www.infoglobe.sk » Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína

Tchaj-wan: Tak trochu iná Čína

Publikované: 4.2.2019
Tchaj-wan je pomerne malý ostrov pri juhovýchodnom pobreží Číny. Pre svoje nepokojné dejiny, kedy o ostrov bojovalo Japonsko a Čína, nie je dodnes status Tchaj-wanu úplne jasný. Čínska ľudová republika (ČLR) ho považuje za svoju odpadnutú provinciu. Samotný Tchaj-wan sa nazýva Čínskou republikou a udržuje si odstup od komunistickej ČLR, ktorá ho ale prehlasuje za svoju súčasť,napriek tomu, že územie tohoto ostrova nikdy nezískala.

Tchaj-wan je oproti Českej republike zhruba polovičný, ale žije tu dvojnásobný počet obyvateľov. A to väčšinou len na západnej strane ostrova. Východnú stranu totiž tvoria nádherné hory a národné parky, do ktorých sa tiež pozrieme. Teraz ale poďme nahliadnuť do hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-peju.

Tchaj-pej je rušné mesto

Tchaj-pej je rušné a pulzujúce veľkomesto, kde sa rozhodne nebudete nudiť. K dominante mesta, mrakodrapu Tchaj-pej 101 (Taipei 101), vás zavezie metro. Pripravte sa však na to, že sa tu budete tlačiť s ďalšími turistami. Pokiaľ si chcete urobiť peknú fotku s týmto mrakodrapom, choďte o jednu zastávku ďalej, na stanicu Xiangshan (žltá linka).

Krátkou prechádzkou dôjdete na vyhliadkové miesto – Elephant Mountain. Výstup je náročnejší, čaká vás mnoho schodov. Buď si môžete urobiť len krásnu fotku s Tchaj-pej 101 ako na dlani, alebo sa môžete vydať ďalej po turistických trasách. Toto miesto určite navštívte aj večer, kedy je tu nádherný výhľad na nasvietené mesto.

výhľad na mesto z Elephant Mountain na mesto

Mrakodrap Tchaj-pej 101 je najbezpečnejšou budovou na ostrove. Bol špeciálne navrhnutý tak, aby vydržal časté zemetrasenia a tajfúny. Z vrcholu mrakodrapu sa naskytá výhľad na mesto a okolie, ale keďže krajina navôkol nie je veľmi zaujímavá, peniaze utraťte radšej v stánkoch, ktoré ponúkajú nekonečné množstvo rôznych druhov miestnych dobrôt. Tchaj-pej je totiž známe svojimi nočnými trhmi.

nočný Tchaj-pej z Elephant Mountain

Po červenej linke metra sa dostanete na zastávku CKS Memorial Hall. Je to pamätník, ktorý bol postavený ako spomienka na generála Chiang Kai-sheka. Ten stál pri zrode Čínskej republiky. V areáli nájdete námestie Slobody, kde stojí už zmienený pamätník, v ktorom môžete každú hodinu sledovať výmenu stráže. Ďalej tu nájdete Národné divadlo, Národnú koncertnú halu a odpočinúť si môžete v priľahlom parku.

vstupná brána k pamätníku   CKS Memorial Hall

čestná stráž pri pamätníku   budova Národného divadla

Je tu mnoho chrámov, ktoré sú väčšinou v betónovej zástavbe moderného veľkomesta. Napriek tomu sa môžete na okraji mesta ponoriť do úplne iného sveta, a to v  mangrovníkovej rezervácii, ktorá je útočiskom mnohých druhov zvierat a rastlín.

v lete nie je ani v mangrovníkovej rezervácii veľa vody

Tchaj-pej je moderné mesto so všetkým, čo k tomu patrí. Preslávený nočný život, množstvo obchodov, kapslové hotely a priateľský obyvatelia, to sú hlavné dôvody, prečo je mesto také obľúbené. A pokiaľ chcete vyraziť do prírody, stačí sadnúť na autobus a za niekoľko desiatok minút sa už prechádzate trebárs v národnom parku Yangmingshan. Preto neváhajte a vydajte sa do krajiny, kde je zeleň zelenšia a more modrejšie a kde ešte nie je masový turizmus.

nočné trhy sa považujú sa zábavu   môžete tu ochutnať mnoho zaujímavých delikates

na kapslové hotely tu narazíte na každom kroku

GPS: 25°01'59.6"N 121°34'12.9"E

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tchaj-wan – národný park Yangmingshan
Publikované: 11.2.2019
V tesnej blízkosti hlavného mesta Tchaj-wanu, Tchaj-pej, sa rozprestiera národný park Yangmingshan. Táto oblasť je vulkanického pôvodu a pod zemou sa nachádzajú magmatické ložiská, vďaka ktorým tu nájdete veľké množstvo horúcich prameňov. Najvyššou horou je Qixingshan (1 120 m n. m.), a pokiaľ máte dobrú fyzičku, môžete sa na ňu vydať.

Tchaj-wan – fascinujúca mramorová tiesňava
Publikované: 18.2.2019
Národný park Taroko patrí k najvyhľadávanejším miestam na Tchaj-wane. Leží na východnej strane ostrova, kde sa od pláží Filipínskeho mora zdvíhajú hory národného parku až do výšky presahujúcej 3 000 metrov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.2.2019
Poľnohospodárska usadlosť v Dolánkách pri Turnove ožije sobotu 23. februára všetkými obyčajami, ktoré sa vzťahujú k fašiangom.
20.2.2019
V malebnej obci Terchová sa budú konať tradičné preteky Gazdovských koní, ktoré návštevníkom predvedú furmanov, ich silu, obratnosť a šikovnosť. Chýbať nebude ani bohatý sprievodný program.
19.2.2019
Výstavisko Holešovice hostí v dňoch 21.–24. februára 2019 v poradí už 28. ročník európskeho veľtrhu cestovného ruchu. Pre verejnosť je otevrený v piatok od 14  do 18. hodiny. Piatkový program veľtrhu sa ponesie v duchu tradičných juhočeských fašiangov, pričom výstavnou halou prejde veselý sprievod masiek. Počas víkendu môžete navštíviť veľtrh od pol desiatej dopoludnia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAPONSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 2. 2019
sviatok:Eleonóra
dnes:
štvrtok 21.2.
12 °C
zajtra:
piatok 22.2.
9 °C