www.infoglobe.sk » Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky

Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Mesto Carmelo sa nachádza na brehu rieky Río de la Plata. Počasie tu je mierne, teploty sa pohybujú medzi 3–5 °C v zime a priemerne 25 °C na jar a v lete.

Nie je presne známe, kedy sa tu objavili prví obyvatelia. Od roku 1758 sa v okolí potoka Las Víboras začalo nachádzať niekoľko rančov a malá kaplnka, toto miesto však bolo nehostinné a ľudia sa presúvali k potoku Las Vacas. Mesto s názvom Carmelo potom oficiálne založil 12. februára 1816 generál Jose Gervasio Artigas. Prečo sa mesto nazýva Carmelo, sa dnes presne nevie. Predpokladá sa, že prví osadníci uctievali Virgen del Carmen, ktorá sa podľa legendy zjavila na hore Carmelo neďaleko odtiaľ. Dnes je Nuestra Señora del Carmen patrónkou mesta a každý rok (16. júla) sa koná festival na jej počesť.

Plaza Artigas   u Plaza Artigas

My sa do Carmela dostávame po dvojhodinovej plavbe z Buenos Aires a keď prichádzame, je už tma. Kontrola na hranici je bez problémov, dostaneme vstupnú pečiatku a premýšľame, kde sa ubytujeme. Úradníci nám poradia miesto na kempovanie na druhej strane mesta. Vedľa kempu sa nachádza miestny park, kde sú aj iné stany a kde nie je problém prespať. Je tu voda a cez deň tu sú otvorené toalety a odpočívať môžeme na pláži.

pláž Seré   Casa de la Cultura

Na prejdenie Carmela stačí jeden deň. Hlavným námestím v centre je Plaza de la Independencia, okolo ktorého bolo založené občianske a obchodné centrum a katedrála Catedral de Carmelo. Ďalším námestím je Plaza Artigas, pri ktorom sa nachádzajú stavby ako Santuario del Carmen a Archivo y Museo Parroquial del Carmen. Medzi najvýznamnejšie budovy patrí dom Ignacio Barrios, dnes nazývaný Casa de la Cultura. V roku 1975 bol tento dom prehlásený za národnú historickú pamiatku a stále si zachováva svoj starý koloniálny štýl a väčšinu pôvodného nábytku.

Plaza de la Independencia

K hlavným atrakciám Carmela patrí otočný most cez rieku Las Vacas, ktorý vďaka svojmu mechanizmu umožňuje preplávať aj veľkým plavidlám. Podľa historických kníh bol most postavený v roku 1912 a stal sa prvým ručne otočným mostom. Vedľa mostu sa nachádza aj krásna promenáda „los Constituyentes“, slávnostne otvorená 7. decembra 1930 (pri príležitosti stého výročia ústavy). Ďalej sa tu nachádza klub Carmelo Rowling, jedna z najtradičnejších inštitúcii mestečka. Vydávame sa späť k pláži Seré, ktorá je pri parku, kde stanujeme.

most   most

Carmelo sme si ako začiatok cesty po Uruguaji vybrali preto, že sem boli lacnejšie lístky na loď z Buenos Aires a tiež preto, že sme si chceli aspoň na jeden či dva dni odpočinúť v pokojnejšom meste a naplánovať si cestu po tejto krajine. Mesto je príjemne malé a pokojné, takže sme s výberom spokojní. Ako sa ale hovorí, nechváľ deň pred večerom, v noci nás budí hlasná hudba, neustále prechádzajúce autá a motorky a rev ľudí. Je totiž piatok, je teplo a mladí sa tu bavia týmto štýlom – dôjdu autom k promenáde, zaparkujú, otvoria auto a pustia nahlas hudbu. Takto to urobí niekoľko áut, takže zem sa otriasa v rytme niekoľkých piesní ako na koncerte. Veľa toho v noci nenaspíme a ráno sa vydávame na cestu. Nabudúce si dáme väčší pozor, kam postavíme stan. 

GPS: 34°00'38.2"S 58°17'36.5"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Argentína, Buenos Aires – Luján a Tigre
Publikované: 9.4.2018
Okrem samotného Buenos Aires je mnoho zaujímavostí aj v okolí, v provincii Buenos Aires. My sme navštívili Luján a na záver Tigre, to keď odtiaľ loďou odchádzali do Uruguaja.

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši
Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov
Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť
Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto I
Publikované: 26.3.2018
Hlavné mesto Argentíny, Buenos Aires, je kozmopolitné mesto, kde žije asi 13 miliónov porteños – obyvateľov Buenos Aires. Taktiež je jedným z najúchvatnejších hlavných miest Južnej Ameriky, kde sa prelína historická aj moderná architektúra s neopakovateľnou atmosférou mestských štvrtí a divokým nočným životom.

Argentína, Buenos Aires – úchvatné hlavné mesto II
Publikované: 2.4.2018
Ďalšie dni sa v Buenos Aires vydáme po okolí centra. Okrem mnohých ulíc, historických domov a kostolov míňame aj Teatro Colón. Toto divadlo sa vďaka svojej fenomenálnej akustike považuje za jeden z najlepších operných domov na svete. Otvorili ho v roku 1908 a následne hostilo niektorých z najdôležitejších dirigentov, spevákov a tanečníkov dvadsiateho storočia, napr. Igora Stravinského či Luciana Pavarottiho. V roku 2010 bolo po renovácii mesta opäť otvorené pre verejnosť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela