www.infoglobe.sk » Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie

Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

My sa vydávame stopom. Uruguaj je pomerne malý štát, a tak prejsť denne zopár kilometrov stopom by nemal byť problém. A skutočne ani nie je. Máme mnoho času a ideme si prejsť historickú časť mesta. Kým v Carmele sme na turistov nenarazili, tu je mesto plné turistov, a to ešte nie je hlavná sezóna.

Calle de los Suspiros

Kúzlo mesta je späté s jeho históriou. V roku 1680 ho založil Portugalec Manuel Lobo, pretože Portugalci chceli pašovať tovar cez Río de la Plata do Buenos Aires. Až do roku 1828 sa tu potom striedala portugalská a španielska nadvláda, vďaka čomu sa v meste skĺbili koloniálne portugalské a španielske pamiatky.

Museo Casa Nacarello   ulice Colonie

Historická štvrť je od roku 1995 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Môžete sa tu prechádzať po nepravidelných kamenných uliciach. Historická štvrť začína pri Puerta de Campo, zreštaurovanej vstupnej bráne a silných hradbách zostupujúcich k rieke. Pri prechádzke po hlavnom námestí Plaza Mayor sa určite ocitnete v „ulici Vzdychov“ – Calle de los Suspiros. Za starých čias sa táto ulica nazývala Ansina a jej názov je spojený s legendami. Jedna legenda vraví, že touto ulicou odvádzali ľudí odsúdených na smrť, aby sa utopili pri prílive. Ďalšia legenda zas hovorí o unavených námorníkoch a vojakoch, ktorí sa sem chodili baviť. A nechýba ani romantická legenda o mladom dievčati usmrtenom dýkou pri čakaní na svojho milého, kedy jediné, čo bolo počuť, bol jej sklamaný povzdych.

Puerta de Campo    prístav

Pri Plaza Mayor sa nachádza aj maják. Mesto Colonia del Sacramento sa nachádza na strategickom mieste Río de la Plata, napriek tomu, že sa rieka zdá pokojná, akonáhle ju zasiahne juhovýchodný vietor, všetko sa zmení. Počas svojej histórie mesto napadli Portugalci aj Španieli a na brehu rieky prebehlo mnoho bitiek. V noci a v búrke sa stalo plachtenie veľmi nebezpečné. Mnoho lodí skončilo so zlatými a striebornými pokladmi na dne rieky. Takže bolo nevyhnutné osvetliť toto nebezpečné miesto, preto bola od roku 1855 od kotviacich lodí vyberaná daň za účelom vybudovania prvého majáku v regióne. Práce boli zahájené 24. januára 1855 a jeho výstavba trvala dva roky. Maják bol postavený na ruinách starobylého kláštora San Francisco, ktoré tu je možné dodnes vidieť.

ulice a maják

Na dalšom námestí – Plaza de Armas – stojí významný kostol Iglesia Matriz (alebo tiež Basilica de Sacramento) z roku 1680, ktorý je najstarším kostolom v Uruguaji.

Plaza de Armas a Iglesia Matriz

V samotnom meste nájdeme dokonca osem múzeí. V portugalskej budove z 18. storočia – Museo del Período Histórico Portugués – sa nachádza starý erb, kusy nábytku, zbrane a reprodukcia historických artefaktov a kartografických máp. Ďalším historickým portugalským domom, ktorý si zachováva pôvodné kamenné múry a podlahu zo 17. storočia, je El Museo Casa Nacarello. Najzaujímavejším sa môže zdať Museo del Azulejo, zaoberajúce sa dekoratívnymi dlaždicami. V meste tieto bielo-modré dlaždice označujú názvy ulíc a miest, čím mu dodávajú autentickejší nádych.

Museo del Período Histórico Portugués

Starý prístav Puerto Viejo už síce dávno nie je v prevádzke, no i tak je prechádzka po pobreží pekná. Chvíľu si posedíme na pobreží a prejdeme sa ešte prístaviskom, kde kotví mnoho jácht. Aj keby ste nenavštívili jediné múzeum, samotná prechádzka starým historickým mestom je krásna, nech sa prechádzate akoukoľvek ulicou.

GPS: 34°28'19.2"S 57°51'05.7"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši
Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov
Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť
Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II
Publikované: 2.4.2018
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I
Publikované: 26.3.2018
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela