www.infoglobe.sk » Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.

Publikované: 22.12.2017
Určite ste zachytili meno mesta v súvislosti s Turínskym plátnom. Traduje sa, že práve do neho bol krátko po svojom ukrižovaní zahalený Ježiš Kristus. Významné je ale aj preto, že otlačok tváre, ktorý je na ňom viditeľný, údajne patrí samotnému Kristovi. Plátno je už dlho predmetom debát a špekulácií, podrobili ho nespočetnému množstvu skúmaní, vzniklo veľké množstvo teórií, ktoré buď vyvracajú, alebo potvrdzujú jeho vierohodnosť.

Turínske plátnokatedrála San Giovanni BattistaTáto dozaista najsvätejšia kresťanská relikvia je uložená v katedrále San Giovanni Battista. Nečakajte ale, že plátno uvidíte na vlastné oči len tak, pretože pre verejnosť je vystavované naozaj len veľmi zriedka. Zvyčajne leží za oltárom v nepriestrelnom a ohňovzdornom trezore s kontrolovanou mikroklímou. Namiesto originálu však visí v severnej lodi katedrály jeho veľmi dobre vydarená replika. Samotná katedrála je snáď prvou renesančnou stavbou v Turíne. Postavená bola už medzi rokmi 1492 a 1498.

Na katedrálu nadväzuje Palazzo Reale. Palác postavený v 17. storočí tvorí celú jednu stranu námestia Piazza Castello. Pôvodne patril dynastii Savojských. Z vonkajšej strany je palác dosť jednoduchý, ale to neplatí pre jeho vnmútrajšok. Dôkazom toho môžu byť viac než dva tucty opulentných apartmánov.

Palazzo Reale

Pravé krídlo paláca patrí kráľovskej zbrojnici, ktorá spravuje jednu z najväčších zbierok zbraní a brnení v Európe, pričom sa zameriava najmä na 15. až 19. storočie. Súčasťou paláca je aj knižnica, ktorá má samostatný vstup, a taktiež je veľmi úchvatná. Za samotným palácom sa môžete prejsť v nádherných záhradách Giardini Reali. V rohu záhrad môžete vojsť do múzea Museo d'Antichità, ktoré sa zameriava na archeologické nálezy od prehistórie až po obdobie rímskej ríše.

Palazzo Reale

Na Piazza Castello sa nachádza ďalší monumentálny palác, ktorý skôr pripomína hrad, Palazzo Madama. Jeho jadro skutočne tvorí hrad postavený v 13. storočí, ktorý sám stojí na pôvodnej rímskej bráne. V 15. storočí hrad rozšírili a v 18. storočí k nemu pribudlo nové barokové priečelie s dvojitým schodiskom na západnej strane.

Palazzo Madama

Vo vnútri paláca sídli múzeum Museo Civico d'Arte Antica, ktoré sa zaoberá históriou umenia. V spodnej časti múzea – pri jeho rímskych základoch – môžete vidieť príklad stredovekej sochy, šperky alebo kamenársku prácu. Prízemie sa venuje stredovekému umeniu a obdobiu renesancie. Na prvom poschodí zas uvidíte maľby a nábytok zo 17. a 18. storočia. Najvyššie poschodie paláca vystavuje dekoratívne umenie rôznych historických období – šperky, keramiku, textílie a predmety zo skla.

Mole Antonelliana

Približne za desať minút pešej chôdze sa dostanete od Palazzo Madama po ulici Via Giuseppe Verdi k Mole Antonelliana, významnej pamiatke pomenovanej podľa jej architekta Alessandra Antonelliho, ktorý ju začal stavať v roku 1863. Pôvodne ju architekt navrhol ako synagógu. So svojou výškou 168 metrov je najvyššou murovanou budovou na svete. Dnes tu sídli Filmové múzeum.

GPS: 45°04'20.7"N 7°41'10.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Zhang Yuan I, Fulvio Spada, chensiyuan, neznámý autor, Mg-k, Secundo Pia

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno II.
Publikované: 29.12.2017
Dnes pokračujeme v našich prechádzkach po meste, ktoré je domovom slávneho Turínskeho plátna.

Taliansko: Janov - prístavné mesto s históriou
Publikované: 30.5.2014
O Taliansku, jeho regiónoch a mestách ste si na našom portáli mohli prečítať už mnoho článkov. Doposiaľ sme sa však nevenovali jednému z jeho najslávnejších miest, Janovu.

Taliansko: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikované: 13.6.2014
Leto už sebavedomo dorazilo do našich končín s teplotami, ktoré hravo prekračujú 30 stupňov Celzia. Prvý júnový týždeň a vysoké teploty u mnohých isto vyvolávajú myšlienky na blížiacu sa dovolenku, pokiaľ možno strávenú pri mori.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

20.1.2018
V dňoch 23. až 27. januára sa koná XXII. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr. Tento pretek je určený nielen musherom a ich psom, ale tiež návštevníkom. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý na počasí.
19.1.2018
Zažite netradičné posedenie v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už 24. januára 2018 v expozícií Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.
18.1.2018
Návštevníci Prahy budú sklamaní, orloj na veži Staromestskej radnice totiž uvidia až zhruba o pol roka. Spoločne s kaplnkou, apoštolmi a kalendáriom ho čaká reštaurovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - INDONÉZIA:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 1. 2018
sviatok:Dalibor
dnes:
sobota 20.1.
5 °C
zajtra:
nedeľa 21.1.
2 °C