www.infoglobe.sk » Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Publikované: 22.12.2017
Určite ste zachytili meno mesta v súvislosti s Turínskym plátnom. Traduje sa, že práve do neho bol krátko po svojom ukrižovaní zahalený Ježiš Kristus. Významné je ale aj preto, že otlačok tváre, ktorý je na ňom viditeľný, údajne patrí samotnému Kristovi. Plátno je už dlho predmetom debát a špekulácií, podrobili ho nespočetnému množstvu skúmaní, vzniklo veľké množstvo teórií, ktoré buď vyvracajú, alebo potvrdzujú jeho vierohodnosť.

Turínske plátnokatedrála San Giovanni BattistaTáto dozaista najsvätejšia kresťanská relikvia je uložená v katedrále San Giovanni Battista. Nečakajte ale, že plátno uvidíte na vlastné oči len tak, pretože pre verejnosť je vystavované naozaj len veľmi zriedka. Zvyčajne leží za oltárom v nepriestrelnom a ohňovzdornom trezore s kontrolovanou mikroklímou. Namiesto originálu však visí v severnej lodi katedrály jeho veľmi dobre vydarená replika. Samotná katedrála je snáď prvou renesančnou stavbou v Turíne. Postavená bola už medzi rokmi 1492 a 1498.

Na katedrálu nadväzuje Palazzo Reale. Palác postavený v 17. storočí tvorí celú jednu stranu námestia Piazza Castello. Pôvodne patril dynastii Savojských. Z vonkajšej strany je palác dosť jednoduchý, ale to neplatí pre jeho vnmútrajšok. Dôkazom toho môžu byť viac než dva tucty opulentných apartmánov.

Palazzo Reale

Pravé krídlo paláca patrí kráľovskej zbrojnici, ktorá spravuje jednu z najväčších zbierok zbraní a brnení v Európe, pričom sa zameriava najmä na 15. až 19. storočie. Súčasťou paláca je aj knižnica, ktorá má samostatný vstup, a taktiež je veľmi úchvatná. Za samotným palácom sa môžete prejsť v nádherných záhradách Giardini Reali. V rohu záhrad môžete vojsť do múzea Museo d'Antichità, ktoré sa zameriava na archeologické nálezy od prehistórie až po obdobie rímskej ríše.

Palazzo Reale

Na Piazza Castello sa nachádza ďalší monumentálny palác, ktorý skôr pripomína hrad, Palazzo Madama. Jeho jadro skutočne tvorí hrad postavený v 13. storočí, ktorý sám stojí na pôvodnej rímskej bráne. V 15. storočí hrad rozšírili a v 18. storočí k nemu pribudlo nové barokové priečelie s dvojitým schodiskom na západnej strane.

Palazzo Madama

Vo vnútri paláca sídli múzeum Museo Civico d'Arte Antica, ktoré sa zaoberá históriou umenia. V spodnej časti múzea – pri jeho rímskych základoch – môžete vidieť príklad stredovekej sochy, šperky alebo kamenársku prácu. Prízemie sa venuje stredovekému umeniu a obdobiu renesancie. Na prvom poschodí zas uvidíte maľby a nábytok zo 17. a 18. storočia. Najvyššie poschodie paláca vystavuje dekoratívne umenie rôznych historických období – šperky, keramiku, textílie a predmety zo skla.

Mole Antonelliana

Približne za desať minút pešej chôdze sa dostanete od Palazzo Madama po ulici Via Giuseppe Verdi k Mole Antonelliana, významnej pamiatke pomenovanej podľa jej architekta Alessandra Antonelliho, ktorý ju začal stavať v roku 1863. Pôvodne ju architekt navrhol ako synagógu. So svojou výškou 168 metrov je najvyššou murovanou budovou na svete. Dnes tu sídli Filmové múzeum.

GPS: 45°04'20.7"N 7°41'10.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Zhang Yuan I, Fulvio Spada, chensiyuan, neznámý autor, Mg-k, Secundo Pia

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno II.
Publikované: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich prechádzkach po meste, ktoré je domovom slávneho Turínskeho plátna.

Taliansko: Janov - prístavné mesto s históriou
Publikované: 30.5.2014
O Taliansku, jeho regiónoch a mestách ste si na našom portáli mohli prečítať už mnoho článkov. Doposiaľ sme sa však nevenovali jednému z jeho najslávnejších miest, Janovu.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

26.4.2018
Od polovice apríla má vila Löw-Beer v Brne nový prehliadkový okruh, ktorý návštevníkov prevedie doposiaľ neprístupnými priestormi technického zázemia vily a zoznámi ich s unikátnym systémom teplovzdušného vykurovania.
25.4.2018
Raz v roku zakvitne Trnavské Trojičné námestie kvetmi, a to pri príležitosti konania podujatia Májový kvet, ktoré sa uskutoční od 9. do 11. mája 2018.
24.4.2018
Tohtoročná jarná etapa Flory Olomouc zaháji oslavy 60. výročia kvetinových výstav v Olomouci a ponesie narodeninový názov Pugét pre Floru. Potrvá od štvrtka 23. do nedele 26. apríla. Kytice doslova zaplavia priestor celého pavilónu. V netradičných priestorových inštaláciách sa budú vznášať nad hlavami a umožnia vám tak jedinečný kontakt s exponátmi.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAMBODŽA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 26. 4. 2018
sviatok:Jaroslava
dnes:
štvrtok 26.4.
16 °C
zajtra:
piatok 27.4.
20 °C