boli v roku 1829 zborené. Niektoré pozostatky z nich stále ležia pozdĺž ulice Bartolomé Mitre a nábrežia. Brána Puerta de la Ciudadela, ktorú nájdete na námestí Plaza Independencia, je vstupným miestom do starého mesta a koloniálnych pamiatok a zároveň je tou najlepšie dochovanou. Toto námestie je spojením starej a novej časti mesta a začína hlavnou triedou 18. de Julio. Vybudované bolo v štýle francúzskeho klasicizmu a okolo námestia ležia niektoré z najvýznamnejších stavieb mesta, ako sú Teatro Solis, Palacio Salvo, Palacio Estévez a sídlo vlády Torre Ejecutiva. Dominantným motívom námestia je jazdecká socha generála Artigasa, pod ktorou vedú schody do podzemia, kde sa nachádza jeho mauzóleum, ktoré je pre verejnosť voľne prístupné.

Palacio Estévez   mauzóleum

Hlavné divadlo Teatro Solis bolo slávnostne otvorené v roku 1856 operou Ernani od Giuseppe Verdiho. V roku 2004 bolo obnovené a znovuotvorené s najmodernejšími technológiami tak, aby mohlo hostiť najrôznejšie typy akcií. Pri prehliadke pamiatok bola pre nás rozhodne najvýraznejšou budovou Palacio Salvo. Jej architektonický štýl je definovaný ako art deco a postavil ju taliansky architekt Mario Palanti na žiadosť podnikateľa Angela Salva. Návrh bol inšpirovaný Dantovou Božskou komédiou. Slávnostné otvorenie Palacio Salvo sa konalo 12. októbra 1928 a výška budovy dosahuje 105 metrov.

Teatro Solis

Budovu Palacio Estévez si v roku 1873 kúpil Argentínčan Francisco Candelario Estevez, aby z nej postavil zámok s vyhliadkou na prístav. Dnes slúži ako múzeum (Museo de la Casa de Gobierno), ktorého cieľom je zoznámiť návštevníkov s demokratickými dejinami krajiny.

La Rambla

Okrem historických pamiatok a mestských ulíc patrí k najatraktívnejším miestam Montevidea pobrežie nazývané „La Rambla“. Po dni strávenom v meste je to skvelé miesto pre odpočinok.

GPS: 34°54'22.0"S 56°12'05.7"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov
Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť
Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela