www.infoglobe.sk » Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov

Uruguaj, Cabo Polonio – pláže aj kolónie tuleňov

Publikované: 1.10.2018
Cabo Polonio je miesto s opustenými plážami, piesčitými dunami a farebnými či bielymi domčekmi bez dopravných prostriedkov. Je to miesto s nedostatkom elektrického vedenia a tečúcej vody, kam sa chodia turisti pozrieť a zabaviť.

Cabo Polonio si zachováva svoje prírodné bohatstvo a od roku 2009 spadá pod národný systém chránených území. V oblasti stále prevládajú typické rysy atlantického pobrežia Uruguaja, ktoré nebolo dotknuté mestským turizmom. Prírodnú rozmanitosť tu vytvárajú piesočné pláže, skalné útvary, duny, pôvodný pobrežný les, malé mokrade, oceán a ostrovy. Najvýznamnejším miestom sú pohybujúce sa piesočné duny, ktorých výška dosahuje až takmer 20 metrov. Duny sú pozostatkom piesočného pásu, ktorý sa kedysi tiahol pozdĺž pobrežia. Vyskytujú sa tu ohrozené druhy, napr. žaba nosatka Darwinova, je to významné miesto pre migračné druhy – rybáre, veľryby južné a karety obrovské.

Cabo Polonio

Pôvodne sme nemali v pláne navštíviť toto miesto, ale dostali sme na neho tip od jedného mladého Uruguajca, ktorého sme stopli. A tak sme sa vydali toto miesto trošku preskúmať, lákala nás predovšetkým možnosť vidieť kolónie uškatcov. Nie je tam povolený vjazd súkromných vozidiel a jediným dopravným prostriedkom sú nákladné vozidlá v štýle safari. Jazda piesočnou cestou trvá asi pol hodiny a je dlhá 7 km. Pokiaľ chce človek ušetriť, môže ísť túto cestu peši. V Cabo Polonio žije trvalo len asi 100 obyvateľov, ktorí sa o túto oblasť starajú.

Cabo Polonio

V domoch sú generátory, panely využívajúce slnečnú energiu alebo mlyny, ktoré využívajú veternú energiu a premieňajú ju na prúd. V noci mnohí používajú sviečky. Pitnú vodu tu získavajú zo studní alebo nádrží s dažďovou vodou. Možnosti ubytovania sú jednoduché a platí tu zákaz stanovania.

Okrem mnohých hostelov a hotelov sú v centre reštaurácie a bary. Hlavná sezóna pobrežných turistických destinácií je v Uruguaji v lete a začína koncom decembra a končí v marci alebo v apríli. My sa sem našťastie dostávame pred hlavnou sezónou, takže tu zatiaľ nie je mnoho návštevníkov, a tak nie je problém ani zohnať ubytovanie. Síce sme tu očakávali pokoj, no i tak sa tu ľudia večer bavia a našimi posteľami zas otriasa hlasná hudba.

Cabo Polonio   jediný dopravný prostriedok

V Cabo Polonio sú dve pláže – La Calavera a pláž Sur. La Calavera je z jednej strany ohraničená piesočnými dunami a z druhej strany skalami. Na pláži sú remeselné rybárske člny „La Nena“ a „La Juanita“ a na skalách sú reštaurácie. Zaujímavé je, že sa môžete prejsť po pláži až k skalám, ale akonáhle je príliv, voda dosahuje až k reštauráciám a už tu neprejdete.

pláž La Calavera

My pokračujeme po pláži až k skalám a k hlavnej ikone miesta, majáku Cabo Polonio. Ten bol v roku 1976 vyhlásený za historický monument. Maják postavený v roku 1881, ktorý dosahuje výšku 40 metrov, bol v tomto mieste v podstate nutnosťou, pretože pre lode bolo veľmi obtiažne v rozbúrenom oceáne prekonať skalnaté pobrežie bez ujmy.

maják    maják

Čo nás však najviac lákalo na tomto mieste, bolo pozorovanie veľkej kolónie uškatcov v ich prirodzenom prostredí. Dokonca sú tu dohromady kolónie dvoch druhov – uškatca juhoamerického a tuleňa hrivnatého. Zdržujú sa na skalách blízko majáka, takže si stačí len sadnúť na nejaký kameň a pozorovať, ako sa lenivo povaľujú na kameňoch alebo sa hrajú. A keď náhodou práve vietor fúka smerom od mora, kolóniu rozhodne nemôžete minúť už len kvôli tomu zvieraciemu pachu, ktorý sa od nich linie.

kolónia tuleňov   kolónia tuleňov

Cabo Polonio je rozhodne miestom, ktoré stojí za návštevu. Pokiaľ máte radi pokoj, choďte sem mimo hlavnej sezóny a užite si pokojnú krásu miestneho prostredia.

GPS: 34°24'15.1"S 53°46'41.7"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uruguaj, Carmelo – poznávame ďalšiu krajinu Južnej Ameriky
Publikované: 10.9.2018
Opäť sa musíme „zoznámiť“ s novým štátom. Meníme si peniaze, prepočítavame kurz a zisťujeme miestne ceny za jedlo. Návšteva supermarketu nás šokuje, pretože ceny tu sú oproti Argentíne dvojnásobné! Preto sme radi, že aspoň spanie máme zadarmo a ľudia tu sú príjemní.

Uruguaj, národný park Santa Teresa a stará pevnosť
Publikované: 8.10.2018
V národnom parku Santa Teresa sa nachádzajú atrakcie všetkého druhu. Čakajú nás historické pamiatky v podobe starej pevnosti, piesčité pláže, pešie cesty vhodné na prechádzky, palmové háje a exotické zvieratá.

Brazília: Z Uruguaja do Porto Alegre
Publikované: 12.11.2018
Do Brazílie sa dostávame pri hraničnom meste Chui. Prechod hraníc do Brazílie je úplne bez problémov, skoro nikto tu nie je, dostaneme len pečiatku a ideme stopovať. Na stopovaní je najťažšie dohovoriť sa brazílskou portugalčinou, tak si pomáhame angličtinou. Hlavná cesta z mesta Chui k mestu Rio Grande vedie okolo veľkých lagún a mokradí, takže okolo cesty vidíme množstvo vtákov, viaceré kapybary, dokonca aj krokodíly.

Uruguaj, Colonia del Sacramento – miesto plné histórie
Publikované: 17.9.2018
Mesto Colonia del Sacramento je jedným z najvýznamnejších historických miest Uruguaja, ktoré ročne navštívia tisíce turistov. Z Buenos Aires sa sem dostanete loďou za hodinku, z Montevidea je to autom dve hodiny.

Uruguaj, Montevideo – také malé, že ho prejdete peši
Publikované: 24.9.2018
Medzi cestovateľmi je mesto Montevideo obľúbené, pretože je dostatočne malé na to, aby sa dalo prejsť peši. Môžete si tu prejsť takmer 300 rokov histórie od koloniálnych čias až po súčasnosť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C